Opbouwend werk. De Varkenshouderij. Rechtskundige Dienst KANTOREN WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Aalst 19 februari 1966 45ste jaargang Nr 2217 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Een wetsvoorstel inzake bodembeleid. Er zijn personen,'die ais voornaam ste taak hebben alles af te breken, terwijl zij veelal vergeten iets beter in de plaats te stellen. Wij willen hier meehelpen tot het opbouwen van iets dat naar onze me ning, van groot belang is voor de landbouw in ons land. In ons jongste artikel over bodem beleid in deze krant verschenen; heb ben we melding gemaakt van een wetsvoorstel van volksvertegenwoor diger Lindemans, ondertekend door 'n viertal andere van zijn collega's, neer gelegd ter zitting van 14 december 1965 en dat als titel heeft: «Wets voorstel tot oprichting van de Land bouwraden We hebben toen beloofd er te zul len op terugkomen, zodra we in het bezit waren van de toelichting, wat thans het geval is, zodat we onze be lofte kunnen inlossen en er, naar wij hopen, een paar artikels zullen kun nen aan wijden. Bij de aanhef wordt erop gewezen dat in heel West-Europa weliswaar een krisis in de landbouw kan wor den vastgesteld, maar dat men in ons land, in tegenstelling met wat in de andere getroffen landen het geval is, nog niet zo heel veel gedaan heeft om hieraan te verhelpen. Dit wordt nu niet zo uitdrukkelijk en met zoveel woorden gezegd als wij dit hier doen, maar de tekst voor de inleiding tot het indienen van hoger- genoemd wetsvoorstel die wij hier over laten volgen is toch duidelijk ge noeg in deze zin opgesteld om aan de bedoeling niet te moeten twijfelen. De zware krisisperiode die de landbouw in West-Europa doormaakt, heeft in de ons omringende landen een reeks van hervormingen in 't le ven geroepen onder meer op bestuur lijk en gerechtelijk gebied. De bezorgdheid van de overheid omtrent de bedrijfsstruktuur in de sek- tor landbouw noopte haar ertoe in het grondverkeer, de bestemming van de bodem en het pacntstelsel daadwer kelijk tussenbeide te komen. Men diende in die landen te be letten dat de kultuurgrond verder ver snipperd werd of op een onredelijke wijze aan de landbouw onttrokken. Men diende er eveneens over te wa ken dat in de pachtbedrijven een le venskans voor de boeren overbleef zonder de rationele uitbating van die bedrijven te verhinderen Het zal wel moeilijk zijn even bon dig maar raak het probleem te stel len, zoals hier gebeurt en dadelijk daarop volgt dan een beoordeling die wel zeer scherp klinkt in de mond van een lid van een van de meerderheids partijen. Zij luidt als volgt Dit alles kan met des te meer re den gelden voor België, dat samen met de Britse eilanden het grootste aantal pachtbedrijven kent in verhou ding tot de kuituurbodem, en waar de ze bodem meer dan elders versnip perd is. Nochtans werd in ons land nog geen overheidslichaam in het leven geroepen om een bodempolitiek ten hate van de landbouw mogelijk te ma ken. Men doet er altijd goed aan eens over de landsgrenzen te gaan kijken om te zien wat men elders reeds ge daan heeft of nog doet om een gelijk aardig vraagstuk waarmee men te worstelen heeft te trachten onder de knie te krijgen. Daarom is volgende tekst wel zeer leerzaam In Nederland bestaan grondka mers en in Frankrijk commissions de réorganisation foncière die in zake grondverkeer, bestemming van de bodem en pachtstelsel een regelen de bevoegdheid van bestuurlijke aard bezitten. In Groot-Britanje kent men de Agri cultural Land Tribunals, die bevoegd zijn om de pachtverhoudingen te re gelen onder meer wat betreft de drie jaarlijkse aanpassing van de pacht prijs Verder wordt er op gewezen dat ook in nog andere landen overheidslicha men bestaan, die zich met deze aan gelegenheden onledig houden en Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 27 feb. a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5. te AALST. Links en rechts zien we in ons land varkenshokken bouwen. Meestal worden geen kleine hokken opgericht; maar wel mestvarkensstallen voor 100, 200 en zelfs 500 mestvarkens, en zeugenstallen voor 20, 30 of 50 en meer zeugen. Anderzijds verdwijnen kleine varkensbedrijfjes aangezien de huisvesting en de verzorging zo danig waren dat geen goede resultaten meer konden bereikt worden. Ook het loon- mesten van varkens voor 200 fr. per kop neemt geweldig af. In veel gevallen eindigde deze manier van werken met discussie of ruzie tussen de twee partijen. Ook als geen kwade bedoelingen in het spel zijn gaat nog steeds het gezegde op De meester zorgt beter voor zijn schapen» dan de huurling. varkens toe. Te Antwerpen draait de fok- varkensveiling reeds meer dan een jaar met goed sukses, zodat nu in april ook in West-Vlaanderen een fokvarkensvei- ling zal opgericht worden. Om de arbeid doelmatig te kunnen verrichten, zouden fokkerijen tegenwoordig minstens 20 a 30 zeugen moeten hebben. Verdere uitbrei ding vermindert de arbeidsbehoefte per dier slechts vzeinig. Bedrijven van 20 a 30 zeugen kunnen dus goed concurreren tegen grotere bedrij ven langs kwaliteitsproduktie. De vruchtbaarheid van de zeugen is voor de fokker een belangrijke faktor om een lage kostprijs per big te bereiken. Het spenen van de biggen op jongere leeftijd laat toe dat de zeugen intenser worden gebruikt. Vooruitgang in voeding, huisvesting en hygiëne laten dit vroeg spe nen toe. Dat kan thans vanaf 4 a 5 weken. Een degelijke huisvesting én goede kli maatsomstandigheden zijn winstpunten om sterfte en ziekte bij de jonge biggen te ver minderen. Ligboxen, bindstanden en voederstan den zijn nieuwigheden om met minder voeder en minder arbeid de zeugen op een kleine oppervlakte te kunnen houden. Grote zeugen bedrijven gaan over tot het houden van een eigen beer. De arbeid en verplaatsing om de zeu gen te laten dekken worden daardoor her leid, maar belangrijk is ook dat het be smettingsgevaar langs openbare berenhou- derijen hierdoor bezworen wordt. De moderne varkensfokker weet even goed de pen te hanteren. Het bijhouden van de fokresultaten en de prestaties der individuele dieren levert kostbare aanwij zingen omtrent de geschiktheid van elke zeug. Hoe groter het bedrijf des te stren ger moet de hygiëne, isolatie en ventila tie zijn. Ziektedoor braken kosten veel geld, maar slepende ziekten kosten soms nog meer MESTVARKENS Wat de mestvarkens betreft zien we nog sterker de groei naar meer varkens per bedrijf. Soms denkt men dat deze dieren gemakkelijk in grote aantallen kunnen ge houden worden. De ervaring wijst uit dat ook hier vakkennis en zorgzaamheid no dig is om veel varkens zonder kostprijs verhogingte houden. Een minimum aantal varkens zou 100- 150 bedragen. Dergelijke stallen kunnen efficiënt georganiseerd worden en kunnen in kostprijs concurreren met grotere een heden. Een zware en vuile karwei is het uitmesten. Het is een werk dat dagelijks Zie vervolg 2e bladzijde 7kolom Toch neemt de varkensstapel in ons land steeds toe en wel a rato van 10% per jaar. Terecht vraagt de veehouder zich af.Qf dat niet naar overproduktie zal leiden. Hij houde nochtans voor ogen dat op 1 juli 1967, dus binnen anderhalf jaar, de E.E.G. een feit zal zijn geworden (met of zonder Frankrijk). Dat wil dus zeggen dat, van dan af, onze varkens niet meer uitslui tend voor Anderlecht, Gent of Luik zul len bestemd zijn. Van dan af zullen ze evengoed naar Parijs, Keulen of Milaan kunnen gevoerd worden. Let wel dat de kwaliteit dan een zeer voorname rol zal spelen en de uitbetaling wellicht zal ge schieden volgens kwaliteitsklassen Bekijken we nu de Belgische varkens- produktie in vergelijking met deze van de E.E.G. dan zien we dat België slechts 6% van het geheel vertegenwoordigt. Deze kleine hoeveelheid kan moeilijk de Euro pese markt ontwrichten. Dus om die re den hoeven we onze produktie zeker niet af te remmen. De afzetgebieden die voor ons komen open te staan, met 180 mil joen verbruikers, vormen voor onze var kenshouders een mooie kans. Op langere termijn gezien zal België var kens leveren indien én de kostprijs én de kwaliteit het toelaten. Overigens zullen we moeten zorgen voor een goed afzetapparaat. Zorgt de Belgi sche vleesnijverheid voor een regelmatige vertegenwoordiging op buitenlandse mark ten en voor een efficiënt verkoopssysteem, dan zullen de Belgische varkens vlot van de hand gaan. Wat de kwaliteit van onze varkens be treft, kunnen we ons zeker beroepen op internationale prijskampen (Frankrijk en Italië). Onze varkens hebben een goede naam. FOKVARKENS De fokkers moeten er zich van bewust zijn dat bij hen de kwaliteit van de Bel gische slachtvarkens wordt opgebouwd. De veiling voor fokvarkens laat de uit wisseling en verspreiding van goede fok- Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron bb iwiun—tea JUU

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1