m. fel# - Sombere resultaten. Wanneer komt er klaarheid in de zaak van het melkerijschandaal Rechtskundige Dienst KANTOREN WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zaterdag 27 augustus 1966 45ste jaargang Nr 2243 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON De inlandse graanoogst. Wij konden het aanvankelijk zelf niet geloven, maar naarmate wij meer resultaten van graanopbrengsten vernemen, des te meer moeten wij wel aannemen dat in het huidige oogstjaar, vooral dan voor de tarwe, werkelijk alle diepte- rekords inzake opbrengsten worden geklopt. Een wel zeer bedroevende toestand, wanneer dan tegelijk moet vastgesteld worden dat praktisch alle produktiekosten verder de hoogte ingaan en de verkoopprijzen omgekeerd zich slechts rond het laagst mogelijke peil bewegen. bespuiten tegen onkruiden van langsom meer ingang vindt, stonden vele graan akkers zeer vervuild met pluimgras, pessemen, krokke, perzikkruid en talrijke andere onkruiden. Bij gebrek aan voldoende mooi weer konden de toegediende meststoffen niet de uitwerking geven die er normaal moest van verwacht worden. KWALITEIT. BETEKENIS. Voor deze oogst zouden ongeveer vol gende oppervlakten met de verschillende graangewassen in ons land bezaaid ge weest zijn tarwe wintergerst zomergerst rogge haver graangewassen. Van de huidige totale oppervlakte aan landbouwgrond in België, nl. ongeveer 1.600.000 ha, wordt ongeveer de helft door grasland ingenomen. Dit sluit dief in dat van het overblijvende gedeelte, dus het akkerland, meer dan de helft met graangewassen is bezet. Meteen kan eenieder begrijpen wat het voor onze landbouw betekent, wanneer de graan oogst lelijk is mislukt. OPBRENGSTEN. De opbrengsten van de wintergerst le ken, alhoewel verre van schitterend, nog niet bijzonder alarmerend te zijn. Erger was het reeds met de rogge gesteld, die in de langdurige natte winter en voorjaar zeer veel heeft afgezien. De zomergerst kon in vele gevallen slechts zeer laat ge zaaid worden en zelfs de partijen die op de enkele schaarse, mooie voorjaarsda gen, voldoende vroegtijdig konden ge zaaid worden, gaven slechts minderwaar dige opbrengsten. De haver blijkt door- eengenomen wat beter te zijn, maar de opbrengsten van de wintertarwe zijn wer kelijk beneden alleswie meer dan 3000 kg per ha oogst, mag zich gelukkig ach ten, maar opbrengsten van slechts ong. 1500 kg per ha zijn bijlange geen uitzon dering Wat de zomerturwe z.al geven valt nu nog af te wachten, maar over 't algemeen is de stand niet voldoende dicht en de aren zijn niet gevuld zoals het zou moetendus ook hier vallen geen bijzondere uitslagen te verwachten wel integendeel. De zaaiperiode in de herfst was over 't algemeen wel gunstig, maar hierop volgde een veel te zachte en te natte winter en ook het voorjaar bleef uiterst lang nat en koud. De uitstoeling en wor telontwikkeling lieten door gebrek aan warmte en ingevolge de slechte struktuur van de grond zeer veel te wensen ovpr. Alhoewel in het voorbije voorjaar veel kalkcyaanamide werd gestrooid en het De wintergerst kon dooreengenomen nog vrij gunstig geoogst worden, de korrel was mooi en meestal niet uitermate vochtig. Anders was het met de rogge die ingevolge het opnieuw verslechterd weder maar niet voldoende wou afrijpen en drogen vochtgehalten van meer dan 30 waren geen uitzonderingDe zo mergerst was veel te klein van korrel en gaf veel afval van uiterst klein of los graan veel brouwgerst moet noodge dwongen naar de veevoedersektor verwe zen worden. De wintertarwe was aanvan kelijk nog te vochtig, maar dit werd gaandeiveg beter met het mooier zomer weer rond half augustus. Van gekiemd graan was, op enkele uiterst tere varië teiten na, gelukkig weinig of geen sprake. Nu valt het nog af te wachten in hoever de nieuwe overvloedige regenval van de laatste week nog een bijkomende nadeli ge invloed zal uitoefenen op de zomer turwe. Het spreekt vun zelf dat bij vrij hoge vochtgehalten, nog een aanzienlijk ge deelte van de bruto geleverde hoeveel heid moet afgetrokken worden. Graan dat te vochtig is om gezond bewaard te worden, wordt best zo spoedig mogelijk kunstmatig gedroogd en ook dat brengt weer zijn onvermijdelijke kosten mee. Het is echter steeds nog beter kunstmatig te drogen en nog verkoopbaar of bruik baar graan over te houden dan het graan door schimmel en verhitting te laten be derven. PRIJZEN. Wij schreven het reeds, handelsprijzen bewegen zich tot nu toe slechts rond het interventieniveau. Vermits, volgens de Euromurktovereenkomsten de nationale regeringen het recht hebben om in te grij pen van zohaast de interventieprijzen niet meer bereikt worden, moeten de graan prijzen volgens de Voorziene staffeling ten laatste vanaf september geleidelijk beginnen stijgen dit indien onze rege ring tenminste tijdig weet in te grijpen (Zie vervolg 2de bladzijde onderaan te kolom De zaak van het bedrog op grote schaal in de zuivelfabriek te Deftinge gepleegd is nu wel door al de kran tenlezers gekend en heeft zeker veel stof doen opwaaien maar, ons inziens althans, is het laatste woord hierin nog niet gezegd geworden. Vooreerst werden er nieuwe ele menten in de zaak gevonden, die bij het dossier dienen te worden ge voegd en op de tweede plaats wil het er bij ons niet in dat dit misdrijf gedurende zo lange tijd ongestraft en ongehinderd kon worden gepleegd zonder althans het medeweten (om niet meer te zeggen) van andere or ganismen. Sommige journalisten lieten in een bepaalde dagbladpers uitschijnen dat het uiterst moeilijk was het bedrog door de gewone controlemethodes te ontdekken en vonden daarin een re den tot verontschuldiging. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 28 oogst tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geenuitzonderingen kun nen gemaakt worden. Welnu, dit argument werd thans ontzenuwd door het openbaar maken in een landbouwblad van een brief uitgaande van het Algemeen Ver bond van Coöperatieve. Zuivelfabrie- ken gericht aan al de leden van dit Verbond met als onderwerp Vreemde vetten en oliën in boter Deze brief draagt de vermelding Spoedbericht van 10 december 1965 Leuven N 2/78, waarbij de datum waarop deze brief werd verzonden wel van uitzonderlijk belang is. Immers op dat ogenblik waren enerzijds sinds geruime tijd geruch ten in omloop dat er met vreemde vetten gezwendeld werd en ander zijds werd hij gepost een hele tijd vóór de zaak van Deftinge aan het rollen ging. Wat staat er in die brief nu te lezen Hij geeft een korte samenvatting van een studie gepubliceerd door het zuivelstation van Gembloers gewijd aan de verschillende vervalsingsme thodes met de voordelen voor de ver valsers eraan verbonden. Er wordt in toegegeven dat de gewone scheikundige methodes hier niet meer van toepassing zijn maar dat bij middel van de gaschromato- grafie kleine hoeveelheden van syn- tetische vetten kunnen opgespoord worden Het zal weliswaar niet de bedoe ling geweest zijn, bij het zenden van deze brief, de directeurs van de zui velfabrieken tot vervalsing en bedrog aan te sporen, maar we kunnen ons toch niet ontdoen van de indruk dat een directeur met een geweten als een kousenband daarin een aanlei ding zal hebben gevonden om met zijn knoeiwerk voort te gaan en daar bij de voorzichtigheidsmaatregelen in acht te nemen die uit de tekst zelf van de brief kunnen worden afgeleid. Voor ons blijft het vaststaan dat men thans niet moet komen aandra ven met de bewering dat men van niets op de hoogte geweest is en dat al de anderen hun handen, als Pila- tus, in onschuld kunnen wassen. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 totaal 212.000 hu 24.000 ha 133.000 ha 29.000 ha 89.000 ha 487.000 ha t

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1