m Op de kap van de boer? ALLERZIELEN. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT De miljardendans MtJlYIEidfl ÜEbl ©P EEft ©©©ENAKKEE. Aalst 30 oktober 1965 44ste jaargang Nr 2202 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 U hebt het allen in uw dagblad kunnen lezen en in de radio gehoord onze regering (hoeveel ministers zijn we nu eigenlijk rijk voorziet voor 1966 een ge wone begroting van ongeveer 200 miljard in 1965 was ongeveer 160 miljard voor zien. Van vooruitgang gesproken dat kan tellen Ongeveer tien jaar geleden ston den we nog maar op. om en rond de 100 miljard. Anderzijds zou ons land voor het dek ken van de uitgaven van 1965 ongeveer 10 miljard te kort bollen. Voeg daarbij de 40 miljard die onze geniale regeerders in 1966 méér wensen uit te geven en u komt tot de slotsom dat de burgers en maatschappijen van ons gezegend land in 1966 ongeveer 30 meer rechtstreekse en onrechtstreekse belastingen zullen moe ten afdokken, vergeleken met 1965. BESPARINGEN Enerzijds zijn in de begroting der in komsten voor 1966 ongeveer 20 miljard meer voorzien dan voor 1965. Dit wil dus zeggen dat de gewone belastingen in elk geval hoger zullen liggen. Anderzijds blijkt het dat men hiermee nog 15 (of 20?) miljard zal tekort komen, dus... naar nieu we inkomsten gezocht of naar bespa ringen Wat moeten wij van dit laatste verwachten Men heeft reeds zo dikwijls van be sparingen gesproken Er zou anders wel iets te doen zijnDenken wij maar aan de monsteruitgaven voor het leger; de on zinnige uitwerksels van het school paktde onbegrijpelijke tekorten van de ziekte- en invaliditeitsverzekering, enz. enzWij ma ken ons evenwel geen illusieshet klinkt immers ook nogal gek iemand van bespa ringen te horen spreken, wanneer hij ter- zelf dertijd verkondigt dat hij volgend jaar 25% meer wenst uit te geven. Of toch...? Denkt men, voor zover uit een uitgeperste citroen nog iets te per sen valt tenminste nog aan besparin gen op de landbouwsektor De manier waarop zijne excellentie, de minister van landbouw, de grote drie landbouwor ganisaties wandelen gestuurd heeft, is reeds zeer bedenkelijkWanneer de mi nister zelf op voorhand reeds twijfelt aan de middelen waarover hij zal kunnen be schikken, dun geeft dit ons een uiterst slechte indruk. Nochtans, son excellence weet toch beter dan gij en ik, hoe het met de steun aan de landbouw gesteld is in België, vergeleken met de overige EEG- landen onze rechtstreekse konkurrenten van morgen. Te zijner herinnering, nog even volgend tabelletje van CVP-senator Beaudhuin, uit de vóórverkiezingsperiode; het betreft het gedeelte van de nationale begroting die bestemd is voor de finan ciering van het landbouwbeleid België2,8 Nederland9,5 Frankrijk9,2 Duitsland7,7 Een minister van landbouw die zichzelf respekteert zou in deze omstandigheden niet alleen niet mogen aanvaarden dat aan de reeds zo geringe middelen voor de landbouw geknaagd wordt, maar zelfs moeten eisen, desnoods met inzet van zijn ministerportefeuille, dat de begroting van landbouw, niet met verscheidene miljoe nen, zoals De Boer schrijft, maar met mil jarden verhoogd wordt. Het is de hoog ste tijd dat met de ruilverkaveling, de grondontwatering, de aanpassing van de bedrijfsgebouwen, in één woord, met alle struktuurproblemen van de Belgische landbouw, nu eens werkelijk en radikaal komaf gemaakt wordt. VERHOOGDE BELASTINGEN Ondertussen zou men alvast de benzine prijs met 1 F per liter willen verhogen de diesel- en stookolie zouden 4,5 duur der worden de omzetbelasting zou ver hogen van 6 tot 7 de weelde »-be lasting op auto's zou van 16% tot 21 opgedreven worden. De registratierechten voor belangrijke transakties van onroeren de goederen zouden verhoogd worden enz.Zoveel maatregelen, die niet het minst voor de boer en de tuinder een ver zwarend element zullen vormen in hun kostprijs. Immers de benzine en diesel olie zijn de brandstof van hun traktoren en vrachtwagensde stookolie wordt ge bruikt voor de verwarming van de serres en de warenhuizen. Boer en tuinder moe ten het jaar rond allerlei produkten, ma terialen en diensten gebruiken, waarop 'n omzetbelasting wordt toegepast. De auto wordt, ook voor boer en tuinder, van langsom meer een noodzakelijk verplaat singsmiddel en geen weelde-artikel. En wat wordt het met de jonge boeren die hun bedrijf geheel of gedeeltelijk in eigen dom moeten overnemen, wanneer nu ook nog de registratierechten zouden verhoogd worden In plaats van een verzwaring van de lasten, zou men integendeel een verlichting moeten voorzien en tevens 'n betere bescherming van de jonge boer tij dens de soms onmenselijke aanmatiging van de mede-erfgenamen. Eén ding moet ons tenslotte nog van het hart. Dat is onze grote verwondering over de onverzettelijke ijver waarmee de CVP- bonzen zich blijken verzet te hebben te gen een belastingverhoging op de grote (meer dan 415.000 F) persoonlijke inkom sten. Klaarblijkelijk hebben zij hier niet aan de boeren gedacht. Wat mag dan wel de reden geweest zijn Kan het waar zijn wat sommige jaloerse kwatongen be weren, dat die heren en hun dikke vrien den uit de syndikaten en de Boerenbond inkluis, op zijn minst een miljoen per jaar opstrijken En dat hun ijver dus vooral zou voortspruiten uit puur eigenbelang Neen, dat zouden wij van onze kristelijke, sociale en volkse kopmannen maar liefst niet geloven. Voor niemand gaat de dag van Allerzielen onopgemerkt voorbij. Ook zij die niet meer geloven brengen op Allerheiligen of Allerzielen een bezoek aan het kerkhof om bloemen neer te leggen op het graf van hun naastbe- staanden en even na te denken over wat ze voor hen gedaan hebben en ge weest zijn. Voor de gelovige echter betekent die dag veel meer. Ook hij versiert het graf van zijn duurbaren met bloemen, maar hij weet dat hij meer en be ter doen kan met misoffers en gebeden. De ernstige verwittiging die hij leest op sommige graven Heden mij, Morgen gij. zijn voor hem geen ijdele woorden. Dat we sterven moeten, weten we allen. Maar velen leven alsof ze nooit zullen sterven, alsof ze nooit rekenschap zullen te geven hebben. De gelovige weet niet alleen dat hij sterven zal, maar ook dat met de dood HET leven begint. Het gejaagde moderne leven belet hem echter daar veel over na te denken. Maar vandaag draagt alles er toe bij om het eens goed te overwegen. Mogelijk denkt hij dan met Gezelle Memento Homo, houdt in uw geheugen diep geschreven, die leeft nu nog, eer 't lange lijdt, zult sterven en niet leven. Van stof zo zijt gij, o mensch gemaakt van stof, daar, voor uw' voeten de wind mee speelten weer in stof verkeren zult gij moeten... of aan dit kleingedicht Te sterven is het niet, maar hoe men heeft geleefd, dat aan de bittre dood die bittre smake geeft. Ook bij minder vrome mensen komt diezelfde gedachte op. Shakespea re schreef zijn Hamlet op een ogenblik dat hij met zelfmoordplannen rondliep en door een geloofscrisis geplaagd werd, die hij uiteindelijk over won. In de beroemde scène waar Hamlet eraan denkt een einde aan zijn leven te stellen en waarin de dramaturg zijn eigen gevoelens uitdrukt, stelt hij zich plots de vraag En dan Hij begint met de gekende woorden To be or not to be Te zijn of niet te zijn, dat is de grote vraag. Is het edeler voor de geest de stenen en pijlen van het nijdig lot te dragen en 't hoofd te bieden aan een zee van ellenden, dan wel er beslist een einde aan te stellen. Sterven... slapen... en dan niets meer. Indien het sterven een slaap was, die ons verlost van ons hartzeer en van duizend angsten, dan zou- wij wensen en bidden om te mogen sterven en te blijven slapen... Maar wat houdt ons tegen om door een priemstoot een einde aan het leven te stellen. Zoniet de schrik voor iets, iets na de dood Dat onontdekte land, uit welks gebied Geen reiziger ooit keert de wil verdwaasde En veeleer ons 't huidig kwaad verduren deed, dan vluchten tot een kwaad ons onbekend... (vertaling Burgersdijk) In zijn tragedie Othello wil deze laatste zijn vrouw vermoorden die hij, ten onrechte, van overspel verdenkt. Maar vooraf spoort hij ze aan om zich tot de dood voor te bereiden en te bidden. Want voor Shakespeare bestaat er geen groter kwaad dan iemand te doden gedurende zijn slaap zonder biecht, onvoorbereid, zonder H. Oliesel zoals hij de geest van Hamlet's vader doet zeggen. (1e bedrijf, 5e toneel). Dat brengt ons de tekst te binnen van een Frans lied Tom Dooley een neger die een blanke vrouw vermoord heeft en hiervoor de doodstraf moet ondergaan. Zijn kameraden zingen hem een vaarwel Fais ta prière, Tom Dooley Car demain tu vas mourir. (Zeg uw gebed, Tom Dooley, want morgen zult ge sterven). En daar hij een groot zondaar is, gaat het verder Fais ta prière, Tom Dooley Pour éviter l'enfer. (Zeg uw gebed. Tom Dooley, om aan de hel te ontsnappen.) (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1