Het landbouwsaneringsfonds Jongvee Gepaste voeding is uw grootste belang WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Een kreupele wet door onkundigen opgesteld. Aalst 13 december 1965 44ste jaargang Nr 2208 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Telkens wanneer wij in ons week blad de wet op het Saneringsfonds ter sprake brachten; hebben we uiting ge geven aan onze twijfel over de prak tische uitvoerbaarheid van deze wet, die wel eens als een grote overwin ning op landbouwgebied werd voor gesteld. Dit scepticisme was ingegeven enerzijds door ons wantrouwen in het algemeen tegenover de wetgever die niet erg toeschietelijk is tegenover de boerenstand en anderzijds door de te kortkomingen die we van de aanvang af meenden te moeten vaststellen in deze wet van 8 april 1965, aangevuld door het K.B. verschenen in het Staatsblad van 24 juli 1965. Op onze zitdagen kregen we en kele personen die ons om nadere in lichtingen hebben gevraagd over de voorwaarden vereist voor de toepas selijkheid van deze wet en over de bescheiden die moesten ingediend worden samen met het formulier tot aanvraag. We hebben hun deze gegeven en de nodige inlichtingen verstrekt maar hun tevens onbewimpeld gezegd dat we in die wet niet al te veel vertrou wen stelden. Sommige personen hebben ons daarbij nog gewezen op moeilijkhe den waarvoor zij stonden en die eerst uit de dagelijkse practijk aan het licht komen. Anderen vroegen ons wanneer zou begonnen worden met de uitbetaling en op dit punt konden we, rekening houdende met de klassieke adminis tratieve sleur en slenter, deze men sen niet veel hoop geven. Nog anderen hebben ons gevraagd hoeveel aanvragen er reeds waren in gediend en, vooral, hoevele van deze aanvragen reeds met een gunstig ge volg werden bekroond. Het is best begrijpelijk dat we op deze laatste vraag het antwoord moes ten schuldig blijven, omdat in deze aangelegenheden ons bestuur liefst de zaken niet aan 't daglicht wenst bloot te stellen, wat, in het belang van die mensen, liefst verborgen moest blij ven. Thans kunnen we echter een tipje oplichten van deze sluier en wat we over het Saneringsfonds kunnen zeg gen is bepaald niet hoopvol. We had den het liever anders gewild, want het is ons niet te doen om leedver maak en betweterij, iets waarmee on ze landbouwers niet gediend zijn. De waarheid heeft echter haar rechten. Bij ons, waar zovele kleine landbouwbedrijven zijn die «margi naal» of eenvoudiger niet leefbaar, mogen genoemd worden; hadden we toch mogen verwachten dat het dan toch minstens een half sukses zou worden. Maar dit is niet eens het ge val geweest. De mogelijkheid werd opengesteld door voornoemd K.B. 'n aanvraag in te dienen vanaf 1 augustus 1965. Wan neer onze wetgevers nu gedacht heb ben dat onze landbouwers erop ge brand waren en zaten te wippen van ongeduld om in groot aantal gebruik te maken van de hun geboden moge lijkheden; dan hebben ze zich schro melijk vergist. In vier maanden tijd zijn er in de Jozef ll-straat te Brussel slechts 250 aanvragen toegekomen. En wat is dan het lot geworden van dit schamel aan tal aanvragen De aanvraag moet vanzelfsprekend vooraf gunstig of on gunstig worden geadvizeerd (want zo vlug gaat het dan ook weer niet). En weet u hoeveel van deze 250 aanvra gen een gunstig advies ontvangen hebben? Een twintigtal of niet eens 10 Toch zou niemand kunnen staande houden, dat een hieromtrent behoor lijk opgestelde wet in ons land niet aan een werkelijke behoefte zou vol doen; want groot is het aantal kleine landbouwers, die niet beter vragen dan er de brui aan te geven omdat hun bedrijf geen menswaardig bestaan kan bezorgen. Gelet op de uiterste versnippering die zelfs, ten gevolge van ons erf- stelsel nog maar altijd in de hand wordt gewerkt; kan de afvloei van de landbouwbevolking normaal worden genoemd en dient er dus wat gedaan (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom) Uw kalveren en jongvee zijn de toekomst van uw veebedrijf, om 't even of zij bestemd zijn voor kweek en melkgifte of voor vetmesting. Wanneer u kalveren aankoopt voor de opfok tot melkdieren, dan volstaat het niet deze diertjes volgens hun uiterlijk voorkomen te beoordelen, maar ook de erfelijke eigenschappen, waar van u slechts een idee kunt hebben volgens de kwaliteiten van de ouderdieren; hebben een uitzonderlijk groot belang. Koop dus steeds kalveren van gekende, goe de afkomst. Hetzelfde geldt voor de kalveren uit uw eigen stal slechts de afstam melingen van uw beste koeien gedekt door een stier met prima eigenschappen (de kunstmatige inseminatie helpt u hier een grote stap vooruit), moogt u voor de op fok tot melkdieren overhouden. De overige stuurt u best vanaf 8-9 maanden in de richting van de vetmesting; tenzij u ze onmiddellijk als kalf zoudt vetmesten. mogelijk te leveren aan de zuivelfabriek. Voor de bereiding van de kunstmelk Maar naast de erfelijke eigenschappen, speelt ook de voeding van de kalveien en het jongvee een zeer grote rol met een onmiskenbare weerslag op het uiteinde lijk resultaat van uw gehele rundveehou derij. Te schraal (of ook te rijk) gevoe derde kalveren groeien niet zoals het moet en ze zijn gemakkelijker vatbaar voor ziekten en storingen, meteen verliest u in elk geval veel tijd en geld. Zelfs de on gunstige weerslag van een verkeerde op fok op het latere rendement van de vol wassen dieren is beslist niet te onderschat ten. Doe het dus van meet af aan zo goed mogelijk. DE MELKPERIODE In de eerste levensdagen ontvangt het kalf geleidelijk meer biestmelk; op de der de dag ongeveer twee liter. De volgende dagen van de eerste week geeft u het kalf drie liter volle melk; liefst in min stens drie beurten van één liter. Let er vooral in deze eerste dagen goed op dat de melk ongeveer koewarm heeft. Te zeer afgekoelde melk is rap oorzaak van darm stoornissen. Vanaf de tweede week kunt u voor uw kalveren kunstmelk bereiden bij middel van het Hendrix' fokkalvermeel (Hefoka). Wanneer u met een dergelijk kwaliteits- produkt kunstmelk kunt maken, heeft het werkelijk geen zin meer nog volle melk te voederen. Voor het bereiden van kunst melk hebt u één deel Hefoka nodig op ne gen delen water; zodoende bekomt u een liter prima kunstmelk voor 2,21 F; het spreekt van zelf dat u er dan alle belang bij hebt de melk van uw koeien niet aan uw kalveren te geven, maar zo spoedig lost u de gewenste hoeveelheid poeder op in warm water. Wanneer de oplossing vol ledig is, lengt u aan met negen maal zo veel lauw water en dan zo snel moge lijk naar de kalveren Gedurende de tweede week geeft u al dus van de kunstmelk 4 liter per dag in twee of drie keren. Van dan af moogt u de jonge beestjes reeds eiwitrijke kalver- korrel leren eten en u stelt hen ook reeds wat goed, mals hooi ter beschikking. Gdurende de derde week mag de hoe veelheid kunstmelk tot vijf liter per dag opgevoerd worden; te verdelen over min stens twee beurten per dag. De eiwitrijke Hendrix' kalverkorrel en het goed, mals hooi stelt.u doorlopend vrij ter beschik king. In de vierde week mag de hoeveelheid kunstmelk reeds tot vier liter per dag ver laagd worden. In de vijfde week vermin dert u de hoeveelheid kunstmelk tot drie liter per dag; in de zesde week tot twee liter en in de zevende en achtste week tot één liter. De eiwitrijke Hendrix' kalver korrel en het hooi hebt u ondertussen steeds vrij ter beschikking gegeven, zodat het kalf hiervan geleidelijk meer is gaan opnemen. HET KALF ZONDER MELK Vanaf de negende week moogt u nor maal het verstrekken van kunstmelk reeds stopzetten. U geeft de kalveren hoogstens twee kg eiwitrijke Hendrix' kalverkorrel; hooi naar believen en verder ook reeds wat gemalen voederbiet. Reeds vanaf de (Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1