Landbouwwetgeving. Hendrix' Kwaliteitsvoeders. Weekblad gesloten Voor en door de Landbouwers Geen aalmoezen voor onze boeren Kantoren en Magazijnen Gebruiksaanwijzing. II. Varkens. Arbeid adelt AALST 7 OOGST 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2190 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In overeenstemming met de voorschriften betreffende de ver plichte wettelijke feestdagen zullen onze kantoren en magazijnen ge sloten zijn op maandag 16 augus tus a. s. Onze kliënten en zaakvoerders gelieven hiermede rekening te houden. (2e vervolg) A. Voeding van biggen en fokvarkens. v.d. biggen 6 uur 9 uur 12 uur 3 1/2 u. 6 1/2 u. 10 uur 1e week 0,10 I. 0,10 I. 0,10 L 0,10 I. 0,10 I. 0,10 I. 2e week 0,15 I. 0,15 I. 0,15 I. 0,15 I. 0,15 I. 0,15 I. 3e week 0,25 I. 0,25 I. 0,25 I. 0,25 I. 0,25 I. 0,25 I. 4e week 0,35 I. 0,35 I. 0,35 I. 0,35 I. 0,35 I. 0,35 I. 5e week 0,25 I. 0,25 I. 0,25 I. 0,25 I. 0,25 I. 0,25 I. 6e week 0,15 I. 0,15 I. 0,15 I. 0,15 I. 0,15 I. 0,15 I. Bloedarmoede is een probleem bij de jonge biggen. Immers zeugemelk Zie vervolg 2' bladzijde l' kolom De Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Pcstcbeckr. S. M. Redt IJ ZeSven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. In het Belgisch Staatstblad van 27 juli 1965 is een koninklijk besluit verschenen gedateerd op 20 juli 1965, tot uitvoering van de wet van 8 april 1965 houdende instelling van een «Sa neringsfonds voorde Landbouw». Wij hebben destijds in onze krant een artikel gewijd aan de wet van 8 april 1965, zodat wij er niet hoeven op terug te komen. Wij hebben toen echter onze bezorgdheid erover uit gedrukt dat het bedrag van de uittre dingsvergoeding, dat op dat ogenblik niet bepaald was geworden maar waarvan enkel gezegd werd dat het niet lager mocht zijn dan 24.000 fr. in geen geval hoger zou worden en nu zien wij dat het koninklijk besluit van 20 juli 1965 ons in het gelijk heeft gesteld. Inderdaad zegt art. 1 van dit Besluit het volgende Het bedrag van de uittredingsvergoeding bedoeld in ar tikel 1 van de wet van 8 april 1965 houdende de instelling van een Sa neringsfonds voor dé Landbouw wordt op 24.000 frank per jaar vastge steld Dit komt er dus op neer dat, wan neer er in de wet spraak was van een minimum men in het koninklijk besluit er een maximum van gemaakt heeft juist zoals we het toen hadden voorspeld. Wij vonden dit bedrag be spottelijk laag en hebben toen ver wezen naar het bedrag dat bij onze noorderburen hiervoor voorzien was, namelijk zowat het dubbele. In de regeringsverklaring van 3e nieuwe rood-roomse ploeg heeft men het over de noodzaak van besparin gen. Laat ons hopen dat men geen zuinigheid zal gaan toepassen voor de landbouwers. Met de nieuwe mi nister van landbouw, die dezelfde is als de oude, zijn we er niet zo bijster gerust in dat er nu meer voor de land bouw zal worden gedaan, omdat we reeds meer dan een staaltje gekre gen hebben van de ruggegraatloos- heid van minister Héger. De nieuwe regering heeft dan al een zeer ave rechts voorbeeld van besparingen ge geven door maar liefst zes ministers meer dan in de vorige regering bij te bombarderen. Steeds in het kader van de land bouwwetgeving dienen we ook mel ding te maken van een Voorstel van wet houdend.e wijziging van de wet van 14 april 1965 tot wijziging van de samengeordende wetten betreffende de verkeersbelasting op de autovoer tuigen Wij hebben steeds beklemtoond dat onze krant niet aan politiek doet maar enkel de landbouwbelangen op het oog heeft. Wij zullen dan ook ie dere maatregel begroeten in het voor deel van de landbouwers, van welke partij dan ook het initiatief daartoe uitgaat. Onderhavig voorstel gaat uit van Senator Wim Jorissen en is mede- ondertekend door de vier andere se natoren van zijn partij, de Volksunie. Hier gaat dan de tekst van de toelich ting De wet van 14 april 1965, ver schenen in het Staatsblad van 1 mei 1965, heeft artikel 3, par. 6, 1ste lid van de gecoördineerde wetten betref fende de verkeersbelasting op de au tovoertuigen gewijzigd in die zin, dat vrachtwagens, bestelwagens en ande re wagens bestemd voor landbouwge- bruik, die voorheen van verkeersbe lasting waren vrijgesteld, thans eraan onderworpen zijn. Niemand zal betwisten dat de land en tuinbouw thans een krisis doorma ken. Wanneer een bepaalde ekonomi- sche sektor een krisis ondergaat is het de taak van de staat deze sektor te helpen door de lasten te verminde ren in plaats van ze te verzwaren. (Zie vervolg 2e bladzijde 3' knlnrrt 1. Voor moederloze biggen. Het is heel moeilijk, zo niet onmo gelijk om biggen die helemaal geen biestmelk (de eerste melk van de zeug) hebben gedronken in leven te houden. Is dat nochtans wel het ge val, dan is het wel mogelijk mits men de nodige voorzorgen in acht neemt. Het voeder hiervoor beschikbaar is HEMOBIG. De bereiding van HEMOBIG is als volgt De benodigde hoeveelheid wordt eerst met lauw water goed vermengd tot alle klontjes gebroken zijn. Daarna voegt men lauwwarm water toe tot de verhouding 1 deel meel 6 de len water. Deze lauwwarme oplossing (ongeveer 30° C) wordt in platte bak jes aan de biggen verstrekt. De hoeveelheid HEMOBIG te ver strekken aan moederloze biggen Leeftijd Voormidd. Voormidd.'s Middags's Middags 's Avonds 's Avonds Vanaf de 10e dag wordt babybiggen- kruimel in speciale bakjes ter be schikking gesteld. Wanneer diarrhee moest optreden door de HEMOBIG oplossing verdun nen b.v. 1 deel meel op 9 delen wa ter eventueel geneesmiddelen la ten voorschrijven indien het te ern stig wordt. Denk eraan steeds zuiver drinkwa ter ter beschikking te stellen. 2. De voeding van biggen bij de zeug. We willen de biggen zo vlug moge lijk leren eten. Dit verzekert een snel lere groei, een sterkere big en een hoger speengewicht (eventueel de mogelijkheid om vroeger te spenen bv. op 5-6 weken) Ook in dat geval wordt als eerste voeder HEMOBIG gebruikt, maar de mengverhouding is anders dan bij moederloze biggen. Men neemt 1 deel meel 8 delen water. De hoeveelheid toe te dienen HE MOBIG De vijfde dag na de geboorte begint men met 1/2 liter oplossing per dag en per nest dit is dus 50-60 gr. HE MOBIG opgelost in 1/2 liter water (lauwwarm). Men leert de biggetjes eten door ze met de snuit in de oplos sing te duwen. Naargelang de biggen de bijvoeding goed opnemen mag men de volgende dagen en weken de hoeveelheid verhogen tot ongeveer 7-8 liter per nest en per dag. HEMOBIG wordt 2 maal per dag toegediend. Steeds de bakjes reini gen alvorens vers voeder te verstrek ken. Babybiggenkruimels worden vanaf de tiende dag ter beschikking van de biggen gesteld. Steeds zuiver drink water ter beschikking stellen. Vanaf het ogenblik dat de biggen de babybiggenkruimels goed opne men mag de hoeveelheid HEMOBIG verminderen. Gebruik per normaal nest minimum 10 kg. HEMOBIG. Er zijn ook varkensfokkers die met sukses HEMOBIG onder droge vorm aan de biggen verstrekken. Let wel dat het een zeer geconcentreerd voe der is, geef dus niet te veel ineens, let op de mest en zorg dat steeds drinkwater ter beschikking is. Om de biggen de babybiggenkrui- mel goed te leren opnemen is het soms voldoende wat HEMOBIG over de kruimels te strooien. Opmerking

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1