Dc verkeerde berekeningen voor de vaststelling van het indexcijfer. HERFSTBEMESTINGEN. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Op akkers en weiden. SS Zolang de weersomstandigheden en de toestand van de grond dit toelaten, is het najaar best geschikt om reeds zoveel mogelijk gronden van de nodige hoeveelheden fosfaat- en kalimeststoffen te voorzien. Hetzelfde geldt evenzeer voor de bekalking op alle gronden die volgens ontleding hieraan behoefte hebben. Op die manier kan er tegen het komende voorjaar, reeds veel arbeid bespaard worden; daarenboven zijn de meeste meststoffen nu nog gevoelig goedkoper dan na nieuwjaar. Om deze laatste reden is het voor de landbouwers die over de nodige bewaarruimte en geld beschikken, interessant van nu ook reeds de overige meststoffen te betrekken, die ze maar in de lente zullen nodig hebben. HET WINTERGRAAN. Eerst en vooral zou ieder perceel dat volgens ontleding te zuur is, nog vóór het zaaien de passende bekalking moeten ontvungen. Vermits de zaaitijd, vooral van gerst en rogge, reeds vlakbij is, verdient het gebruik van een koolzure kalksoort b.v. Dolokal, de voorkeur. Deze laatste bevat overigens naast 85 caliumcarbo- naat (CaC03) ook nog 10,5 magne- siumcarbonaat (MgCÖ3), waardoor de magnesiumtoestand van de grond meteen op een gunstiger peil wordt gebracht. Verder moeten tijdens de grondbewer kingen vóór het zaaien de nodige hoe veelheden fosfaat en kali en, zo nodig, ook reeds wat stikstof gestrooid worden. Werd er tijdig een grondontleding gedaan, dan weet U meteen hoeveel fosfaat en kali er te strooien valt. Zo niet, moet U zich steunen op bepaalde gemiddelden, die voor de wintergraangewassen overeen stemmen met per hektare ong. 100 kg fos faateenheden en 120 - 160 kg kali-eenhe den dus voor het eerste700 kg metaal slakken of 500 kg super-fosfaat of 250 kg fertiphos en voor de pot as 300 - 400 kg chloorpotas 40 De potas kan desge wenst met één van de fosfaatmeststoffen gemengd worden. Wie de voorkeur geeft aan het gebruik van een samengestelde meststof kan per hektare ong. 1.000 kg 2-12-15 «De Koorn bloem strooien ofwel, wanneer de grond betrekkelijk weinig fosfor en kali nodig heeft of omgekeerd vrij veel stikstof be hoeft, 500 tot 1.000 kg 5-9-15. DE VOORJAARSGEWASSEN Ook voor de vruchten die maar in het voorjaar zullen gezaaid of geplant worden, kunnen tenminste de fosfaat- en potas- meststoffen reeds tijdens de najaarsgrond bewerkingen gestrooid worden. Is de grond te zuur, dan moet eerst en vooral be kal kt worden. Bij de fosfaatmeststoffen bestaat hele maal geen gevaar voor uitspoeling; zij dringen integendeel veel te traag in de grond door en worden dus best op voor hand ingewerkt. De potasmeststoffen zijn wel enigszins blootgesteld aan uitspoeling; dit gevaar is echter slechts van betekenis op zeer lichte en humusarme gronden. In alle overige gevallen wordt de potas vol doende goed door de grond opgehouden om in het voorjaar nog in het bereik van de jonge plantenwortels te liggen. De nodige fosfaat bemestingen zijn in hoeveelheid weinig verschillend van plant tot plant, zodat op alle percelen praktisch dezelfde dosis kan gestrooid worden; dit tenminste wanneer de fosfaattoestand van de verschillende akkers niet te zeer uit eenloopt, wat alleen maar door grondont leding kan uitgemaakt worden. In geval van grondontleding dient U zich vanzelf sprekend te schikken naar de richtlijnen van het bemestingsadvies; zoniet, kunnen gemiddeld per hektare ongeveer 100 kg fosfaateenheden gestrooid worden; name lijk 700 kg metaalslakken, op gronden die nog te zuur zijn ofwel 500 kg superfos faat of 250 kg fertiphos op percelen die ruim tot voldoende met kalk zijn voorzien. De potasbemesting verschilt sterk vol gens de plant waarvoor ze bestemd is, be nevens natuurlijk ook volgens de voe dingstoestand van de grond. In het be mestingsadvies bij de grondontleding wordt met deze beide omstandigheden re kening gehouden. Wij geven dus eenieder de raad onmiddellijk de staalnemer van de Bodemkundige Dienst de nodige grond- stalen te laten nemen, om tijdig ingelicht te zijn betreffende de nodige hoeveelhe den te strooien meststoffen. Bij grondontleding ontvangt U trou wens ook de vereiste inlichtingen omtrent de kalktoestand van de grond. Hebt U nog gronden die te zuur zijn, dan moeten deze nog vóór de fosfaat- en kalimeststof fen de voorgeschreven hoeveelheden kalk- stoffen ontvangen; hetzij ongebluste of ge bluste kalk, hetzij koolzure magnesium- houdende kalk, zoals Dolokal DE WEIDEN. Natuurlijk moeten de weiden nog zo lang mogelijk in het najaar begraasd wor den. Maar eens moet het vee^er toch af. en dan dient U door grondontleding reeds te weten of er moet bekalkt worden en hoeveel fosfaat- en kalimeststoffen er moe ten worden gestrooid. Is bekalking noodzakelijk, dun gebeurt dit best eerst van zohaast het kan. De kalk moet, zowel op de weiden als op de akkers, met veel zorg gestrooid worden, namelijk, evenals de meststoffen, zo ge lijkmatig mogelijk. Op zure weiden treedt kopziekte gemakkelijker op; vooral wan neer de grond dan meteen nog arm is aan magnesium en eventueel te rijk aan potas. Om naast het calcium tegelijk magnesium in de grond te brengen is de magnesium- houdende koolzure kalk, Dolokal, bijzon der aan te bevelen. Zie vervolg 3" bladzijde 4' kolom) Zaterdag 1 oktober 1966 45ste jaargang Nr 2248 «v #1 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 Een nieuwe kaakslag voor de boeren. Op dit ogenblik, wij zijn in 1966, blijkt dat de ogen van som mige boerenleiders opengegaan zijn en dat zij pogen een ander berekeningswijze voor de vaststelling van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen in voege te doen brengen. Zij vragen tevens dat vertegenwoordigers van de landbou wersverenigingen zouden opgenomen worden in de Kommissie voor genoemde indexberekeningen. Nu moeten wij er toch op wijzen dat de leiders van Redt U Zeiven sinds jaren klaar hebben gezien en in bijdragen in De Koornbloem op de voor de boeren nadelige toestand hebben gewezen. Hier volgt een uittreksel uit het verslag van de Beheerraad van R. U Z. over het dienstjaar 1962 dat ons standpunt klaar weergeeft Wij moeten hier ook spreken over de bedrieglijke manier waarop de index van de levensduurte in ons land wordt opge steld. Deze berekening staat geenszins in verhouding tot de levens behoeften der arbeiders. De cijfers in de indexberekening aangenomen slaan veel te veel op de voedingswaren, die niet mogen verroeren of de index gaat de hoogte in. Daarom hebben de regeerders schrik de landbouwvoortbreng- selen aan redelijke prijzen te laten komen zodat de index een bron van voordelen is voor de werknemers maar een oorzaak van de achteruitstelling van de landbouwers en tuinders. Het loon der arbeiders gaat voor een hoog procent naar huis huur, kleding, radio's en televisies, koelkasten en stofzuigers, moto's en auto's en zomeer en voor een zeer klein deel naar de aankoop van brood, vlees, aardappelen, groenten, melk en boter. We verzoeken onze verduldige le zers om verontschuldiging, wanneer we voor de zoveelste maal, ja tot ver velens toe, dit onderwerp gaan aan snijden dat ons zelf ook de keel gaat uithangen, maar de gedragingen van onze regeerders inzake de indexpoli- tiek zijn van dien aard, dat we niets anders kunnen dan het van de daken uitschreeuwen dat onze vroede be windvoerders feestelijk hun laarzen vegen aan de belangen van de land bouwers, nu er eindelijk, na zovele jaren, ernstig spraak schijnt te zijn van het opstellen van een nieuwe index- lijst voor de kleinhandelsprijzen. Praktisch iedereen is het sinds lang er over eens dat de huidige index niet deugt, dat hij een aanfluiting is van de werkelijkheid, een sociale onrecht vaardigheid op de rug van de land bouwers en dat men er al het kwaad kan van vertellen wat men maar wil, zodat hij dringend dient hervormt te worden, maar... inmiddels is het hek ken aan de oude stijl gebleven en wordt maar lustig de oude weg betre den. Onze lezers zullen zich nog herin neren dat de Minister van Ekono- mische Zaken van vóór de jongste wet gevende verkiezingen, de vraag naar een hervorming afwimpelde onder het smoesje dat de toen bestaande kom missie (het ging toen over een her vorming van de kommissie namelijk) reeds zover met een vernieuwde in dex klaar was gekomen, dat het de moeite niet meer loonde de bestaan de kommissie te hervormen en men de gang van zaken niet mocht vertra gen... Sinds die tijd is er bij de regering steeds op aangedrongen geworden dat de landbouwers, zo goed als werk- (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1