E. E. G. -besprekingen Het Melker ij schandaal Wij eisen Belgisch Veto tegen melkprijsverlaging» te Brussel. Denderstreek. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT in de Zaterdag 24 juli 196G 45ste jaargang Nr 2233 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON De zwendel in melkvetten in de melkerij van Deftinge heeft niet alleen in onze streek, maar in gans het land grote beroering verwekt. Al onze leden zullen door andere bladen genoegzaam ingelicht zijn, zo dat wij het bericht over de feiten zelf niet meer moeten herhalen. Daar ons blad De Koornbloem om wille van het jaarlijks verlof verleden week niet is verschenen was het ons onmogelijk eerder over dit schandaal ons gedacht te zeggen. Dit willen wij heden doen. Het geval zelf Het lijkt eigenaardig dat reeds twee jaar geleden de zwendel bij vele per sonen gekend was en zelfs in de pers werd aangeklaagd. Niettemin werd niet opgetreden, noch door het gerecht, noch door de diensten van de Belgische Boerenbond die toch toezicht uitoefent over de bij haar aangesloten melkerijen Wat ons de overtuiging geeft dat er in ons land nog altijd kans bestaat om niet alleen de landbouwers maar ook de verbruikers op de schandalig ste manier te bedriegen En dat alles om aan enkele perso nen toe te laten hun zakken te vullen ten koste van de gemeenschap Aan wie de schuld De hoofdschuldige in deze zaak blijft natuurlijk de bestuurder van de melkerij van Deftinge. Verder moeten in de eerste plaats de controledien sten op de eetwaren van het ministe rie van volksgezondheid op het matje worden geroepen. Hoe kan het bestaan dat dergelijk schandaal jaren duurt en dat vreemde de vetten in melk en/of in boter kun nen worden gemengd Zijn onze diensten niet goed ge wapend of is men te lam om dieven en bedriegers uit te schakelen Of bestaan er andere redenen die een streng optreden uitschakelen In elk geval dient het gerecht in die richting eveneens zijn zoeklampen te richten. Ten tweede moeten de diensten van de Belgische Boerenbond voor de vierschaar worden geroepen. Het is geweten dat in ons land het overgroot aantal van de melkerijen bij de Belgische Boerenbond zijn aan gesloten en onder haar controle wer ken. Dank aan dit toezicht hebben de boeren vertrouwen in de besturen van de melkerijen. Dit vertrouwen wordt nu beschaamd en geschokt door het schandaal van Deftinge en de landbouwers vragen zich af wat ze nog moeten geloven van wat hen steeds werd voorgehou den door de diensten van de B.B. En nu Zal de les van Deftinge volstaan om aan alle diensten die moeten wa ken over de belangen en gezondheid van voortbrengers en verbruikers de ogen te openen Zullen de gerechtelijke diensten in zien dat strenger dient opgetreden Want niet alleen bestelen de be driegers de gemeenschap, maar zij maken het leven lastig en onmogelijk aan personen en vennootschappen, die recht in hun schoenen gaan. Het uitschakelen van de rotzooi is een noodzaak en een weldaad voor ieder rechtgeaard persoon. Op het ogenblik dat we voor onze tikmachine plaatsnemen voor ons we kelijks artikel over landbouwbelangen, is het nog volop vacantie en verkeren de zes ministers van de EEG-landen klaarblijkelijk niet in de nodige stem ming om een afdoende oplossing te vinden voor de problemen die zich tussen de partners stellen, want het kommentaar dat gisteravond in radio en T.V. over hun werkzaamheden ge geven werd, was bepaald niet van aard om grote verwachtingen in die zin te wekken. De kommentator liet zelfs verstaan dat de hoge heren denkelijk na een paar dagen onverrichterzake zouden uiteengaan, zodat nogmaals zal blijken dat het niet voldoende is een redeka veling over een moeilijkheid eenvou dig te verdagen met de hoop dat ze zichzelf wel zal oplossen of dat tijd bezinning zal brengen. Nu het ook voor de journalisten komkommertijd is, namelijk vacantie- tijd waarin voor hen niet veel nieuws te melden is moeten wij er ons toe be perken een overzicht te geven van de voorstellen die op de vergadering van de EEG-ministers werden gedaan, zo dat onze lezers ten minste zouden we ten wat er op het spel staat, zonder hun beslissingen te kunnen meedelen. Stellen we vooreerst vast dat er over de suikermarkt gepraat werd. Onze minister van landbouw heeft een nieuw voorstel gedaan dat inhoudt, dat de prijs van de suikerbieten zou worden bepaald op 17 dollar per ton (het voorstel van de kommissie voor ziet 16,5 dollar) en verder de prijs van 11 tot 12 dollar te behouden voor het geval de toegestane kwota over schreden zouden worden. Daarbij hield de minister ermee re kening dat de op dit ogenblik voor ziene kwota zouden gehandhaafd blij ven en dus de landen die gevraagd hebben hun kwota te verhogen (na melijk Frankrijk en Italië) van deze vraag afstand zouden doen. Daarmee was over dit punt de kous eigenlijk af, want de heer Héger liet het bij zijn nieuw voorstel, zonder zelf de hoop te koesteren dat er on middellijk zou worden op ingegaan. Met andere woorden het voorstel over de prijs van de suikerbieten werd naar de koelkast verwezen. Inzake groenten en fruit werd door een van de ministers, de heer Faure, erop aangedrongen dat het voorstel van de kommissie zou worden aan vaard behoudens een enkel punt, dat hij nader toelichtte. Het ging namelijk over de omschrij ving van het begrip krisis. Wanneer kan men van krisis spreken en moet derhalve de Gemeenschap zonder meer en automatisch tussenkomen Wanneer is de daling van de prijzen zo aanzienlijk dat men het woord krisis in de mond mag nemen De heer Faure stelde voor dat er hiervan maar sprake kon zijn wanneer de prijzen van groenten en fruit zou den dalen tot beneden 60 van de normale prijzen. De kommissie zelf had hiervoor 70 vooropgesteld. Nu is dit een aangelegenheid die op de eerste plaats de Italianen aangaat en zij zullen er zich akkoord mee moeten verklaren. Ook dit vraagstuk blijkt dus voor lopig in een zwevende toestand, zo dat we wel genoodzaakt zijn weer eens af te wachten wat er uit groeien zal en of Italië bereid zal zijn water in zijn wijn te doen. Onze minister heeft er zich verder toe beperkt zijn vroeger ingenomen standpunt inzake suikerproduktie en melkprijs te bekrachtigen, waarbij hij zich zeker gerustgesteld zal voelen door de algeheelheid van onze land bouworganisaties. De vraag is maar of hij voldoende politieke moed zal opbrengen om daarbij niet terug te schrikken over het gebruiken van volstrekt alle mid- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolotr.) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen^van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron r - Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1