Onze kleine landbouwbedrijven EEN WINDEL Kantoren en Magazijnen gesloten. Weekblad Nog een menswaardige toekomst Voor door de Landbouwers Arbeid adelt AALST 3 JULI 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2186 Fistheer Zeebergkaas 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor d© Ontwikkeling en de Steadsverelediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93 O. CAUDRON. Wij schreven in onze voorgaande bijdrage dat de kleine landbouwbe drijven, zo zij nog een menswaardig bestaan wensen op te bouwen, het roer radikaal moeten omgooien. De bedrijven moeten vereenvoudigd wor den alle krachten moeten op één hoofdaktiviteit, de melkveehouderij, j gericht worden. Het aantal melkkoei en moet evenwel minstens 10-12 kop pen bedragen en alle grond moet ge bruikt worden voor intensieve weide- uitbating en voor het winnen van groenvoeders. Naast de melkveehou derij kan dan nog een niet-grondge- bonden inkomen als bijverdienste ge zocht worden. Nopens verschillende mogelijkheden van niet- of weinig- grondgebonden aktiviteiten willen wij in dit artikel even uitweiden. Wiens bedrijf niet voldoende groot is om het minimum van 10-12 melk koeien te houden, kan zijn grond be ter gebruiken voor enkele volle- grondsgroenten eventueel ook voor fruit of kleinfruit. Daarnaast kan hij, zoals de melkveehouder, desgewenst nog een niet-grondgebonden spekula- tie aanhouden. GROVE TUINBOUW. Verscheidene openluchtsgroenten of kleinfruit komen hiervoor in aan merking. Wij denken aan witloof, vroege aardappelen, boontjes, porei, kolen, aardbeien, tresbessen, enz.... Het heeft evenwel geen zin hiervan alles en nog wat te willen doen be perk u tot hoogstens een paar spe cialisaties. Het is nodig dat u zich van de teelt die u wilt aanpakken eerst en vooral zeer goed op de hoogte stelt. Slechts diegene die het zeer goed doet, kan er iets aan overhouden. Denk ook aan de arbeidsverdeling over het jaar. Het moet vermeden worden dat voor twee teelten de pe riodes van top-arbeid zouden samen vallen deze moeten, integendeel, zo veel mogelijk met elkaar afwisselen. De melkveehouder mag in geen ge val 'n bijkomende teelt kiezen, waar van de periode van toparbeid zou sa menvallen met het tijdstip van hooien of inkuilen. Vroege aardappelen en aardbeien zet u bij voorkeur op percelen met zuiderhelling een paar dagen vroe ger oogsten betekent doorgaans een aanzienlijk, voordelig prijsverschil. KIPPEN HOUDEN. Als nevenaktiviteit kan ook gedacht worden aan het houden van kippen, hetzij voor vetmesting, hetzij voor de leg. Het gaat evenwel niet op hiervan slechts enkele dozijnen of zelfs en kele honderdtallen te houden. Wie op de kippenhouderij nog iets wil over houden moet allicht duizend of meer eenheden opzetten. Hokken met ov. vijfduizend kippen zijn op dit ogen blik al geen uitzondering meer. In elk geval moet gewerkt worden met een kip met prima eigenschap pen, ofwel voor vetmesting, ofwel voor de leg. Ook de huisvesting moet volgens de laatste, beste bevindin gen verzekerd worden. Alle aandacht moet gewijd worden aan het vermij den van ziekten het spreekt van zelf dat zelfs een begin van ziekte een gevoelige produktiedaling voor ge volg heeft en meteen de rentabiliteit in het gedrang brengt. Tenslotte moet ook het voeder van de allerhoogste kwaliteit zijn, zodat een beste slacht- kip of de hoogste kwaliteitseierpro- duktie kan bereikt worden. (Zie vervolg 2e bladzijde 2' kolom Teneinde te voldoen aan de wet zullen wij ons personeel verlof ge ven voor de WEEK van 5 tot e n met 11 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maat regel. Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen sproeistoffen, enz. De Bestuurder. Ons blad DE KOORNBLOEM zal ook om dezelfde reden op 10 juli niet verschijnen. Neen, het gaat hier niet over een ei zonder kalkschaal in de letterlij ke betekenis van het woord. Daarte gen zouden onze boeren wel dadelijk een hulpmiddel toepassen, want aan windeieren hebben ze niet veel, dit komt zeer goed tot uiting in het ge zegde -« Dat zal hem geen wind- eieren leggen hetgeen betekent dat het hem juist veel voordeel zal op brengen. Wij bedoelen hiermee het konink lijk besluit van 17 juni 1965 betref fende de tussenkomst van de Minis ter van Landbouw inzake het opma ken van plannen van aanleg en de aanwijzing van industriegronden, ver schenen in het Belgisch Staatsblad van vrijdag 25 juni 1965. De bedenking kan goed geweest zijn; namelijk paal en perk te stel len aan het onbesuisd en onbeperkt ontnemen van vaak beste landbouw grond bij het opmaken van plannen van aanleg en bij de ruimtelijke or dening en de aanwijzing van gronden die voor de nijverheid zullen bestemd worden. Er is op dit ogenblik zeker geen landbouwgrond teveel in ons land en de tienduizenden hectaren die aan de boeren worden ontnomen om ze voor wat anders dienstig te maken zijn een echte schande, die wij reeds meermaals in onze krant aan de kaak hebben gesteld. Het was dan ook meer dan nood zakelijk dat er wat zou gedaan wor den om aan die wantoestand een einde te stellen; we hebben dan ook met belangstelling kennis genomen van het desbetreffende koninklijk be sluit, maar we hebben dadelijk vast gesteld dat onze misschien te hoog gestelde verwachtingen een flinke deuk kregen. Omdat we niet de indruk willen wekken dat we systematische zwart kijkers zijn, die alles verkeerd vin den, willen we onze lezers de tekst onder ogen brengen van de drie ar tikels die dit koninklijk besluit rijk is. Ze zullen dan zelf kunnen oorde len of onze mening verkeerd is. Artikel 1. De natuurlijke dan wel privaat- of publiekrechtelijke perso nen, die belast zijn met het opmaken van ontwerpen van gewestplannen of van gemeentelijke, algemene of bijzondere plannen van aanleg die ook onroerende goederen betreffen welke hoofdzakelijk bestemd zijn voor een landbouw-, tuinbouw- of veeteeltbedrijf, lichten de Minister van Landbouw of zijn afgevaardigde in over het verloop van de voorstu die en delen hem de resultaten ervan mede evenals alle voorontwerpen- en ontwerplannen. Bedoelde inlichting en mededeling worden gegeven door tussenkomst van de Minister die het Bestuur van Stedebouw en Ruimtelijke Ordening in zijn bevoegdheid heeft of van de ambtenaar van dit bestuur daartoe door hem aangewezen. De Minister van Landbouw of zijn afgevaardigde, zo hij zulks nodig acht, maakt alle opmerkingen en doet alle voorstellen aangaande be doelde voorstudie-, voorontwerp- of ontwerpplannen. De Minister van Landbouw of zijn afgevaardigde wordt ingelicht wan neer de plannen voorlopig aanvaard zijn. Tot daar het eerste artikel, waarin wij enkele woorden in vette letter hebben gedrukt. Er is dus enkel kwes tie van een kennisgeving aan de Mi nister van Landbouw, zoals men iemand zou kennis geven van een geboorte, een huwelijk of een sterf geval. De Minister van Landbouw kan dus na voldongen feiten niet komen aandraven met de verontschuldiging dat hij over die onteigening niets ge weten heeft. De vraag is echter of hij aan de voorgenomen onteigening iets kan verhelpen. Kan hij namelijk zijn veto ertegen stellen Kan hij ze verhin deren Geen kwestie van. t. Zo hij zulks nuttig achtzegt de tekst, kan hij opmerkingen naar voren brengen, bezwaren maken, zeggen dat hij het niet goed vindt en wat anders voor stellen; maar wat dan Als een of twee van de erbij betrokken minis ters van mening is dat het oorspron kelijk plan dient door te gaan, dan zal het ook doorgaan; dat staat ove rigens duidelijk in de volgende twee artikels. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S M. Redt Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers ziin verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1