Strubbelingen in de E.Ë.G* PLANTAARD APPELEN 1966 WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Rechtskundige Dienst a" a W"» WW '^W Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 oktober a. s. tussen 9 en llu. Deze zitdag wordt gehouden in onze KANTOREN aan de Zeebergkaai 5. te AALST. Weer is hel zo ver dat stilaan mag ge dacht worden aan de aankoop van nieuwe plantaardappelen. De prijzen liggen dit jaar gevoelig hoger dan vorig jaar. De meeste variëteiten zijn inderdaad zeer grof gegroeid, met het gevolg dat de hoeveel heid kleine maten veel geringer is dan nor maal. Daarenboven zijn er dit jaar vrij veel onregelmatige knollen, die uit de ver koopbare hoeveelheden geweerd worden. Voeg hierbij dat het plantgoedareaal voor verscheidene variëteiten, bv. Bintje en Eersteling, zeer sterk werd ingekrompen en U zult onmiddellijk begrijpen dat de huidige hoge prijzen meer dan waarschijn lijk zullen gehandhaafd blijven, als ze nog niet verder omhooggaan. Ook is het niet uitgesloten dat de meeste variëteiten dit jaar vroeger dan normaal zullen uitver kocht zijn. Wij kunnen dus eenieder die een beetje zeker wil spelen, alleen maar de raad geven zijn plantgoed zonder ver der dralen te bestellen en het ook zo spoe- R ASSEN dig mogelijk te betrekken. ...Het spreekt van zelf dat aan de be waring de nodige zorg moet besteed wor den. De plantaardappelen moeten goed verlicht en verlucht, koel, maar steeds bui ten vorst gevaar, bewaard worden. Doe ze dus onmiddellijk bij ontvangst in kiem- bakjes en plaats deze in een klaar en koel lokaalbij gevaar voor strenge vorst moe ten ze eventueel afgedekt of desnoods naar een veiliger ruimte verplaatst worden. De pootaardappelen tijdens de bewaring min stens éénmaal vergieten is sier!: c.an te be velen. Hierna volgen dan uit de 40e Neder landse rassenlijst voor landbouwgewassen, nadere beschrijvingen van enkele aardap pelvariëteiten die op dit ogenblik voor lopig nog bij Redt U Zeiven kunnen be trokken worden. Verder vindt IJ in het zelfde handboekje nog enkele inlichtingen over de stikstofbehoefte van de ver schillende beschreven variëteiten. VROEGE MIDDENVROEGE RASSEN Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) Zaterdag 22 oktober 1966 45ste jaargang Nr 2251 .„-l Jaarabonnement 120 F - -V.*L s' A'.'- v v"v' ?t r. i Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Ook onder de beste vrienden kun nen al eens onenigheden oprijzen. On ze mensen zeggen het is stil waar het nooit waait, en onze lezers weten allicht dat het in de schoot van de Europese Ekonomische Gemeenschap (E.E.G.) niet altijd koek en ei is. Een paar van die wrijvingen willen wij hier bespreken en ons dan afvra gen wat de diepere oorzaak is van der gelijke narigheden, die dan toch liefst dienen vermeden te worden. Daarbij dient immers niet zo zeer aan uiter lijke verschijnselen te worden gedok terd, dan wel acht gegeven op de hoofdoorzaak die deze symptonen ver wekt, want dat is de enige gezonde therapie of geneeskundige behande ling. Ons land heeft een paar klachten in gediend tegen Italië. Dit land blijkt bij zijn aankopen zich helemaal niet te bekommeren om de voorkeur die het, in de geest van het verdrag, zou die nen te geven aan zijn medepartners in de EEG. Het koopt namelijk steeds meer en meer zijn eieren aan in derde landen, dus landen die geen lid zijn van de Europese Ekonomische Gemeenschap, en dan nog maar liefst in kommunis- tisch China. Een tweede klacht tegen datzelfde land betreft het feit dat Italië het ge bruik verbiedt van alkohol-azijn in de voedingswaren. Daardoor wordt ook van uit ons land, de uitvoer van inge blikte groenten en andere waren schier volledig lamgelegd. ledereen begrijpt de reden van dit verbod het verbruik van inlandse groenten aan te wakkeren en, in tegen strijd met het verdrag, daardoor op een ongeoorloofde wijze de andere EÉG-partners te benadelen. West-Duitsland houdt zich evenmin in alle omstandigheden aan de regels van het spel. De Bondsrepubliek heeft namelijk voorgeschreven dat alle ingevoerde eieren een merk moe ten dragen, zodat men dadelijk kan zien dat het geen Duitse kippen zijn, die ze hebben gelegd. In hun beleid rekenen de Duitse o- verheden daarbij op het zielkundig uit werksel van dit merk op de kopers en ze hebben daarbij hun doel bereikt, want het onderscheid tussen gemerk te en niet-gemerkte eieren heeft al dadelijk als gevolg gehad dët eerst genoemde minder gegeerd worden en daardoor een waardevermindering on dergaan van 0,30 frank het stuk. De Duitse kippenkwekers plukken hiervan vanzelfsprekend de vruchten en kunnen wegens de meeropbrengst ernstig gaan denken aan de uitbreiding van hun bedrijf tot grote schade van onze uitvoerders van eieren. Dit zijn een paar voorbeelden waar bij onze landbouwers en tuinders wor den getroffen, maar, om aan te tonen, dat de oorzaak van deze wrijvingen en tekortkomingen aan het EEG-verdrag wezenlijk dieper liggen, willen wij er nog 'n ander voorbeeld aan toevoegen. Onze lezers weten dat de staalfa brieken bij hun bewerkingen behoefte hebben aan grote hoeveelheden co kes, ook wel kooks geschreven. Kooks zijn het overblijfsel van steenkool, na droge distillatie bij een hoge tempera tuur. Ze weten ook dat er meer dan ge noeg kolen, om niet te zeggen, te veel kolen in de EEG-landen worden gedol ven. Men beschikt er dus over ruim voldoende hoeveelheden kooks, zodat men bij zijn aankopen ten behoeve van de staalfabrieken, niet ver moet gaan zoeken en men zich zeker niet in lan den die geen deel uitmaken van de EEG moet gaan bevoorraden. Weer eens is het Italië, echter niet alleen, dat zich in deze aangelegen heid bezondigt tegen de geest van het EEG-verdrag in. Italië heeft weinig of geen kolen. Het zou dus de EEG-part- ners, vooral Duitsland, een grote dienst bewijzen door zijn kooks te wil len bestellen bij deze partners. Wat doet het nu in feite AI de ko len die Italië nodig heeft, maar dan ook allemaal, worden betrokken uit de Verenigde Staten van Amerika en wel, omdat het in dat land de kolen goed koper kan krijgen, namelijk 200 frank per ton. Ook Nederland komt hierbij Zie vervolg 3" bladzijde 3' kolom) EERSTELING (Early PrimosexKing Kidney) Zeer vroeg rooibare aardappel, waarvan de consumptiekwaliteit bij zeer vroeg gebruik goed is. Heeft een mooie, regelmatige knolvorm. De consumptiekwaliteit is bij zeer vroeg gebruik goed. Niet melig, goede smaak en geur. Zeer geschikt voor bakken. Voor later gebruik is de kwaliteit matig. De knollen zijn langovaal, vlakogig, geelvlezig. Weinig duurzaam. Het pootgoed is zwak. Na veel en vooral laat spruitverlies ontstaan bij uitplanten in koude grond ge makkelijk onderzeeërs Zeer zorgvuldig snijden wordt verdragen. Het loof heeft 'n vlugge beginontwikkeling, is middenhoog, iets slap, behoorlijk dek kend. Herstelt zich na afvriezen moeilijk. Ziekten. Vatbaar voor Phytophthora in loof en knol. Onvatbaar voor A-virus. Besmet met X- en S-virus. Nogal vatbaar voor Y-virus, maar is in de praktijk vrij goed op peil te houden. RODE EERSTELING Roodschillige knopmutant uit Eersteling. De verbouw is van geringe betekenis is in hoofdzaak een tuinaardappel voor eigen gebruik. De consumptiekwaliteit is bij zeer vroeg gebruik goed. Wat bloemiger dan Eersteling. De knollen zijn evenals die van de Eersteling mooi van vorm. De opbrengst is gemid deld lager maar de sortering beter. Het pootgoed is eveneens zeer gevoelig voor on gunstige omstandigheden. Het loof is iets steviger "en ijler; vooral bij het opkomen roodpaars aangelopen. Wat gevoeliger voor droogte en windbeschadiging. SASKIA (Rode EerstelingxHerald) Zeer vroege tot vroege aardappel. Heeft mooi gevormde knollen. Wordt in enkele landen gewaardeerd. De knollen zijn groot, ovaal, mooi van vorm en zeer vlakogig. Lichtgeelvlezig, de schil is bruingeel. De opbrengst is goed en de sortering gunstig. Voor pootgoedteelt verdient vrij dicht poten aanbeveling. De consumptiekwaliteit is goed. Niet bloemig, matig stevig geschikt voor het berei den van patates frites. Het loof is vlug ontwikkelend, stevig, middenhoog, grootbladig en behoorlijk dekkend. Ziekten. Vatbaar voor Phytophtora in loof en knol. Weinig vatbaar voor Y-virus, tamelijk vatbaar voor X-virus en stengelbont. Onvatbaar voor A-virus en wratziekte. BINTJE (MunstersenxFransen) Vrij vroeg rijpend ras, dat door de mooie knolvorm en de uitstekende consumptiekwa liteit in vele landen een grote plaats inneemt. De knollen zijn groot, langovaal, regelmatig van vorm en vlakogig, Lichtgeelvlezig. De opbrengst is goed tot zeer goed.

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1