De boer weer zondebok Bescherming tegen de toename van wateroverlast. -■ Rechtskundige Dienst KANTOREN WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Aalst 15 januari 1965 - i;.; Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Voor de zoveelste keer|| Als we de grote titels in sommige gazetten zouden willen geloven, dan is het weer, volgens Minister Spinoy, de boer die verantwoordelijk is voor de stijging van de levensduurte. Wij willen hieronder op een begrijpende manier aantonen dat de ware schuldigen van de huidige levensduurte zeker de boeren niet zijn. Maar de grote verantwoordelijken beschikken over zoveel macht en middelen om de zaken eenzijdig en verkeerd voor te stellen, dat de boer op de lange duur, alhoewel hij aan zijn" ellebogen voelt dat het niet waar kan zijn. toch nog zou gaan geloven dat hij werkelijk de zondebok is. immers voor iedereen duidelijk dat de en kele kortstondige prijsstijgingen van een paar landbouwproducten niets zijn, ver geleken met de enorme prijsstijgingen van allerlei andere produkten en diensten die dagelijks in het normaal gezin, ook in het boerenhuishouden, te pas komen. Daarom zijn wij er zeker van dat de indeks voorlopig niet aan de werkelijk heid zal aangepast worden. Dat onze ge niale regeerders, als ze de index niet willen veranderen, dan toch nog zo eerlijk wilden zijn om de boeren tenmin ste gerust te laten DE LEVENSDUURTE De ware oorzaken van de levensduurte zijn niet bij de boer te zoeken. Alles is duurder geworden en de landbouwproduk- ten nog wel het minst van al. Zie vervolg 2e bladzijde 4' kolom DE INDEX DER KLEINHANDELSPRIJZEN Het is volgens deze beruchte index dat de lonen en wedden maar steeds opnieuw moeten aangepast worden. De minister stelt vast dat de index van december weer een heel stuk hoger ligt en dat de stijging voor een groot gedeelte te wijten is aan de hogere prijs van bepaalde binnenland se eetwaren, zoals eieren en aardappelen. Als de eieren en de aardappelen nu duur zijn, is dit omdat er veel minder voortgebracht werden ingevolge de be spottelijk lage prijzen van vroeger. Voor de aardappelen speelt overigens ook het slechte weer van 1965 een grote rol mee. Dit alles was voor de boer zeer weinig in teressant. En wie zal zeggen dat de prijzen van aardappelen en eieren abnormaal hoog zijn Wij beweren dat de hongerprijzen van over maanden of jaren abnormaal laag waren en dat deze van heden maar een redelijke vergoeding voor de kwekers en landbouwers betekenen. Onze regeerders moeten dus ook de nu tijdelijk behoorlijke prijzen gunnen aan de boer, zodat hij de vroeger gemaakte putten geleidelijk weer kan vullen. De grote fout ligt evenwel bij de struk- tuur van de kleinhandelsindex zelfDe le vensomstandigheden zijn sinds de oorlog danig veranderd en iedereen weet dat de binnenlandse eetwaren op dit ogenblik op verre na niet meer de helft van zijn ge- zinsonkosten meebrengen; en toch is de kleinhandelindex nog in die zin opge vat Waarom wordt hij dan niet veran derd Wij menen dat hiervoor twee redenen bestaan 1) Zolang de landbouwprodukten voor een belangrijk gedeelte bepalend zijn voor de kleinhandelsindex, blijft het mogelijk hem kunstmatig te beïnvloeden. Op de rug van de boer kunnen tot nu toe im mers nog altijd het gemakkelijkst kunst grepen uitgehaald worden. Het spijt ons dat wij dit moeten erkennen, maar het IS zo. 2) Moest de kleinhandelsindex opge maakt worden volgens de werkelijke kos ten van het hedendaagse doorsnee-gezin, dan zou hij niet alleen veel minder ge makkelijk (om niet te zeggen onmogelijk) door kunstgrepen kunnen beïnvloed wor den, maar dan zou de stijging niet enkele eenheden of tienden van punten bedragen maar wellicht tien punten of meer. Het is Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 jan. tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Op het ogenblik dat we ons aan het typen van dit artikel, dat deel uit maakt van onze reeks over Bodembe leid, zetten, staan in de streek van Gent en in de Demerstreek nog uitge strekte gebieden blank van het water. We beleven dan, voor de zoveelste maal, dat de officiëlen, hoofdzakelijk om hun verkiezingsbelangen te verzor gen; zich gewaardigen met veel ver toon een bezoek te brengen aan de rampgebieden die door het water wer den geteisterd en uitpakken met belof ten van versterking van dijken, ontwa tering en zo meer. Het is maar jammer dat zij hierover spreken wanneer het kwaad geschied is en in normale tijden zo weinig la ten uitrichten om te voorkomen dat dergelijke rampen zouden optreden. Onze landbouwers hebben er ook weinig aan dat ze elkaar de bal terug kaatsen inzake de verantwoordelijk heid voor wat er gebeurd is. De Staat, de Polderbesturen, het Bestuur van de Wateringen menen dat een ander organisme dan het hunne zich had moeten inspannen om wateroverlast te verhinderen. Nochtans zijn die heren er niet on kundig van welke maatregelen hadden dienen genomen te worden. We den ken hierbij aan wat er hierover gezegd is geworden op een studiedag over Bo dembeleid ingericht door de Stichting- Lodewijk de Raet, onder meer door de heer G. T'Jonck, Eerstaanwezend Inge nieur-Diensthoofd bij de Nationale Maatschappij van de Kleine Landeigen dom. Als gevolg van de uitvoering van bepaalde werken, openbare of private, kunnen veranderingen komen in de waterhuishouding van sommige gron den. Zo is het bekend dat de aanleg van kanalen in de Polders en in de ri vierdalen (Dender, Schelde, Leie, Ijzer, enz.) en, meer bepaald, het op hoog peil houden van het water voor de scheepvaart, aanleiding geeft, enerzijds, tot ontoereikende afvoer vooral in verband met de ontwate ringsdiepte en, anderzijds, tot insijpe- ling, waardoor natte gronden ontstaan. Andere gebieden lijden aan verhoogd waterbezwaar, als gevolg van het feit, dat het aftappen van het bovenwater de rivier heeft doen verzanden. Dit is, onder meer, het geval met de Durme. Spreker zag hiertegen als aange wezen redmiddel, het samengeordend oprichten van pompstations voor be maling. Wij denken dat men hiervoor best zijn licht zou gaan opsteken bij onze Noorderburen, die sinds eeuwen met de waterduivel te kampen hebben en goed op weg zijn hem definitief te vloeren. Het is vooral in de vlakke gebieden van ons land, vooral in de Vlaamse zandstreek, de Kempen (de Zuider- Kempen), centraal Oost- en West- Vlaanderen dat zich een nieuwe vorm van wateroverlast voordoet. Onder de druk van de mechanisering en de hier uit voortvloeiende drang naar vergro ting van de percelen, werden, vooral sinds de oorlog, vele kavelsloten ge woon gedempt zonder dat er een drai nering voor in de plaats is gekomen. De afvoer aan de oppervlakte werd hierdoor bemoeilijkt. Daarbij komt nog het structuurbederf van de bodem, veroorzaakt door de zware of slippen de trekkers. Zo komt het dat alleen reeds in Oost-Vlaanderen, het areaal van de waterzieke gronden met 25.000 ha is toegenomen. Wanneer hier dan een ruilverkave ling plaats heeft ontstaat er behoefte aan ontzaglijke drainagewerken, met al de miserie die er uit volgt, waar voor bepaalde streken, juist in Oost- Vlaanderen, berucht zijn geworden. We moeten daarbij het volgende be denken. De meeste natte gronden van vroeger worden gebruikt als hooimeer- sen maar, in dit geval, gaat het over wegend over akkerlanden, waar de kosten van bemesten, bewerken, zaaien, enz. uiteraard heel wat groter zijn. Hier kan enkel een goede samen- geordende samenwerking, met officië le steun, de redding brengen. Spreker had het dan over de sane ring van dergelijke waterzieke gron den. Welke gronden mogen als wa- terziek worden beschouwd? Van ve le gronden is het sinds lang bekend (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) ;u'-; i' "■.■c .-'-T' 7*.- i y -' r ■5 - U Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1