LANDBOUWVRAAGSTUKKEN Meststoffen voor 11. die een dringende oplossing vergen. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT A;v - (Zie vervolg 2e bladzijde 4' kolom In het artikel onder dezelfde titel in vorig nummer van de Koornbloem behandelden wij voor U enkele kalksoorten en kiescriet; verder de voornaamste fosfaat- en kalimeststoffen. Deze grondverbeteringsmiddelen en meststoffen moeten normaal zo vroeg mogelijk na de winter gestrooid worden; namelijk van zohaast de weiden en akkers weer behoorlijk toegankelijk zijn. Hierna blijven dan alleen nog de stikstofmeststoffen over. Echter van langsom meer worden de stikstof, fosfor en potas niet langer afzonderlijk gestrooid onder de vorm van drie verschillende enkelvoudige meststoffen, maar wel in éénmaal bij middel van samengestelde meststoffen. In dit artikel willen wij, zoals vorige week beloofd, het meer bijzonder hebben over de verschillende stikstofmestótoffen en verder over de samengestelde kom- plexe korrelmeststoffen die bij Redt U Zeiven te bekomen zijn. Onder de stikstofmeststoffen vinden wij kalkcyaanamide, ureum, ammoniaksulfaat ammoniaknitraat, kalknitraat en sodani- traat. KALKCYAANAMIDE is een lang zaam en gespreid werkende stikstofmest- stof met 18% stikstofeenheden. Naast haar eigenschappen als stikstof meststofbezit zij, zoals bekend, een onkruid- en worm- dodende werking. Cyaanamide bevat een aanzienlijke hoeveelheid vrije kalk en mag hiersom niet samen met ammoniakhou- dende meststoffen gestrooid worden. De kalkcyaanamide doodt de onkrui den door verbranding van de bladeren en de oppervlakkige worteltjes of van de kiemplantjes. Wanneer men vooral door bladverbranding wil werken, wordt best s morgens bij mooi weer op bedauwd gewas gestrooid. Beoogt men vooral de verbran ding van oppervlakkige worteltjes (b.v. van pluimgras) dan wordt beter op droog gewas, maar vochtige grond gestrooid; dan wordt immers het graangewas min der beschadigdDe kiemende onkruidza den kan men doden door enige tijd na de grondbewerking vóór het zaaien van bieten of kort vóór de opkomst van zo mergranen, aardappelen, erwten, enz. de cyaanamide te strooien. Poedercyaanamide kan ofwel in geolie de ofwel in ongeoliede toestand geleverd worden; ook is er een gekorrelde vorm, die Perlamide genoemd wordt. UREUM bevat 46°/0 in water oplosbare organische stikstof met vrij vlugge, iets gespreide werking (ongeveer zoals ammo niaksulfaat). Het is een witte, lichte, fijn- gekorrelde meststof; het kan gemakkelijk dun gestrooid worden, wat in verband met het hoog gehalte trouwens dikwijls nood zakelijk is ook. Ureum kan ook door bespuiting als aanvullende stikstofbemesting langs het blad toegediend worden; iets wat vooral in de fruit- en groententeelt, toepasselijk is. De prijs per 100 kg is natuurlijk hoog, maar per eenheid stikstof gezien is Ureum een goedkope meststof te noemen. Het wordt bij Redt U Zeiven in plastiek- zakken beschikbaar gesteld. AMMONIAKSULFAAT ziet er uit als grof of fijn zout. Het ammoniaksulfaat van de cokes-fabrieken is gewoonlijk vrij vuil van kleur en min of meer vochtig. Het ge waarborgd gehalte bedraagt 20 of 20,5% ammoniakale stikstof. Naast het ammoniaksulfaat van de co kesovens, is er ook een synthetisch pro- dukt dat 21 stikstof bevat. Het is mooi wit, droog, fijn, gekristalliseerd en gemak kelijk te strooien. Het wordt geleverd in plastiekzakken. Ammoniaksulfaat is best bruikbaar voor de vroege stikstof bemesting op de weiden; het mag evenwel, evenals alle ammoniakhoudende meststoffen, niet in aanraking komen met metaalslakken of met kalk. Ook door de aardappelen wordt ammoniaksulfaat bijzonder gegeerd. AMMONIAKNITRAAT is de meest gebruikte stikstof meststofMeestal bevat het 20,5% stikstof, soms ook 26% (Bel- nitral) waarvan de helft nitrisch en de helft ammoniakaal. Het is bijgevolg een stikstofmeststof met vrij vlugge werking. Vermits zuiver ammoniumnitraat onge veer 35 stikstof bevat, wordt hieraan een ballaststof toegevoegd om tot een la ger gehalte te komen. Deze ballaststof is gewoonlijk krijt of mergel en al naarge lang de soort vulstof kan de kleur van het ammoniaknitraat van lichtgrijs over oranje-bruin tot zeer donkergrijs variëren. Dit heeft voor de bemestingswaarde van zelfsprekend niet het minste belang. KALKNITRAAT bevat 15,5% stikstof overwegend onder nitrische vorm. Het is dus een zeer vlug werkende stikstofmest stof die daarenboven zeer sterk de lucht vochtigheid aanzuigt. Zelfs bij aanhou dend droog weer lost deze stikstofmest stof nog op in de morgendauw. Het is bij gevolg een stikstofmeststof die zeer goed voor dikbemestingen in aanmerking komt. Kalknitraat is meestal wit en fijngekor- reld; soms ook is het grijs of in brokjes in plaats van korreltjes. Het is in plas tiekzakken verpakt. SO DAN IT RA AT komt bij ons meest al voor onder de vorm van Chili-sodani- traat. Dit laatste bevat, benevens 16 stikstof in nitrische vorm en gebonden aan natrium, ook nog sporenelementen, waar van boor (tegen hartrotziekte van bieten) en jodium (onmisbaar voor mens en dier) wel de voornaamste zijn. Het synthetisch sodanitraat dat uitzonderlijk ook eens kan aangeboden worden, bevat deze sporen elementen niet. Chilisodanitraat is dus eveneens een zeer vlugwerkende stikstof meststofdie als bij bemesting op weiden en op bieten bijzon der in aanmerking komt. Het is fijngekor- reld en wordt bij Redt U Zeiven over wegend in plastiekzakken geleverd. Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) Aals: 12 maart 1966 45ste jaargang Nr 2220 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 stKwmsnixini Bij het schrijven van dit artikel duurt het gesol en geknoei rondom de vorming van een regering lustig voort, al hebben we reeds meermaals in de kranten gelezen en in radio en televisie gehoord, dat er bij de op el kaar volgende kabinetsformateurs een gematigd optimisme op welslagen bestond. Telkens we deze uitdrukking hoor den, wisten we reeds dat er iets ha perde en dat het vormen van een nieu we regering nog niet voor morgen of overmorgen was. Telkens scheen het struikelblok te liggen in de sektor van de arbeiderswereld en nooit hebben we vernomen dat ook de landbouwers rotsvast werkelijke eisen met daad werkelijke dreigementen bij niet-ver- vulling ervan gesteld hebben. Of dienen we dan toch een uitzon dering te maken voor het urgentie programma dat de Belgische Boe renbond aan de mislukte formateur P.W. Segers overhandigd heeft? We zouden het volgaarne doen als we niet wisten dat de eisen van de B.3. meest al loze eisen zonder kernkracht zijn, die nog nooit door daden werden ge volgd. Integendeel, wanneer andere boe- renorganisaties toonden dat het hun ernst was en tot de daad overgingen, dan waren ze er steeds zeker van dat ze weldra een ernstige vermaning van de BB mochten verwachten met een aanmaning toch maar gauw het goede spoor te volgen, liefst in de schoot van de BB zelf. Toch menen we dat de naarvoren gebrachte eisen van dit urgentiepro gramma of programma met vraag stukken waarvan de oplossing drin gend wordt geacht werkelijk «ad rem» of ter zake dienende zijn. We willen ze daarom eens even overlopen, met een om te doen uitschijnen, dat we gelijk hebben gehad wanneer ook wij ze op de voorgrond hebben gesteld in onze krant. Als eerste punt van dit programma treffen we aan Vastlegging van een beschermd landbouwareaal. Publiekrechtelijke be stemmingsvastlegging van het bodem- gebruik is in een dichtbevolkt land met sterke bezitsspreiding een basis voorwaarde voor het voortbestaan van moderne landbouwondernemingen. Waar deze bestemmingsvastlegging voorzien is in de Wet op de Ruimte lijke Ordening, zouden in afwachting bewarende maatregelen moeten geno men worden door afbakening van voor lopige landbouwzones We hadden het dus niet mis voor wanneer we in onze krant reeds tal rijke artikelen aan het bodembeleid hebben gewijd. Het jaarlijks verlies aan landbouwgrond heeft reeds ont zaglijke verhoudingen aangenomen, zodat het thans wel 14.000 ha zou be dragen. Als men de landbouwers geen grond meer gunt dan is hun bedrijf zeker naar de maan en daar is het zeker nog te vroeg om te gaan boeren. En men moet niet gaan denken dat men het bij ons zonder de boeren zou kun nen stellen en zijn levensmiddelen uit andere landen zou kunnen betrekken, want dan zou men voor die vreemde produkten niet langer een lage, maar een zeer hoge prijs betalen, iets wat nu nog kan vermeden worden door de concurrentie met onze eigen land- bouwopbrengst. Inmiddels schijnt het ons toe dat bovenstaande eis vrij wazig en ondui delijk blijft en zeker niet van aard is om binnen afzienbare tijd een oplos sing te geven aan een vraagstuk waarvan de BB dan toch zelf aan neemt dat ze dringend is. Als tweede punt van het program ma lezen we Köordinatie van het waterbeleid. Regionale advieskomitees per stroom gebied, samengesteld uit de recht streeks betrokken staats- en provin ciale ambtenarfen, zouden onder lei ding van de provinciegoeverneurs, de verschillende departementen moeten van advies dienen voor betere onder linge koördinatie van de verschillen de aspekten van het waterbeleid, die tot hun bevoegdheid behoren Als we over adviezen horen dan beginnen we reeds te steigeren, want die slaat men al te gemakkelijk in de wind. Het komt ons voor dat het wets ontwerp over de Landbouwraden van volksvertegenwoordiger Lindemans, waarbij we trouwens onze kritiek evenmin het zwijgen hebben opge-

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1