Weldoordachte Mechanisatie» WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Verhoging van de opbrengst van uw arbeid door NOQ OVCF bodembeleid» Aalst 12 februari 1966 45ste jaargang Nr 2216 i Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON De tijd dat op de grote en middelmatige boerenhoven hele zwermen goedkope knechten en meiden in dienst waren en dat de boer een heer was op zijn bedrijf, behoort nu tot de geschiedenis. Maar de tijd dat de kleine boer, de landelijke proletariër, zich van 's morgens vroeg tot laat in de nacht samen met vrouw en kinderen dood moest wroeten om een mager inkomen te verwerven, ligt nog niet helemaal in het verleden. Dit laatste loopt hier en daar nog voort zolang de oude boer het nog volhoudt; maar de jongeren moeten er in geen geval meer van weten. Ofwel keren zij het landbouwleven radikaal de rug toe en gaan elders werken of wel blijven zij het landelijk leven trouw, maar dan radikaal anders opgevat. Zij wensen immers terecht dat hun beroep aan hun gezin en aan henzelf het inkomen en de arbeidsvoorwaarden verschaft, die iedere normaal werkende burger in onze welvaartstaat geniet. dan, getrokken door een traktor of mo- tocultor of ja, zelfs nog door een paard. Dit alles is inderdaad geweldig en niet te overzien en terecht stelt iedere jonge boer zich de vraag WIE KAN DAT AAN Vanzelfsprekend is er niemand die dit alles tegelijk aankan. Maar eenieder kan en moet er een stukje van baas kunnen. Daartoe is het noodzakelijk dat hij voor al richting kiest; dat hij zich in één of hoogstens een paar zaken gaat specialise ren. In de richting van de gekozen specia lisatie moet hij zich dan ook zo goed en volledig mogelijk mechaniseren en inrich ten. Voor onvoldoende grote nevenaktivitei- ten zal het meestal voordeliger uitkomen beroep te doen op loonwerk. Ook kan door samenwerking tussen en kele vrienden een oplossing nagestreefd worden voor de aankoop en het gebruik van traktoren en dure machines of instal laties. Samenwerking in deze zin gebeurt nog veel te weinig en stoot nog al te gemak kelijk op een soort ingeboren wantrouwen tussen de boeren onderling. Zelfs wan neer er van meet af aan zeer veel goede wil bestaat, is het onmisbaar dat alle za ken bij voorbaat pen hartig en vrijmoedig besproken en duidelijk overeengekomen worden. Eenmaal op dreef moeten de sa menwerkende vrienden steeds veel blijk geven van gemeenschapszin. Duidelijke en goed bijgehouden rekeningen zijn hierbij eveneens een punt van zeer groot belang. Klare rekeningen onderhouden de vriend schap; onduidelijke of sloMige rekeningen geven gemakkelijk aanleiding tot wantrou wen. VERZINT EER GE BEGINT Wanneer u eraan denkt bepaalde ver anderingen of vernieuwingen in uw ge bouwen aan te brengen of bepaalde ma chines of installaties aan te kopen, maak dan steeds eerst vooraf goed uw rekening. Bekijk'de zaak op zichzelf van alle kan ten en zie ook goed na of ze wel degelijk past in het geheel van uw bedrijf. Mechaniseer u niet in te veel richtingen tegelijk; leer u in 'n zeer beperkt aantal takken te specialiseren, zodat elke inves tering op voldoende grote schaal zou kun nen gebruikt worden en er dus de grootst mogelijke zekerheid bestaat dat de geda- Zie vervolg onderaan hierneven) Echter, de jonge boer of tuinder heeft ook maar twee armen aan zijn lijf en zijn vrouw wordt van langsom meer volgens de eisen van deze tijd door haar huishou den en gezin in beslag genomen. Het komt er dus op aan dat dit paar armen en vooral de hersenen van de vooruitstreven de boeé of tuinder een zo hoog mogelijk rendement geven. Dit rendement kan in derdaad met de talrijke middelen die de hedendaagse techniek ons aanbiedt, ge weldig opgedreven worden. Hoofdzaak is dat het goed aangepakt wordt; zoniet kan het nog helemaal verkeerd aflopen ook. WAT HET OMVAT De mechanisatie en de arbeidsrationali- satie op het boeren- of tuindersbedrijf omvat eigenlijk een enorm aantal zaken. Eerst en vooral zijn er de gebouwen. In vele gevallen zijn ze totaal verouderd en voorbijgestreefd om gemakkelijk en doel matig werken mogelijk te maken. Talrijke boeren zijn geen eigenaar van de gebou wen, zodat ze deze niet eens in de gewens te zin kunnen aanpassen en de meeste verpachters zijn potdoof langs die kant hoogstens zijn er enkele, al te schaarse, voorbeeldige uitzonderingen. Nochtans is op gebied van aanpassing en modernise ren van de bedrijfsgebouwen in ons land nog een zware, maar dringend nood zakelijke weg af te leggen. Verder is er de inrichting van die ge bouwen. Waterleiding en elektriciteit zou den nu toch nergens meer mogen ontbre ken. leder gebouw op zichzelf en de ver schillende gebouwen onderling moeten zo danig opgevat worden dat alle werkzaam heden gemakkelijk en vlug en toch doel matig kunnen uitgevoerd worden. Dan eerst heeft het ook zijn volle zin dat er belangrijker uitgaven gedaan wor den voor gemakkelijker aanvoer van voe ders, voor afvoer van de mest, voor ma chinaal melken, voor het eieren rapen, voor het stockeren van granen en aardap pelen; voor-het bewaren van groenten en fruit, enz- enz. Buiten de gebouwen zijn er de werk middelen op de weiden en op het veld'of in de boomgaard of in de tuin. Er zijn grondbewerkingsmachines nodig, zaai- en plantmachines, meststoffenstrooiers, spuit- toestellen, hakmachines en allerlei, liefst vol-automatische oogstmachines. En ten slotte is er het bijna dagelijks probleem van het vervoer; met moderne wagens Wij houden er aan nogmaals een artikel aan deze uiterst aktuele, en laat ons maar zeggen, benarde kwes tie te wijden, omdat er toestanden aan het ontstaan zijn, die de bedreiging inhouden dat aan de landbouwers de basis zelf van hun bedrijf en van hun werkzaamheid zou worden ontnomen. Zo pas werd een wetsvoorstel neer gelegd tot oprichting van Landbouw raden, dat door de Kamer in overwe ging werd genomen en naar de Kom missie van Landbouw werd verzonden. We zullen hier echter later op terug komen, zodra we kennis hebben geno men van de memorie van toelichting op dit wetsvoorstel, omdat we niet willen voortgaan op wat daarover reeds in de Pers verschenen is en er de voorkeur aan geven de tekst zelf te kunnen beoordelen. Stippen we toch reeds aan dat de beweegredenen waardoor dit wets voorstel werd ingegeven, te vinden zijn in de bekommering over het ont zaglijk verlies aan landbouwgrond dat steeds maar dreigender vorm aan neemt voor onze landbouwers en tuin ders. Voor het ogenblik willen we een korte samenvatting geven van een le zing reeds zekere tijd geleden hier over gehouden door Prof. G. Scheys van de Landbouwhogeschool te Leu ven, een man die niet enkel theore tisch over deze vraagstukken onder legd is maar ook heel wat van de prak tijk afweet. Bodembeleid betekent de ma nier of de methode, die dient gevolgd te worden om de bodem op de meest doeltreffende wijze ten dienste van de gemeenschap aan te wenden. Bodem moet hier in zijn breed ste betekenis genomen worden, d.w.z. dat hierdoor zowel de bodem lood- ne onkosten op niet te lange termijn be hoorlijk kunnen afgeschreven worden. Iuiat U beslist niet overschreeuwen door om 't even welke verkoper of omwille van om 't even welke korting. Gun u de tijd om alles grondig en kalm na te zien en uit te rekenen. Arbeidsrationalisatie en mechanisatie zijn volstrekt onmisbaar en moeten nog verder doorgedreven worden. Bezoek het landbouwsalon te Brussel en eventuele an dere manifestaties, om goed te zien wat de moderne techniek u aan te bieden heeft. Maar neem uw beslissingen slechts na rijp beraad en grondig overleg. recht alsook waterpas gezien, moet verstaan worden. In loodrechte bete kenis is bodem de oppervlakkige laag van de aardkorst, die voor de plantengroei van belang is en waarin er onder invloed van bodemgenetische faktoren faktoren die het ontstaan en de ontwikkeling van de planten beïn vloeden) een morfogenetisch (dat de vorm van de ontwikkeling bepaalt) bodemprofiel ontstaan is. In horizonta le of watervlak-betekenis betekent bodem een bodemoppervlak of een perceel, bestaande uit verschillende bodemsoorten, dat voor zeer verschei den doeleinden kan aangewend wor den. Het aanwenden van de bodem voor )de gemeenschap kan vanuit verschil lende standpunten bekeken worden. Als landbouwkundigen denken wij in de eerste plaats aan het agrarisch (op de landbouw betrekking hebbend) bo dembeleid. Anderen aanzien het be nuttigen van de bodem voor de ge meenschap vanuit het standpunt van de verspreiding van de nijverheid of van de ruimtelijke ordening. Het spreekt voor zichzelf dat de bo dem, als nationaal gemeenschappelijk bezit een wel omschreven begrenzing heeft en dat dit nationaal bezit in het kader van de ruimtelijke ordening op de meest doeltreffende wijze moet aangewend worden voor de hele ge meenschap. Enerzijds staat het feit vast, dat de jaarlijkse vermindering van het land bouwareaal met 8.000 ha (indien het al geen 10.000 ha geworden is) in de toekomst niet zal verminderen. Anderzijds is, als gevolg van de fan tastische produktiestijging en de me chanisatie van de landbouw, het aan tal in de landbouw tewerkgestelde per sonen, gedaald tot 9,8% (thans zelfs nog minder) van de aktieve bevolking terwijl officieel het nationaal inkomen voor 6,3% (voor 1963 althans) uit de landbouw afkomstig is. De vraag die hieruit onvermijdelijk naar voor treedt is, of het nog wel enige betekenis heeft om in ons land het landbouw areaal met alle middelen te verdedi gen. In de huidige omstandigheden vol staat het natuurlijk niet hierop te ant woorden met gevoelsargumenten. (Zie vervolg 2' bladzijde I' kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 0*53/ 24 267

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1