DE MELKPRIJS. Kantoren en Magazijnen gesloten. De bewaring van eieren Lagere Melkprijs 1 Neen Nooit WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS vV ARBEID ADELT gedurende de zomermaanden. Zaterdag 2 juli 1966 45ste jaargang Nr 2236 - v :k?/ -f v-r m Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Het is niet alles goud wat er blinkt en de rozige vooruitzichten aan onze landbouwers voorgesteld bij het tot standkomen van de EEG, namelijk de mogelijkheid nu een groter afzetge bied voor hun produkten te zullen krij gen, hebben sinds lang hun aantrek kingskracht verloren. Dit is nu weer het geval wat de melkprijs betreft en we overdrijven geenzins, wanneer we beweren dat op dit stuk onder onze melkveehouders grote beroering en onrust heerst, ten minste bij hen die het verloop van de gebeurtenissen inzake landbouwbe langen op Europees vlak van nabij volgen. Het is immers geweten dat de EEG- kommissie de huidige melkprijs zou willen verlagen. Nochtans weet de eerste de beste boer, wanneer hij zijn produktiekosten berekent (en dat ge beurt steeds meer, want een moderne boer is wel genoodzaakt een zekere boekhouding bij te houden) dat de prijs, die hij voor zijn melk op dit o- genblik krijgt, niet zo schitterend is. Misschien denkt de melkverbruiker daar enigzins anders over, maar dat komt door het feit dat hij niet weet of eenvoudiger niet wenst te weten, wat van die prijs in de zakken van de boer terechtkomt. Op dit terrein mag echter niet de minste toegeving worden gedaan zo niet zou dit voor de melkveehouders meer katastrofale gevolgen kunnen hebben. Zou iemand het trouwens aandurven op dit ogenblik voor te stellen dat men de huidige lonen van de arbei ders zou naar omlaag drukken Men zou dan een echte revolutie in de arbeidersmiddens beleven, vooral nu ze jaren achtereen als de troetel kinderen in het ekonomisch bestel werden behandeld. Ze zijn dan ook echte kruidje-roer-me-niet »s ge wor den. Deze feiten worden dan ook door de aldus genoemde officiële landbouwor- ganizaties in ons land ingezien, zodat ze niet geaarzeld hebben een protest- schrijven te richten aan al onze volks vertegenwoordigers en senatoren. We zijn benieuwd te vernemen wat hun protest zal uithalen bij de meer derheid van de «gekozenen des volks» om het ouderwets en plechtstatig te zeggen. We vrezen dat een dringende bede uitgaande van een bevolkings- sektor die niet eens 10 van hun kiesvee vertegenwoordigt naast hen zal worden neergelegd en dat er an dere middelen zullen dienen aange wend te worden. We zijn inderdaad tot de overtui ging gekomen, gesteund op jarenlan ge ervaring, dat in deze aangelegen heden overleg plegen, het voeren van een dialoog, niet veel uithaalt, geen zoden aan de dijk brengt en enkel voor feitelijke machtsmiddelen, zoals deze van het ABS, nog gezwicht wordt. De boeren hebben er niets aan dat men te hunner eer met het wierook vat zwaait en men hun produktiviteit en werklust roemt. Zelfs de minister van landbouw gaat daar wel eens toe over, maar vraag hem maar niet op een krachtdadige en doelmatige ma nier voor de boerenbelangen op te treden, want dan geeft hij verstek. De zaken staan op dit ogenblik er aldus voor, dat de uitvoerende kom missie van de EEG een voorstel heeft gedaan, dat er toe strekt de melkprijs in de landen van de EEG eenvormig (Zie vervolg 2* bladzijde 1' kolom) Teneinde te voldoen aan de wet zullen wij ons personeel vakantie geven voor de WEEK van 10 tot en met 17 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maat regel. Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz Ons blad DE KOORNBLOEM zal ook om dezelfde reden op 16 juli niet verschijnen. Wanneer we het over eikwaliteit hebben, dan denken we op de eerste plaats aan het ei dat ons wordt voorgeschoteld, gekookt, als spiegelei of als roerei. De eisen welke de verbruiker stelt zijn moeilijk zeer scherp te omlijnen. Hij vindt een ei goed, (vers en met een mooie dooier), minder goed (met dun eiwit en bleke dooier), of minder aantrekkelijk (bloed en vleesstukjes, zeer bleke dooier). Echt slechte eieren komen nog zelden voor, ten ware men die aankoopt bij een winkelier, die zeer oude eieren aflevert, of als lang gestockeerde (koelhuiseieren) op de markt worden gebracht. Toch komt er, wanneer we het eens werkelijk over eikwaliteit willen hebben, heel wat meer om de hoek kijken. Zij, die destijds de pluimveetweedaagse in Geel hebben bezocht, zullen bij een be zoek aan de stand van het pluimveetest- station van Stabroek de opmerking ge maakt hebben Wat al onderzoekingen worden toch gedaan op eieren Wanneer we de kwaliteitsnormen stuk voor stuk willen stellen, dan moeten we o. a. bekijken; de grootte van het ei, de versheid, de dooierkleur, het wit, bepaal de afwijkingen (bloedstippen, vleesstukjes, gevlekte dooiers) en de voedingswaarde. .Wanneer het een broedei betreft zou den we dan nog verder moeten gaan, ten einde er zeker van te zijn dat de kiem- kracht goed en de kwaliteit van het kui ken straks zeer goed is. Het ligt niet in onz.e bedoeling al deze punten te bespreken, maar wel na te gaan, in hoever we de kwaliteit van consumptie eieren kunnen op peil houden gedurende het warme jaargetijde. Het is immers de plicht van elk pluimveehouder en van eenieder, die met de eierafzet iets te ma ken heeft, om er voor te zorgen dat de verbruiker steeds een goed ei op tafel krijgt. Op die manier zal het eierverbruik zeker op peil blijven en wellicht toene men. Invloed van de warmte op het ei. Hogere temperaturen hebben invloed op de schaal kwaliteit. Een onmiddellijk gevolg van grote warmte is een daling van de voederop name, dus minder kalk-opname. Ook de stofwisseling van de kalk in het lichaam daalt. De eischaal wordt dunner en brozer en vertoont meer haarscheuren. Een der gelijke schaal biedt derhalve minder be schutting tegen bederf. Om de schaalkwaliteit in de zomer te verbeteren werd zonder veel sukses vita mine C aan het voeder toegevoegd. Hoge re kalkgehalten (3 en meer) geven wel effekt, als men voorzorgen neemt dat het meel niet te stofferig en onsmakelijk wordt. De veranderingen die optreden in het ouderwordende ei 1. De luchtkamer wordt groter naarmate het ei ouder wordt door de ademha ling van het ei en het vochtverlies. Bij een vers ei is deze 2-4 mm. 2. Het eiwit bestaande uit het dik- en dun eiwit wordt steeds dunner. 3. De dooier komt meer en meer naar omhoog en tenslotte tegen de schaal terecht. Bij uitgeslagen eieren wordt die steeds platter. Om de inwendige eikwaliteit te bepalen werkt men thans met de z-g. HAUGH- eenheden. Deze methode wordt steeds meer ge bruikt omdat 1. Rekening wordt gehouden met het ei- gewicht. 2. De hoogte van dun eiwit. 3. De hoogte van het dik eiwit. 4. De hoogte van de dooier. Men heeft een schaal opgesteld lopende van 0 tot 110. Hoe beter het ei des te hoger het waar decijfer. In de Verenigde Staten worden de eie ren reeds ingedeeld in categorieën volgens de Haugh-eenheden. Categorie A meer dan 66 Haugh-een- heeden. Categorie B 40-66. Categorie C ±40 ...In ons land is men in de praktijk nog heel ver van deze klassering af. Toch zijn specialisten hierdoor in staat om vrij snel de versheid van het ei te bepalen. Naar mate de bewaartemperatuur hoger is daalt de Haugh-eenheid zeer snel. Zo is in ta bellen af te lezen dat bij bewarig van 21° C dat getal nog 55 bedraagt na 10 dagen. Bij een temperatuur van 10° C zou dat nog ruim 71 zijn. OP HET BEDRIJF Verschillende keren per dag de eieren rapen. Bij warm weder tot 4 d 5 keer per dag. De geraapte eieren moeten zo spoedig mogelijk in een lokaal gebracht worden, waarin de temperatuur ten hoogste 18" bedraagt. Na enkele uren moeten de eieren dan overgebracht worden in een eierbewaar- plaats, waarin de temperatuur schommelt tussen 6-10" C. de relatieve vochtigheid van dat lokaal is zeer belangrijk70-80 ten honderd. Immers indien de lucht te droog is verliest het ei sneller vocht en (Zie vervolg 2e bladzijde 2' kolom ■Zhk.Ji -■ t'r Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Hoe de teruggang van de eikwaliteit voorkomen?

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1