KERSTGEBEUREN Voor wanneer een degelijke bescherming De stijging van de land bouwgrondprijzen. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zalig en vrolijk Kerstfeest aan al onze lezeressen en lezers. Rechtskundige Dienst Zaterdag 24 december 1966 45ste jaargang Nr 2260 a'a'V^'4 A Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON De viering van het door de eeuwen heen. Wanneer op Kerstdag van het jaar 800 Karei de Grote uit de handen van de paus de keizerskroon ontving te Rome, brachten noch de keizer en zijn gevolg van afgevaardigden uit gans westelijk Europa, noch de paus enige hulde aan het Kindje in de Kribbe. Het was in die dagen nog niet de gewoon te het kerstgebeuren plastisch uit te beelden in een stalleke met de krib be Men beweert dat de H. Francis- cus van Assisië de eerste was om zulks te doen in het jaar 1223. Dit lag trouwens gans in de lijn van zijn ka rakter en zijn roeping eenvoud en armoede. Van Giotto werd ons trou wens een fresco bewaard waarin dit gebeuren wordt uitgebeeld. De Arme van Assisië heeft waarschijnlijk zelf nooit vermoed hoe zijn initiatief eens heel de wereld door zou nagevolgd worden. Eerst verspreidde zich de ge woonte in Frankrijk, dit in de 14e eeuw onder het pontifikaat van Johannes XXII, van waar ze oversloeg naar Beie ren en Oostenrijk, in deze beide lan den zelfs met bewegende persona ges onder aandrijving van een uur werkmechaniek. Uiteindelijk heeft deze wijze van 't gebeuren te herdenken tot een zeer rijke kerstfolklore aanleiding gegeven, zodat Kerstmis het meest en het best gevierde feest werd van de kristen- heid, een feestviering die ook ongelo vigen niet onverschillig gelaten heeft. Kerstmis werd echter niet altijd op 25 december gevierd. Het is,eerst on der het pontifikaat van paus Julius I (337-352) dat deze datum werd vast gesteld. De juiste datum van Chris tus' geboorte is immers niet bekend. Aanvankelijk waren dan ook verschil lende data in voege 6 januari, 28 maart, 15 april, 29 mei. Paus Julius bepaalde tenslotte dat Kerstmis steeds zou gevierd worden op 25 de cember, dit met de bedoeling een der grote heidense feesten van de Romei nen, het winter-zonnewendefeest Sol invictus te kerstenen. Aanvankelijk werd het kerstgebeu ren hoofdzakelijk herdacht in gezan gen, vooral wiegeliederen. Het ge beurde dan wel dat er in het koor van de kerk een wieg geplaatst werd met Maria en Jozef als levende persona ges, wat soms aanleiding gaf tot ech te kerstspelen met gezangen, bewe ging en dans. Deze werden dan ge deeltelijk binnen en gedeeltelijk bui ten de kerk gespeeld. Binnen de kerk lag de nadruk op het wiegelied en de aanbidding van het Kind, buiten de kerk op de vreugde omwille van de Geboorte. Deze vreugde werd vooral geuit door dans en andere ritmische bewegingen. Vergeten we hierbij ove rigens niet dat tijdens de Middeleeu wen de dans vaak een onderdeel was van de liturgische plechtigheden. Hiervan vinden we o.m. nog sporen terug b.v. in de vermaarde processie van Echternach. Rijke en aandoenlijke uitbeeldingen van het kerstgebeuren vinden we te rug in de kerstliederen, waarvan de oudste opklimmen tot in de vroege Middeleeuwen. Er zijn er wonder mooie bij. Maar ook deze liederen zijn tweeërlei deze die gezongen wer den binnen het kerkgebouw, andere die er buiten gezongen werden. De eerste ondergingen weldra de invloed van het Gregoriaans het werden ju weeltjes die zelfs toondichters met naam, zoals Johann Walter en J. B. Bach inspireerden. De andere werden populaire liedjes met profane melodie ën, veelal naïef in voorstelling en uit drukking, die bij de volksfeesten rond Kerstmis sukses kenden. (Zie vervolg 2' bladzijde 2'kolom) ledereen, die iets met het geval te maken heeft, is ervan op de hoogte dat de verkoopwaarde van de land bouwgronden de laatste jaren onop houdelijk gestegen is, zodat het er de schijn van heeft dat er geen beperking meer bij te pas komt. Met bezorgd heid moet men dan ook uitkijken naar doeltreffende middelen om aan deze dwaze prijsverhoging, die voor de landbouwers en tuinders ontzettende nadelen heeft, paal en perk te stellen. Wat we echter lezen in het Bulle tin voor Statistieken over het jaar 1965 betreffende deze aangelegen heid, doet ons werkelijk schrikken, omdat onze vrees door de feiten nog wordt versterkt en we oprecht niet ge dacht hadden dat het zo een vaart zou lopen. Het gaat hier vanzelfsprekend over de prijzen, die bij gelegenheid van openbare verkopingen werden be taald, want over de verkopen van hand tot hand kan men, wat de werkelijk betaalde prijs betreft, moeilijk een oordeel vellen omdat iedereen weet dat de uitdrukkelijk vernoemde prij zen wel wat lager liggen dan de in feite uitbetaalde prijzen, waarbij men natuurlijk zich binnen bepaalde per ken dient te houden, wil men een ge schil met de registratie vermijden. Wanneer we nu de jaren 1960 en 1965 gaan vergelijken dan komen we tot de vaststelling dat in dat laatste jaar het prijsverschil met het eerste jaar zo maar 60 hoger ligt, wat toch wel zeer aanzienlijk is ook wanneer men de vermindering van de koop- waarde van onze munt daarbij een rol laat spelen. Wanneer wij nu naar de oorzaken van deze prijsstijging gaan zoeken dan denken we dat die wel meervou dig zullen zijn. Een van de oorzaken zal wel te vinden zijn in het feit dat Onze rechtskundige houdt zijn zitdag maandag 26 december (2de Kerstdag) a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehou den in onze KANTOREN aan de Zeebergkaai 5, te AALST. de mensen rekening houdende met de prijsstijgingen op allerlei gebied, waarin de Regering zelf het slechte voorbeeld blijft geven (denken we maar aan de pas aangekondigde nieu we verhoging van de sportarieven, binnen kort van de telefoon enz.) er op uit zijn hun geld in onroerende waarden om te zetten en dan nog liefst in gronden. Meer dans hoort men nu zeggen dat grond goud waard is en zij van wie de gronden geen hoog inkomen geven of zelfs vrij aanzienlijke uitgaven soms vergen, troosten zich met de gedach te dat ze minstens zullen behouden wat ze nu bezitten in plaats van door een onaflatende vermindering van de koopwaarde van de frank hun werke lijk kapitaal te zien inkrimpen. Anderzijds is er heel wat geld, niet bij de boeren maar bij de andere stan den. Git zeggen we zo maar niet on doordacht. Het wordt bewezen door de deposito's bij private en officiële ban ken en spaarinrichtingen. Er is dus veel geld beschikbaar en men wil het omzetten in gronden, om dat er niet zovele mogelijkheden be staan het te beleggen in andere vaste waarden, die de nodige waarborgen schenken dat men er niet bij verlie zen zal. In de huidige omstandigheden voor land- en tuinbouw, kan men in deze sektor onmogelijk er aan denken zelf deze gronden in te kopen. In normale omstandigheden, waarin de boeren een menselijk inkomen genieten, kan dit wel en zal men trachten zoveel mogelijk de leuze boerenland in boerenhand te verwezenlijken. Stellen we dat een landbouwer een kapitaal zou lenen om het te beleg gen in een aankoop van een landbouw grond (voor zoverre hij daartoe de mogelijkheid zou vinden, wat we stel lig betwijfelen) dan zal het voor hem hoogst hachelijk worden om met de opbrengst van die grond, de intrest van het geleende kapitaal te kunnen betalen. We dienen de zaak op die manier te stellen, omdat we niet willen aanvaar den dat de landbouwer zich op de zelfde plaats zou gaan rangschikken Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1