Een vijandige klok LEGKIPPEN op de grond of op de batterij Kantoren en magazijnen gesloten WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS Nog eens over nijverheid en landbouw. ARBEID ADELT Zaterdag 26 november 1966 45ste jaargang Nr 2256 Uitgegeven door de Landbouwers» vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Van een dergelijk artikel, zal men allicht verwachten, dat alles PRO-batterij is. Dat is niet direkt onze bedoeling. We willen alleen maar een vergelijking maken tussen de twee systemen. De keuze, die men maakt, moet eerst en vooral geïnspireerd worden door EKONOMISCHE overwegingen. Alle vooroordelen moeten opzij worden geschoven, terwijl de voordelen, die batterijverkopers opnoemen ons maar even sterk mogen beinvloeden als de eventu ele nadelen. Wanneer iemand beslist om een batterijstal in te richten, dart gaat het over een KAPITAAL. De afschrijving van dat kapitaal is vrij hoog. Zien we maar hoe snel het nieuwe, het oude voorbij streeft. Aangezien bouwen duur is, zal men zoveel mogelijk dieren in een bepaalde hokruimte plaatsen. Dus is de batterij aangewezen. Maar, de investering wordt groter, met een grotere afschrijving. Enkele weken geleden hebben we een overzicht gegeven over een ver klaring op een kongres te Luxemburg afgelegd door de gewezen minister Moens de Fernig, die thans voorzitter is van Fabrimetal. Die verklaring kon wel sympathiek klinken, al stemde ze ons eerder skep- tisch, omdat wij meenden dat de nij verheid (en dan op de eerste plaats de staalnijverheid) een afzetgebied ging zoeken bij de landbouwers, die zeker niet altijd kapitaalkrachtig ge noeg zijn om bestellingen te doen die voor de mechanisering van het land bouwbedrijf moeten zorgen. We hebben er echter aan gehouden er melding van te maken om objektie- ve redenen en ook omdat we niet ge wend zijn van die kant liefdesverkla ringen te vernemen. Nu weten we echter dat het ver schijnen van een enkele zwaluw nog geen lente betekent en daarom heb ben we onze lezers op hun hoede ge steld zich niet te laten vangen door schijnschone woorden. Op dit ogenblik weten we dat we daarbij de spieker op de kop hebben geslagen en dat we ons aan andere, heel wat ongustiger uitingen van de kant van de nijverheid mogen ver wachten. Er is inderdaad in een toonaange vend Frans landbouwtijdschrift dan nog wel, een artikel verschenen van de hand van niemand minder dan de advizeur van het Verbond der Belgi sche Nijverheid, de heer de Crombrug- ghe, dat in schrille tegenstelling staat tot wat de heer Moens de Fernig te Luxemburg is komen vertellen. We stippen aan dat we niet de eni gen zijn van wie de aandacht op dit artikel werd gevestigd zodat ook kran ten, die geen specifieke landbouwbla den zijn, gemeend hebben er met kracht te moeten tegen protesteren. En er is daartoe werkelijk reden, wanneer men gaat lezen wat deze ad vizeur over onze landbouwers weet te vertellen en op welke manier hij hun de schuld van het duur leven in de schoenen probeert te schuiven. Samengevat komt de redenering van de Crombrugghe hierop neer dat de enige bron van welvaart voor het land, en voor al de landen van de EEG, in de nijverheid te vinden is, dat de nij- veraar initiatieven aan de dag legt om de ekonomische ontwikkeling een flinke vaart te doen beleven, terwijl de landbouw er maar op uit is koste loos met de welvaarttrein te kunnen meereizen, en maar immer en altijd 'n beroep doet op de regeringen om on dersteuning en bescherming en als 't ware als een bedelaar met zijn bedel nap gaat schooien. Bovendien is de landbouw nog een andere blok aan het been omdat door de hoge landbouwprijzen de index steeds maar stijgt en een kleine min derheid van de bevolking (die overi gens gedoemd schijnt te verdwijnen) er oorzaak van is dat hoge prijzen voor levensmiddelen moeten worden betaald zodat de concurrentiemoge lijkheden met landen die niet tot de EEG behoren door dit feit op een on rechtmatige wijze in het gedrang ko men. Toen we die verbijsterende bewerin gen lazen, konden we moeilijk, on danks het feit dat we dan toch be schaafde mensen zijn, een bastaard vloek onderdrukken tegenover zoveel onbeschaamde lef. Ge moet maar durven in de wereld! Hoe waagt het de advizeur van 't Ver bond van de Bêlgische Nijverheid aan een andere sektor van onze maat schappij het verwijt toe te sturen dat hij te veel bescherming zou genieten vanwege de regering Is het werkelijk nodig dat we zou den herinneren aan de miljarden die de elkaar opvolgende regeringen^ als in een bodemloos vat, zorgeloos en zonder vooruitzicht hebben gestort ten voordele van de koolmijnen, op de eerste plaats aan de Waalse koolmij nen, die toch ook iets met de nijver heid en met de staalnijverheid in het biezonder te maken hebben (Zie vervolg bladzijde 3' kolom) Ter gelegenheid van ons Sint Elooifeest zullen onze kantoren en magazijnen gesloten blijven op donderdag 1 december e k. Ergens zal er dus wel een grens zijn waar de bouwkosten en de investerings kosten de balans doen overhellen tiaar kippen op de grond of naar de batterij. De belangrijkste faktor, die de keuze tussen de twee systemen zal beinvloeden. is de BEDRIJFSLEIDER. De vakbekwaamheid zal bepalen hoever men kan gaan. Dat is niet alleen het geval voor zijn kennis als \)luimveehoudermaar ook voor wat betreft zijn technische vuar- digheid. Bij een vol-automatische batterij heeft men wel minder arbeid, maar soms breuk. Dat kan veel tijd en arbeid vragen en dus veel geld kosten. Wie een vol-automatische batterij heeft, moet zelf heel wat kunnen herstellen. V> ie technisch niet zo bekwaam is houdt l e- 2. HET E1GEWICHT. Verschillende onderzoekers vonden 'n hoger eigewicht bij batterijkippen. De redenen hiervoor zijn niet bekend. ver kippen op de grond of op een half- autoi latische batterij, Uit voorgaande blijkt dat we veel waar de hechten aan de faktor MENS. Enkele andere faktoren die de keuze kunnen be invloeden 1. DE VOEDING. Op de batterij noteert men een lager voederverbruik. De oorzaak hiervan ligt wellicht in een geringe vermorsing of geringe energie behoefte. Anderzijds blijkt toch weer een spe ciaal voeder voor batterijhennen nodig te zijn. met 'n hoger eiwit, vitaminen en mineraalgehalte en een lager energie gehalte. Aangezien een dergelijk voe der iets duurder is, komt de voeder kostprijs even hoog. Sommigen beweren dat het minder e- nergieverbruik door stilzittende dieren, in een zwaardere hen en een hoger ei- gewicht wordt teruggevonden. Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Een handig wagentje om eieren te verzamelen. (Zie vervolg 2de bladzijde te kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 4 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1