UW WEIDEN. V oortbrengst, uitgaven en inkomsten in de landbouw» Rechtskundige Dienst KANTOREN WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Een zeer belangrijk onderdeel van uw bedrijf, Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 jan. tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Ongeveer de helft van de oppervlakte van de landbouwgrond in België wordt door weiden ingenomen. Dit verschilt sterk van streek tot streek; maar hoe het in uw omgeving ook moge zijn, elke rundveehouder moet er zich nu meer dan ooit van bewust zijn dat de weiden een zeer belangrijk onderdeel zijn van zijn bedrijf. Het is dus ook van niet te onderschatten belang alle weiden op de beste manier te verzorgen. In werkelijkheid moeten wij echter nog maar al te dikwijls vaststellen dat talrijke weiden uiterst stiefmoederlijk behandeld worden De weiden, zowel de graas- als maaiweiden, moeten de meest geschikte hoog- produktieve en waardevolle grassen bevatten en ze moeten op de meest inten sieve wijze door de boer kunnen uitgebaat worden. Tevens moeten de weiden ge zond zijn dit wil niet alleen zeggen dat het gras een gepaste minerale samenstel ling moet bezitten om voedingsstoornissen (b.v. kopziekte) te voorkomen, maar het mag evenzeer geen bron zijn van besmetting met bepaalde parasitaire ziekten, zoals grashoest, leverbotziekte en darmwormaantastingen. Om dit alles te bereiken, en in de het spreekt vanzelf dat deze beter nu en- huidige steeds scherper wordende omstan digheden moet het wel, zijn talrijke maatregelen noodzakelijk in de meeste hiervan moet jaarlijks of zelfs meerdere malen in het jaar door de boer zelf voor zien worden, enkele daarentegen zijn vooral van de goede wil van de openbare instanties afhankelijk. WA TERBEHEERS1NG Dat wij in België op dit gebied schro melijk achteruitstaan weten we al lang; het is alleen maar spijtig dat wij 'n ramp jaar zoals 1965-66 moeten beleven opdat er weer eens wat dringende moties in so bere ministeriële verklaringen zouden ge baard worden; maar wat zal het weeral opbrengen Het is nu al zoveel jaren dat er over de dringende noodzaak van een goed geordende waterbeheersing in België gepalaberd wordt. Zelfs zonder de over stromingen zoals wij ze nu gekend heb ben en nog beleven, berokkent de slech te waterbeheersing onze landbouw jaar lijks een enorme miljoenenschade. Is het dan werkelijk zo moeilijk om tot een goed geordende samenwerking te ko men tussen alle instanties die iets in de waterbeheersing te zien hebben? Wij ho pen en dringen er met klem op aan dat er nu eindelijk eens ernstig werk van ge maakt wordt; dat men alle petieterige en, o zo belachelijke persoonlijke kwes ties lere op zij zetten en alleen nog oog hebbe voor het werkelijk algemeen boe- renbelang. Een slechte ontwatering speelt niet al leen de leverbotziekte in de hand, zoals wij vorige zondag in het Boer- en Tuinders- programma van de T.V. konden verne men, maar zonder passende ontwatering is het ook onmogelijk om de gewenste goede grasflora te bekomen of in stand te houden. Overigens is het ook onmoge lijk om dergelijke natte, koude weiden werkelijk intensief uit te baten. In sommige gevallen is de streekontwa- tering wel voldoende en moet de boer er alleen nog voor zorgen dat zijn weiden behoorlijk gedraineerd zijn; dit mag hij ze ker niet langer uitstellen. Sommige weiden zijn ook te droog om er een goed grasbestand lang te behouden; kele jaren gescheurd worden en vervangen door tijdelijke weiden, desnoods met kunstmatige beregening, of gewoon be werkt worden voor het winnen van aller lei groenvoeders. ALGEMENE VERZORGING EN ONKRUIDBEST RIJDING. Dut de molhopen en koeplakken na iedere begrazing regelmatig moeten open getrokken worden, dat zal iedere goede boer nu toch wel stilaan gaan beseffen. Bij een tijdelijk hoge grondwaterstand zou hij er ook moeten van profiteren om de mollen op te zoeken en te vangen, Mollen zijn schadelijke dieren; niet alleen omdat zij uw grasmat kapot maken, maar ook omdat zij aardwormen eten; welnu de aardwormen of pieren zijn uw beste knechten voor verbetering van de struk- tuur van uw grond. Het is soms bedroevend om vaststellen hoeveel weiden nog met boterbloemen of zelfs met distels overwoekerd zijn.' Noch tans kunnen deze onkruiden met de thans bestaande selektieve bestrijdingsmiddelen zeer gemakkelijk bestreden worden. In uw eigen groot belang, doe het dan toch!. Een produkt, zoals Bi-agroxone, verspoten te gen 2,5-5 liter per hektare bezorgt U de beste resultaten. Het spreekt van zelf dat ook de weide- afsluitingen in orde moeten zijn; niet al leen om te beletten dat uw vee wegloopt, maar vooral om uw weiden door perceels gewijs begrazen of door dagrantsoenbe- weiding zo intensief mogelijk uit te ba ten. Liggen uw weiden in de nabijheid van uw hoeve, dan is de elektrische wei- deafrastering zeker de goedkoopste én meest doeltreffende methode. Is hierin nog iets te doen, doe het dan zonder ver der uitstel, zodat U vóór de aanvang vdn het nieuw weideseizoen helemaal klaar staat. BE KALK ING EN BEMESTING Zijn uw weiden volgens een betrouw bare grondontleding nog te zuur, aarzel dan niet om ze nog deze winterde voor geschreven hoeveelheid kalk te, bezorgeh- Geef ze dan nu, terwijl ze nog bevroren en dus goed toegankelijk zijn, de passen de hoeveelheid gebluste poederkalk óf {Zie vervolg 2' bladzijde l' kolom) Aalst 22 januari 1966 45ste jaargang Nr 2213 k.- Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Voor de vijfde maai sinds het einde van de tweede wereldoorlog publice ren de Verenigde Naties een verslag over de toestand van de landbouw in de verschillende Europese landen. De ze verslagen zijn altijd zeer belang rijk omdat ze een algemeen beeld op hangen van de landbouwkundige ont wikkeling. Minder werkkrachten, meer kapi taal. Dat is het eerste opvallende feit dat de Europese landbouw kenmerkt, vooral in de landen van noord-west Europa. In deze landen verminderde het aan tal landbouwarbeiders met 30 p.c. tij dens de periode 1950-1962. Gelijklo pend met dit verschijnsel kon men een vermeerdering van de landbouwvoort- brengst vaststellen. De prestatie per landbouwarbeider vermeerderde gedu rende dezelfde periode van 80 tot 100 p.c. in verschillende landen, niet en kel in Engeland, België, Frankrijk, West-Duitsland, maar ook in Oosten rijk en Italië. Van 1957 tot 1962 was, tenminste in zeven landen, de stijging der prestatie per arbeider sterker in de landbouw dan in de nijverheid. Om de vermindering van de arbeids krachten in de landbouw te vergoe den was 't nodig de mechanisering op te voeren en verschillende andere ver beteringen in de landbouwuitbating te verwezenlijken. Zo moesten de inves teringen onvermijdelijk en voortdu rend stijgen. Zo lagen in de jaren 1960- 62 deze investeringen in noord-west Europa, 60 p.c. hoger dan in 1950-52 om globaal 200 miljard Fr te bereiken (3.850 miljoen dollar), waarvan min stens de helft bestaat uit nieuw aan gevoerd kapitaal. De vermindering van het aantal landbouwarbeiders en de verhoging in aantal en waarde van de gebruikte landbouwmachines, bracht met zich mee dat het geïnvesteerd kapitaal per arbeidseenheid gevoelig steeg. In sommige Tanden, zoals in Zwitserland, West-Duitsland, Zweden, en nog ande re, bedraagt de waarde van het mate rieel en de machines die ter beschik king staan van elke persoon werkzaam in de landbouw van 55.000 tot 70.000 BFr. Tengevolge van de geschetste ont wikkeling steeg het aantal arbeiders in deze nijverheidsondernemingen die hoofdzakelijk voor de landbouw wer ken. De landbouwers moesten immers meer en meer beroep doen op de me dewerking van fabrieken die meststof fen, tractors, landbouwmachines en dies meer op de markt brengen. Zo stelt zich de vraag in welke ma te de landbouwarbeiders die het land vaarwel zegden overgegaan zijn naar die nijverheden die in de eerste plaats voor de landbouw werken, en of ook op die wijze het aantal werkkrachten dat, rechtstreeks of onrechtstreeks, voor de landbouw werkzaam is, ver minderde. Steunend op een statistische me thode uitgewerkt door Professor Do- vring van de Universiteit van Illinois {Zie vervolg 2e bladzijde 2' kolom

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1