Het pensioen van de zelfstandigen. Basiel FERKET Het A. B. S. Rechtskundige Dienst. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zateidag 25 juni 1966 45ste jaargang Nr 2235 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Onze huidige regering schijnt ein delijk te hebben ingezien dat er, in zake het pensioen dat aan de zelf standigen en dus ook aan de land bouwers wordt uitbetaald en dat wer kelijk veel te gering is, iets moest worden gedaan. Ze heeft er ditmaal enige vaart bij gezet wat de verwezenlijkingen be treft. Inderdaad, de wet van 7 juni '66 verscheen reeds in het Staatsblad op 14 juni daaropvolgende. We verne men daaruit dat de pensioenen voor zelfstandigen met om en bij 9 wor den verhoogd. Deze wet heeft zelfs terugwerken de kracht (wat vrij ongewoon is) ver mits ze reeds uitwerking zal hebben vanaf 1 april 1966, terwijl het toege laten bedrag van de bestaansmidde len verhoogd wordt vanaf januari '66. Verder komt er een zekere decen tralisatie van de Rijksdienst en een betere werkwijze bij de maatregelen voor de toekenning van het pensioen. Dit zijn zeker positieve aanwinsten, die we graag onderstrepen en met des te meer recht, omdat we steeds op uitkijk hebben gestaan om ook op dit gebied de belangen van onze land bouwers te behartigen. Laat ons echter er al dadelijk bij voegen dat de toegestane verhogin gen niet zo indrukwekkend zijn, voor al wanneer rekening wordt gehouden (voortgaande op de verhoging van ons indexcijfer) met het feit dat de frank ondertussen weeral van zijn koopkracht heeft ingeboet. Op dit ogenblik geniet een gehuwd man een rustpensioen van 28.152 F. Welnu vanaf 1 april 1966 krijgt hij een verhoging die gaat tot 30.705 frank en vanaf 1 augustus 1966 tot 31.373 frank. Een alleenstaande heeft nu 'n rust pensioen en overlevingspensioen van 18.768 frank. Vanaf 1 april 1966 wordt dit 20.470 frank en vanaf 1 augustus 1966 20.915 frank. Dit zijn zeker geen bedragen om er een Te Deum voor aan te heffen en in gejubel uit te barsten. Dat er overigens op sociaal gebied door deze regering voor onze landbouwers niet veel zal gedaan worden, blijkt wel uit de verklaring door de Minister van Landbouw zelf afgelegd bij gelegen heid van de bespreking van zijn be groting in de Senaat. Hij zei toen De sociale wetge ving voor de landbouwers is dezelfde als voor alle andere zelfstandigen. Het is niet wenselijk dat te verande ren Dit is voor de landbouwers een ma gere troost. De Minister van Land bouw had er beter aan gedaan een vergelijking te maken met wat er voor de loontrekkenden wordt gedaan, maar dit zou het onderscheid in een te schril daglicht hebben geplaatst en kwam dus niet te pas in zijn advoka- tenwinkel. Wanneer zal nu dit aldus verhoogd pensioen worden uitgekeerd De pen sioengerechtigden die op dit ogenblik genieten van een volledig pensioen, dat niet werd verminderd wegens te hoge bestaansmiddelen of door de bij hun pensioenkas gevestigde rente, zullen het verhoogd bedrag en de achterstallen ontvangen in de loop van de maand augustus. De andere gepensioneerden zullen het verhoogd bedrag en de achter stallen ontvangen in de loop van de maanden augustus en september. Zoals we gezegd hebben wordt het toegelaten bedrag van de bestaans middelen die men buiten het pen sioen geniet verhoogd en wel vanaf 1 januari 1966. Voor de gehuwde man nen bedroeg dit bedrag 14.000 frank. Dit wordt nu opgevoerd tot 18.000 fr. Voor de alleenstaanden en de we duwen gaat het bedrag, dat nu 9.000 frank bedraagt, worden vermeerderd tot 12.000 frank. Alle pensioengerechtigden die de hun toegezonden formulieren moeten invullen over een periode die loopt tot in het jaar 1926 weten hoe, in be paalde gevallen, het moeilijk is de bewijzen voor te leggen van de loop baan die ze tot heden toe hebben af gelegd. Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 26 juni a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze KANTOREN aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Ter eervolle nagedachtenis aan zijn te vroeg gestorven voorzitter laten wij hierna de beginselverklaring van het ABS volgen, zoals zij verscheen in het eerste nummer van De Drietand in januari 1963. Het strekt de overleden voorzitter tot eer dat talrijke punten nu bijna vier jaar later, mede dank zij zijn drietand- aktie, ondertussen ook door de grote Boerenbond publiek verdedigd worden; ge tuige de uitspraken van professor C. Boon op het onlangs gehouden kongres te Brussel. BEG1NSELVERKLA RING (De Drietand, 1ste jaargang nr 1, jan. '65) Vertegenwoordigers van de landbou wers uit de verschillende provincies van het Vlaamse land, samengekomen op zon dag 11 november 1962, om de noodtoe standen van de landbouw te bespreken, stellen onder meer vast dat de toestand van de landbouw van jaar tot jaar slechter wordt; dat de produktiekosten stelselmatig stijgen, terwijl de verkoopprijzen de zelfde blijven of zelfs nog dalen, des noods onder de druk van de overheid; dat de gekende schuld van de land bouw angstwekkend stijgt; dat de zuivelsector een hopeloze war boel is geworden en dat van een af doende sanering niets in huis komt; dat de boer in sommige gevallen nog niet de helft van de prijs ontvangt, die de distributie aan verbruiker berekent; dat de aanzienlijke sommen uit de zak ken van de landbouwers - veehouders in het landbouwfonds terecht komen, waarvoor ze geen evenredige compen satie krijgen. Vooral de hennen- en varkenshouders zijn hiervan 't slacht offer; dat de sociale achteruitstelling van de landbouwers een schreeuwende on rechtvaardigheid blijft, vooral wat be treft de kinderbijslagen en de pen sioenen dat de landbouwgrond, bron van le ven voor de boer en ook en niet in het minst nationale rijkdom, ten prooi blijft van allerhande speculaties; dat de boeren verstoken blijven van gelijk welke ernstige medezeggings- schap in het bepalen van de te voeren land bouwpolitiek. Ze stellen eveneens vast dat de achtereenvolgende regeringen, de verschillende politieke partijen en de onderscheiden landbouworganisa ties, niettegenstaande alles wat ze voor de boeren hebben gedaan of beweren te hebben gedaan, toch niet in staat zijn geweest het stelselmatig verval van de landbouw tegen te houden. Daarom hebben ze, na overleg met hun standgenoten, die ze vertegenwoordigen, besloten hun eigen lot in eigen handen te nemen. In de overtuiging dat dit de enige weg is ter oplossing van het boerenvraagstuk in zijn geheel, zijn zij overgegaan tot de oprichting van een syndikaat voor land bouwers, onder de naam ALGEMEEN BOEREN-SYND1KAAT A.B.S Dit syndikaat Wil niets anders zijn dan een beroepsvereniging, die zich ten doel stelt de materiële belangen van zijn leden op de meest effectieve wijze te verdedi gen. Dat sluit in dat het A .B.S. buiten en bo ven gelijk welke politieke strekking of partij staat. Dat sluit eveneens in dat het zich niet kan binden aan of in dienst stellen van een of ander financiële macht of belan gengroep. Zie vervolg 2e bladzijde 2C kolon: Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 w t m Voorzitter van het Algemeen Boerensyndi- kaat, is in de ouderdom van slechts 56 jaar naar het andere leven overgegaan. Hij was een onafhankelijk strijdende boer, die de ondankbare taak aanvaardde, aan het hoofd te staan van een jonge beweging die de belangen van een steeds meer in de hoek gedreven boerenstand oprecht wenste te verdedigen; dit, ondanks de nij dige tegenstand vanwege sommige klerikale, politieke en andere huichelaars, die hun hei lige huisjes bedreigd gevoelden. De hemel is voor de eerlijke strijders. Wij zijn overtuigd dat de Goede Herder zijn dienaar, Basiel Ferket, met open armen in Zijn Rijk heeft opgenomen.

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1