Men houdt de landbouwers voor het lapje. De melk- en boterpositie Rechtskundige Dienst. in het eerste halfjaar 1965* KANTOREN WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Aalst 27 november 1965 44ste jaargang Nr 2205 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Wanneer we deze titel voor ons ar tikel gebruiken, drukken we ons zeer beschaafd uit, want in gedachten ho ren we daarbij een uitdrukking die nogal platvloers is (om niet meer te zeggen) maar die dan toch zeer juist weergeeft wat we hiermee bedoelen. Onze lezers zullen ons best begrijpen. Deze titel werd ons ingegeven bij het lezen van de soms vrij vermake lijke parlementaire Vragen en Ant woorden. Het zijn vanzelfsprekend de antwoorden van de betrokken minis ters die we zo kluchtig vinden, wan neer we zien in welke bochten de he ren (en hun diensten) zich kronkelen om geen rechtstreeks antwoord te moeten geven en om de nieuwsgie rige vraagstaart met een kluitje in het riet te sturen. Een parlementair had namelijk de euvele moed gehad te vragen hoe het nu stond met de ZIV of verzekering tegen ziekte en invaliditeit van de zelfstandigen, waarover reeds zoveel inkt gevloeid is en, naar we zeker zijn, nog zal vloeien. De tekst van de vraag luidde als volgt hoeveel zelfstandigen zijn er gekend op het Rijksinstituut voor Ziekte- en Invaliditeitsverzekering, die in regel zijn met hun aansluiting bij een ziekenfonds, en hoeveel zelf standigen betaalden hun bijdrage voor 1964 Dit zal voor iedereen een vrij een voudige vraag schijnen waarop een eenvoudig antwoord kan gegeven worden, in de veronderstelling ten minste dat de doodwroeters op de kantoren der ministeries zich effec tief met iets anders bezig houden dan met het berekenen van hun wed- deverhogingen en het noteren van hun vacantiedagen. En hier komt dan het sappige ant woord het RVZI is nog niet in het bezit van volledige statistische en boekhoudkundige gegevens over het tweede semester 1964 en het eerste trimester 1965, betreffende de ge zondheidsverstrekkingen der zelfstan digen, gegevens die aan bedoelde diensten moeten overgemaakt wor den door de verzekeringsinstellingen. De gedeeltelijke inlichtingen die op dit ogenblik zouden kunnen verstrekt worden, zouden niet toelaten zich een juist beeld te vormen van het aantal zelfstandige arbeiders die aangeslo ten of ingeschreven zijn bij een ver zekeringsinstelling. Alles laat voorzien dat het nog een paar maanden zal duren vooraleer ge gevens beschikbaar zullen zijn. Heel dit antwoord is een monu ment van administratieve sluwheid en geslepenheid en een staaltje van de manier waarop men de goege meente om de tuin wil leiden. Kan men duidelijker zeggen dat men hierover in totale onkunde ver keert Dus over het tweede semes ter van 1964 kan op het einde van het jaar 1965 niets, maar dan ook vol strekt niets worden meegedeeld Dat is toch wel onthutsend en we zouden zeggen beschamend indien de heren niet 't laatste greintje schaam tegevoel verloren hadden. Die paar maanden waarop we nog zullen moeten wachten doet me teveel denken aan 't gezegde: Mor gen scheert men gratis om het ern stig op te nemen. In de taal van de administratie zijn een paar maanden een zo rekbaar begrip dat ze gemakkelijk tot jaren kunnen uitgroeien, zodat men de juis te toedracht van de zaak misschien nooit zal kennen. En laat ons nu asjeblieft niet verge ten dat de ziekteverzekering voor zelfstandigen, dus ook voor de land bouwers, een verplichte ziekteverze kering is zodat er bij wanbetaling van de bijdragen sancties voorzien zijn. {Zie vervolg 2e b'adz. 3e kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 28 nov. a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5. te AALST. Wij gedenken in het bijzonder het overlijden van de KONINGIN-GROOTMOEDER, ELISABETH VAN BELGIE Zij heeft in haar lang leven veel tegenslagen gekend. Denken wij maar aan de tragische dood van haar man, Koning Albert; de troonafstand van haar dochter, MarieOosée, ex-Koningin van Italië; de troonafstand van haar zoon, ex-Koning Leopold III van het dankbaar België; haar andere zoon, ex- prins-regent Karei. Koningin-grootmoeder Elisabeth leefde teruggetrokken op het Stuyven- bergkasteel en toonde veel belangstelling voor de kunst, vooral voor de mu ziek. Aan de internationale vioolkoncerten zal haar naam lang verbonden blijven. Af en toe kwam zij nog in het nieuws door haar wat opvallende sym pathieën voor links en voor het Oosten. Wij, Vlamingen, kregen nooit de kans om haar bijzonder lief te hebben, daar zij zich voor de rechten van het Vlaamse volk in België nooit bijzonder schijnt geïnteresseerd te hebben. Wij menen evenwel dat hierin meer de steen moet geworpen worden naar haar Fransdolle raadgevers. Zij ruste in vrede. Wij lezen in Tijd het weekblad voor Economische Voorlichting van het V.E.V. Wanneer de toestand van de zuivel- markt wordt onderzocht, moeten zowel het feit van de melklevering door de boer als dat van de afzet van het product on der de vorm van boter, kaas, melkpoe der of consumptiemelk onder ogen geno men worden. Tijdens de eerste 8 muanden van 1965 blijkt wel een zeer goed afgelijnde evo lutie merkbaar 1. Hogere melkleveringen aan de zui velfabrieken, veroorzaakt door een stij ging van de gemiddelde melkafgifte per koe en door een verschuiving van de hoe veverwerking naar melkerijverwerking 2. Een grotere voorruudvorming op de boter- en kaasmarkt, die zonder drama tisch te zijn, toch voldoende ernstig is, opdat de evolutie van dichtbij zou ge volgd worden, en tijdig doeltreffende maatregelen zouden getroffen worden. Een verheugend feit is nochtans hierbij dat de Belgische zuivelprodukten grote waardering ondervinden bij de buiten landse verbruikers, wat ook de binnen landse consument als een waarborg mag aanzien. Dit wordt ter inleiding opgemerkt uit een Zuivel-»-persbericht van de Belgi sche Boerenbond, waarin de toestand van de Belgische zuivelmarkt tijdens het eer ste halfjaar van 1965 onderzocht wordt. STIJGENDE MELKLEVERINGEN, DOCH HOGE RU WVOEDERPOSITIE Tijdens de winterperiode oktober 1964- maart 1965 waren de produktievoorwaar- den in de melkveehouderij gunstiger dan in 1963-64. Het ruwvoeder was van zeer goede kwaliteit en in voldoende mate be schikbaar. De hogere basisprijs voor de melk. af boerderij, zette heel wat produ centen ertoe aan meer krachtvoeders aan te wenden. Al deze factoren droegen bij tot een verhoging van de individuele melk- giften per koe. Aldus is het te verkla ren dat er toch meer melk geproduceerd werd, ondanks het feit dat het aantal koeien in december 1964 nog met 0,21% verminderd was tegenover december 1963. De melkleveringen aan de zuivelfabrie ken namen van oktober 1964 af sterk toe en bleven ook gedurende het eerste half jaar 1965 op een zeer hoog peil (13.2% of 110 miljoen liter melk). Tijdens het zomerseizoen waren de vochtige en koele weersomstandigheden gunstig voor de grasgroei. De dieren be schikten over overvloedig voeder waar door de melkproduktie gunstig beinvloed werd. Het hooien gebeurde evenwel meest al in bijzonder slechte omstandigheden. De opbrengst en de kwaliteit van het hooi en van andere ruwvoeders zullen veel minder zijn aan in 1964. Daarenboven zullen ook de nateelten de nadelige invloed van het weer moeten ondervinden. Al deze omstandigheden zouden wel lagere melkleveringen tot ge volg kunnen hebben. (Cijfers tabel x 1.000 lit./kg) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1