Als velen dat nu goed willen inzien Over biggensterfte bij vetmestingskontrakten WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT r "Vrijdag 19 januari 1968 /iFS 47ste Jaargang nr. 2315 j SM» .rv - %.i:r iv-v K - ,t, :.,^v i-: Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Tel. 053/24 267 Aldus schreven en besloten wij in «Ons Vee van 25.1.67, de nieuwe oproep tot algemene stalregistratie. Nieuw was het inderdaad. Tot dusver had elke kweker altijd kunnen zelf be slissen welke en hoeveel dieren of kalve ren hij wenste in te schrijven. Voortaan zou beroep gedaan worden op vrijwilligers die bereid waren al hun vrouwelijk vee jaarlijks te koppelen met registerstieren de vrouwelijke kalveren te laten oor merken zoveel mogelijk hiermede in te kwe ken Wie deze voorwaarden wilde vervullen, kon genieten van de kosteloze inschrijving zij die zulks niet wensten of konden vol brengen, mochten voortdoen zoals vroe ger. Eenvoudig en niet moeilijk om begrij pen. Bovendien kosteloos voor de kweker medewerker. Ten slotte voordelig voor melkkontro- leur en secretaris. In januari nu is het eerste jaar voorbij Toen maanden geleden deze volledige registratie werd ontworpen, gewikt en ge wogen, is van meet af aan het kostelo ze gekoppeld geworden aan de mede werking met de volledige stal. Die volledige stalregistratie hebben wij nu eenmaal volstrekt nodig om technisch degelijk te kunnen werken Het verwon dert mij vaak dat zovele opmerkingen ge maakt of niet-meevallers voor het voet licht gebracht worden... en dat veel hier van zijn oorzaak vindt in het gebrek aan volledige stalregistratie Mocht ik mijn laatste twintig jaren in de veeselectie herbeginnen .dan zou ik zo vrij zijn één grote eis te stellen nl. selectie uitsluitend in en met volledige stal len Kosteloze registratie... is verregaande inderdaad Maar de volledige stalregistratie is... essentieelde rest levert weinig op, zelfs bij niet-pessimisten. Deze keer willen wij het vooral hebben over de echte medewerking met de gehele stal. Elkeen zal willen beseffen dat het niet opgaat kosteloos vaarzen en koeien in te schrijven en voor de rest zijn weg te gaan. half en half, of nog min. Men kome niet aandraven met de op merkingen van waar ook wij wis ten het niet Inderdaad het plan en de werkwijze (die heel eenvoudig is) werd verschillende malen in Ons Vee gedrukt - werd uitgelegd op de algemene verga deringen van de gewestelijke syndica ten werd medegedeeld aan de melkkontro leurs-secretarissen Wie bovendien moeilijkheden had, mocht schrijven of opbellen. Iedere maand komt de kontroleur 2 a 3 maal in de loop van enkele uren om de dieren te kontroleren... op melkproduktie, maar ook om dekkaarten te tekenen en mede te nemen, de verlossingen en ge boorten te registreren... en niet het minst 1 om enkele woeden samen te spreken Deze samenspraak hoeft niet te lang te zijn maar een volledige mede werker en een melkkontroleur op zijn plaats moeten maandelijks enkele minu ten samen preken en een overzicht ne men van gans de stal, inbegrepen de vaar zen. de geboorten en de dekkingen Het gevolg ervan moet zijn: alle mede delen en alles optekenen. Aan de vrijwillige medewerkers-kwe kers en de melkkontroleurs-propagandis- ten zou ik willen nadrukkelijk aanbevelen bovenstaande raad en werkwijze in alle ernst te nemen en toe te passen. Voor zover het van mij persoonlijk zal afhangen, wordt de kosteloosheid van re gistratie (en misschien nog meer) hieraan blijvend gekoppeld. Als wij het ernstig menen met het se- lectiewerk hetgeen ik veronderstel en wij maken duidelijke en schone voor waarden om degelijk te werken, dan moet het ook aldus verlopen... want het kan In januari 1967 heb ik gezegd te menen dat er in Oost-Vlaanderen toch wel 4.000 verstandige, vooruitstrevende veehouders zouden te vinden zijn om aan dit schone programma mede te werken... en dan nog wel allereerst en 100 in eigen voordeel van kwekers en propagandisten. Tijdens de eerste 11 maanden zouden er ruim 3.000 kwekers toegestemd hebben volgens aangiften van de melkkontroleurs! Thans bij het nazien van de kalve ren en nog meer van de daadwerkelijke in spanningen menen wij dat er sommige melkkontroleurs en veehouders de zaak ofwel te licht hebben opgenomen ofwel helemaal niets hebben gedaan Het spreekt vanzelf dat, waar ernstige moeilijkheden opduiken, oplossingen moe ten gevonden worden. Echter, zonder ernst en zonder inspan ning... gaat 't niet. Derhalve kort en goed de niet-volledige medewerkers moeten wij ook niet hebben voor de kosteloze regi stratie ze kunnen de oude manier van werken voort volgen... als ze wensen. (Zie vervolg onderaan hierneven). inet vraagstuK aat we in cut amice! wnien aansnijden DetreTt nee gevai van sterne van oiggen, veroorzaam door een besmetteiijKe ziekte, waar bij we dan bet geval op het ooo heo- ben aat ae eigendom van de biggen onmiddellijk overgedragen werd op ae vetmester. Inderdaad wanneer de fabrikant of leverancier van het dierenvoer het ri sico van de sterfte heeft op zich ge nomen, ongeacht de oorzaak van het sterfgeval, dan zullen de gevolgen hiervan niet door de vetmester kun nen gedragen worden en loopt hij im mers geen risico op. Een van de voornaamste besmette lijke ziekten is de varkenspest. Zowel volwassen varkens als biggetjes gaan eraan ten onder. Wat is nu de toe stand van de vetmester, die een aan tal biggetjes geleverd kreeg, die en kele dagen later stierven aan de var kenspest Zoals iedereen wel weet is de ver koop van dieren aangetast door een besmettelijke ziekte verboden. Art. 23 van het Koninklijk Besluit van 20 sep tember 1883 zegt uitdrukkelijk: De verkoop van een dier aangetast of verdacht aangetast te zijn door een be smettelijke ziekte is enkel toegelaten Hoe meer volledige medewerkers hoe liever iedereen is welkom, nu lijk vroeger maar... het moet dan ook vol ledig zijn Als 't moet doen wij voort met 1.000: dit zal dan nog meer zijn dan 500. Al de rest is bijna nutteloos, t.t.z. verlo ren geld en tijd met een nasleep van jam merklachten en ontgoochelingen... jaren nadien Wij menen hiermede duidelijk geweest te zijn. Elkeen trekke zijn besluit. Moch ten er nog duistere punten zijn. dan schrij ve men zonder uitstel Bovenstaande is geen wanhoopskreet... op verre na niet Propagandisten hebben wij echter no dig mensen die «een hart onder de riem» kunnen steken, opbeuren, aanwijzen en medetrekken. De kosteloze registratie met volledige stalmedewerking biedt een enige gelegen heid voor kwekers en alle personeel van stamboek, veehoudersbonden en kunstma tige bezaaiing. Een gunstig uur slaat zelden tweemaal tegen machtiging van de inspecteur veearts van de Staat De verkoop van deze biggetjes is dus verboden, maar ook op burgerlijk gebied is hij nietig, volgens art. 1108, 1131 en 1598 van het Burgerlijk Wetboek omdat een speciaal regle ment (hierboven vermeld) ze buiten de handel heeft gesteld. In dit geval moet de vetmester niet enkel de opgelopen schade niet voor zijn rekening nemen, maar heeft hij ook het recht te eisen dat de hele overeenkomst, zonder rekening te houden met het aantal sterften, zou worden verbroken zodat partijen zich opnieuw in dezelfde toestand zullen bevinden als vóór het contract. De last van het bewijs rust echter op de vetmester. Wat moet hij nu kun nen bewijzen Hij moet kunnen be wijzen dat de dieren reeds door de ziekte waren aangetast op het ogen blik dat zij op zijn bedrijf werden bin nengebracht. Dit is niet altijd zo gemakkelijk en de enige persoon die als getuige hier voor in aanmerking zal komen, is de geraadpleegde veearts. Het ligt dus voor de hand dat de vetmester dade lijk al de aangevoerde dieren op zijn erf door een veearts moet laten on derzoeken. Trouwens in sommige contracten staat te lezen dat de vetmester zich moet houden aan de gezondheidsvoor schriften, wat zoveel betekent als dat hij het risico van de sterfte op zich neemt, wanneer hij niet dadelijk een veearts heeft onder de arm genomen. De zaak zal best worden voorge bracht en dit zo vlug mogelijk voor de Vrederechter, die altijd bevoegd is om kennis te nemen van zaken over koopvernietigende gebreken of over nietigheden bij de verkoop van dieren gesteund op een gebrek. Men heeft gewoonlijk de keuze tus sen de Vrederechter van het kanton van de verweerder (de fabrikant of le verancier van het dierenvoer)van het kanton waar de overeenkomst tot stand is gekomen of waar ze uitge voerd werd. (Zie vervolg 2de bladzijde le kolonT *w J>.'r Jaarabonnement 120 F 4 Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Beheer Zeebergkaai 5 Aalst uit Ons Vee maandelijks inlichtingsblad van het Verbond der Veekweeksyndikaten van Oost-Vlaanderen, Achterstraat, 32 Sint- Amandsberg. HHBmflHBflfli

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1