BEKALKEN. De prijs van de tarwe. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Nog steeds even belangrijk. - 3 t-MCi Een passende zuurheidsgraad van de grond of beter gezegd, een goed geregelde staat van ontzuring is nog steeds voor al onze landbouwgronden, zowel weiden als akkers, een basispunt van zeer groot belang. De gezondheidstoestand van het vee is in sterke mate afhankelijk van de kalktoestand en van het algemeen mineralenevenwicht van de grond en de werking en opneembaarheid van de meststoffen kan sterk verschillen volgens de grond rijk is aan kalk of te arm. Steeds meer boeren zijn zich terdege jriervan bewust en zij handelen dan ook in overeenstemming hiermeemaar spij tig genoeg zijn er nog steeds te veel die aan de kalktoestand van de grond weinig of geen belang hechten en die door na latigheid op dit gebied jaarlijks grote ver liezen lijden. DE ZUURHEIDSGRAAD VAN DE GROND. De zuurheidsgraad van de grond kan door een grondontleding bepaald worden. Die zuurheidsgraad wordt dan bij middel van een cijfer, het pH-cijfer, uitgedrukt. Is dit cijfer 7, dan is de grond neutraal is het cijfer hoger dan 7, dan is de grond sterk ontzuurd of zogenoemd alkalisch van reaktie is het cijfer lager dan 7, dan is de grondreactie zuuren dit des te meer, naarmate het cijfer kleiner is. De goede pH-cijfers liggen tussen 6 en 7,5. De meest gewenste of optimale pH-waar de verschilt enigzins volgens de grond soort en volgens het te winnen gewas. Zo mogen de zandgronden best licht zuur zijn en een pH-waarde bezitten van onge veer 6,5, veel zuurder is beslist niet goed, maar bij hogere pH-cijfers deugt het ook niet, want vooral in zeer lichte gronden treden dan vrij vlug bepaalde gebreks verschijnselen op, b.v. mangaangebrek. Een zware leemgrond moet een hoger pH bezitten, namelijk minstens ongeveer 7, bij te hoge waarden echter kunnen ook hier gebreksverschijnselen te voorschijn treden, b.v. boorgebrek. Ook de gewassen stellen tegenover de zuurheidsgraad van de grond verschillen de eisen. Zo is het bekend dat b.v. aard appelen en rogge beter gedijen in een licht zure grond, terwijl b.v. tarwe een bieten slechts dc beste opbrengsten kun nen geven op gronden die neutraal of zelfs lichtjes alkalisch zijn. Ook voor wei den is het omwille van 't vee en ook voor het behoud van een goed grasbestand van. belang dat de grond een reaktie bezit van ongeveer het neutraal punt, dus ongeveer 7. NAT OF ZUUR Slechts een grondontleding uitgevoerd door een ernstig laboratorium, dat zich meteen ook reeds op veel praktijkervarin gen kan steunen, kan betreffende het al of niet zuur zijn van een grond een vol doende klare en duidelijke uitspraak ge ven. Voortgaan op het al of niet aan wezig zijn van bepaalde onkruidplanten, werkt over het algemeen zeer misleidend. Dit o. a. omdat in de praktijk meestal 'niet of onvoldoende onderscheid wordt ge maakt tussen natte grond en een zure grond. Dit zijn nochtans twee volledig verschillende of dikwijls zelfs tegengestel de begrippen. Inderdaad, e#n natte grond heeft een waterontlasting die te wensen overlaat en hij kan slechts gezond ge maakt worden door de waterafvoer te verbeteren. Een zure grond daarentegen bevat te weinig kalk en kan slechts door passende bekalkingen in orde gebracht worden. De grond verzuurt door uitspoeling van de kalk er is des te meer uitspoeling naarmate de grond beter kan ontwateren. In een natte weide is er weinig of geen uitspoeling mogelijk maar een goed ont waterde akker, zal regelmatig verzuren, daar de kalk samen met het neerdalend water in de ondergrond verdwijnt. Het is dus helemaal geen uitzondering dat een zogenoemde zure maar eigenlijk nat te weide, helemaal geen kalk nodig heeftmaar talrijke goed ontwaterde gronden moeten regèlmatig opnieuw van kalk voorzien worden om een voortschrij dende verzuring tegen te gaan Juist hierom is het zo belangrijk dat de juiste zuurheidsgraad van de grond door middel van ernstige grond ontledin gen wordt bepaald. BEK A EK/NGSMIDDELEN Om de verzuring van de grond tegen te gaan moeten volgens de voorschriften van het bekalkingsadvies dat bij grond ontleding wordt verstrekt, de passende hoeveelheden bekalkingsmiddelen toege diend worden. Blindelings bekalken is steeds uit den boze, want in sommige ge vallen zult u te weinig geven en dus on doelmatig werken, ofwel zult u te veel geven en u blootstellen aan allerlei scha delijke gevolgen. Dit laatste is beslist niet denkbeeldigvooral niet naarmate de grond lichter is. Er zijn verschillende bekalkingsmidde len en de voornaamste horen thuis onder de groep van de ongebluste en gebluste kalk en de groep van de koolzure kalk soorten. Ongebluste brokkalk is het rijkst aan ontzurende eenheden. Het vraagt evenwel veel werk en meestal is het niet mogelijk om ze mooi gelijkmatig open te strooien. Sommige plekken zullen dan onvermij delijk te veel kalk bevatten en andere veel te weinig. Gebluste poederkalk bevat 50 tot 60 kalkeenheden (Ca O). Deze wordt in zak ken geleverd en kan mooi, gelijkmatig o- pengestrooid worden. De koolzure (of carbonaat-) kalksoorten werken, tenmiste wanneer ze zeer fijn ge- (Zie vervolg onderaan hierneven) malen zijn, praktisch zo vlug en zo goed goed als de gebluste of ongebluste kalk soorten. Hierbij speelt ook de aard van de moederrots nog een belangrijke rol b.v. fijngemalen koolzure kalk afkomstig van mergel of van krijt, zal vlugger in de grond oplossen dan deze afkomstig van marmer. Daar de koolzure kalksoorten niet bijtend werken, kunnen zij desnoods nog kort vóór het zaaien gestrooid wor den. Het gehalte van de koolzure kalk soorten wordt, volgens de -Belgische regle mentering, aangeduid in eenheden calci- umcarbonaat (CaC03). Om hun ontzu rende waarde met deze van de gebluste of ongebluste kalk te vergelijken, moet U weten dat 90 CaC03 ongeveer over eenkomt met 50 CaO. Sommige kalksoorten bezitten tevens wat magnesium dit laatste heeft, bene vens zijn waarde als onmisbaar bijkomend voedingselement, ook een ontzurende wer king, die zelfs iets hoger is dan deze van het calcium. Een voorbeeld in deze groep is het in Nederland veel gebruikte Dolo- kaldit bevat naast 85 calciumcarbo- naat, 10,5 magnesiumcarbonaat Wie met het opbrengsvermogen van zijn grond begaan is en welke goede, vooruitstrevende boer zou dat niet zijn weet dus dat hij er alle belang bij heeft al zijn gronden, zowel de weiden als de akkers, de volgens grondontleding voor geschreven hoeveelheden bekalkingsmid delen te bezorgen. En, wanneer de weers omstandigheden hgt toelaten, nog liever nu in deze herfst dan slechts in het ko mende voorjaar of nog later Zaterdag 10 september 1933 45ste jaargang Nr 2245 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 Wc Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Handelsregister Aalst nr 145 Te Jeruzalem, de stad van het Hei lig Land, die nu verdeeld is, wat de staatssouvereniteit betreft, tussen twee elkaar uiterst vijandig gezinde Staten, namelijk Israël en Jordanië bestond, en bestaat wellicht nog, een hoge dikke muur, waar de gelovige Joden af en toe hun hart kwamen luch ten in geklaag en geween over hun ellendig lot als verdrukt en verdre ven volk. Van de boeren wordt er gezegd dat ze er ook nooit mee ophouden hun be klag te doen over hun benarde toe stand als maatschappelijke klasse zo dat ze ook steeds maar aan hun eigen klaagmuur moeten gaan staan, zonder dat er door de andere maatschappelij ke standen al te veel aandacht wordt aan besteed. En de boeren mogen met recht en reden klagen. Nog maar enkele weken geleden, hebben we een artikel ge wijd aan de prijs van de melk waar van sommige officiële landbouworga nisaties de belangrijkheid voor hun ei- gen winkel hebben opgeschroefd, al leen reeds omdat deze prijs, ingevolge de afspraken met onze EEG-partners, niet werd verminderd, al hebben ze zelf vroeger reeds toegegeven dat de huidige melkprijs de kostprijs niet heeft bereikt, zodat de melkveehou ders nog altijd met verlies werken. Welke fabrikant zou zich ooit te vreden stellen met een prijs voor zijn produkten, waarbij hij voortdurend van zijn eigen centen moet inschie ten of niet betaald wordt voor zijn werk Het is voldoende de vraag te stellen om ze dadelijk beantwoord te horen. Nu kunnen we hetzelfde gaan zeg gen wat de prijs van de tarwe be treft. Vooreerst is daar het feit dat wegens de weersomstandigheden, ve le partijen tarwe in waarde vermin derd zijn. Het is moeilijk de opbrengsten vast te stellen omdat dit ontzaglijk kan verschillen naargelang de streek en zelfs in eenzelfde streek kunnen er grote verschillen bestaan. Dit is zo waar dat in onze zandleemstreek op brengsten bekomen werden die schommelden tussen 1.500 kg en 2.500 tot 3.000 kg per hektare. Weliswaar mogen we daarbij be klemtonen dat het enkel de boeren zijn die, wat de mogelijkheid van hun bedrijfswinsten betreft, met haar en huid overgeleverd zijn aan de weer god, terwijl al de andere bedrijven er heel wat minder onder te lijden heb ben. Dit is dan ook de reden waarom, in een goede geordende Staat en een op rechtvaardigheid steunende ge meenschap, er naar middelen moet worden uitgezien om met dit feit ter dege rekening te houden en een hand je toe te steken waar het nood doet. Dat dit bij ons zeker niet in vol doende mate het geval is steekt voor ieder onbevooroordeeld persoon wel de ogen uit en wij wensen dit dan ook nog eens extra te benadrukken. Nu is er echter nog een ander punt dat in ons geval moet aangestipt wor den. Wanneer er ingevolge mislukkingen schaarste ontstaat in een of ander produkt, wanneer dus het aanbod min der hoog ligt dan vroegter, dan stijgt de vraag, met als gevolg volgens de Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom)

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1