gaat naar specialisatie L)e landbouw bij ons. i m Ook de rundveehouderij Een studie over specialisatie. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Ook met het melkvee slechts de hoogste opbrengsten door Specialisatie is zeker en vast een begrip dat men in alle domeinen van ons maatschappelijk leven aantreft. De naam specialist geven we in de volkstaal aan de dokter die zich hoofdza kelijk of uitsluitend toelegt op één bijzondere tak van de menselijke geneeskunde. Iemand die zich wil specialiseren in een bepaald domein dient eerst en vooral een keuze te doen. Het is immers ondenkbaar dat men in een groot aantal zaken tegelijk specialist kan zijn. Door het feit dat men zijn werkterrein beperkt, is het mogelijk in dit kleiner domein grotere kennis te verwerven. De financiële middelen die ter beschik king staan kunnen in dit geval allemual ingezet worden voor hetzelfde doelwij krijgen een concentratie van de middelen. waardoor een vóórdeliger gebruik en ho gere efficiëntie bekomen wordt. Uiteindelijk blijft steeds de bedoeling in de specialiteit die men gekozen heeft beter financieel resultaat te behalen door lagere kostprijzen, grotere produktie-een- heden, betere kwaliteit, regelmatige afzet mogelijkheden en een gunstiger concur rentiepositie. DE TAKKEN VAN DE RUNDVEEHOUDERIJ Tot voor kort kon men nog spreken van een gespecialiseerd rundveebedrijf Dit was dan in tegenstelling met een ak ker bed rijf, een f ruit bedrijfeen groente bedrijf, enz... Men had dan te maken met een be drijf waar men weliswaar hoofdzakelijk rundvee aantrof, maar waar naast elkaar een aantal melkkoeien, opfokkalveren, jongvee, mestossen, mestkalveren, en eventueel nog enkele jonge fokstieren aanwezig waren. ...Het is duidelijk dat hier van een ge specialiseerd bedrijf in de echte zin van het woord, geen sprake meer is. Dat er in onze gemengde rundveebe drijven grote veranderingen plaats grijpen blijkt uit het feit dat in 1940 per bedrijf gemiddeld 7,1 stuks rundvee aanwezig I960 reeds 12,7. waren en in Aantal rundvee bedrijven 1940 276.407 ,g60 208.410 Aantal stuks rundvee 1.977.000 2.642.595 Aantal stuks per bedrijf 7,1 12,7 een economische noodzakelijk- in de toekomst gaan naar we Het is heid dat bedrijven waar slechts één of hoogstens twee van de verschillende rundveetukken tegelijk worden uitgeoefend. Lxiten we die verschillende ten in de rundveesector bekijken. a. Melkveehouderij. Het aantal koeien nam in laatste 25 jaren slechts weinig toe en schommelde rond één miljoen. De ge mid- Zie vervolg 2 bladzijde 3' kolom) specialitei- even nu elkaar België de Aalst 20 november 1965 44ste jaarqanq Nr 2204 - "\V, »F.Lr n" Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 Een professor van de Universiteit te Gent, Dr. M. Van Meerhaeghe heeft een tijdje geleden een studie laten verschijnen met als titel De ekono- mie van Vlaanderen waarin hij ach tereenvolgens bestudeert de bevol king, de werkgelegenheid, de produk- tie, de landbouw, de nijverheid en de welvaart in het Vlaamse landsgedeel te. Hij maakt dan telkens op elk ge bied een vergelijking met Wallonië en Brussel. Het boek werd reeds door de critici passend geloofd maar wij wensen ons in dit artikel te beperken tot wat ons rechtstreeks interesseert, namelijk de gegevens over de land bouw in het Vlaamse land en de me ningen die hij hierover ten beste geeft samen met de politiek die hij meent die zou moeten gevolgd wor den. Het zou ons te ver voeren moes ten we ook nog zijn verhandelingen over de geschiedenis van de land bouw ten onzent bespreken. Trou wens menen wij dat het standaard werk hierover, namelijk De geschie denis van de Landbouw door de heer Lindemans van Opwijk, nog steeds niet overtroffen werd. Hoe is de huidige verhouding van de landbouwbedrijven in Vlaanderen en Wallonië wat de aard zelf en de uitgestrektheid ervan betreft In Wallonië zijn de extensieve kui turen overwegend door het feit dat de bodem er niet zo erg versnipperd is als bij ons en ze dus een grotere oppervlakte beslaan. Dit kan trou wens door iedereen worden vastge steld die zich voor de zaak interes seert ook zonder diepgaande bestu dering. Bij ons komen dan teelten voor die meer specialisatie vergen en waar dan ook aan intensieve arbeid wordt gedaan. Hij geeft dan volgende cijfers aan. Wat de granen betreft vindt men die voor 50,5 t.h. in Wallonië en voor 49,5 t.h. bij ons; de suikerbieten voor 62,2 t.h. in het Walenland en voor 37,8 t.h. bij ons; de nijverheidspro- dukten (vlas bv.) voor 55,6 in Wal lonië en voor 81,3 t.h. bij ons. Dit is dus hoofdzakelijk een Vlaamse aan gelegenheid. Dit geldt in grote mate eveneens voor groenten en fruit die respectievelijk voor 29,7 t.h. en 35,8 t.h. in Wallonië gewonnen worden en voor 70,3 t.h. en 64,2 t.h. bij ons. Het aandeel van de produktie voor de landbouw bedraagt bij ons 7,7 t.h. en in Wallonië 8,7 t.h. van het totaal brutoprodukt, wanneer men de pro duktie in Vlaanderen en Wallonië af zonderlijk beschouwt voor het totaal van de produktie. Bekijkt men echter uitsluitend de totale brutoproduktie van de land bouw alleen dan krijgt men voor Vlaanderen 54,2 t.h. en voor Wallo nië 45,8 t.h. Het gemiddeld groeiper centage van de bruto-toegevoegde waarde berekend tussen de jaren 1955 en 1962 bedraagt voor Vlaande ren 3,2 en voor Wallonië slechts 1,8. Van het gezamenlijk aantal land bouwbedrijven in België treft men er 65 t.h. in Vlaanderen aan, wat er dus op neerkomt, na wat we hiervoor ge zegd hebben, dat de gemiddelde be- drijfsoppervlakte kleiner is en slechts de helft bedraagt van die van Wal lonië. Des te merkwaardiger is dus de aangroei van de bruto-toegevoeg- Zie vecoslj 21: blajijj; le kjlo n)

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1