Voorkom Kopziekte. uitgesteld loon in land- en tuinbouw. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Het wetsvoorstel over het De wintervoorraden waren, ingevolge de slechte weersomstandigheden van vo rig jaar, al niet te ruim en zijn over '1 algemeen reeds flink geslonken. De veehouder ziet dan ook met genoegen hoe overal de weiden reeds mooi groen staan, alhoewel het slechte weder van de laatste weken zijn geduld nu lelijk op de proef stelt. Er breekt voor onze koeien echter een gevaarlijke tijd aan de periode van de KOPZIEKTE. 1 KENMERKEN VAN DE ZIEKTE. In een eerste stadium zijn de dieren schrikachtig en vermindert de melkgifte. De dieren zijn onrustig zonderen zich op de weide af van andere en grazen minder of niet meer. Na zekere tijd (en deze kan vrij kort zijn), treden krampen op, de ogen van de dieren puilen uit en er tre den verlammingen op, zodat de dieren blijven liggen. Zonder ingrijpen eindigt het zeer vaak met de dood van de dieren. Het komt er dus op aan onmiddellijk de veearts te verwittigen wanneer de eer ste verschijnselen worden opgemerkt Kopziekte komt regelmatig op dezelfde bedrijven voor en het zijn meestal de hoogst-productieve dieren die er gevoelig voor zijn. 2. WAAR LIGT DE OORZAAK Men heeft vastgesteld dat bij kopzieke dieren het magnesiumgehalte van het bloed te laag is. Het probleem herleidt zich tot de drie voudige vraag is de magnesiumreserve in het li chaam voldoende wordt er te weinig Mg opgenomen is de benuttigingsgraad van het opge nomen Mg te' klein a. Mg.-reserve in het'dier. Het lichaam van de koe bevat een hoe veelheid magnesium die ongeveer 0,05% van het totaal gewicht bedraagtd.i. on geveer 250 gr. In het geraamte bevinden er zich 150 gr. en in de overige weefsels 100 gr. Alleen deze laatste 100 gr. kan min of meer ter beschikking komen voor aanvulling van de bloedspiegel. Hieruit blijkt dat het dier weinig of geen reserve van magnesium kan aanleg gen en dus aangewezen is op een regel matige toevoer. b. Opname van magnesium. Een koe met een productie van 10 I. melk heeft dagelijks ongeveer 22 gr mag nesium nodig. Produceert ze 20 I. dan wordt zulks 29 gr. Voor elke liter melk minder of meer verandert de behoefte met 0,7 gr. De inhoud van het gras aan Mg (kopziekte komt vooral tijdens de graspe riode voor) varieert nog al sterk. Hij is het laagst in de lente en ook het laagst in lich te grond Kempen en Zandstreek). Gras land dat rijkelijk met'potas bemest wordt (aal bv.) is arm aan Mg omdat de op name van Mg tegengewerkt wordt door een teveel aan K. Een regelmatige magnesiumbemesting (Kieseriet) kan het gehalte in de plant op drijven. Graangewassen bevatten over het algemeen weinig Mg, zodat het gebruik van snijrogge of haver bv. het gevaar voor kopziekte in de hand werkt. Ixige temperaturen, koud en nat weer, hebben een negatieve invloed op de op name van Mg. c. Benuttigingsgraad van de opgenomen hoeveelheid. De benuttigingsgraad van het magne sium dat door het dier langs het voeder wordt opgenomen schommelt van 5 tot 30%. Hieruit blijkt onmiddellijk dat de hoeveelheid welke in het voeder zit op zichzelf geen enkel houvast biedt voor het al of niet voorkomen van kopziekte. Het blijkt dat kalirijk voeder de opna me van Mg zeer sterk remt. Indien het rantsoen rijk is aan eiwit zou de benuttiging van het magnesium even eens sterk dalen, zodat voorjaarsgras in derdaad de ziekte in de hand werkt. Indien we zorgen voor een voldoende droge stof-opname door de koe, vermin dert de ziektekans zeer sterk. Hetzelfde geldt voor de aanwezigheid van gemakkelijk oplosbare koolhydraten, b.v. gedroogde suikerbietschijfjes of ge droogde pulp 2-4 kgr. per koe en per dag. 3. MAGNESIUM IN HET RANTSOEN Als we weten dat de benuttigingsgraad van Magnesium gemiddeld 15 tot 20% be draagt en een dier 3,15 gr. per dag wer kelijk nodig heeft, dan kunnen we bere kenen dat er in het dagrantsoen 25 tot 30 gr. Mg moet aanwezig zijn, wat neer komt op 50 gr MgO (magnesiumoxyde). Vermits Hendrix' magnesiumkoek 50 gr MgO bevat per kg. zitten we veilig als we aan elk dier per dag 1 kg. magne siumkoek verstrekken. 4. HOE HENDRIX' WE1DEKOEK MET MAGNESIUM GEBRUIKEN Op bedrijven waar kopziekte gevreesd wordt, geleidelijk 1 kg. per dier en per dag verstrekken. Men begint één week voor de aanvang van de weideperiode, zo dat de dieren voldoende 1 kg. of 8 koek jes) opnemen als de weidetijd begint. Aangezien magnesium houdende koek niet zeer smakelijk is moet men de dieren er aan gewennen. Men gaat door met het verstrekken ge durende de eerste maand of zolang er ge vaar voor kopziekte bestaat. Aangezien kopziekte meest voorkomt bij hoogproducerende dieren is het niet nodig om droogstaande dieren deze koek te verstrekken. Voor hoogdrachtige dieren is magne siumkoek niet te gebruiken. Aalst 2 april 1966 45ste jaargang Nr 2223 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 ■mmnwiitiiii—iii i "tmi Op het ogenblik dat we ons aan het schrijven zetten van dit artikel; heb ben we eindelijk een regering. Ze is er gekomen na lange palabers en al leen omdat men geen andere uitweg gezien heeft en men daarbij ten alle prijze ook door de hoogste instan ties in het land daartoe aangespoord nieuwe verkiezingen als de hel ge schuwd heeft. De wetsontwerpen ook deze in zake land- en tuinbouwbelangen gaan dus een theoretische kans krij gen tot een volwaardige wet uit te groeien, althans indien de regering een leven beschoren wordt, dat haar de gelegenheid zou geven zich met deze zaken bezig te houden. De nieuwe coalitie is zeker geen huwelijk uit liefde en men hoort o wee! in verscheidene maatschappelij ke kringen stemmen opgaan, die tot waakzaamheid aansporen. Wij menen dat ook onze boeren en tuinders er best zullen aan doen op hun zaak te letten. Misschien zouden ze wel eens de eerste slachtoffers kunnen zijn van de aldus genoemde saneringsmaatre gelen. Ook in deze aangelegenheid zal men trachten de weg in te slaan waar men de minste weerstand denkt te vinden. Als de arbeiderssyndikaten zich op de teen getrapt voelen, zal er een heibel van belang ontstaan, maar dit moet ook voor ons een aansporing zijn om ons niet gedwee en blatend naar de slachtbank te laten leiden. Dit gezegd zijnde, gaan we verder met enkele beschouwingen te wijden aan het wetsontwerp van de heer Tin- demans en partijgenoten. Om te kunnen genieten van het uit gesteld loon; voorziet het wetsont werp dat de afstammelingen, nadat ze meerderjarig zijn geworden, aan het familiaal bedrijf een normale en vol ledige werkzaamheid moeten wijden. Wat dit betekent zal, in geval van betwisting tussen de belanghebben den, in ieder afzonderlijk geval dienen beslist te worden. In het algemeen kan daarover nu enkel maar gezegd worden, dat men onder normale werk zaamheid dient te verstaan het werk dat men redelijkerwijze mag verwach ten van een normaal persoon die een goede gezondheid geniet, steeds re kening houdende met de feitelijke om standigheden. We ontveinzen ons niet dat dit wel eens een broeinest van althans voor de advokaten vruchtbare pro cessen zou kunnen worden, maar de ze mensen moeten ook leven, och ar me Wat het aantal jaren betreft, waar voor een uitgesteld loon kan worden opgeëist; is er een minimum en een maximum voorzien. In ons vorig arti kel hebben we gezien, dat er maar spraak kan zijn van uitgesteld loon, wanneer de betrokkene minstens drie jaar werkzaam is geweest. Het maximum aantal jaren waarvoor een uitgesteld loon kan worden gevor derd bedraagt tien, een maximum dat dus in geen geval mag overschreden worden. Men heeft blijkbaar willen vermijden, dat de andere erfgenamen met een dode mus zouden naar huis gezonden worden, want het gaat hier werkelijk, althans voor hen, over kos ten op het sterfhuis, zoals men dit geredelijk uitdrukt. Er zal dan daarbij een hele bereke ning van het uurloon dienen te gebeu ren over het aantal jaren dat de ge gadigde aan het werk geweest is in in het familiaal bedrijf. Dit zal dienen berekend te worden op basis van officieel erkende lonen. Men zal dus voor ogen dienen te hou den, dat, althans in de landbouw, te gen indexcijfer 125 het loon van een geschoolde arbeider tegen 40,05 fr. en voor een geschoolde arbeidster te gen 36,05 frank per uur moet bere kend worden. We weten wel dat op een boerde rij, vooral dan door personen die tot het gezin behoren, meer dan 45 uur per week wordt gearbeid, maar, nu de maximumduur van het werk op 45 uur is gesteld geworden, zal hij ook zich moeten vergenoegen met dit officieel vastgesteld aantal uren dat er mag worden gewerkt. Verder zal, voor het uitgesteld loon ook geen rekening gehouden worden met de vacantieperiode, zodat de jaar lijkse arbeidsduur, voor deze bereke ning, gauw en gemakkelijk (als er ten minste geen betwistingen in feite (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom)

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1