Landbouwvraagstukken. Moeten onze boeren verdwijnen ringende WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Nijpender dan U vermoedt Aalst 20 maart 1966 45ste jaargang Nr 2221 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON We weten niet hoe lang we het nog zullen moeten neerschrijven, maar op het ogenblik dat we dit artikel schrij ven zitten we nog altijd zonder rege ring. Zelfs indien de formateur er in slaagt een nieuwe bewindsploeg sa men te stellen; ziet het er niet naar uit dat zijn ploeg een lange levens duur zal beschoren zijn. Inmiddels dienen we waakzaam te blijven en ervoor te zorgen dat bij al dit loven en bieden de landbouwbe langen niet zouden verwaarloosd wor den. Dit is tenslotte voor ons land bouwers het enige wat nog gewicht in de schaal legt, na de ervaringen die we sinds jaren hebben opgedaan. Wij blijven dus op de uitkijk staan en laten de partijen voor het overige maar onder elkaar bakkeleien. Een van de vorderingen van het ur gentieprogramma of programma met dringend op te lossen vraagstukken door de Belgische Boerenbond aan oud-informateur P.W. Segers destijds overhandigd, luidde als volgt Voortzetting van dé politiek vah in komensverhoging in de landbouw, ook in het kader van de EEG, ten einde het wenselijk welvaartsevenwicht met de andere bedrijfstakken te bereiken, en hervorming van de index der kleinhan delsprijzen, ten einde het aandeel van de landbouwprodukten terug te bren gen tot werkelijke budgetverhoudin gen en onzinnige seizoenbeïnvloeding uit te schakelen Over het gebruik van het woord voortzetting zouden we best even kunnen grinniken want, zoals we reeds vroeger, naar aanleiding hier van hebben geschreven; voelen de be langhebbenden, landbouwers en tuin ders, al heel weinig en laten zich niet paaien door schijnschone officiële cij fers, die men al wat men maar wil kan doen bewijzen. Het woord «nieuwe aanpak» zou op dit gebied beter op zijn plaats zijn, maar laten we verder gaan. Ook in het kader van de EEG klinkt ons als een waarschuwing, nadat we de beto ging van de melkveehouders uit de Noorderkempen hebben meegemaakt. Zeer terecht werd daar de opmer king gemaakt dat het niet opgaat en kel te streven naar de gelijkschake ling van de prijs binnen het raam van de EEG wanneer niet tegelijkertijd ge zorgd wordt dat de produktiekosten op hetzelfde peil komen te liggen. En hier leggen we de vinger op de wonde wanneer we zeggen dat onze overheden ons niet in de gelegenheid stellen onze produktiekosten te druk ken. In plaats van een gelijkschakeling met onze partners in de EEG kan men hier spreken van een schreeuwende ongelijkheid waardoor in feite de con currentie haast onmogelijk gemaakt wordt. De BB moet er nu eens eindelijk, met de financiële en politieke macht waarover hij beschikt, mee ophouden inzake de indexpolitiek aan de klaag muur te blijven staan en wel daadwer kelijk een ommezwaai bewerken. Het ligt toch voor de hand dat de regering zowel die van Lefèvre als die van Harmei, telkens met een Spinoy, als remmer, er voor gezorgd heeft dat men op dit punt de landbouwers tel kens met een voorwendsel, met een kluitje, in het riet heeft gestuurd. Men heeft beweerd, dat de hervor ming van de index reeds zover gevor derd was, dat men de heren bij hun studie niet mocht storen met bepaal de voorstellen en dan weer heette het dat de zaak zeer moeilijk en duister was en dat men maar geduld moest oefenen. Dat wordt dan zowat de geschiede nis van de boer die zijn ezel kon le ren vasten en helemaal zonder voed sel leven, als hij het maar acht dagen kon volhouden. Het resultaat kent men wel. Een volgend punt luidtVerho ging van de bedrijfszekerheid voor pachters en opvolgers van bedrijfs- hoofden door goedkeuring van het her vormingsvoorstel van de pachtwetge- ving, de hervorming van het erfrecht en de invoering van het uitgesteld loon Onze lezers kennen deze wetsvoor stellen sinds geruime tijd maar wat baat het wetsvoorstellen neer te leg gen, ze mogen dan nog zo mooi en doeltreffend zijn, wanneer ze nooit het stadium van een volwaardige wet te bereiken Er zijn politieke wetsvoorstellen geweest die niet zo Onder de titel Toekomst van het Platteland organiseerde de Stichting Lo- dewijk de Raet op 12 en 13 maart 11. te Herzele een studieweekeinde. Wij zijn zo vrij uit de hoogst interessante inleidingen en uit de daaropvolgende gedachtenwis- selingen sommige punten naar voren te halen en deze, samen met onze eigen be denkingen ter overweging te geven aan onze gemeentebesturen, aan onze provin ciale overheden, aan onze beambten van het ministerie van landbouw, aan de ko mende nieuwe regering, aan de politieke partijen, aan de grote boerenorganisaties en -syndikaten en niet het minst aan de boeren zelf. Wij hopen dat het tenslotte niet bij overwegingen zal blijven, maar dat er eindelijk eens radikaal komaf mee ge maakt wordt. De meeste aangehaalde problemen zijn tenslotte reeds jarenlang be kend en zij worden tot vervelens toe telkens opnieuw weer opgerakeld; maar de oplossingen blijven uit. Wij moeten het telkens weer stellen met halfslachtige maat regelen die elk doel missen. Het wordt de hoogste tijd dat de boeren zelf dit gaan beseffen en dat zijzelf er sterk en eendrachtig tegen gaan optreden. zes landen verhandeld worden en tegen Het verheugt ons dat er sinds enkele ja ren een zekere vorm van werkelijke syn- dikale aktie onder de boeren is ontstaan, maar de feiten bewijzen dat de drukking vanwege de boeren nog ver van voldoen de is. Nochtans de tijd dringt; de jaren vliegen snel voorbij en onze boeren wor den van langsom meer van de plank ge duwd. DE TOESTAND Wij weten het reeds langwij hebben af te rekenen met meestal te kleine en vooral te veelzijdige geörienteerde bedrij ven. Daarenhoben laat de zgn. «.infrastruk- tuurenorm te wensen over. De be drijfsgebouwen zijn meestal niet aange past aan de vereisten van deze tijd. De kleine oppervlakte van elk bedrijf ligt ver snipperd in talrijke kleine percelen, die dan nog op allerlei plaatsen liggen rond gestrooid. De landbouwwegen zijn erbar melijk. De ontwatering van de helft van onze landbouwgronden is niet in orde en omgekeerd zou voor sommige be vloeiing moeten kunnen voorzien worden. Het landbouwonderwijs en de voorlichting zijn ontoereikend, te weinig modern en vooral te weinig ekonomisch gericht. Ongeveer 70% van de Belgische land bouwers werken op pachthoeven. De ver anderingen aan de gebouwen en ook aan de binnenhuisinrichting, die zij zouden wensen ten uitvoer te brengen, worden door de eigenaars zelden of niet verricht. Zij die zelf eigenaar zijn en hun wo ning en gebouwen wensen aan te passen moeten over vrij grote kapitalen kunnen beschikken. De oppervlakte landbouwgrond loopt van jaar tot jaar terug ten voordele van vestiging van nijverheden, wegenaanleg, huizenbouw en grondspekulatie. Tot voor enkele jaren bedroeg dit ongeveer 5000 ha per jaar; weldra werd het 10.000 ha; in 1964-6513.000 ha en voor 1965-66 zou den zelfs 15.000 ha aan de Belgische land bouw onttrokken worden Als het tegen dit tempo verder gaat, schiet er in 2000, en dit is toch niet meer zo ver af, helemaal niets meer over Tegen 1 juli 1967 kunnen, volgens de Euromarktovereenkomst en, een belangrij ke reeks landbouwprodukten, vrij over de 1 januari 1970 zouden praktisch alle land en tuinbouwprodukten zonder enige be lemmering over gans Euromarkt kunnen aangeboden en verkocht worden. Waar staat dan de Belgische boer, indien zijn kollega's uit de andere landen kun nen genieten van veel gunstiger bedrijfs omstandigheden (gebouwen, percelen, we gen, ontwatering...), een veel degelijker voorlichting en onderwijs, minder taksen op hun grondstoffen, een beter marktpro- duktie, een hogere steun bij kredietverle ning; gevoelig hogere sociale voordelen, enz. enz. HULPMIDDELEN Tegen dit alles kan en moet zeer veel gedaan worden, maar men moet het wil len doen. Eerst en vooral de boer zelf moet er ernstig mee begaan zijn, om zijn bedrijf te vereenvoudigen en hierna doelmatiger te mechaniseren. Dit alles na rijp beraad en na meer dan eens de verschillende mo gelijkheden van alle kanten bekeken en na gerekend te hebben. Er moet evenwel ook nog zeer veel door de overheid verricht worden; en hiervoor moet de boer desnoods zijn tanden tonen, indien de betrokken overheden te lamlen dig of te dwars blijven. Dringend moet overal overgegaan wor den tot de afbakening van de landbouw- zones, zodat eindelijk eens halt kan geroe pen worden aan de jaarlijkse gebiedsroof ten nadele van de landbuw. Ruilverkaveling is dringend noodzake lijk; het zou op veel grotere schaal en over grotere gebieden ineens moeten kun nen ten uitvoer gebracht worden. Het hui dige ritme is tergend traag. Er moeten meer middelen ter beschikking gesteld worden en om nutteloze vertragingen te vermijden zou de ruilverkaveling heel een voudig verplichtend moeten zijn; het is im mers een zaak van groot algemeen boe- renbelang. Samen met de ruilverkaveling wordt natuurlijk ook in de overige ge zondmaking van het betrokken gebied vorzien, zoals wegenverbetering en ontwa tering of eventueel bevloeiing. Zie vervolg 2' bladzijde 2' kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 n— iMiiigamm-iwwta (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1