VARKENSFOKKERIJ. Een onverwachte belangstelling voor de landbouw» WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Specialisatie en selectie in de Zaterdag 12 november 1966 45ste jaargang Nr 2254 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Het is nog niet zo lang geleden dat wij een artikel in onze krant lieten verschijnen over de landbouw gecon fronteerd of, met andere woorden ge zegd, vergeleken, met de nijverheid. We zijn toen tot de slotsom geko men dat in ons land de nijverheid steeds het troetelkind van onze rege ringen is geweest, terwijl de land bouw als een stiefkind of misschien wel als een bastaard werd behandeld. Het is onnodig hiervan nog voor beelden aan te halen. Een terugblik op de artikels aan landbouwvraagstuk ken gewijd, waarbij telkens een paral lel werd getrokken met de toestan den in de nijverheid en vooral met de voorrechten verleend aan de arbeiders in de nijverheid werkzaam, wat de maatschappelijke voorzieningen be treft, geeft daarvan een overtuigend bewijs. Het is dan ook met een zekere ver bazing dat we kennis hebben geno men van een vrij ophefmakende ver klaring afgelegd door niemand minder dan de gewezen minister Moens de Fernig, bij de opening van het derde staalkongres in Luxemburg, waar men gedurende drie dagen onderzocht heeft in welke mate de staalnijverheid kan bijdragen tot de vooruitgang van de landbouw. Onze lezers weten dat het in de staalnijverheid niet boteren wil. Op hun televisiescherm zullen ze trou wens gezien hebben hoe te Luik een betoging plaats had tegen mogelijke afdankingen van arbeiders en bedien den in deze sektor. Wat is de oorzaak van deze malaise of gedrukte stemming Het verbruik van staal per hoofd in de Zes van de EEG is wel gestegen, namelijk van 209 kilo in 1952 tot 398 kilo in 1965 maar de staalvoortbrengst steeg eveneens van 41 miljoen ton tot 86 miljoen ton, zodat er gevaar bestaat voor de afzet (juist zoals voor de kolen trouwens) en dat, wegens het feit dat buiten de EEG nieuwe nijverheden voor vervaar diging van staal ontstaan zijn, de vroe gere klanten van bij ons wel eens naar andere staalnijverheden zouden kunnen overlopen. Nu heeft men er aan gedacht in ei gen land nieuwe klandizie te kunnen vinden bij de landbouwers. Natuurlijk moest men dan beginnen met de land bouw in de bloemetjes te zetten en de boeren zeem aan de baard te smeren. Luister maar naar wat Moens de Fer nig, de voorzitter van het staalkon gres wist te vertellen De landbouw hinkt de industrie niet meer achterna, maar heeft in vele domeinen het initiatief genomen. Re search (wetenschappelijke navorsing) produktiviteit, modernisering, zijn voor de meeste jonge landbouwers geen dode begrippen aan de com- mercializering van de produkten wordt veel zorg besteed en de uitvoer wordt niet aan het toeval overgelaten In industriële kringen spreekt men vaak over de problemen van kleine en middelgrote ondernemingen. Ik ben er van overtuigd dat de bedrijfsleiders er belang bij zouden hebben zich ver trouwd te maken met de moeilijkhe den, de initiatieven en het welslagen van een topbedrijf in de landbouw- sektor. Men treft er moderne opvat tingen aan, alsook rationeel en voor uitstrevend opzet, waarvan wij allen kunnen profiteren Tot daar de woorden van de voor zitter van het staalkongres. Zoals men kan merken wordt hier duchtig met het wierookvat gezwaaid en moeten de boeren oppassen dat zo veel lof en hulde ze niet naar het hoofd gaat stijgen. Het zal daarom wel voldoende zijn deze woorden te verge lijken met de feitelijke toestand in de landbouw, om dadelijk ontnuchterd te worden voor het geval dat onze land bouwers in een roes van zelfingeno menheid zouden geraken. Het zou ons alleen maar kunnen verheugen dat nu ook de nijverheids- bonzen gaan inzien dat er zoiets als moeilijkheden in de landbouw be staan, des te meer dat hun de raad wordt gegeven zich met die moeilijk heden vertrouwd te maken, indien er aan die belangstelling, zo onverwacht en plots opgekomen, geen reukje vast zat. (Zie vervolg 2' bladzijde 3'kolom) In de tegenwoordige varkenshouderij grijpen er evoluties en verschuivingen plaats die niet zonder gevolgen blijven voor de varkensfokker. Enerzijds maken we een groei naar SPECIALISATIE mede in de varkens houderijen. waardoor er grote zeugensta-\ pels gevormd worden die dan ook meer en meer in artificiële omstandigheden ge houden worden. Anderzijds is de SELEKT1E op ge vleesdheid, van onze twee nationale ras sen, in een vergevorderd stadium getreden, waardoor dieren ontstaan met quasi ana tomische misvormingen die terzelfdertijd veel gevoeliger geworden zijn voor aller hande ziekten die een negatieve invloed uitoefenen op de produktie. 1. DE SELEKTIE Seleklie op gevleesdheid is een nood wendigheid voor de produktie van slacht- varkens die moeten beantwoorden aan de eisen gesteld door de verbruiker. Maar er kleven aan deze selektie ook enkele ongewenste nadelige gevolgen. Het is nu voor niemand een geheim meer dat de selektie op gevleesdheid een verhoogde gevoeligheid voor spierdegeneratie met zich mee brengt. De drie gekende ver schijnselen die zich voordoen zijn bleke kleur van het vlees waterigheid van het vlees de carré-ziekte. Selektie op gevleesdheid heeft nog een ander gevolg waar spijtig genoeg tot nu toe minder aandacht wordt aan geschon ken. Grote tomen... Als we een varken, dat voldoet aan de norm van goede gevleesdheid, bekijken, dan zien we dat de overdreven vleesmas sa's trekkingen en drukkingen uitoefenen op de ledematen waardoor deze in abnor male standen komen te staan. Laten we zo een dier lopen dan zien we zeer dik wijls dat het moeite heeft om zich nor maal te bewegen. Twee direkte gevolgen zijn dan in veel gevallen te bespeuren namelijk overge voeligheid voor' rachitis en overgevoelig heid voor gewrichtsaandoeningen. De aanleg voor rachitis is het gevolg van het feit dat de ontwikkeling van het skelet niet altijd gelijke tred gehouden heeft met de ontwikkeling van het spier stelsel. De gevoeligheid voor gewrichtsaandoe ningen is het gevolg van de abnormale druk en trekking waaraan de gewrichten onderworpen worden door de grote spier massa's. Deze drie negatieve facetten van de se lektie op gevleesdheid, namelijk de ge voeligheid voor spierdegeneratie, voor ra chitis en voor gewrichtsaandoeningen, mo gen niet uit het oog verloren worden, door de verantwoordelijken van de selektie van onze varkensrassefi noch door onze fok kers zelf. 2. DE ARTIFICIËLE OMSTANDIG HEDEN De belangrijkste aspekten van de artifi ciële omstandigheden van de varkensfok kerij, als gevolg van het intensiever wor den van de varkenshouderij zijn ongeveer de volgende a) Er worden grotere eenheden gevormd waardoor grotere besmettingsmogelijk heden ontstaan door het kontakt van grotere aantallen dieren onderling. b) De dieren genieten minder en minder van buitenloop waar ze toch nog aller hande gekende en ongekende groei en gezondheidsfaktoren, als vitaminen en sporenelementen, opdeden en van de openlucht en van bewegingsvrijheid genoten. c) De zeugen worden kort gehouden in bindstanden, ligboxen of zeer beperkt beloop met eetstanden. In deze kunst matige omstandigheden kunnen de die ren niet de warmste geïsoleerde lig plaats uitzoeken, kunnen de dieren niet zelf zoeken naar een plekje zon der tochten anderzijds krijgen de dieren ook de kans niet hun weer stand te stalen door lichaamsoefening. Mindergehard als ze zijn, zijn ze ver plicht het kunstmatig geschapen mi lieu, dat hun werd toegewezen, te on dergaan zoals het zich voordoet in temperatuur, in luchtvochtigheid, in luchtverplaatsing, in isolatie en in kli maatsschommelingen 'jt Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1