Meststoffen en bemesting» W antoestanden landbouwpolitiek. Dit najaar* Rechtskundige Dienst KANTOREN WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Aalst 23 oktober 1965 44ste jaargang Nr 2201 i& Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON In een voorgaand artikel (de Koornbloem. 1 okt. 1965) bleven wij, onder de zelfde titel, voornamelijk stilstaan bij de bekalking en de bemesting ten behoeve van de wintergraangewassen. Met het mooie herfstweder dat wij tot nu toe hebben gekregen, is het zaaien van het wintergraan vrij vlug opgeschoten en wij mogen veronderstellen dat de meeste gerst en rogge nu aan de grond zijn toevertrouwd. Ook veel tarwe werd reeds gezaaid. Blijven nu nog de percelen die met tarwe zullen bezaaid worden na het rooien van de bieten. Wijst de grondontleding up een tekort uun kalk, dan moet u nog dit najaar uw grond, zowel de akkers als de weiden, met de voorgeschreven dosis kalk in or de brengen. Reeds meststoffen strooien. Niet alleen voor de wintergraangewas sen, maar ook op de weiden en voor alle lente-gewassen kunnen minstens de fos faat- en kali-meststoffen met het beste re sultaat reeds in het najaar gestrooid wor den slechts op zeer doorlatende zand gronden en op regelmatig overstroomde meersen is het aan te raden met deze be mestingen liever tot in het vroege voor jaar te wachten. Eigenlijk is het zo, dat de fosfaatmest stoffen in geen enkele grond aan een ge voelige uitspoeling onderhevig zijn alleen bestaat er in zure gronden een ernstig ge vaar voor blijvende vastlegging door ver binding met ijzer. De kalimeststoffen kun nen wel enigszins uitgespoeld worden dit is evenwel slechts van enige betekenis in de lichte en humusarme zandgronden. Daartegenover zijn zowel de fosfaat- als de kali-meststoffen in het najaar nog ge voelig goedkoper dan in het voorjaar. Wij kunnen dus besluiten dat, wanneer de weersomstandigheden en de toestand Doch naast de wintergraanakkers, ver dienen ook uw andere velden en weiden reeds veel van uw aandacht voor hun be mesting en eventuele bekalking. Bekaiken. Nog meer gronden dan u zelf vermoedt, geven niet wat ze kunnen geven, omdat ze te zuur zijn Wij willen nogmaals on derlijnen dat een zure grond en een nat te grond twee totaal verschillende en meestal tegengestelde begrippen zijn im mers de best ontwaterde gronden verzu ren normaal het rapst, vermits de kalk er vlugger kan uitspoelen met het neerdalend regenwater. De beste en praktisch enige degelijke aanduiding nopens de noodzaak van een bekalking is een betrouwbare GROND- ONTLEDING. Hiervoor kunnen wij in elk geval de Bodemkundige Dienst van België te Heverlee aanbevelen. Wend u dus, in uw eigen belang, zonder verder uitstel tot de plaatselijke staalnemer. Van zohaast u de ontledingsuitslag ontvangt, kunt u oordelen nopens de meststoffen- behoefte en vooral nopens de kalkbehoef- te van uw grond. Wenst u betreffende uw ontledingsuitslag en bemestingsadvies nog nadere uitleg, dan kunt u deze steeds te Aalst bij uw vereniging, Redt U Zeiven. bekomen. Werp uw meststoffen niet blindelings. Grondontleding kan U leiden. Woorden zijn geen oorden, leder een bij ons kent deze zegswijze, die dateert uit de tijd toen een oord een muntstukje was met een geldwaarde van 1/4 van de munteenheid van die tijd. Een kruis op deze munt verdeel de ze in 4 hoeken of oorden. Bij onze Noorderburen zegt men ook wel praatjes vullen geen gaat jes. Onze boeren hadden deze spreuk terecht steeds in de mond, wanneer ze een vergelijking gingen maken tus sen wat de bewindsvoerders ons uit Brussel voorhielden en wat er in de praktijk van terecht kwam. Thans durven de vroede heren al daar nog een stapje verder gaan en laten ze ons uitdrukkelijk verstaan, dat ze zinnens zijn aan de belangen van de door het water, vooral in de Westhoek, geteisterde boeren vier kant hun laarzen te vagen. Onze uitsluitend Frans pratende minister van landbouw heeft nu in derdaad verklaard De schade aan het beroep verbonden en veroorzaakt door de weersomstandigheden, wordt in beginsel niet door de Staat ver goed Nochtans is het gekend dat de tekst van art. 92 van het Verdrag van Rome, het volgende inhoudtMet de gemeenschappelijke markt zijn verenigbaar steunmaatregelen tot herstel van schade veroorzaakt door natuurrampen of buitengewone ge beurtenissen Zal iemand durven beweren dat zich tijdens de oogsttijd overal in ons land en inzonderheid in de Westhoek geen buitengewone gebeurtenissen hebben voorgedaan Moeten we dan veronderstellen dat Zijne Excellentie de minister van landbouw nog nooit het verdrag van Rome gelezen heeft? Hij schijnt dit nochtans te kennen, want, in lijnrechte tegenspraak met zijn verklaring, heeft hij vroeger aan Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 31 okt. a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5. te AALST. de Waalse gebieden die onder een uitzonderlijke droogte geleden hadden een compensatiepremie toegekend. Mensen die dergelijke mistoestan den vrij en vrank aan de kaak stellen krijgen dan te horen dat ze ekstre- misten zijn en daarmee is dan het laatste woord gezegd zonder dat men het nog noodzakelijk acht een nadere uitleg te verschaffen. Het is hoog tijd dat onze boeren ekstremisten worden, allemaal, en dat ze hun tanden laten zien. Al te lang zijn ze mak en braaf gebleven en hebben ze zich alles laten welge vallen. In deze aangelegenheid is een der gelijke verklaring des te meer wraak roepend omdat de meeste waterscha de in West-Vlaanderen veroorzaakt werd door een tekort aan zorgen van de diensten van het ministerie en van de besturen die er onder controle van staan en aan wie ze de nodige subsi dies dienen te verlenen voor het uit voeren van de noodzakelijke werken. Maar er zijn nog andere toestanden waartegen wij moeten protesteren Verleden week lazen we in De Standaard een blad dat zich nu niet speciaal met de boerenbelangen be zig houdt en dan nog meestal in het spoor loopt van de Boerenbond, een artikel, getiteld Tarweschandaal dat we aan onze lezers niet willen onthouden omdat zelf niet-boeren van mening zijn dat aan sommige toe standen inzake landbouw nu eindelijk paal en perk dient gesteld te worden. De Belgische tarwe is dit jaar niet te best en dat zal niemand ver bazen. Naar schatting zal van de to tale produktie van circa 830.000 ton ongeveer 130.000 ton gekiemde tarwe niet tot broodmeel kunnen worden verwerkt. Maar de nog overblijvende 700.000 ton volstaan ruimschoots om, aangevuld met de harde tarwe die ons land normaal uit Amerika invoert, de broodbehoeften van de bevolking te dekken. Sedert de vrijmaking van de tarwe handel in de Zes in 1962 is echter een probleem gerezen in verband met de invoer uit Frankrijk. Dit land heeft dit jaar een uitstekende tarweoogst Zie vervolg 2' bladzijde l' kolom --'.-tef; wr,:f- -v- Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 (Zie vervolg 2de bladzijde 4e kolom) (cliché Bodemkundige Dienst)

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1