GRAANOOGST 1967 Naast de margarine, de lysine WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zaterdag 12 augustus 1967 46ste Jaargang nr. 2292 MM tê Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON De wintergerst is al geborgen en de oogst van de overige graangewassen is nu volop aan de gang. Alle pikdorsers zijn zon- en werkdag aan de slag geen enkel geschikt uur mag verloren worden. Als ons zeldzaam zomers weertje nog enkele da gen blijft aanhouden, zal het graan dit jaar zeer vlug van de akkers verdwenen zijn. De opbrengsten, vooral van de wintergranen en van de vroegst gezaaide zomer granen blijken vrij hoog te liggen en de kwaliteit (vochtgehalte, hektoliterge- wicht) valt meestal zeer gunstig uit. Ook in Frankrijk, de belangrijkste graanproducent van de EEG, hebben dezelfde gunstige weersomstandigheden als bij ons topopbrengsten en hoge kwaliteit teweeg gebracht. Komt er een nieuwe mededinger voor onze melkproduktie Terecht kunnen wij ons afvragen Wat wordt het dit jaar met de ontvangst van de granen bij handel en coöperatieven Wat wordt het, vooral, met de prijzen Krijgen wij overproduktie en zeer lage prijzen Wat zal het resultaat zijn van de volledige éénwording van de EEG-graan- markt sinds 1 juli 11. en van de reglemen teringen die binnen deze markt van kracht zijn Eén en ander willen wij Lieronder behandelen en nader ontleden. ONTVANGST VAN DE GRANEN Alhoewel het graan dit jaar ten minste wanneer het niet onrijp werd ge- pikdorst of niet vol zit met groene on kruidzaden, goed droog wordt geoogst, kan het onmogelijk volledig door de boer zelf worden geborgen. Door het veralge meend en overigens verantwoord gebruik van de pikdorser krijgt de boer al zijn graan op een paar weken tijd op zijn rug en, met uitzondreing van enkele grote graanbed'rijven die over eigen silo's be schikken, moet hij met het grootste ge deelte van zijn opbrengst zien terecht te komen bij een graanhandelaar of bij zijn Coöperatieve. Ook Redt U Zeiven is. zoals bekend, in de mogelijkheid om graan te ontvangen ten behoeve van haar leden en van haar verdelers die over geen eigen graansilo's beschikken. Tegen welke voorwaprden kan dit graan ontvangen worden Wij geven V hieron der de belangrijkste en praktische punten. De werkelijk ontvangen hoeveelheid wordt herleid op basis van 'n vochtgehalte van 16 met 'n speling van 15,5 tot 16,5 Is het vochtgehalte lager dan 15,5 dan wordt het gewicht verhoogd op basis van 0.1 tegen 0,1 lager vachtgehal te. Omgekeerd, indien het vochtgehal te hoger ligt dan 16,5 dan wordt het gewicht verminderd met 0,12 per 0,10 hoger vochtgehalte voor tarwe, en met 0,15 per 0.10 voor de andere gra nen.. De onzuiverheden, (stro, kaf, onkruid zaden enz.) die het graan bij aflevering nog bevat worden vanzelfsprekend van de bruto geleverde hoeveelheid afgetrokken. De hoeveelheden bij stockage of de prij zen bij verkoop hebben dus steeds be trekking op de kilo's gezuiverd graan, her leid op een vochtgehalte van 16 Vanaf 17,1 vochtgehalte moet het graan bijzondere behandelingen onder gaan om gedroogd te worden. Vanaf dit vochtgehalte worden bijgevolg droogkos- ten aangerekend en namelijk als volgt van 17,1 tot 17,5 6 F. per 100 kg. van 17,6 tot 18 9 F per 100 kg. van 18,1 tot 18,5 12 F per 100 kg van 18,6 tot 19 13,50 F per 100 kg en zo verder telkens 1,50 F meer per 0,5 stijging van het vochtgehalte. Wie nog niet wenst te verkopen bij de aflevering kan zijn graan gewoon in be waring laten tegen 1,50 F per 100 kg en per maand voor opslag- en verzekerings kosten. Tenslotte is het duidelijk dat alleen ge zond graan kan aangenomen worden. Graan dat bv. muffig of verhit is door gis ting bij bewaring in te vochtige toestand of door de aanwezigheid van groene onkruid zaden moet geweigerd worden. DE PRIJZEN Elders in dit nummer vindt U een tabel met de theoretische graanprijzen voor de oogst 1967. Het betreft hier prijzen, ver trek groothandel te Antwerpen. Om tot de prijs te komen die ongeveer aan de land bouw zou kunnen betaald worden, moeten hiervan de kosten afgetrokken worden voor afhalen bij de boer, manipulatie, ver zekering en verder vervoer. Deze kosten verschillen in de praktijk van geval tot geval. Wij schreven hoger dat de prijzen van de tabel maar theoretische prijzen zijn. De werkelijke prijzen worden uiteindelijk be paald door het spel van vraag en aanbod binnen de EEG-markt en door de doel treffendheid van de tussenkomsten van de EEG-Commissiewanneer de prijzen eventueel te laag gaan dalen. Wat is de betekenis dan van die theo retische prijzen De DREMPELPRIJZEN zijn de prij zen die de EEG-Markt moeten bescher men tegen mogelijke goedkope aanbie dingen uit derde landen dit gebeurt dan door het toepassen van heffingen bij de invoer. Bv. wanneer te Antwerpen Ameri kaanse gerst wordt aangeboden tegen 300 F, dan wordt hierop in aug./sept. 1967 een heffing toegepast van 145 F, zodat de binnenlandse koper 445 F (de drempel- prijs) moet betalen. Omgekeerd, is de drempelprijs ook een bescherming van de binnenlandse koper tegen mogelijk te ver hogen EEG-hinnenprijzen. Veronderstel dat de rogge in de EEG zeer schaars is en dat de prijzen hoog willen oplopen, dan kunnen deze hoogstens tot de drempel- Zie vervolg 2" bladzijde 3e kolom) We zijri opgeschrikt geworden bij het lezen van een schijnbaar onschul dig artikel verschenen in het offici eel orgaan van de federatie van de veekweeksyndikaten, waarin gewag wordt gemaakt van een door synthe se of kunstmatige samenstelling ver kregen produkt, de lysine, waaraan de voorkeur zou dienen gegeven te wor den boven melkpoeder afkomstig van afgeroomde melk of zoals men in het Noorden zegt ondermelk of nog tapte melk. Vooreerst moeten we aan de mees te lezers een paar woorden uitleg ge ven wat lysine eigenlijk is, omdat we met reden veronderstellen dat ze wel licht hiervan nog nooit hebben ge hoord, omdat ze zeker niet. zo ver trouwd zijn (behoudens misschien de jongeren) met dit dan toch eerder scheikundig begrip dat echter heel wat met de melk te maken heeft. Lysine is een aminozuur en bevat dus een aminogroep. Dit is een atoom- groep afgeleid van een samenstelling van stikstof en waterstof (NH2) waarin een of twee waterstofatomen ontbreken. Men treft dit aminozuur aan in de samenstelling van sommige eiwitten en men weet hiervan dat het een van de voorname bestanddelen is voor de groei van het vee. Men vindt namelijk lysine in de kaasstof van de melk en in andere na tuurlijke produkten, zoals In opge droogd bloed, in vleesmeel, in droge gist enz. De schrijver van het artikel over de lysine heeft zich blijkbaar rekenschap gegeven van het onbehagen dat bij de melkproducenten zou kunnen ontstaan door het opduiken van dit kunstpro- dukt dat melkpoeder zou moeten ver vangen, want hij zegt dat de synthese van dit voor de melk specifiek amino zuur de valorisatie of, anders gezegd, het lonend maken van de melkproduk- ten, niet zal tegenwerken omdat de samenvoeging van de natuurlijke en de door synthese verkregen produk ten bij de voeding in het algemeen hand in hand kan gaan. Dit is ongetwijfeld een loze bewe ring, want dergelijke argumentatie zou dan moeten geldig zijn voor een kunst matig produkt als de margarine en hiervan weten we dan toch beslist goed dat de margarine niet samen gaat met de boter maar voor deze laatste een geduchte konkurrent bete kent. Bovendien komt onmiddellijk daar na de aap uit de mouw, wanneer de schrijver zich gaat beijveren om de voortreffelijkheid van lysine in ver gelijking met haar natuurlijke mede dingers in het licht te stellen. Ter loops stipt hij daarbij aan dat, bij het toebereiden van poeder uit afgeroom de melk liefst 35 van de lysine zou verloren gaan. We kunnen dus met onze ellebogen aanvoelen dat het hier niet gaat over een artikel dat enkel informatief of louter berichtgevend wil zijn, maar dat het wel degelijk een aanval inhoudt op het melkpoeder. Indien daaraan nog mocht getwij feld worden, zal wel voor iedereen al le twijfel wegvallen, wanneer hij ver der leest dat het interessant zou zijn te denken aan de mogelijkheid som mige zeer dure stikstofbestanddelen te vervangen door synthetische sa mengestelde produkten, die zeer voe dend zijn. Feitelijk waarschijnlijk als eerste stap bij het vervangen van de natuur lijke produkten door kunstmatige en dus synthetische samengestelde pro dukten, stelt hij voor 't poeder voort komende van afgeroomde melk (dat toch zo kostelijk is in de samenge stelde voeding te vervangen door melkpoeder voortkomende van serum of wei, waarbij men dan synthetisch samengestelde lysine zou dienen te voegen. Men begrijpt dadelijk de bedoeling van dit zo onschuldig klinkende voor stel. Op die manier zou het synthe tisch produkt een bres hebben ge maakt in de vesting of nog, voor wie van klassieke voorbeelden houdt, zou (Zie vervolg 2e b'adz. 4e kolom) 1 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1