Een belangrijk dokument Vee en vlees in de Euromarkt WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Rechtskundige Dienst Zaterdag 11 juni 1966 45ste jaargang Nr 2233 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Het Komitee van de Landbouworga- nizaties van de Europese Economi sche Gemeenschap EEG (in verkorting gekend als de Copa) heeft zo pas een dokument uitgegeven, bedoeld als aansporing tot het tot stand brengen van een sociaal statuut van de land bouwbevolking op Europees vlak ge zien. We hebben reeds meermaals de klok horen luiden over 'n West-Euro- pese solidariteit inzake landbouwbe leid en tot heden toe hebben we ons, vooral wat de prijzen aan producen ten betreft, inzonderheid de melk prijs, er nog niet veel van te beloven gehad. Met des te meer belangstelling en laat ons maar zeggen sympa thie hebben we dan ook kennis genomen van het te bespreken doku ment, dat trouwens in de meeste landbouwkringen en in de landbouw- pers of, meer beperkt, landbouwarti- kels, aan de aandacht niet ontsnapt is. Door welke beginselen heeft men zich laten leiden bij het opstellen van dit dokument Men stelt vast dat de ontwikkeling en de uitbouw van de sociale bescher ming van de landbouwers dringend noodzakelijk is. Immers, de landbouw bevolking is, wat de sociale voorzie ningen betreft, eerder stiefmoederlijk behandeld, wanneer men gaat verge lijken met wat er voor de andere be volkingsgroepen werd gedaan. Anderzijds dragen de landbouwers bepaalde risico's, die in geringe mate of helemaal niet door verzekering zijn gedekt. De oorzaak hiervan is de bevolkingsstruktuur, de ontoereikende infrastruktuur en, over het algemeen gezien, de minder goede ekonomi- sche toestand. Met genoegen mogen we hierbij aanstippen dat ons weekblad onafge broken de vinger op deze wonden heeft gelegd en deze vaststellingen voor onze lezers dan ook wel geen nieuws betekenen. De maatregelen door de Copa voor gespeld genieten dan ook onze grotere belangstelling. Het Komitee gaat daar bij uit van de vaststelling dat al te veel bewindslieden de maatregelen inzake sociale bescherming aanzien als lapmiddelen voor hun prijzenpo litiek inzake landbouwprodukten, die ergerlijk mank gaat. Sociale bescherming is echter een doel op zich zelf, een recht waarop iedere bevolkingsgeleding een niet te loochenen recht bezit, dat dient op genomen te worden in het algemene kader van solidariteit of samenhorig heid van de gezamenlijke bevolking zowel van een bepaald land als van de hele EEG. Dit beginsel is belangrijk en mag nooit uit het oog worden verloren, want het is de basis van het hele be stel en niet zo maar een aanvullend hulpmiddel. Welke zijn nu, volgens het doku ment, de minimumbehoeften waarin dient voorzien te worden Vooreerst is er de verzekering te gen ziekten die ongeveer 80% van de kosten zou dienen te dekken. Een ziekte kan immers de totale ondergang van een landbouwersgezin betekenen, vooral wanneer er nog kleine kinde ren zijn. Dan komt de pensioenregeling, zo wel voor de rust- als het overlevings pensioen. Dit dient voldoende te zijn om in de wezenlijke levensbehoeften te voorzien. Op dit ogenblik is het 'n bespottelijke aalmoes, zodat we bij ons nog heel wat in te lopen hebben. Verder wordt er gesproken over het uitkeren van de kinderbijslagen en over een gunstige regeling van de ar beidsongevallen. Op welke manier kan men er toe geraken al deze aangelegenheden op het vlak van de EEG tot stand te bren gen en harmonieus te regelen In het dokument wordt het voorstel gedaan, dat ieder land afzonderlijk zou beginnen met het verwezenlijken van het voorgestelde minimumpro gramma met behoud van de bestaan de regelingen, maar dan met een aan zienlijke verbetering. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 26 juni a. s. tussen 9 en llu. Deze zitdag wordt gehouden in onze KANTOREN aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Het vleesverbruik in Europa blijft gekenmerkt door verschuivingen in het ver bruik van de verschillende vleessoorten. Daarbij valt op dat als gevolg van de doorgaans hoge consumentenprijzen voor rundvlees, de toename van de rund vleesconsumptie in de E.E.G. lager is geweest dan die van het varkensvleesverbruik. Ofschoon de economie in de E.E.G.-landen zeker geen agrarisch karakter meer draagt en dientengevolge de grootste groeipercentages van de produktie worden behaald in de sectoren van industrie en dienstverlening, valt het op dat voor sommige landbouwprodukten zeer behoorlijke jaarlijkse stijgingspercentages worden bereikt. Bij vergelijking van de stijgingspercentages voor de verschillende produkten vindt men de gebruikelijke indeling in inferieureen luxe »-pro- dukten bevestigd. Aardappelen behalen een stijgingspercentage van 0, evenals peulvruchten. De winners zijn sommige groentensoorten en... vlees. Voornaamste wereldinvoerder Terwijl sommige derde landen de E.E.G. er blijven van beschuldigen dat ze een zelfvoorzieningspolitiek voert en een afzonderlijke houding aanneemt ten opzichte van de landen die geen lid zijn, is de E.E.G. in 1964 de voornaamste W- reldinvocrder van rundvlees geworden. Ofschoon de nauwkeurige cijfers voor 1965 nog ontbreken kan geredelijk wor den aangenomen dat in dit jaar voor noemde situatie dezelfde was als in 1964. De invoer vermeerderde van 42.650 ton in 1962 tot 219.550 t. in 1963 en 375.150 ton in 1964, terwijl de invoer van run deren op voet 581.000 stuks bedroeg in 1962, 785.000 in 1963 en 763.000 stuks in 1964. In hetzelfde tijdsverloop is de in voer van Groot-Brittanië en van de Vere nigde Staten van Amerika teruggevallen tot onder het peil van 1962. De beperkin gen opgelegd op de invoer hebben de aan koop van vlees van de Verenigde Staten met een derde doen dalen, terwijl het aan tal dieren op voet ingevoerd uit Canada en Mexico op het laagste peil ligt sinds 1956. ...In 1964 heeft Italië 575.366 runderen op voet ingevoerd tegenover 750.600 in 1963 en 295.000 in 1962) en 281.245 ton rundvlees (respectievelijk 254.000 ton en 93.175 ton). Wanneer Frankrijk in 1963 de voornaamste leverancier van runderen was met 147.330 stuks heeft het in 1964 zijn plaats afgestaan aan Duitsland dat meer dan 88.000 dieren geleverd heeft (met een belangrijk deel kalverentegen maar 46.709 in 1963. Wereldhandel in rundvlees Het totale beeld van de wereldhandel in rundvlees is de laatste tijd nogal veran derd, doordat de vraag in Europa en Ja pan sterk toenam, terwijl tegelijkertijd de produktie in Argentinië en Europa daal de. Bepaalde landen van de E.E.G. heb ben de invoer dan ook vergemakkelijkt. ...In de laatste tien jaar is de produktie van rundvlees in de 44 belangrijkste pro- duktielanden met 40 gestegen. De we reldhandel is met 60 toegenomen. In de Verenigde Staten en in het Verenigd Koninkrijk nam de produktie in 1964 toe, in tegenstelling met die in de E.E.G.-lan den en in Argentinië, dat normaal de grootste vleesexporteur ter wereld is. Het gévolg van de tekorten in Europa is een sterke prijsverhoging in Europa, die weer tot gevolg heeft, dat de betrokken tanden vlees kopen in landen, waar ze normaal op dit gebied geen zaken doen. ...Frankrijk dat normaal een belangrijk land is, voerde vlees in o.a. uit Argentinië. Italië dat in 1963 West-Duitsland van de eerste plaats als invoerland van kalfs- en rundvlees verdrong, ging kopen in Aus tralië en Nieuw-Zeeland. De eigen pro duktie is er de laatste jaren wel toegeno men, maar onvoldoende om gelijke tred te houden met de gestegen consumptie. Italië is altijd een invoerland voor rund vee geweest, dat dan uit Frankrijk en Oostenrijk kwam. Die landen konden in 1964 aan de behoefte van Italië niet meer voldoen. West-Duitsland, dat over het algemeen veel slachtvee uit Denemarken invoerde, moest ook naar andere bronnen uitzien, ook al omdat de eigen produktie met 5 is gedaald. Huidige E.E.G.-balans Thans zijn de nieuwe statistieken over de dierlijke produktie in de E.E.G. ver schenen. In de reeks Land bouwstads dek zijn hierover gegevens gepubliceerd Het nummer bevat nl. drie delen vee stapels, vleesproduktie en vleesbalansen Voor het eerst werden ook regionale sta dsdeken van de veestapels opgenomen, die door kaarten aanschouwelijk worden voorgesteld. Uit die kaarten blijkt duidelijk de geo grafische verdeling van de veesoorten in de Gemeenschap. Beschouwt men alleen het grootvee zonder pluimvee dan komt men voor het volgende beeld te staan ...De rundveehouderij is het sterkst ver breid in de N.W.-Europese kustgebieden van Bretagne tot Sleeswijk-Holstein en heeft in Italië een zwaartepunt in de Po- vlakte (Lombardije). In bijna het gehele gebied van de Gemeenschap maakt het rundvee meer dan 35 uit van de totale veestapel. De varkensstapel is het dichtst in Nederland en 'in de Noordwestduitse gebieden en concentreert zich in Italië in het gebied Emilia. Alleen in enkele ge bieden van Neder-Saksen en in het depar tement Seine maakt deze meer dan 35 van de totale veestapel uit. De schapen-^en geitenhouderij vindt overwegend plaats in Zuid-Italië, in het bijzonder in Sardinië, alsmede in het Zui den en Zuid-Westen van Frankrijkwaar de schapen- en geitenstapel in enkele ge bieden (Foggia, Provence, Cöte d'Azur) [Zie vervolg 2e bladz. le kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron UWti-giH5B3nB—E«MHTO (Zie vervolg 2de bladzijde onderaan le kolom)

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1