WBI rNf iT iTffll ■u Het gebruik van de bodem ZICH SPECIALISEREN. VvYT/l L I VvJIjI m 1 A ma Yvlr/ li 111 U ■Tl Wlr 1 1 1 Wm 1 II v h till U llllil in het algemeen belang* De noodzaak van deze tijd. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT 8 januari 1966 45e jaargang Nr 2211 ■i .(v 1 mm Uitgegeven door de Landbouwers* vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON a. JSL. M U U Kluift II In onze uitgebreide nieuwjaarswens van vorig nummer wezen wij erop dat alwie wil voortboeren en daarbij tegelijkertijd een behoorlijk bestaan wil leiden, zich noodgedwongen moet specialiseren zoniet kan hij de levensstandaard van zijn medemensen uit andere standen niet bijhouden. En, al zou hij zichzelf gebeur lijk nog met deze toestand verzoenen, dan mag hij dit omwille van zijn vrouw en kinderen in geen geval aanvaarden. Immers de boerin en de kinderen, en waar om ook niet de boer zelf moeten in het bedrijf de nodige middelen vinden om een leven te kunnen leiden dat past in deze tijd. Waarom immers zou de boerenwoning niet minstens even modern en prak tisch mogen gebouwd en uitgerust zijn als deze van de arbeider of bediende. Waar om zouden de boer, de boerin en de kinderen niet even goed mogen gekleed zijn en mede hun deel hebben in hetgene de hedendaagse maatschappij aanbiedt. Het is niet alleen het recht, maar de plicht van iedere boer en tuinder dit voor zijn ge zin en voor zichzelf te bereiken. Maar, wij schreven het ook vroeger reeds, dit alles wordt de boer niet toe geworpen. Van overheidswege wordt hij, zeker in België, lelijk misdeeld; wat niet belet dat hij ondertussen, als zelfstandige, alles moet doen wat in zijn bereik ligt, om zichzelf te redden op zijn bedrijf. Dit lukt niet meer door duizend en één dingen tegelijk te willen doen maar alleen nog door zich op een zeer beperkt aantal be drijfstakken sterk te specialiseren en al het overige als hinderlijk balast radikaal over boord te gooien. Specialiseren dus; maar in welke rich ting MELKVEE Talrijke boeren hebben de veehouderij in het bloed. Het spreekt vanzelf dat zij dus in deze richting hun uitweg moeten zoeken maar dan ook met al hun krach ten en middelen. In de meeste gevallen is de melkvee houderij dan de vaste basis van het be drijf. Op de kortst mogelijke tijd moet het aantal goede, maar dan UITSLUITEND GOEDE melkkoeien tot 10-15 of meer koppen uitgebreid worden. Te weinig pro- duktieve dieren moeten onmiddellijk vet gemest en verkocht worden. Met een groot aantal goede melkkoeien loont het de moeite de stal praktisch in te richten en zich het nodige gerief, zoals melkmachi ne en koelinstallatie aan te schaffen. Met een te klein aantal melkkoeien, gaat U ofwel overinvesteren en dan wordt U de slaaf van het geleende geld, ofwel gaat U geen kosten doen, maar dan blijft U de slaaf van uw koeien dag en nacht wer ken om weinig of niets te verdienen. ALLES VOOR HET MELKVEE Het spreekt vanzelf dat dit groot aantal goede koeien ook zo doelmatig mogelijk moet gevoederd worden. Dit wil niet zeg gen dat U zoveel mogelijk krachtvoeders moet kopen, maar wel dat U uw ganse bedrijf op het winnen van ruw voeder voor uw melkvee moet afstemmen. Eerst en vooral de passende hektaren goed verzorgde en intensief uitgebate wei den, zo dicht mogelijk bij de hoeve. En verder op uw akkerszaaigras, klaver, voederma'is, rapen, mergkool, voederbie ten, enz.; alles in het teken van uw melk koeien. De graangewassen, aardappelen en andere gewassen die niet direkt voor uw melkvee nodig zijn laat U maar liever aan uw kollega, de akkerbouwboer, over dan bespaart ge U een hele boel onrenderende machines of overbodig werk. Aan de hand van de dagrantsoenen voor melkkoeien, die reeds in de Koorn- bloem medegedeeld werden of nog zullen verschijnen en rekening houdend met de noodzakelijke vruchtafwisseling, moet U uitrekenen hoeveel hektaren U aan het éne en het andere ruwvoeder zult beste den. Tenslotte, vermits U nooit op voor hand weet hoe de éne of de andere teelt uiteindelijk meevalt, moet U bij de aan vang van de winter ook de inventaris van uw eigen gewonnen voeder opmaken en uitrekenen met welke en hoeveel kracht voeders U deze nog moet aanvullen. WAT MET DE KALVEREN Wanneer U ook het fokken in het bloed hebt streeft U ernaar om door middel van de kunstmatige inseminatie uit uw goede koeien nog betere te winnen voor de toe komst de beste vaarskalveren kweekt U dan op, om op tijd en stond uw eigen bedrijf te verzorgen en te verbeteren. De stiertjes of vaarskalveren die U zelf niet nodig zult hebben, kunt U opfokken om ze later voor de kweek te verkopen zo niet, kunt U ze üls kalf onmiddellijk van de hand doen. Ook kunt U ofwel de kalveren onmid dellijk vetmesten, maar dit is weeral een specialiteit op zichzelf; ofwel kunt U ze tot 8-10 maanden opfokken en dan gelei delijk vetmesten zodat ze op ongeveer 18 maanden slacht klaar zijn. Op de andere specialisaties komen wij in een volgend nummer terug. Het vraagstuk van het bodembeleid ten bate van land- en tuinbouw, geniet heden ten dage, met recht en reden, de algemene belangstelling in deze maatschappelijke sektor. Vooraan staanden en pioniers in deze sektor vestigen er onafgebroken de aandacht op en de Stichting-Lodewijk de Raet heeft er nog onlangs te Eeklo een paar studiedagen aan gewijd. Ons weekblad wil in deze zaak niet ten achter blijven en we zijn dan ook zinnens er enkele artikelen aan te wij den aan de hand van de verhandelin gen op die studiedagen gehouden en nadien alzijdig besproken. De wintertijd is best geschikt voor overpeinzingen en een diepere bezin ning en daarom willen we deze arti kelenreeks openen met een samenvat ting van de spreekbeurt gehouden op die studiedagen door de Aalsterse Pa ter Jezuiet L. de Witte. Pater de Witte zou daarin 'n schets geven van de maatschappelijk-zedelij- ke achtergrond van de vraagstukken die gesteld worden in verband met de eigendom in het algemeen en van het bezit van de grond als een speciale toepassing van deze algemene pro bleemstelling. Hij vertrok daarbij van de levens beschouwelijke achtergrond. Wanneer men het heeft over maatschappelijke zedeleer dan dient men steeds te ver trekken van een begrip over de mens en de maatschappij. Het vertrekpunt en het wezenlijk doel van het maatschappelijk leven is onbetwistbaar de menselijke persoon met zijn onaantastbare waarde. Wij zien die menselijke persoon in zijn eigenheid en in zijn maatschappelijke gebondenheid. Beide aspekten zijn wezenlijk en onafscheidelijk verbonden. Spannin gen tussen deze dubbele gerichtheid zijn vrij normaal, maar de oplossing moet gezocht in een zoeken naar har monie en niet in een tegen-elkaar-uit- spelen. Overheidsgezag en overheidsbeleid vinden hun rechtvaardiging in de maatschappelijke gebondenheid van de mens. Als doel van dit gezag en dit beleid kan vooropgezet worden het scheppen van een geheel van maatschappelijke en ekonomische voorwaarden, waarin die menselijke persoon gemakkelijker en vollediger zichzelf kan verwezenlijken. De spanning die bestaat tussen eigenheid en maatschappelijke gebon denheid, die in dit geval betekentde spanning tussen enerzijds gezag en anderzijds vrijheid, dient opgelost te worden volgens de gezonde stelregel: zoveel gezag als nodig is en zoveel eigen verantwoordelijkheid als maar mogelijk is. Welke rol speelt de eigendom in het leven van de mens Voor elke mens geldt als fundamenteel en onaantast baar recht het recht op het leven. Dit veronderstelt dus het gebruiks recht van stoffelijke goederen. Omwille van de maatschappelijke gebondenheid van de mens, dient dit gebruiksrecht in de maatschappij ge ordend en veilig gesteld te worden. In een beschaafde maatschappij is een van de meest aangewezen middelen daartoe de eigendom. Deze instelling vertoont in wezen dus een dubbel uitzicht het persoonlijk aspect, namelijk de eigenheid van de menselijke per soon beschermen en tot zijn recht la ten komen het maatschappelijk aspect'n bestanddeel te zijn in de opbouw van een maatschappelijke structuur, waar in het voor alle mensen moet moge lijk zijn in en door hun samenleven tot zelfverwezenlijking te komen. Hieruit volgt dat de maatschappelij ke functie van de eigendom niet bij komend maar wezenlijk is. Het eigen domsrecht is, naar zijn wezen, niet een betrekking tussen een mens en een ding, maar een betrekking tussen personen onderling, waarin bepaalde goederen tot op zekere hoogte ont trokken worden aan het beschikkings recht van andere personen om voor behouden te worden aan het beschik kingsrecht van een of meerdere wel bepaalde personen. {Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) A jk Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1