Het E. E. G.-akkoord over het landbouwbeleid» MELKTECHNIEK. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Streven naar een goede Zaterdag 6 augustus 1966 45ste jaargang Nr 2239 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON We zullen wel niet overdrijven, wan neer we zeggen dat de hele dagblad pers haar kolommen heeft openge steld voor wat er te Brussel op 24 juli door de zes ministers van land bouw aan beslissingen werd getroffen. Bij sommigen van die kranten zal wel niet de oprechte behartiging van de landbouwbelangen op het voorplan hebben gestaan, maar wel danbaar- heid omdat ze in deze aan nieuws zo karige vacantiemaanden een kluifje hadden gevonden en dan nog iets zeer spectaculair. Ministers met hun gevolg van des kundigen die dagen achter elkaar tot in de prille zondagochtenduren, in een marathonzitting, rondom de groene ta fel blijven redekavelen, in een hard nekkige uitwisseling van meningen en opvattingen, en de journalisten ver plichten hun nachtrust op te offeren of ze uiterst ongerieflijk te moeten doorbrengen. Onze lezers weten welke beslis singen er werden genomen, alhoewel we toch de belangrijkste, wat hen be treft, namelijk de melkprijs nog willen bespreken. Er is geen kwestie van de melkprijs te verminderen, iets waarvan aanvan kelijk wel spraak is geweest en waar voor wij dan ook het meest beducht waren. De prijs van de melk blijft vastgesteld op 39 pfennig per kilo melk, 37 graad vetgehalte, geleverd af hoeve, wat overeenstemt met onze huidige prijs van 4,55 frank per liter met een vetgehalte van 33 graad. Bij levering aan de zuivelfabriek mag hij zelfs, voor ons land, worden verhoogd met 5 tot 6 centimes per liter voor de vervoerkosten. Onze minister van landbouw kon in deze zaak trouwens geen stap achter- uitzetten op gevaar af het bij alle melk veehouders verkorven te hebben en gewoon zijn biezen te mogen pakken. Ons blad heeft in de strijd voor het behouden van de melkprijs zijn duit in het zakje gedaan en rekent het zichzelf tot eer. Trouwens alle land bouworganisaties hebben hierin de strijd eendrachtig opgenomen en daar om menen wij dat het onnodig is hier- voor de minister van landbouw bui tengewoon veel lof toe te zwaaien, omdat hij er zich terdege van bewust is geweest dat er voor hem een stok achter de deur stond. Toch zijn we nog niet helemaal ge rust in het geval en we zijn daarbij niet de enige zwartkijkers. Deze be slissing geldt immers maar vanaf een vrij verwijderde datum, namelijk 1 april 1968 en er kan nog heel wat water door de Dender vloeien en heel wat gebeuren tegen die tijd, zodat het niet meer is dan een wissel op de toe komst. Nu ziet die toekomst er niet zo rooskleurig uit als men ons wil doen geloven. Zullen de zes partners tegen die datum het nog zo roerend eens zijn, als ze thans voorgeven te zijn Zal vooral Frankrijk zijn parten niet gaan spelen, zoals zijn houding bij de voorbereidingen van de Kennedy-ronde er op gewezen heeft Daar heeft het zoveel mogelijk stok ken in de wielen gestoken om te ver hinderen, dat de wagen aan het rollen zou gaan en met een de Gaulle aan het bewind boezemt het ons niet bijs ter veel vertrouwen in. Wat zal er van de solidariteit over schieten, wanneer Frankrijk zijn part ners, ook op dit gebied, zoals het reeds deed op militair gebied, in de steek laat, onder voorwendsel de Amerikaanse invloed in West-Europa te willen breken, om te gaan flirten met de Sovjet-Unie en met diens sa tellieten zoals het reeds duchtig aan het doen is Dit is een bedenking die we maken op internationaal plan, maar ook op nationaal vlak slapen we niet op beide oren. Weik nut heeft het, zonder meer, op dit ogenblik een melkprijs vast te stellen die zal geldig zijn voor 1 april 1968, wanneer we niet eens weten welke de koopkracht van onze frank tegen die datum zijn zal We weten het wel. Voor de maand juli is er een verlaging van het index cijfer tot 129,95 punten, maar dit wijst er helemaal niet op dat we de moei- (Zie vervolg 2' bladzijde I' kolom) In ons land zijn er op dit ogenblik ongeveer 1.100.000 melkkoeien, die jaarlijks samen ruim 3,75 miljard liter melk produceren. Met de hand melken vergt gemiddeld 9 minuten per dier melking. Dit maakt per jaar 100 uren per koe of, bij en jaarproduktie van 3.500 liter, 35 liter per uur. Wanneer we goed machinaal melken met 1 pot en met de hand nameiken, kan de capaciteit bijna verdubbeld worden tot 70 liter per uur. Melken met 2 potten, met machinaal narnelken verhoogt de melkcapaciteit tot 100 liter per uur, terwijl in een uiterst modern ingericht melkveebedrijf een be kwaam vakman tot nagenoeg 200 liter per u u'r zou kunnen komen. Onze totale jaarproduktie zou voor de verschillende melkmethodes respectievelijk 110, 55, 37 en 19 miljoen manuren voor het melken vragen. Als we stellen dat een man 2 uren per dag melkt of 700 uren per jaar, zouden er respectievelijk 155.000, 77.000, 53.000 en 26.000 melkers nodig zijn om alle Belgische koeien dagelijks te melken. Deze cijfers tonen overduidelijk aan, dat we in onze melkveehouderij, waar op dit ogenblik amper de helft der koeien machinaal gemolken worden, nog een zeer sterke evolutie zullen moeten doormaken willen we komen tot een rationele, econo mische en sociaal verantwoorde uitbating. Melken is immers een steeds terugke rende, lastige en aan tijd gebonden arbeid, die 30 uitmaakt van de totale arbeid welke aan de koeien besteed wordt. Elke verbetering van de melktechniek heeft dan ook dadelijk een gunstige invloed op het algemeen resultaat van de melkvee-ex ploitatie. HOE GEBEURT DE EIGENLIJKE MELKPRODUKTIE De melk wordt in het uierweefsel voort durend gevormd door afscheiding in de melkblaasjes, waarvan het geheel als een spons de melk vasthoudt. Rond deze melkblaasjes bevinden zich spieren die door hun samentrekking de melk in de melkkanalen persen. De vertakkingen van de melkkanalen monden uit in de melkboez.em die aan sluit op de tepelholte. Het is dus pas wanneer de spieren rond de melkblaasjes zich gaan samentrekken dat de koe de melk laat schieten en dus kan gemolken worden. Daartoe moet de hypophyse van de hersenen een zeke re stof het oxytocinehormoon in het bloed afscheiden wat gebeurt door een be paalde prikkel, die de koe in verband brengt met het melken. De beste prikkel wordt gegeven door het wrijven van uier en spenen. De duur van deze hormonen werking in het bloed en dus ook het la ten schieten van de melk is beperkt tot 6 d 8 minuten. Na deze tijd houdt de koe de melk op. De aktie van het hormoon wordt tegengewerkt door een ander hor moon de adrenaline van de bijnieren die in het bloed terecht komt wanneer de dieren opgeschrikt worden b.v. door ruwe behandeling, stampen, lawaai, kou de, enz. VOORBEHANDELING VAN DE KOE. Het komt er voor de melker op aan de koe zodanig voor te behandelen dat we een maximale werking van de oxytocine bekomen. Dit gebeurt best door de uier en de spenen met lauw water af te was- Zie vervolg 2e bladzijde 2' kolom ri Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen V is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 v *;»3k] V

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1