Over grondspekulatie. Kuikens opfokken. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Rechtskundige Dienst (Vervolg) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 24 april a. s. tussen 9 en llu. Deze zitdag wordt gehouden in onze KANTOREN aan de Zeebergkaai 5. te AALST. Wanneer de eierprijzen minder goed zijn, dan wordt wel eens de moed opge geven en terecht de vraag gesteld Heeft de Pluimveehouderij nog voor uitzichten Maar als de eierprijzen hoog zijn, en zoals tot vóór enkele maanden, zeer hoog, dan worden vlot kuikens en poel jen besteld. Het gevolg hiervan is na tuurlijk dat binnen enkele maanden la gere tot zeer lage eierprijzen kunnen ver wacht worden. Wie nu kuikens opzet omdat de eieren duur zijn, moet hier zeker rekening mee houden. Wanneer U toevallig de man zijt die nog net iets economischer kunt produce ren dan de anderen, dan zult tJ de groot ste winst maken op lange termijn gezien. Vakmanschap Vakmanschap en vakkennis hebt U no dig Voor het vaststellen van de grootte van Uw bedrijf. Voor het kiezen van de beste kui kens. Voor het oordeelkundig opfokken. Voor een goede huisvesting en voe ding. Voor een juiste verwarming, ver luchting en hygiëne. Voor verzorging en afzet van de eieren. Voor arbeidsbesparing, boekhouding en administratie. Wanneer kuikens opfokken Een goed gepland bedrijf draait voort durend door, onafhankelijk van de tijd van het jaar of van de eierprijzen. De winter en het vroege voorjaar lenen zich uitstekend voor kuikenopfok. 1. U kunt er dan veel tijd aan beste den, want het werk op het land ligt nog stil. 2. U heeft nu weinig moeilijkheden met parasieten, zoals bijvoorbeeld coccidiosis en wormen. 3. U krijgt nu een goede geharde jon ge hen, die ook later tegen een stootje kan. Als nadelen kunnen we opgeven 1. Hogere verwarmingskosten. 2. Langer wordende dagen, die straks invloed kunnen hebben op de legrijpheid, Voor de opfok in die periode zijn ven sterloze hokken aan te bevelen. Goede kuikens. Het aantal bedrijven vermindert voort durend, maar het aantal dieren per be drijf stijgt. Velen hebben er dus mee op gehouden, omdat ze er niets meer in za gen, omdat ze te weinig of niets verdien den, omdat ze hun hok niet aanpasten. Al leen kleine bedrijven, met minder dan 200 kippen zijn verdwenen. De goede grote bedrijven zijn steeds maar groter gewor den De bedrijven met legbatterijen die nu inmiddels gestart zijn en nog steeds worden opgericht, wegen natuurlijk zwaar door om het gemiddeld aantal hennen per bedrijf sterk te verhogen. Wat zult U doen in de toekomst De tijd van zeven kippen en een haan is lang voorbij. Tweeduizend kippen wordt nu pas een pluimveebedrijf genoemd. Op dergelijke bedrijven 1. Heeft men minder arbeidstijd per hen/per jaar nodig. 2 Koopt men de kuikens goedkoper. 3. Kan men genieten van de silokortin gen 4. Is mechanisatie werkelijk lonend (voederen - watervoorziening - ventilatie - verwarming - verzamelen van eieren). 5. Krijgt men een interessante eierprijs: omdat men grotere hoeveelheden in eens kan leveren omdat de kwaliteit van de eieren meestal beter is. 6. Is de produktie per kip meestal ho ger men besteedt meer aandacht aan de ze specialisatie de huisvesting is beter de verzorging is beter. Dus vooraleer U kuikens bestelt, zult U nagaan hoe groot U het kunt en moet opzetten. HUISVESTING De opfokgelegenheid verdient alle aan dacht. Voor een uitstekende opfok en 'n goede leg hangt zeer veel van de huisves ting af. Allereerst moeten we de kuikentjes te gen besmetting met ziektekiemen bescher men. De diertjes zijn nu eenmaal erg vat baar. Heel sekuur moeten we voor afdoende ontsmetting van hok en inboedel zorgen. Er zijn verschillende goede ontsmettings middelen, maar ze zijn niet altijd en over al bruikbaar. Dat hangt o.a. van de bouw wijze van het hok af en U doet er goed aan. met Uw leverancier of met Uw voor lichter te overleggen, wat in Uw geval het beste middel is. Isolatie, ventilatie en verwarming. Inspecteer het hok nauwkeurig op kie ren of reten. Tocht is gevaarlijk, maar U kunt er zo gemakkelijk iets tegen doen. {Zie vervolg 2e bladzijde l' kolom Zaterdag 23 april 1966 45ste jaargang Nr 2226 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 Het belastbaar stellen van iedere verwezenlijkte meerwaarde, als be- drijfsinkomen of als inkomen van een andere soort, is vanzelfsprekend een gemakkelijke oplossing, maar we mo gen ons terecht afvragen of ze een werkelijk beslissende invloed op de prijzen zou uitoefenen. Er zijn immers teveel mogelijkhe den tot bedrog. Niet alleen zijn meest al de aangegeven waarden van de on roerende goederen onder de werke lijke waarden maar de belastingen op de meerwaarde worden doorgerekend in de werkelijke prijs gemeenschappe lijk door de partijen vastgesteld. Sommige personen zijn van oordeel dat, vanaf een bepaald bedrag, alle meerwaarden verwezenlijkt door per sonen die er hun beroep niet van ma ken belastbaar zouden dienen gesteld, maar dan rijst de vraag op van het bepalen van het cijfer vanaf hetwelk de belastbare meerwaarde dient be rekend te worden. Enkel de Staat zou dit cijfer mo gen bepalen, maar dit zou neerkomen op een zeker blokkeren van de prijzen en hiermee zou vast niet iedereen het eens zijn. Indien men dan ook deze rechtstreekse fiskale maatregel zou verwerpen beschikt de fiscus nog over andere maatregelen die men zou kunnen in overweging nemen. Zou het niet mogelijk zijn inzake registratierechten iets te doen? De wetgever dient ermee begaan te zijn dat de landbouwgrond niet zou wor den ingepalmd door personen vreemd aan de landbouw. Hij zou dus kunnen beslissen dat, wanneer een pachter een grond aankoopt, het registratie recht zou worden verlaagd, terwijl, in tegendeel, het gewone registratie- tierecht aanzienlijk zou worden ver hoogd, wanneer deze grond wordt aan gekocht om niet als landbouwgrond te worden gebruikt. Om in een dergelijk geval te verhin deren dat de pachter op zijn beurt aan het spekuleren zou gaan, zou het voldoende zijn te voorzien, dat, wan neer de grond binnen een bepaalde termijn opnieuw zou worden verkocht, de éigenaar zou verplicht worden het verschil van registratierechten, waar- wan hij bij zijn aankoop genoten heeft, bij de verkbop bij te passen. Misschien zou deze fiskale maatre gel, die gepaard zou gaan met het recht van voorkoop, van aard zijn, om aan de landbouwers meer bedrijfsvei ligheid te schenken, terwijl hij de prijsstijging zou helpen remmen. Een tweede remedie, die we wel mogen vermelden, zou bestaan in het aanleggen van landbouwterreinen als reserve voor de landbouwers door de openbare machten alleen of met de medewerking van private personen. Om de prijsstijging van de onroe rende goederen te beknotten zouden de openbare instanties, desnoods door onteigening, tegen schappelijke prijzen landbouwgronden kunnen ver werven, om ze nadien, zonder winst, terug te verkopen aan pachters of eigenaars-landbouwers. Door deze praktijk zou men, gewestelijk, 'n nor male prijs verkrijgen, zonder afbreuk te doen aan de verworven rechten en zonder de vrije ekonomie in het gedrang te brengen. Dit veronderstelt natuurlijk het voorhanden zijn van aanzienlijke finan ciële mogelijkheden, die de Staat zou moeten ter beschikking stellen, want de gemeenten bezitten die voor het ogenblik zeker niet. Dit veronderstelt eveneens het aanleggen, in alle lan delijke gemeenten, van een plan voor landbouwzones, waarop, op geschikte terreinen landbouwzones met een erf dienstbaarheid met verbod tot bouwen zouden voorkomen. Wat dit betreft, heeft de wet van 24 juli 1962, gewijzigd door de wet van 15 april 1965, een eerste stap ge zet voor het behoud van de landbouw zones door aan de gemeenten de mo gelijkheid te geven de gedeelten van het gemeentegebied af te bakenen, die in beginsel, zullen worden voorbehou den aan de landbouw enerzijds en aan de bosbouw anderzijds. Maar de pachter vreest niet zo zeer de bosaanplantingen dan veeleer het bouwen van huizen. Om hem daarte gen te beschermen is er geen spe cie vervolg 2' bladzijde 3' kolom)

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1