Nijverheid tegen landbouw. RUNDVEESELEKTIE En de melkproduktie dan WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Niet zelden komt een bedenking of overweging ter ore alsof het stamboek en de vooraanstaande kwekers ofwel niet genoeg de hand houden aan alles wat beste melkgifte erfelijk bepaalt of falen bij gebrek aan doortastend weren van wat de opgang ervan remt of tegenhoudt. Ook stond tijdens deze zomer in meer dan één Vlaams landbouwblad minstens een algemene oproep of opmerking in die zin waaruit de lezer gemakkelijk kon afleiden dat bv. de vetgraden algemeen nog te laag liggen of de melkplas niet doel matig genoeg werd nagestreefd. Na aandringen heeft het Ministerie van Landbouw thans bereikt dat ieder ras zijn mininiumproduktie-eisen zal verhogen zoals reeds aangekondigd betekent dit voor Oost-Vlaanderen vanaf 1-1-67 minstens 4250 liter en 33 graden vet. Gezien deze en nog andere feiten kunnen waarschijnlijk best enkele punten in herinnering gebracht of verduidelijkt worden. (Zie vervolg 2e bladzijde 2' kolom In onze gewesten is van oudsher een belangrijk procent voorstander geweest van een tweeledig doel. Deze zienswijze en de mogelijkheden die ze (maar) bood, zijn, in de loop der jaren, meer dan eens en soms vrij sterk aangevochten geworden. Maar tijdens de laatste jaren heeft deze betrachting internationaal veel veld ge wonnen. En voor onze streken meen ik te mogen veronderstellen dat misschien wel 95 °/c der veehouders akkoord gaat of 't kan worden op dat waarachtig twee ledig doel. Wat betekent dat tweeledig doel in deze tijd 1Enerzijds beduidt dit goede tot beste melkgeefsters Veel kritiek of afzijdigheid in onze stre ken is te wijten aan het feit dat, in 't ver leden op bepaalde bedrijven met naam, een vaak genoemde bloedlijn, of meerdere vooraangeklasseerde dieren, inzake melk gifte te wensen overlieten of, beter uit gedrukt, hierin merkelijk hoger hadden moeten zijn. Laat elkeen deze feiten - maar zonder overdrijvingen gemakke lijk toegeven. Vergeten mag echter nooit - noch hier noch elders dat ook bij de fameuse melkrassen de tegenvallers soms groot, bijwijlen talrijk zijn. Uit 't oog mag ook niet verloren dat de produktieuitslagen bij vele niet-stamboekkwekers niet-selec- teerders) alhoewel meestal ongekend en derhalve onbesproken helemaal niet schitterenOok moet herinnerd dat bv. tot en met 1947 door niemand iets erns tigs kon bereikt worden als er amper in geheel de provincie iets meer dan 600 die ren per jaar gekontroleerd werden. Laten wij het verleden in zijn omstan digheden staan en vooral eruit putten om ons aan te zetten dat wij thans al het mo gelijke zouden doen. Wel, ook thans zijn er nog min goede vaarzen, koeien en stie ren inzake produktie. Welnu, wie weet de ze staan, tenzij er ernstige heel ernstige melkkontrole, in organisatorisch ver band en op brede schaal, gedaan wordt. ErnstigWij zouden allemaal ons ei gen leven en werk ernstig willen maar dit is geen gemakkelijke opdracht. Des te moeilijker wanneer het gaat over werk waaraan geldelijke belangen van velen rechtstreeks vastzitten. Moeilijk en delikaatZonder twijfel. I och komt hier de vraag wie doet me de wie blijft medewerken wie spoort aan wie stopt de tegenpropaganda Hier speciaal moet benadrukt dat er ook nog goede en zelfs beste melkkoeien bestaan en stieren die schone produkties overerven. Met deze dieren moet er verder geselecteerd en verbeterd worden. Dit is opbouwend werk dat aandacht, steun me dewerking en voorrang verdient. Zonder ernstige kontrole op brede schaal kent niemand met zekerheid de dieren in de stallen Ontdekken dus 2. Niet alleen ernstige kontrole bij en kele alleenstaanden of een klein groepje Neen integendeel bij zoveel mogelijk vee houders ten einde alle vaarzen afkomstig van stamboekdieren af te wegen Op 15-8-66 stonden 2377 vaarzen met erkende origine (geoormerkt) onder kon trole ze stamden af van 635 stieren ge middeld dus 4 per vaderstier Inzake aantal is Oost-Vlaanderen, on der de negen provincies, zeker niet de laatste En toch is dit veel, veel te laag Bovendien zou, met een beetje inzicht en overtuiging, veel meer, gemakkelijk te bereiken zijn. Inderdaad in Oost-Vlaanderen ston den op dezelfde datum nog minstens 5000 andere vaarzen onder kontrole waarvan noch kontroleur noch eigenaar de naam van de vader schijnt te weten mogelijks kan achterhalen. Dit zijn kleine tekor ten die grote en schadelijke gevolgen voor vele jaren na zich slepen. 2500 5000 is zowat 7000 of gemid deld meer dan 10 vaarzen per stier, en per jaar Kan dit Het zou zelfs nog beter kun nen moesten velen hun eigen belangen willen onder ogen nemen. 3. Niet alleen ernstige kontrole Bovendien niet voldoende een groot aantal vaarzen met origine te kontroleren maar ook de gepaste besluiten eruit trekkeno.m. Zie vervolg 2' bladzijde 1 kolom) Zaterdag 24 september 1966 45ste jaargang Nr 2247 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 In een goed geordende sociale structuur moet men aan iedere aktivi- teitssektor mogelijkheden verschaf fen om te kunnen bestaan en, desge vallend, zich uit te breiden, zodat alle werkzame burgers behoorlijk hun kost kunnen verdienen en aan hun trekken komen. Dit is bij ons in 't geheel niet het geval en ieder van ons, die uit zijn doppen wil kijken en onbevooroor deeld ieders belangen wenst te zien behartigen, zal grif toegeven dat het, tegenover de nijverheid, de landbou wers zijn die op een verschrikkelijke manier in de verdrukking geraken. Het is de jongste jaren zowat de mo de geworden en een voorwerp van wedijver en trots tussen de gemeen ten onderling op hun grondgebied een aldus genaamd industriepark in het leven te roepen of zelfs uit de grond te stampen, zelfs zonder dat men goed weet of de gemeenschap er niet meer nadelen dan voordelen zal van hebben. In het concreet geval dat we hier op het oog hebben, heeft men de bes te landbouwgronden van de gemeente voor het totstandkomen van dit in dustriepark meedogenloos onteigend om grond te kunnen afstaan waar dan nog hoofdzakelijk buitenlandse firma's hun tenten zijn komen opslaan, zodat ze onze eigen nationale nijverheid niet enkel van geen nut zijn, maar zelfs, door hun concurrentie, schade komen toebrengen. Wanneer men dan navraag doet naar het aantal inwoners te werk ge steld in die fabrieken, dan blijkt dit uiterst gering te zijn en krijgt men als antwoord dat men nog enkele jaren geduld moet hebben, dat men vooral technici nodig heeft en dat die bij ons nog niet in voldoende aantal kunnen gevonden worden. Inmiddels stelt men vast dat die buitenlandse firma's hun kaders en hun bedienden gaan halen te Brussel en personen in dienst nemen, die niet eens de taal van hun werknemers on der de werklieden althans (voor zover die uit de streek komen) verstaan. Men mag zich ook terecht afvragen ■of die firma's wel in orde zijn met de wet op de vernederlandsing van het bedrijfsleven en wij weten pertinent dat dit dikwijls niet het geval is. Zelfs voor niet-landbouwers bete kent dit evenmin een onverdeelde ze gen want in de gemeente, die wij op het oog hebben, worden de huishuur prijzen opgedreven door de vestiging van die rijke buitenlanders meestal A- merikanen, wat dan toch zeer onge wenst is. Een parlementslid schreef onlangs over deze aangelegenheid het volgen de, dat we volledig kunnen beamen Geen gemeente die zich respek- teert of ze heeft haar eigen industrie terrein, ook al heeft men geen flauw vermoeden wat soort industrie men zou kunnen herbergen en of men er de geschikte arbeidskrachten kan voor leveren. Er zijn ons gevallen bekend van uitgesproken landbouwgrond, waar de kerktoren zich verheft tussen de korenvelden, waar de bevolking te rugloopt om demografische redenen, maar waar drie kilometer in het rond alles geserveerd is voor woningbouw Dit gemis aan realistische planning is uiterst nadelig voor de landbouw. Ko- ördinatie en afspraken op gewestelijk vlak alleen kunnen hier een oplossing brengen. Er komt daarbij nog wat anders kij ken, waarop dezelfde volksvertegen woordiger met recht en reden de aan dacht vestigt en dat wel enigzins on verwacht voorkomt en paradoksaal lijkt te zijn, maar dat toch aan de wer kelijkheid beantwoordt. Men spreekt veel van een verbete ring van de infrastruktuur van de land bouw, zoals, onder meer, de verbete ring van de veldwegen door verhar ding. Dit is ongetwijfeld een eis die uiterst billijk is, maar de vervulling hiervan heeft soms pijnlijke gevolgen die lijnrecht in tegenstelling liggen met wat men daarbij beoogd had. Onze lezers weten dat de duur van een pacht uiterst beperkt kan worden wanneer de gepachte grond kan wor den aangezien als bouwgrond of als grond geschikt voor nijverheidsge- bruik. Ter opfrissing van het geheugen ge ven we hierna de tekst van art. 1774 van het Burgerlijk Wetboek IV, par. 3 nr. 3 De bepalingen van par. 2 (de duur van minstens negen jaar) zijn

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1