De grote markt van Europa Het ekonomisch fokvarkensbedrijf WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zaterdag 14 oktober 1967 46ste Jaargang nr. 2301 De biggenproduktie is nu verschillende jaren goed lonend geweest, zodat som mige fokker, misschien niet de noodzaak hebben aangevoeld hun fokbedrijf te be studeren en te ontleden om te achterhalen in welk opzicht het kan verbeterd wor den of op welke manier het nog meer lonend kan gemaakt worden. We dienen echter goed te beseffen dat iedere produktiesektor, waar winsten gemaakt worden, een aantrekkingskracht uitoefent op mogelijke nieuwelingen die ook winsten willen maken. Als dan nog blijkt dat de bestaande producenten soms minder goed ingericht zijn of soms minder doelmatig werken dan bestaat het gevaar dat de nieuwelingen, met moderne methoden en middelen, concurrentie aandoen aan de bestaande pro ducenten. Die nieuwelingen vergroten het aanbod op de markt en zijn zelf tevreden met een lagere verkoopprijs, omdat hun kosten minder hoog liggen. Voor alle producen ten bestaat bijgevolg voortdurend de nood zaak om zich aan tc passen en een effi ciënte produktie te blijven betrachten. Voor de biggenproduktie, net als B. Logisch inkomen voor de kweker 3. Omwille van de stallen 4. Kapitaal in dieren 5. Omwille van geleverde arbeid TOTAAL M.a.w een logische verkoopprijs (of kostprijs) voor een big van 20 kg zou 900 F moeten zijn; dan heeft de kweker 300 F per big als inkomen. Hieruit leren we het volgende de be langrijkste kost is het voeder, ruim 60 van de logische verkoopprijs. Op de tweede plaats komt arbeid met 20% van de logische verkoopprijs. Arbeid samen met voeder 80% van het totaal. Het zou nu verkeerd zijn dat de kwe ker, die een lagere kostprijs nastreeft, be sparingen gaat doen op de kleine kost prijselementen (verwarming, stro enz.) zo danig dat de grote kostprijselementen er onder gaan lijden. Bijvoorbeeld een kweker draait de biggenlamp vroeg uit om kosten te bespa ren... maar de biggen groeien dan trager en moeten een week langer bij de zeug zitten. Dus een besparing van 5 F op de verwarming kan 25 F kosten in voer. Of nog een kweker wil geen kraam- hokken bouwen om kosten te besparen maar voor iedere worp moet hij een zeu- genren in het hok brengen dus meer ar beid en minder goed toezicht op de die ren. De verstandige maatregelen van de big- genproducent zullen gericht zijn op a. voederbesparing b. arbeidsbesparing c. verbetering van de arbeid. Deze betrachting stelt een goede kwe ker voorop; ook al moet hij daarvoor wat elders, kan het onderzoek van de kost prijs enige inlichtingen verschaffen over de mogelijke verbeteringen en aantonen wat minder en wat meer belangrijk is. Voor een bedrijf dat behoorlijk is inge richt en dat een zekere stielkennis heeft, moet een big van 20 kg volgende prijs op brengen 550,— F 50— F 87,— F 33,— F 180,— F 300,— F 900,— F meer kapitaul investeren, ook al loopt de elektriciteitsrekening wat op. - VOEDER BESPAREN, kan op twee manieren 1. Zo weinig mogelijk nutteloos voer geven de zeugen moeten afzonderlijk ge voerd worden, zodat de sterkste niet weg loopt met voeder van de zwakste de zeugen moeten gerantsoeneerd worden; vooral tijdens de dracht kan men hier veel voeder besparen geen bronst mag onopgemerkt voor bij gaan, want dat kost 21 dagen nutteloos voer. Daartoe wandelt men best alle dagen met de beer langs de lege zeug -lege zeugen moeten vlug verkocht worden: en niet 2 of 3 maand wachten tot ze toch eens bronstig willen bekomen of willen vol geraken. 2. Het aantal gespeende biggen zo groot mogelijk maken, dan is de voederkost per big ook kleiner; vooral de vruchtbaarheid bij de zeu gen betrachten. Bij het uitkiezen van jon ge fokzeugjes moet de kweker zich eerst afvragen of ze uit vruchtbare ouders ko men. En pas als deze eis voldaan is, zal hij aan de vleeskwaliteit denken; de biggensterfte voorkomen door kraamhokken te gebruiken, door bijver warming te plaatsen, door ijzergebrek te bestrijden, door veel ontsmettingsmidde len te gebruiken. A. Direkte kosten 1. Voederkosten (zeug big opfok) 2. Allerlei (verwarming, strooisel, dierenarts, enz.) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers» vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 De man kende er niet veel van, zei hij, als ik hem in het harte van Italië een en ander vroeg over de landbouw problemen in zijn land. Hij stelde mij de wedervraag, waar het toch allemaal naartoe moest met die duizelingwek kende produktiecijfers die hij links en rechts hoorde vernoemen in reuzebe- drijve van legkippen, braadkippen en varkens. Bedrijven van duizenden en tienduizenden stuks. En dan willen de Hollanders hier per sé nog blijven in voeren zei hij. CIJFERS. Hij toonde mij een foldertje dat hij eerder al achteloos had terzijde ge schoven. Of mij dat iets zegde, vroeg hij. Het zegde mij iets bijzondere le ning van 153 miljard lire voor steun aan de landbouw. Ruim 12 miljard B.F. Gelukkig achterlijk landbouwland, zo dachten wij, dat met dergelijke mid delen uit zijn achterlijkheid wordt op getrokken. En aan andere cijfers die herhaalde lijk worden genoemd, dacht ik de verruiming voor onze markt door de E. E.G. tot 200 miljoen verbruikers. Wat er op die reuzemarkt zal gebeu ren, vroeg ik mij af, als iedereen meer dan genoeg voor zichzelven voort brengt van de voornaamste landbouw- produkten. De sterksten zullen het halen, ho ren we zeggen, en daarom kostprijs verlaging en produktiviteitsverhoging door specialisatie, integratie, mekani- sering,'kapitalisatie, industrialisering.. En meer subtiele middelen als vakken nis, toewijding, werklust, spaarzin.... BEDRIJFSOPPERVLAKTE We rijden naar het Noorden, Bolog na, Parma, Milaan, kilometers zonder einde en onoverzichtelijke oppervlak ten langs beide zijden van het spoor. Om de vijftig meter ongeveer een rij druivelaars of appelbomen of andere vruchtbomen, honderden meter lang, rechtlijnig als een reusachtig meet kundig precisiestuk. Op regelmatige afstanden bedrijfsgebouwen als uitge meten voor eenzelfde bedrijfsopper- vlakte. Tussen de rijen druivelaars of fruitbomen de eindeloze rechte pan den, waar de trakteren overheen schuiven zonder enige hindernis, zon der enige hoek of boog, vijf- zeshon derd meter lang of meer misschien. Duizenden Ha percelen waar niet het minste verschil tussen te zien is, waar geen meter grond verloren ligt, waar geen scheidingen zijn die geen vruchten dragen. Efficiency dachten we En aan onze eigen versnipperde gronden dachten we, in al die kleinere en grotere stukjes met grillige vor men, dooreengewerkt als een grote puzzel, waar ook a! gek puffende trac toren op rondtollen of onmogelijk me- kanisch te bewerken zijn. We maken een vage berekening van het verschil in rendement en voelen ons enigszins beklemd bij de vergelijking. Natuurlijk denken we aan ruilverkaveling, maar het tempo is zo traag dat de toestan den bij hun eventule aanpassing reeds weer lang zullen voorbijgestreefd zijn. Want het gaat zo vlug als onze trein die tegen honderd in 't uur naar zijn bestemming raast. Vlug ook in zo'n land waar voorheen de landbouw als achterlijk werd beschouwd. We hebben wel eens gemeend en geloofd als het ons werd voorgespie geld, dat wij op onze dichtbevolkte en versnipperde grond eerder ons heil moeten zoeken in veredelingsproduk- ten, waar meer vakkennis, meer pre ciesheid enz. voor nodig zijn. De mo derne techniek maakt het echter mo gelijk dat minder ingewijden in een minimum van tijd bedreven genoeg kunnen zijn om een reusachtig gespe cialiseerd bedrijf met sukses te kun nen uitbaten, want het is eerder een kwestie van kapitaal geworden dan van traditie, vakkennis, toewijding en andere mooie begrippen, met het ge volg dat de ware reuzebedrijven daar tot stand komen waar vroeger de im port deze behoeften moest dekken. IN E. E. G.-VERBAND We zijn nog maar pas van start met onze E. E. G. en reeds worden we ge- konfronteerd met het vraagstuk van de overlevingsmogelijkheden in en tussen de lidstaten. Het is een mooi refrein dat ons van verschillende zij den wordt voorgezongen in het kon- cert van de konkurrentie zullen zij het halen die op de meest ekonomische manier kunnen produceren, m.a.w. de Zie vervolg 2" bladzijde le kolom) 600— F (Zie vervolg 2de bladzijde 3e kolom)

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1