Onze ekonomische bedrijvigheid in E. E. G. verband gezien. HYGIENE voor de legbatterij-bedrijven. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Rechtskundige Dienst m 'm Onze rechtskundige houdt zijn zitdag maandag 26 december ;2de Kerstdag) a. s tussen 9 en llu. Deze zitdag wordt gehou den in onze KANTOREN aan de Zeebergkaai 5, te AALST. De beroepspluimveehouders worden in de hedendaagse omstandigheden gedwon gen, om veel en economisch te kunnen produceren, hun bedrijf te moderniseren. Een volledige broodwinning kan men zich niet meer verzekeren door het houden van duizend legkippen, hiervoor zijn er reeds enkele duizenden nodig. De vraag die zich vervolgens stelt is de volgende hoeveel legkippen kan één en dezelfde persoon in alle omstandigheden verzorgen zoals het hoort Een direct antwoord op deze vraag kunnen wij hier niet geven wel willen wij be weren dat dit aantal sterk verschilt naargelang de uitrusting van het bedrijf naar gelang het bedrijfsvoeringssysteem. Het systeem dat in de kippenhouderij de grootste mogelijkheden biedt in dit op zicht, is ontegensprekelijk HET BATTERIJ-SYSTEEM. Naast de besparing aan arbeid, waar door meer dieren kunnen verzorgd worden door één persoon, kunnen nog talrijke an dere voordelen genoemd worden, allen stuk voor stuk bijdragend tot een meer economische productie. een hogere bezetting per hok, wat neer komt op minder huisvestingskosten per kip, waardoor er dus minder per dier moet afgeschreven worden. Minder af schrijving, goedkopere productie. een betere controlemogelijkheid van de individuele dieren en hierbij aanslui tend een hoger gemiddelde per aanwe zige kip, door het continu verwijderen van minder of niet productieve dieren. Minder voeder per geproduceerd ei, goedkopere productie. De batterij is dus een verantwoorde in vestering speciaal voor de beroepspluim veehouder, zijn werk wordt er in aanzien lijke mate door verlicht, zijn mogelijkhe den voor verzorging van dieren en be drijf sgrootte fel vergroot. Als keerzijde van de medalje dient ech ter aangestipt dat grotere bedrijven grotere eisen stellen aan de verzorging en de be drijfsvoering, want hoe meer kippen men gaat houden en hoe intensiever men gaat werken des te gevoeliger wordt het be drijf voor ziekten. Om hieraan het hoofd te bieden dienen nog strengere eisen gesteld op gebied van hygiëne als vroeger. Wie hierover anders denkt en meent dat met de batterij alle ziekteproblemen voor goed van de baan zijn of definitief tot de verleden tijd be horen, en dat de batterij op zichzelf en al leen de beste hygiënische maatregel is ter voorkoming van ziekten, zal wel eens be drogen uitkomen. Ontegensprekelijk is de batterij het bes te hulpmiddel in de strijd tegen die ziek ten, die hun oorsprong en verspreiding vinden in de mest en via een slecht bo demstrooisel, met name in hoofdzaak wor men en coccidiose, doch hetzelfde kan niet beweerd worden voor andere ziekten, vooral virusziekten, met aërogene versprei ding via de lucht). VOORZORGEN Houders van kippen op batterij zullen er speciaal voor waken, dat hun dieren tegen zulke ziekten degelijk en volledig werden afgeënt in de opfokperiode, dank zij een oordeelkundige toepassing van een entschema. Als voorbeeld van een goed, alhoewel zeer eenvoudig entschema, kun nen we aangeven le maand pseudovogelpest Hitchner- stam. 3e maand infectieuze bronchitis milde (normale) of sterke stam. 4e maand pokken-difterie sterke stam. 5e maand pseudovogelpest Lasota- stam. Andere entschemas waarin gebruik wordt gemaakt van gecombineerde entstof tegen pokken-difterie en pest, of van extra milde entstof tegen infectieuze bronchitis op zeer jeugdige leeftijd, kunnen onder bepaalde omstandigheden eveneens zeer aanbevelenswaardig zijn. Verder zal de pluimveehouder er steeds angstvallig voor waken, introductie van smetstof zo veel mogelijk te voorkomen, door onnodige bezoekers uit de hokken te weren, door vogels op afstand, te houden en ratten en ander ongedierte te bestrij den, door het gebruik van een 'ontsmet ting sbak enz., enz. Nieuw aangekochte dieren zal men, het spreekt voor zichzelf, alleen maar in een volledig en grondig gereinigd en ontsmet hok binnenbrengen, ook de batterij zelf dient tussen twee koppels in, ontsmet te worden. Indien de toekomstige legdieren op grond werden opgefokt, wat zeer dikwijls het geval zal zijn, zal men er meestal goed aan doen de dieren na het óp batterij plaatsen een wormkuur toe te dienen. [Zie vervolg 2" bladzijde 2' kolom) Zaterdag 10 december 1966 45ste jaargang Nr 2258 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 t Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 We horen af en toe wel eens bewe ren dat wij in een luilekkerland leven, althans in vergelijking met vele an dere landen, en dat zal dan wel waar zijn wanneer men de vergelijking maakt met bepaalde ontwikkelingslan den en zelfs met landen die nu niet bepaald als ontwikkelingslanden kun nen aangezien worden. Het is echter de vraag of, ekono- misch gezien, ons land zo een hoge bloei geniet in vergelijking met de his torisch oude landen van West-Europa en vooral of onze betrekkelijk gunsti ge ekonomische toestand nog van lan ge duur zal zijn en wij geen krisis moeten vrezen. We horen immers af en toe van wat men om de zaak te verbloemen noemt: een trager tempo van de vooruitgang een daling van het groeiritme, een re cessie of achteruitgang van de pro- duktiviteit. Er rijzen donkere wolken op voor de staalnijverheid, het aantal werklo zen is aan het aangroeien, men slaagt er niet in de stijging van de onzinnig opgestelde index te remmen. Dit zijn allemaal dingen die wel de domper moeten zetten op de verwach tingen van een ongeremde opgang naar een beter bestaan, zelfs voor hen die niet tot de land- en tuinbouwsek- tor behoren, want voor deze laatste ziet er de toekomst sinds geruime tijd allesbehalve rooskleurig uit. We zullen niet beweren dat de ver slechtering van de ekonomische toe stand alleen in ons land waar te ne men is. Zelfs in Duitsland het land van het Wirtschaftswunder van het ekonomische mirakel dus, zijn er spo ren van achteruitgang, van minder vol ledige tewerkstelling vast te stellen. Op dit ogenblik zijn in Duitsland reeds heel wat afdankingen van ar beiders, dan wanneer enkele jaren ge leden voortdurend een beroep werd gedaan op buitenlandse werkkrachten omdat er een tekort was aan inlandse arbeiders. Deze buitenlandse arbeiders wer den vaak voor een contract van een of zelfs twee jaar aangeworven, zodat ze niet dadelijk kunnen afgedankt wor den en de Duitse arbeiders dan de eerste slachtoffers zijn van een eko- nomisch minder gunstige toestand. We vragen ons met schrik af wat het zou worden, wanneer er werkelijk een krisis zou intreden en men de riem wat enger zou moeten toesnoe ren nu tengevolge van een vrij lang durige goede ekonomische toestand, de behoeften van Jan en alleman zo ontzaglijk gestegen zijn. Een aangekweekte behoefte is im mers een tweede natuur geworden en hoe meer behoeften men heeft, hoe pijnlijker het wordt ze in te krimpen. We hebben dit geschreven met voor ons het verslag van de Statistische Dienst van de Europese Gemeenschap waaruit we enkele cijfers wensen te halen, die wel leerrijk zijn en ons ver oorloven een vergelijking te maken die redelijk is. Tussen 1958 en 1965 is bij ons het nationaal produkt gestegen met 38 maar in Frankrijk met 42 in Neder land met 46 in West-Duitsland met 47 en in Italië met 48 Voor landen als Italië ligt het voor de hand dat ze een grote achterstand hadden in te lopen, maar toch is een aangroei van het nationaal produkt met 48 zeer merkwaardig en ver dient hij alle achting voor de werklust van dit zuidelijk en dus warme land. Het heeft trouwens op dit ogenblik een harde klap gekregen ten gevolge van de rampspoedige overstromingen, waarover we gehoord hebben in de kranten en waarvan we beelden heb ben gezien in de T.V. Italië zal een helpende hand best kunnen gebruiken. Vöor 1966 geeft het verslag nog geen vaste cijfers, maar, volgens de laatste gegevens kan men tot het be sluit komen dat zowat in alle landen (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1