Bij een Omwisseling in het Bestuur. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers AALST 17 JULI 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2137 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stasdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De Heer O. Caudron, sinds 1 juli ere-bestuurder van REDT U ZELVEN De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar. Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M, Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden blad in het leven geroepen, dat hij «De Koornbloem» doopte en dat reeds in november 1918 van de pers kwam. Wij lezen in artikel 2 van het bon dig reglement bij de voorlopige stich ting van Redt U Zeiven De Veree- niging staat buiten en boven alle po litiek. Het staat elkeen vrij er eene overtuiging op na te houden, doch in den schoot der vereeniging Redt U Zeiven erkennen we alleen land bouwers, met als leuze Boeren bij boeren en politiekers buiten In de jaren tussen de twee wereld oorlogen heeft de S.M. Redt U Zei ven éen prachtige opgang gekend, dank zij de durvende en klaarziende leiding van de heer Caudron en zijn medewerkers en ondanks dikwijls venijnige en achterbakse tegenkantin gen vanwege sommige kringen die de boeren liever als gedweëe paarden voor hun kar gespannen hielden. Tijdens en vooral na de tweede we reldoorlog heeft de vereniging een gevoelige deuk gekregen, doch on danks de stijgende moeilijkheden van allerlei aard wist de heer O. Caudron zijn schip veilig varend te houden. Sinds de gedurfde stichting zijn nu reeds bijna vijftig jaren verlopen. De heer Caudron heeft reeds lang de normale pensioengerechtigde leeftijd bereikt, maar zijn hart is nog steeds even jong en hij denkt er niet aan zijn geestelijk kind en levenswerk uit het oog te verliezen. De eerste tien jaren van de ge schiedenis van Redt U Zeiven en van De Koornbloem zijn beslist de roemrijkste geweestdit kunnen wij het best illustreren met enkele regels aan te halen uit het jubelverslagboek bij de viering van het tienjarig be staan in 1929. Blz. 18 Het jaar 1919 staat in de annalen van Redt U Zeiven geboekt als een werkelijk Kruistochtjaar Als een ievervolle zendeling doorkuiste de on vermoeibare Bestuurder met 'n paar helpers het Land van Aalst om in de omliggende gemeenten de vrijma king van de landbouwer en de prin ciepen van gezonde samenwerking te gaan verkondigen. en verder nopens De Koornbloem Onder de leuze «voor en door de landbouwers was het wel het enige landbouwweekblad dat de onpartijdi ge en openhartige verdediging der boeren dierf op zich nemen. De op stellers, mannen uit één stuk en geen slaafsche kniekruipers, spaar den hun bitterste verwijtingen niet voor dezen, welke tijdens het schrikbewind van het oorlogsgeweld, op den rug der boeren den rol van woekeraar hadden gespeeld. Hun ne hatelijke leugens en verdachtma kingen werden er onmeedogend aan de kaak gesteld. En weinig kon het den verantwoordelijken hoofdopstel ler schelen dat men hem met parket, vervolging, ja zelfs met gevangenzet ting bedreigde. De naakte en zuivere waarheid, hoe hard ze voor die ke rels ook was om verkroppen, moest en zou gezegd worden. Het moet gezegd dat ook geduren de de 46 jaar van hun bestaan Redt U Zeiven en De Koornbloem geen duimbreed gewieken zijn van de re gels die zij in 1919 hadden vastge legd; wat het bestuur en vooral de heer Caudron tot ere strekt. ing. M. Van de Sompele Zoals na de algemene vergadering van 4 april 1965 reeds in de Koorn bloem werd medegedeeld, zou de heer O. Caudron zich van 1 juli 1965 af als bestuurder van Redt U Zei ven terugtrekken en in deze funktie opgevolgd worden door ing. M. Van de Sompele. Deze ambtswisseling heeft zich op 1 juli II. voltrokken. De heer Caudron blijft evenwel het bestuur waarnemen voor het opstel len van ons weekblad De Koorn bloem en de zakengang van Redt U Zeiven volgt hij nog steeds, maar dan van op wat grotere afstand vermits hij tot beheerder werd aangesteld. In de laatste vergadering van de Raad van Beheer ontving de heer O. Caudron tevens de welver diende titel van ere-bestuurder. Bij deze gelegenheid past het dat de Koornbloem even terugblikt op het levenswerk van de heer O. Caudron. Het is evenwel duidelijk dat deze kor te bijdrage hiertoe niet volstaat en dat de Heer en Mevrouw Caudron na derhand en met de nodige luister door, de gehele landbouwersvereni ging Redt U Zeiven moeten ge vierd worden. De heer O. Caudron werd, als oud ste van een groot landbouwersgezin, in 1888 te Moorsel geboren. Reeds in 1917 kwam hij op het voor plan door zijn aktie tegen bepaalde mistoestanden enerzijds tegen de misbruiken vanwege de Komiteiten voor opeising van praktisch alle land- bouwprodukten en anderzijds tegen de lamlendigheid van de toen be staande besturen en boerenverdedi- gers. Nog vóór het einde van de eerste wereldoorlog werden door de heer Caudron herhaaldelijk boerenvergade- ringen belegd, waarin uiteindelijk voorgesteld werd een zelfstandige, vrije en onafhankelijke boerenvereni- ging in het leven te roepen en toen reeds werd de fiere naam Redt U Zeiven naar voor gebracht. Deze vereniging kreeg in mei 1919 de definitieve vorm van Samenwer kende Maatschappij en de heer O. Caudron werd door de Raad van Be heer als bestuurder aangesteld. Als eerste daad had hij een week-

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1