Opbouwend werk. Meststoffen voor 11. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Aalst 5 maart 1966 45ste jaargang Nr 2219 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Een wetsvoorstel inzake bodembeleid. Over de Landbouwraden. In de beide voorgaande artikels heb ben we de aandacht van onze lezers gevestigd op het belangrijk wetsvoor stel inzake landbouwbeleid neergelegd door de heer volksvertegenwoordiger Lindemans en medestanders. Als on afhankelijke krant hebben we ge meend er ook onze mening te moeten over zeggen en zekere kritiek op uit te oefenen al zijn we de eersten om er het grote nut van te erkennen. We hebben ons tot heden enkel be perkt tot het aanhalen van teksten uit de toelichting en tot het bespreken ervan. Deze geven dus enkel de strek king weer zodat het ons noodzakelijk dunkt ook sommige artikels van het wetsvoorstel te vermelden die meer bijzonderheden aangeven, vooral wat de verwezenlijking van het beoogde doel betreft. Hoe wordt namelijk, volgens het wetsvoorstel, een dergelijke Land bouwraad samengesteld Hij zou bestaan uit een voorzitter, vier effectieve of werkelijke dienst doende en vier plaatsvervangende as sessoren of bijzitters en een griffier. De voorzitter zal benoemd worden bij Koninklijk Besluit en zal gekozen wor den tussen de vrederechters, de bij gevoegde of plaatsvervangende vrede rechters van de kantons, die geheel of gedeeltelijk behoren tot het rechtsge bied van de Landbouwraad. Vooraf zullen twee lijsten van kan didaten worden opgesteld, met twee maal zoveel kandidaten als er plaat sen te begeven zijn. De eerste lijst wordt opgesteld door de Landbouwka- mer van de provincie binnen dewelke de Landbouwraad zetelt. De tweede lijst wordt opgesteld door de betrok ken Landbouwraad. Niemand kan tot bijzitter worden benoemd, tenzij hij de volle leeftijd van 25 jaar heeft bereikt, de Belgische nationaliteit bezit, belanghebbende is en vertrouwd is met de taal of de ta len van de streek. Hoe wordt nu de griffier aange duid"? Hij wordt benoemd door de Ko ning uit de hoofdgriffiers eh griffiers' bij de vredegerechten, waarvan de kantons geheel of gedeeltelijk beho ren tot het rechtsgebied van de Land bouwraad. Hij mag zich laten vervangen door een van de zoëven genoemde ambte naren. De leden van de Landbouwraad zul len hun dienst niet gratis moeten ver richten. Ze zullen bezoldigd worden door middel van zitpenningen en reis- vergoedingen, waarvan het bedrag ten laste is van de Schatkist en bepaald wordt bij Koninklijk Besluit. Bij iedere Landbouwraad zullen ver slaggevers worden aangeduid die dus telkens over een hangend geschil ver slag zullen dienen uit te brengen. Er zullen er twee zijn. De eerste wordt benoemd door de Minister van Land bouw, de tweede door de Bestendige Deputatie van de provincie binnen de welke de Landbouwraad zetelt. Zij worden genomen, de eerste uit de ambtenaren van het Ministerie van Landbouw, de tweede uit de ambtena ren van het provinciaal bestuur. Dit voorstel vinden we bijzonder geluk kig omdat dient vermeden te worden, dat men voor de zoveelste maal een aantal postjes zou gaan scheppen, waarmee men zijn politieke vrienden kan paaien. Dit euvel bestaat reeds al te veel in ons land. De zittingen van de Landbouwraad zijn openbaar en dus voor ieder toe gankelijk, zodat iedereen zijn verant woordelijkheid kan opnemen. De ver slaggever, alle partijen en alle belang hebbenden worden gehoord, wanneer zij erom verzoeken. De aanwezigheid van de verslaggever is alleen vereist bij het behandelen van een vraag om advies uitgaande van bestuurlijke overheden, of om een voorstel te doen aan deze overheden of voor een be slissing gevorderd door deze overhe den. De adviezen van de Landbouwraad worden door de bestuurlijke overhe den ingewonnen in de vorm en de ter mijnen, die door Koninklijk Besluit zullen bepaald worden. De bundel stukken die op de zaak betrekking hebben en samengesteld werden door de raadplegende overhe den, zal ter griffie worden neergelegd en alle belanghebbenden zullen er kennis kunnen van nemen. De partij en en belanghebbenden worden in de (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom Wij hebben een nat jaar en een natte winter achter de rug. Talrijke gronden liegen nog toe boven toe verzopen en het weer moet wat ernstiger gaan drogen, wil len wij binnenkort eindelijk weer behoorlijk op het veld kunnen. Intussen begin nen uw handen van langsom meer te jeuken om eindelijk weer aan de slag te kunnen gaan. Verlies ondertussen uw tijd niet, maar zorg ervoor dat U helemaal klaar staat wanneer uw weiden en akkers eindelijk weer toegankelijk zullen zijn. Zorg er dus voor dat al de nodige machines en materiaal tot in de puntjes nage zien zijn en startklaar staan. Zorg er ook voor dat U al uw zaai- en plantgoed, evenals alle nodige meststoffen in uw onmiddellijk bereik hebt. Wie in de volle drukte nog zijn meststoffen moet gaan zoeken, moet ellendig veel kostbare tijd verliezen. Koop uw meststoffen niet blindelings; maar weet wat U nodig hebt en weet wat U koopt. Hierna nog een korte beschrijving en gebruiksaanwijzing van de meeste meststoffen, die uw vereniging «Redt U Zeiven U heeft aan te bieden. Het zijn de stikstofmeststoffen die nor maal het meest merkbare resultaat geven. Echter in de bemesting speelt een even wichtige verhouding een belangrijke rol daarom moet naast de stikstof ook vol doende fosfaat en kali (potas) gestrooid worden. En vóór alles moet U ervoor zorgen dat de kulktoestand van uw grond in or de weze. Tegenwoordig verdient, naast de hogergenoemde drie hoofdelementen en naast de kalk, ook het magnesium uw bij zondere aandacht. Wij wezen er reeds her haaldelijk op dat U zich voor dit alles het best op een betrouwbare grondontle- ding kunt steunen. Wij willen in deze bijdrage even blij ven stilstaan bij enkele kalk- en magne- siumaanbrengende grondverbeteringsmid delen, alsook bij de voornaamste fosfaat- en kalimeststoffen. In het volgende num mer behandelen wij dan de verschillende stikstofmeststoffen en onze samengestel de, komplexe korrelmeststoffen. KALK- EN MA GNESIUMH OU DEN DE GRONDVERBETERINGSMIDDELEN BROKKALK en KALK-AS bevatten de kalk onder overwegend ongebluste vorm. Deze kalksoorten, die overigens al leen los geleverd worden, heeft Redt U Zeivenvanzelfsprekend niet in maga zijn. Om de voordeligste vervoertarieven te kunnen genieten is het dus noodzake lijk dat er telkens een behoorlijke kamion kan samenbesteld worden voor recht streekse levering van de groeve naar de boer. Onze brokkalk bevat minstens 80% kalkeenheden (CaO), benevens ook 3 Magnesia (MgO). In de door ons gele verde kalk-as wordt minstens 45% CaO gewaarborgd. Daar het gebruik van brokkalk en van kalk-as, omwille van het blussen nogal omslachtig is, worden deze soorten van langsom minder gebruikt. De GEBLUSTE POEDERKALK die in onze magazijnen beschikbaar is, bevat 50% kalkeenheden (CaO), benevens on geveer 2 magnesia (MgO): zij wordt ge leverd in papieren zakken van 50 kg. Wie b.v. 1000 kg kalkeenheden per hektare moet strooien, heeft dus 2000 kg geblus te poederkalk 50% nodig: terzelfdertijd strooit hij meteen automatisch nog 40 kg magnesiumeenheden erbij. Naast de gebluste poederkalk hebben wij ook een magnesiumhoudende koolzure kalk: namelijk DOLOKAL. Dit is een ge mengd grondverbeteringsmiddeldat naast 85% calciumcarbonaat (CaC03), ook 10,5% magnesiumcarbonaat (MgC03) bevat. Dolokal is een uiterst fijn gema len produkt, dat hierdoor, ondanks de koolzure vorm, toch vrij vlug ontzurend werkt en namelijk praktisch even rap als gebluste poederkalk. Daar de koolzure vorm helemaal niet bijtend of verbran dend werkt, mag dit kalk- en magne siumhoudend grondverbeteringsmiddel desnoods nog tot onmiddellijk vóór het zaaien of planten gestrooid worden. Om dezelfde reden is het de beste kalksoort voor de lichtere gronden. K1ESERIET is een grondverbeterings middel, dat uitsluitend magnesiumsulfaat bevat; namelijk minstens 80%; dit komt overeen met 27% magnesia (MgO)-een- heden. Kieseriet werkt niet ontzurend, maar is uitsluitend als magnesiumbron te gebruiken. Het is oplosbaar in water en werkt dus vlug. Het kan best samen met de fosfaat- en kalimeststoffen gestrooid worden. DE FOSFAATMESTSTOFFEN Hieronder vinden wij de metaalslakken (ijzerslakken)) fertiphos en superfosfaat.' METAALSLAKKEN zijn het best te gebruiken op gronden die nog te zuur zijn; deze meststof bevat immers, naast het fos faat, nog vrij veel gebonden en vrije kalk. Overigens bevatten metaalslakken, ook wat magnesium en sommige sporen elementen, zoals b.v. mangaan. Metaal- slakken zijn van de hierbovengenoemde drie fosfaatmeststoffen, naar het schijnt, de minst vlug werkende. Dit hangt ech ter. zoals trouwens voor alle meststoffen, overwegend van de weersomstandigheden af. SUPERFOSFAAT wordt het best voor behouden voor de gronden die voldoende voorzien zijn van kalk. Het is overigens een fosfaat meststof die door aardappelen bijzonder gegeerd wordt. Ons superfosfaat is gekorreld en bevat 18% fosfaateenhe den, oplosbaar in water. FERTIPHOS is een meer algemeen bruikbare fosfaatmeststof. Het heeft een hoge inhoudnl. 38-39%. Het is een wit te, fijne en zeer lichte meststof, die dus (Vervolg 2' bladz. onderaan 1' kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 fl'-am wwi mw u« i i i I

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1