De regering en de aardappelkwestie. UW RUNDVEE- Voeding op stal* WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Rechtskundige Dienst ?r Onze stelling bevestigd. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag maandag 26 december (2de Kerstdag) a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehou den in onze KANTOREN aan de Zeebergkaai 5, te AALST Na het gure weder van begin november en na a! de regen die wij sindsdien en van langsom meer krijgen, was er dit jaar op de weiden al betrekkelijk vroeg niets goeds meer te vinden voor uw rundvee. De weiden waren over 't algemeen nog wel niet kaal gegraasd, maar na de vroege koude en de hieropvolgende bijna ononder broken regen ondervonden de dieren buiten uiteindelijk meer hinder dan baat en bovendien werden de weiden op korte tijd nog helemaal kapotgelopen op de koop toe. Hiermee is de stalperiode weer eens volledig en ditmaal vrij vroeg ingezet. Meteen is de tijd weer aangebroken waarin de veehouders kunnen laten zien wat zij waard zijn want rundvee houden op goede weiden is niet zo 'n heel grote kunst, maar al uw dieren op stal voederen en verzorgen zoals het hoort, dat vereist vakmanskennis. De beschikbare eigen voeders aanvul len niet de vereiste aangekochte voeder middelen, zodat ieder dier ontvangt wat het nodig heeft, rekening houdend met zijn verschillende produkties, vergt van de vooruitziende en vooruitwillende boer me nige berekening. Hij moet rekening hou den met zijn voorraden ruwvoeder ener zijds en anderzijds met de behoeften van zijn dieren. Hij moet een idee hebben van de voederwaarde van de gebruikte voeders en weten wat zijn dieren nodig hebben. Immers wie maar in 't wilde weg voedert, zal ofwel te rijk voederen en dus verkwis ten ofwel te arm en zichzelf bedriegen door valse besparingen. WAT HEEFT HET RUNDVEE NODIG Naast de hoofdvoedingsbestanddelen, namelijk eiwit, koolhydraten (suiker, zet- meelachtige stoffen en ruwe celstof) en vet, moeten in het volledig rantsoen ook talrijke mineralen en vitaminen aanwezig zijn. Dit alles moet bevat zijn in voeders die tevens voldoende droge stof bevatten, zodat het rund een gevoel van verzadi ging bekomt. Aan de behoefte aan droge stof wordt vanzelf voldaan, wanneer de runderen over wat hooi en verder stro naar belie ven kunnen beschikken. De kwestie van de mineralen envan de vitaminen is al iets moeilijkermuur wanneer de rant soenen niet te eenzijdig zijn en voldoende gezonde voeders, zoals kuilvoeder, bieten, rapen, goed hooi, enz. bevatten, regelt dit zich meestal nog uit zichzelf. Echter wie, bv. overwegend aardappelen en stro als ruwvoeder zou gebruiken, riskeert wel in zake mineralen te kort te schieten. Voor wat de mineralen betreft, kan in elk geval het algemeen gebruik van likstenen aan bevolen worden. Deze likstenen bevatten natuurlijk geen vitaminen deze moeten dus in hogergenoemde gezondevoe ders gevonden worden, benevens vanzelf sprekend ook in de degelijke krachtvoe ders. Het vet mag niet in te grote hoeveel heid in het rantsoen aanwezig zijn een minimum is evenwel absoluut noodzake lijk. Indien u kwaliteitskrachtvoeder ge bruikt, rijzen hier evenmin problemen. Wanneer het krachtvoeder 3 vet be vat, wordt bij gebruik van goed ruwvoeder aan de behoeften van het melkvee vol daan. Echter voor de koeien die zeer vet rijke melk geven en vooral voor het mest- vee is een krachtvoeder met 4 vet aan te bevelen. Dan blijven nog de eiwitten en de kool hydraten. De eiwitten bestaan uit talrijke, verschillende aminozuren, die elkaar niet onderling kunnen vervangen. Minstens 'n tiental verschillende aminozuren z.ijn voor het rundvee onmisbaar. Vandaar het groot belang dat dient gehecht aan een voldoende verscheidenheid in de gebruikte ruwvoeders en aan de keuze van een kwa liteitskrachtvoeder. Niet alle eiwitten be vatten immers de verschillende aminozu ren in dezelfde verhoudingen en bij de samenstelling van een kwaliteitskrachtvoe der moet hieraan bijgevolg voldoende aan dacht besteed worden. Aan de koolhydraten tenslotte wordt afzonderlijk niet zoveel belang gehecht. Hoofdzaak is dat men weet wat de totale energie of het totaal vetvormend vermo gen van een voeder is. Deze totale ener getische waarde of dit totaal vetvormend vermogen van een voeder wordt door het totaal van de eiwitten, vetten en kool- Zie vervolg 2" bladzijde 2' kolom) Zaterdag 17 december 1966 45ste jaargang Nr 2259 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Wij geven er ons zelf rekenschap van dat wij, in sommige middens, bv. in die van de BB, nog steeds aange zien worden als mensen die in hun krant steeds maar voedsel geven tot aanwakkeren van de ontevredenheid bij landbouwers en tuinders, als eeu wige mopperaars die geen officiële maatregel ooit zullen goedkeuren, als mensen die alles wat met de land bouwpolitiek van de regering in ver band staat, stelselmatig met een kwaad oog bekijken, kortom, als te- genlevers en critikasters. Op de eerste plaats laten wij daar over onze lezers zelf oordelen. Zij we ten beter dan wie ook, of onze stel- lingname de juiste is en of wij daar bij met de waarheid een loopje ne men. Wij weten dat geen enkele van hen ons ooit hierover een protest brief gestuurd heeft of gemeend heeft dit te moeten doen. Het doet ons daarom des te meer genoegen dat zij die ons bekladden zonder het te beseffen op bepaalde ogenblikken toegeven dat wij het in vele zaken bij het rechte eind hebben gehad. Nu bv. voor wat het regerings beleid inzake de aardappelpolitiek be treft. Wij laten hierna dan ook in extenso een passus volgen van de hand van iemand van de BB, uit een artikel dat in de eerste helft van deze maand ver schenen is in een goed gekend en zeer verspreid dagblad. Schrijver stelt vast dat dit jaar in de meeste landen van de EEG, het \aardappelareaal in omvang vermin derd is, terwijl bij ons en in Neder land de beteelde oppervlakte integen deel werd uitgebreid. Verder schrijft hij dat men aanvan kelijk verwacht had dat ingevolge de zeer slechte weersomstandigheden tij dens het groei- en rijpingsproces en het optreden van de aardappelplaag de verkoopbare opbrengsten per ha zeer laag zouden liggen, doch dat vrij vlug gebleken is dat deze verwachtingen te pessimistisch waren en dat in de meeste landen merkelijk hogere op brengsten werden bereikt dan verle den jaar. Hierna volgt nu die passus uit het artikel van die schrijver van de BB met dus zijn oordeel. Tijdens de voorbije jaren is de aardappel regelmatig het voorwerp ge weest van overheidsingrijpen (uit- voerstop, maximumprijs e.d.). Hoe wel meestal beweerd werd dat deze maatregelen hoofdzakelijk gericht wa ren op het veilig stellen van de be voorrading, was het voor iedereen en vooral voor de landbouw duidelijk dat het de regering in eerste instantie om de index te doen was. De scherpe re- akties die het herhaald ingrijpen in de landbouwmilieus uitlokte was derhal ve gans normaal. Tot daar de passus, waarbij wij ons veroorloofden de laat ste zinnen vetjes te laten drukken. Het gebeurt meer dan eens dat scherpe reakties van mensen die niet tot de kringen van de BB behoren, op het ogenblik dat ze tot uiting ko men door deze laatste in de felste kleuren worden gelaakt en afgekeurd en dan achteraf als gans normaal worden beoordeeld. De BB zelf is krachtdadig in zijn woorden en protesten, maar zal zich er wel voor wachten maatregelen te nemen in de praktijk, waardoor een feitelijke druk op de regering zou kun nen uitgeoefend worden, iets waar de BB toch nog al wat meer pijlen op zijn boog voor heeft met zijn machtige or ganisaties. De schrijver van het artikel waaruit we voorgaande passus hebben gelicht wraakt vooral de handelwijze van de regering wegens haar houding inzake de uitvoermogelijkheden van de aard appelen, een houding die zowel voor de producent als voor de verbruiker wel eens zeer nadelig zou kunnen uit vallen. We halen hem daarbij nog maals aan «Toen einde 1965 de Belgische 0- verheid, voor de lopende campagne, een speciaal uitvoerregime instelde (nl. 1/3 Bintjes plus 2/J andere vari ëteiten) en in het voorjaar 1966 de (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1