Groenvoeder winnen Kantoren en Magazijnen gesloten. Wij eisen Belgisch Veto tegen melkprijsverlaging» Voor nu en voor de komende winter. £)e E-E-G.-raad te BrUSSel. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zate rd a a 9 juli 1966 45ste jaarqana Nr 2237 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers» vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Wij zijn nog maar aan het begin van de zomer. Het vee ligt rustig te grazen op de welige weiden en dat zal, mits wij geen uitzonderlijk droge zorner krijgen en de boer de nodige onderhoudszorgen toepast, zo nog wel enkele maanden voortduren. Maar iedere boer weet natuurlijk ook goed genoeg dat na elke zomer en herfst uiteindelijk weer een lange stalperiode komt, die hij zo goed en goed koop mogelijk moet weten te overbruggen. Eén van de middelen om de stalperiode niet te duur te laten uitvallen is zeker en vast tegen die tijd over zoveel mogelijk eigen gewonnen en gezond bewaard ruw groenvoeder te beschikken. ...Maar laten wij er eerst en vooral voor zorgen dat onze weiden van nu tot het einde van de graasperiode nog zoveel mo gelijk opbrengen voor ons grazend vee. ONZE WEIDEN NU ...Het weer was bijzonder groeizaam en de weiden geven niet slecht; althans tot nu toe. Niettemin is het zo, dat het gras in het begin van de zomer minder rijk wordt, zeker wanneer we straks misschien met droger weer zouden af te rekenen hebben. Daarom mogen de nodige onderhouds zorgen vooral nu niet verwaarloosd wor den. Maai dus onmiddellijk na het af grazen van elk perceel al het opgeschoten gras af, strooi de nodige meststoffen en overga de weide eens of meerdere malen met de weideëg om mestplakken en even tueel molhopen open te trekken. Als meststof in het begin van de zomer kan best een volledige samengestelde meststof gestrooid worden; b.v. per hek- tare 500 kg. 9.10.11 «.Korenbloem» of wel 300 kg 15.15.15 of 15.15.6 Nitro- phoska Zijn uw weiden ruim van potas voorzien, dan kan een tweeledige mest stof, zoals 200 kg. 25.10.0 volstaan. Na deze volledige bemesting kan later weer met stikstof alleen of met 25.10.0 bemest worden. Bij droog weer verdienen chili- nitraat ofwel kalknitraat de voorkeur. HET MAAIGRAS Wanneer het gras in de weiden zeer rap groeit, is het beter eens een perceel voor begrazing over te slaan en het te maaien voor hooiwinning of om in te kuilen liever dan het door het vee onder de voet te laaten lopen. Maar naast dit eventueel toemaatje, hebben wij het hier vooral over het eigen lijk maaigras; dus het speciaal gezaaid Italiaans of Westerwolds Raaigras en daarbij gebeurlijk ook het gras van laag gelegen meersen die voor begazing nor maal niet in aanmerking komen. De eerste snede is nu gemaaid en gehooid of ingekuildspijtig genoeg is het weder voor de hooiwinning niet bijster gunstig geweest. Slechts diegenen die met ruiters werken hebben nog hun grootste gedeelte voor verrotting kunnen vrijwaren. Nu komt het erop aan nog 'n degelijke tweede, en uiteindelijk derde snede te win nen. Dit is te verwezenlijken, mits onmid dellijk opnieuw meststoffen gestrooid wor den; namelijk nu liefst een volledige mest stof, zoals per hektare 1000 kg. 9.10.11 Korenbloemofwel 600 kg 15.15.15 Nitrophoska of 15.15.6 bij betrekkelijk hoog potasgehalte van de grond. In de herfst kan dan na de tweede snede ofwel alleen stikstof gestrooid worden, ofwel de fosfaahoudende stikstof mestof, 25.10.0. (300 kg. per hektare). DE BIETEN Deze teelt verstrekt een belangrijk en gezond voeder voor de tweede helft van de winter. Het zaaien kon slechts laat ge beuren, maar dank zij het groeizaam we der van de laatste weken kon nog veel achterstand ingelopen worden. Dit sluit niet uit dat op talrijke perce len nog een bijkomende, laatste stikstof- bemesting noodzakelijk is. Dit kan dan gebeuren met ammoniaknitraat 20,5 of 26 .met het goedkopere ammoniumsul- fonitraat 26 ofwel bij droog weer, met chilinitraat of met kalknitraat, ook ureum 46 kan als laatste dekmeststof gebeur lijk nog gestrooid worden. EEN NAT EELT Na de vroeg geoogste graangewassen, zoals wintergerst en rogge, worden in de meeste gevallen best rapen gezaaid. Slechts wanneer het veld zeer vroeg vrij komt, b.v. na vroege aardappelen, kunnen desgewenst ook mergkolen gezaaid wor den. Rapen, en mergkolen nog meer - hebben behoefte aan een vrij hoge, liefst volledige bemesting, namelijk minstens 100 tot 120 kg stikstofeenheden per hek tare en, zo mogelijk, ongeveer evenveel eenheden fosfaat en potas. Aangezien de nat eelt zo vlug mogelijk na het vrijkomen van het land moet gezaaid worden, is het gebruik van een samengestelde meststof zeker verantwoord. Dit is dan ofwel 1000 tot 1200 kg 9.10.11 «Korenbloem per hektare ofwel 600 800 kg 15.15.15 «Ni trophoska Wie weinig of geen potas denkt nodig te hebben strooit 600 800 kg. 15.15.6 Nitrophoska of 400 500 kg 25.10.0 Seifafert Zie vervolg onderaan hier neven). In ons artikel over de melkprijs, hadden wij de mening geopperd, dat bij het verschijnen ervan, de feiten ons zouden vooruitlopen en er reeds beslissingen door de Raad van de zes Europese ministers (indien men ze aldus noemen mag) zouden getroffen zijn. We hebben ons daarin vergist, om dat we, hoe weinig optimistisch ook in dergelijke aangelegenheden, nog altijd, ondanks de opgedane ervaring, te veel optimisme aan de dag leggen met het gevolg dat de harde werke lijkheid ons telkens komt ontnuchte ren. De vijfdagen-race heeft alleen maar geleid tot het verdagen van de bij eenkomst op een latere datum (naar we menen half juli) zodat ook deze Marathonzitting weer een maat voor niets is gebleken en we kunnen zeg gen dat er geen muziek in zat. Zoals men weet moet er nog van alles worden geregeld de markt van het fruit, van de groenten, van de vet stoffen, van de suiker. Verder dient men in de belangrijkste sektoren de gemeenschappelijke prijzen te rege len en moeten de aan te leggen maat staven voor het verlenen van steun worden bepaald. De deskundigen inzake het land bouwbeleid hadden voorzien dat men ditrmaal alles tot een goed resultaat zou hebben gebracht, terwijl, daaren tegen de leden van de Hallstein-kom- missie meenden dat een dergelijk re sultaat niet zou worden bereikt., Deze laatsten hebben het bij het goede eind gehad, zodat we nogmaals het aloude boerengezegde mogen be amen wie van de markt terugkeert, weet meer dan wie er naar toegaat Wat zijn nu de oorzaken van de mislukking en van het uitstel Mogen we denken aan de vacantiestemming, waaraan de zes ministers (die toch ook maar mensen zijn) zich hebben laten vangen en waardoor ze er de voorkeur aan gegeven hebben, in plaats van verder te zwoegen aan het oplossen van inderdaad zeer moeilij ke problemen, de zaken op hun beloop te laten, misschien met de hoop dat sommige omstandigheden inmiddels hun verdere taak zullen verlichten Het is verder gebleken dat West- Duitsland, daarin gesteund door Ne derland tegenover de andere partners een vrij stugge houding heeft aange nomen. Anderzijds zal ook Italië wel roet in het eten hebben gegooid wat de vetstofregeling betreft. Men wil wel redelijke verbruiksprijzen hiervoor waarborgen door het uitkeren van toe- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) Uiteindelijk, wie vermoedt dat de grond nog voldoende potas èn fosfaat bevat, kan het met een stikstofmeststof alleen stellen; en hier komen dan weer verschillende stik stofmeststoffen in aanmerking, zoals 500 tot 600 kg ammoniaknitraat 20,5 per hektare, ofwel 400 500 kg. ammoniak nitraat 26 of ammoniumsulfonitraat 26 dit laatste bevat wat meer ammoniak- ale dan nitrische stikstof, wat voor de ra pen beslist niet nadelig is. Ook kan am- moniaksulfaat tegen 500 600 kg per hektare ofwel 200 300 kg ureum 46 gestrooid worden. De meststoffen zijn een belangrijk mid del om de opbrengst van de groenvoeder- gewassen gevoelig op te drijven. Wij moe ten er dan ook zoveel mogelijk, maar bin nen de perken van het redelijke, gebruik van maken, om nu en voor de komende winter onze veestapel van zoveel mogelijk eigen gewonnen ruwvoeders te voorzien. Teneinde te voldoen aan de wet zullen wij ons personeel vakantie geven voor de WEEK van 10 tot en met 17 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden cp deze maat regel. Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz Ons blad DE KOORNBLOEM zal ook om dezelfde reden op 16 juli niet verschijnen. '.If 4»v'» van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1