Enkele bedenkingen bij een jaarverslag. Voor ecfl voorspoedig Nieuwjaar UW MELKVEE. Voeding en verzorging op stal. gezondheid en voorspoed. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS wBB8L4:<::/> j ARBEID ADELT lezeressen en lezers v A/.-aw '"-vaX Met het melkvee evengoed als met gelijk welke andere bedrijfstak, moet de voor uitstrevende landbouwer de richting in van een verdere specialisatie. Dit wil zeggen dat hij het aantal verschillende bedrijfstakken moet verminderen en beperken "tot slechts enkele en dat hij de na rijp beraad gekozen overblijvende takken zo sterk mogelijk moet uitbreiden en op de best mogelijke manier moet verzorgen. Dit brengt mee dat de nodige investeringen slechts tot deze enkele takken beperkt blijven en over een groter aantal dieren kunnen verdeeld worden dit brengt ook mee dat de dagelijkse arbeid minder versnipperd wordt en dat op kortere tijd en in menswaar diger omstandigheden meer werkelijk vruchtbaar en lonend werk kan verricht wor den. worden (kostenbesparing) en gemakkelijk en vlug beneden kan afget apt worden (werk be spar in g Voor alle stalveranderingen of gebeur lijke nieuwbouw kunnen wij U tevens de raad geven inlichtingen in te winnen bij de Rijksingenieur in de Boerderijbouw- kunde. Ter gelegenheid van de jaarwisseling bieden wij aan al onze onze oprechte wensen voor Hieronder nu in korte trekken enkele praktische gegevens voor het melkvee. HUISVESTING EN VERZORGING. In vele gevallen kunnen de oude be drijfsgebouwen zonder al te veel kosten, b.v. door het wegwerken van één of meer dere binnenmuren, omgevormd worden zodanig dat een groter aantal melkkoeien in één ononderbroken ruimte kan ge plaatst worden, waarbij de schikking van de voedergangen, ligbedden en mestgan- gen zodanig voorzien wordt, dat het voe deren, melken en mesten van een groter aantal dieren op een eenvoudiger en meer doeltreffende manier kan geschieden dan voorheen. Meestal zullen de deuren hier bij van plaats moeten veranderen en ook de vensters verdienen uw bijzondere aan dacht immers deze laatste zijn niet alleen voor de verlichting, maar vooral voor de verluchting van de stal van zeer groot be lang. Naar ons oordeel zijn de geprefabri ceerde betonnen vensters met een lucht- hak onderaan de meest praktische die wij op dit ogenblik kennen. Belangrijk onder oogpunt van arbeids besparing en aangenamer werk is het ze ker ook dat direkt aansluitend met de melkveestal een ruime voederbergplaats voorzien wordt, waarin telkens voor één of enkele dagen rapen, bieten, kuilvoeder, enz. kan gestort worden. In deze zelfde ruimte kan tevens bij middel van kepers en houtspaanderplaten een batterij van krachtvoedersilo's geplaatst worden, zodat dit voeder voortaan los kan betrokken In ons nummer van 17 dec. II. hebben wij reeds op de algemene vereisten gewe zen, waaraan bij de voeding van rundvee moet voldaan worden. Het melkvee moet doorlopend over stro naar lust kunnen beschikken om aan zijn behoeften inzake droge stof te kunnen voldoen op sommi ge bedrijven wordt geen stro gebruikt, maar dun moet er voldoende groenvoeder en hooi ter beschikking zijn. Het is verder van belang dat er een zekere verscheiden heid bestaat in de gebruikte groenvoeders [Zie vervolg 2' bladzijde 2' kolom) Zaterdag 31 december 1966 45ste jaargang Nr 2261 T r- w v A jrx >- V» ...■•"■.•i-'-J 't, i*-».-' V'"* sï.v, vv^'-i.-c-v, 'V-hAd; -v Vf ,rv Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN f stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 Begin december van dit jaar werd nogmaals het jaarverslag gepubli ceerd, dat voorzien werd door de wet van 29 maart 1963 op de aldus ge noemde pariteitswet of gelijkberechti- gingswet, de wet die er, naar beweerd wordt, naar streeft de vergoedings gelijkheid voor hun uitgevoerde pres taties van, enerzijds landbouwers en tuinders en, anderzijds, loon- en wed- detrekkenden op een billijk peil te brengen. Wij zullen daarbij niet stilhouden bij de getallen waaruit zou moeten blijken dat het de landbouwsector zoveel be ter gaat dan vroegere jaren het geval was en dit om twee wel bepaalde re denen. leder landbouwer en tuinder die een zekere vorm van boekhouding bijhoudt of zelfs diegene, die op het einde van het jaar de vergelijking maakt tussen zijn hebben en houden met'wat hij het jaar voordien had, heeft die officiële cijfers niet nodig. Dit is de eerste reden. Een tweede is dat wij de indruk heb ben dat men van de kant van de rege ring alles schijnt te willen doen om, goedschiks of kwaadschiks, de land bouwers te doen geloven dat de wet op de gelijkberechtiging geen dode letter is gebleven, geen slag in het water. Niettegenstaande deze ingesteld heid heeft men dan toch niet kunnen verbergen, dat, bij alle relatieve voor uitgang, de kloof tussen landbouw en loontrekkenden nog maar liefst wat breder en dieper is geworden en dat volstaat om de benaming zelf van pa riteit tot een aanfluiting te maken. Ziehier dan enkele cijfers die we wel wensen te noteren, omdat ze meer waarborgen van objectiviteit geven en niet politiek gekleurd zijn. Het aantal volwassen arbeidskrachten (jonger dan 65 jaar) in land- en tuinbouw wordt voor 1966 geraamd op 274.526 terwijl dit in 1965 nog 285.528 be droeg. In 1959 was nog 14,1 van de ak- tieve bevolking van het land nog in de landbouwsektor aan het werk. Thans is dit cijfer gedaald tot slechts 7,6 of een vermindering van ongeveer de helft. Van 1964 naar 1965 gingen 13.000 ha grond voor de landbouw verloren of een vermindering met 0,8 van de beteelde oppervlakte. Enkele jaren geleden hebben we wel eens gerustellende verklaringen ge hoord over het afvloeien van de land bouwbevolking naar de nijverheid en werd dit voorgesteld als een noodza kelijke sanering, waarmee dan een grotere rationalisatie van doelmatiger bedrijven zou gepaard gaan. Dit werd ons gezegd door deskun digen terzake, maar thans vragen we ons af of diezelfde personen, vooral ten overstaan van de bodemroof er nog wel zo gerust in zijn. Van de andere kant is de kwes tie van de stijging van de kosten en het tempo waarin deze gebeurt wer kelijk onrustwekkend. Het verslag stelt vast dat in 1965 de produktie- kosten meer toegenomen zijn dan ooit te voren. De index hiervan (basis 1951-1952 gelijk aan 100) steeg name lijk van 144,5 tot 157 punten. Dit mag werkelijk een schromelijke vermeer dering worden genoemd. De lonen stegen nog vlugger en de stijging in 1965 (13,1 was bijna even groot als in 1963 en 1964 samen en was groter dan in de periode 1959-1962. De boeren worden steeds aangezet meer te mechaniseren, meer materieel aan te kopen. Enkele tijd geleden heb ben we zelfs een artikel gewijd aan (Zie vervolg 2e b'adz. Ie kolom Wij leven in een tijd van grote en snelle ontwikkeling. Ook, en niet het minst in de landbouw is dit het geval. Wij mogen gerust beweren dat in de laatste tien jaren meer aan het veranderen is dan in de honderd jaren die hieraan voorafgingen. De landbouwer die voor zijn gezin nog het inkomen wil verwerven dat in onze huidige dure samenleving wordt vereist, moet in deze stroming onvermijdelijk mee, indien hij niet langzaam maar zeker wil verdwijnen. Wij wensen dus voor onze leden en voor alle Vlaamse landbouwers dat zij de geest van deze tijd zouden begrijpen en dat zij de nodige kracht en middelen zouden vinden om hun bedrijven verder aan te passen door vereenvoudiging tot enkele goed gekozen takken, die dan op de grootst mogelijke schaal en op de eenvoudigste en meest doel treffende manier zouden worden uitgebaat. Ook de Koornbloem door haar wekelijkse voorlichting en Redt U Zclven door het bezorgen van kwaliteitsgrondstoffen zullen hieraan in de maat van hun mogelijkheden verder meehelpen. VOEDING

De Koornbloem | 1966 | | pagina 1