FRANKRIJK DE LANDBOUW, en de Europese Economische Gemeenschap» Rechtskundige Dienst KANTOREN voornaamste tak van ons bedrijfsleven. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Aalst 29 januari 1966 45ste jaargang Nr 2214 i■'üyc-?'-' fë. Nadat Frankrijk gedurende tal van maanden verstek had laten gaan op de bijeenkomsten van zijn EEG-partners als gevolg van een eerder bars af scheid omdat de andere lid-staten het verdomd hadden te dansen naar het pijpen van hun veeleisende grote broer; is het nu toch eindelijk naar Luxemburg gekomen om aan de be sprekingen deel te nemen. Klaarblijkelijk heeft het gezwicht voor de openbare mening in Frank rijk, vooral van de landbouwbevolking, en heeft het althans uiterlijk een stap willen zetten, die zijn landgenoten min of meer zou kunnen bevredigen. Men kan nu toch niet meer bewe ren dat het zich halsstarrig afzijdig wil houden bij de eenmaking van Europa. Maar dit is dan ook alles, wat men er van zeggen kan. Het komt er immers op aan te weten in welke geest en met welke gemoedsstem ming deze stap gezet is geworden. Laat ons al dadelijk zeggen dat in dezen de optimisten, de mensen die steeds bereid zijn alle toestanden in een rooskleurig daglicht te stellen, bedrogen zijn uitgekomen. Dit is reeds dadelijk gebleken. De Franse minister van buitenland se zaken, Couve de Murville, die zeer zenuwachtig deed, verklaarde al dade lijk dat er bij de vorming van een po litiek en ekonomisch verenigd Europa geen spraak kon zijn van een supra- nationaliteit, namelijk het oprichten van een organisme, dat de afzonder lijke staten zou overkoepelen en waaraan deze laatsten een gedeelte van hun soevereiniteit of hun vol strekte heerschappij en macht zouden afstaan. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, Luns, de grote te genstander van Couve de Murville, gaf daarentegen een verklaring af aan de dagbladschrijvers die net op het te gengestelde neerkwam. Diegenen, die gedacht hadden dat, na de verkiezingen 'voor het Franse presidentschap, waarbij de Gaulle dan toch een flinke jaap had opgelopen, die hem tot wat meer nederigheid en bescheidenheid had moeten stem men, de Franse president zijn hou- Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 jan. tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON ding althans gedeeltelijk zou herzien; hebben, het verkeerd voor gehad. Hij is zo mogelijk nog harder en verstokter geworden en, zoals we het reeds opmerkten, is de huidige stap er enkel op gericht de Franse verkie zingen voor 1967 enigszins voor te bereiden, want hij weet wel dat hij zijn kiezers toch niet tot het uiterste mag ontstemmen. Zijn vertegenwoordiger is echter op het tapijt gekomen met een stel on buigzame eisen, waarvan sommige te gen een bepaalde datum dienen inge willigd te worden en die, vooral door de Duitsers zonder meer als een ul timatum, als een dreigende oorlogs verklaring, zijn bestempeld geworden. Vooreerst wil hij dat het vetorecht dat uitgaat van een van de partners zou worden bewaard en daardoor iede re beslissing zou kunnen te niet ge daan worden. (Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom Sinds 1958 heeft het meer dan eens geschenen dat de landbouw de zwaar ste struikelsteen was voor de tot standkoming van de Europese Ge meenschap. Op 30 juni 1965 zou hij mis schien de oorzaak zijn geweest van de breuk tussen de zes, indien rede nen van politieke aard hierin niet de doorslag hadden gegeven. Voor velen van onze landgenoten zijn deze gebeurtenissen een soort openbaring geweest. Ongetwijfeld wist men wel dat Nederland een der grootste exporteurs van landbouwpro- dukten, en vooral van dierlijke produk- ten, in Europa is; dat Frankrijk alleen in staat zou zijn de tekorten van zijn partners, vooral aan granen, te dek ken; dat het klimaat van Italië bui tengewoon gunstig is voor zijn tuin- bouwproduktie, waarvan een groot ge- deelte^moet uitgevoerd worden, maar al te velen wisten nog niet dat onze eigen landbouw een der voornaamste takken van ons bedrijfsleven is. Nochtans draagt de landbouw.een grote verantwoordelijkheid, daar hij 'n belangrijk gedeelte van onze natuurlij ke hulpbronnen, van ons gemeen schappelijk patrimonium beheert. Is het niet de landbouw die, op een voor beeldige wijze, de grond die ons moet voeden produktief maakt Op de iets meer dan 3 miljoen ha die ons grondgebied beslaat, bewerkt hij er 1.614.938, waarbij dan nog on geveer 600.000 ha bossen moeten ge voegd worden. Dank zij de noeste ar beid, de volharding en het streven naar vooruitgang van onze landbou wers kan ons land, dat een der dichtst bevolkte ter wereld is en welks wei- waart afhankelijk is van een zeer be langrijke uitvoer van industriële pro- dukten, bijna in zijn eigen behoeften voorzien. Onze landbouw bewijst ons echter niet alleen de onschatbare dienst, ons bijna de volledige hoeveelheid levens middelen te verschaffen die wij nodig hebben en die wij in het buitenland slechts zouden kunnen kopen ten kos te van een nog grotere uitvoer van in dustriële produkten. Hij behoedt ook onze natuurmonumenten en waakt over het evenwicht in de natuur. Hij heeft ons bewaard voor de ramp welke die streken treft waar weinig of niet aan landbouw wordt gedaan, waar de erosie de structuur van de bodem ver nielt en waar de waterhuishouding verstoord wordt. In onze tijd waarin steeds uitge strekter gebieden intensief geïndus trialiseerd en geürbaniseerd worden, bewaart hij een aantal plaatsen waar de van frisse lucht verstoken bevol king weer eens diep kan ademen, haar longen zuiveren van giftstoffen en tot rust komen. Van onze genera tie kan gezegd worden dat zij opnieuw de liefde voor en de noodzaak van de natuur heeft ontdekt. Wat zou zij niet gemist hebben, indien niet talloze boe rengezinnen zich hadden ingespannen om de grond van ons vaderland een aangezicht en een ziel te schenken En toch gaat deze boerenbevolking voortdurend achteruit. Uit hun hoeven verdreven door de ontwikkeling van onze economie, verlaten jaarlijks dui zenden boeren het platteland om in de nijverheid het daar heersende tekort aan arbeidskrachten te helpen aanvul len. De actieve landbouwbevolking, die in 1950 nog 14,2 t.h. vertegenwoordig de van de totale actieve bevolking van het land, vormde hiervan in 1959, het jaar van de laatste algemene volkstel ling nog slechts 9,8 t.h. Op dit ogen blik is dit percentage teruggelopen tot 7,8..., zonder dat het volume van on ze landbouwproduktie is achteruitge gaan. Deze is integendeel gestegen ën neemt nog steeds top, dank zij het feit dat de landbouwers steeds meer ge perfectioneerde exploitatiemethoden gebruiken, dank zij een voortdurende intensivering van de arbeid, 'n steeds verder doorgedreven mechanisatie, dank zij steeds zwaardere investerin gen. In dit verband kan een oningewijde zich moeilijk voorstellen welke kapi talen er in onze landbouw geïnves teerd zijn. In een recente studie is daarvan een berekening gemaakt; er is uit gebleken dat alleen reeds de investeringen in grond en serres ge schat mogen worden op 261 miljard, die in bedrijfsgebouwen op meer dan Zie vervolg 2' bladzijde l' kolom) «opWff Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1