LEUVEN VLAAMS ZOMERGRAANGEWASSEN Kontrakten voor vetmesting van varkens Zaaigranen vernieuwen WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGSNG VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Voorbeelden uit de praküjk We hebben een vrij gunstige zaaitijd gekend voor het wintergraan en de win ter is tot nu toe niet van aard geweest om aan de graanvelden veel schade te berok kenen. Alhoewel de winter ons nog allerlei late, onverwachte parten kan spelen, mogen wij nu al van langsom meer hopen dat het niet omwille van mislukt winter graan zal zijn dat de vraag naar zaadgoed voor zomergraan zal aangewakkerd worden. Echter ieder jaar zijn er meer boeren die geen nutteloze winterrisico's willen nemen, vermits van gerst en ook van tarwe verscheidene variëteiten bestaan, die in eigenschappen en opbrengstvermogen voor het wintergraan niet moeten onder- el oen^ Daarbuiten zijn er dan ook nog steeds de onmisbare percelen haver, nood zakelijk als voeder voor de paarden en voor het jongvee of om als dekvrucht te dienen voor het inzaaien van klaver of van grassen. Dat het de uitgave loont ieder jaar met vernieuwd zaaigraan te werken, weet nu allicht elke boer die nog boer wil blijven. Zoals steeds, heeft Redt U Zeiver. er tijdig voor gezorgd dat er bepaalde hoe veelheden origineel gekeurd zaaigraan hij haar leveranciers werden vastgelegd voor haar leden en klanten. Aan U nu om op uw beurt tijdig de verlangde hoeveelheden bij Redt U Zeiven aan te kopen. De laatkomers zullen onvermijdelijk het ge vaar lopen zich met eerste nabouw of niet meer met de variëteit van hun keuze te moeten tevreden stellen. Tevens is het van belang dat U nu reeds narekent hoeveel en welke meststoffen U straks voor deze gewassen zult moeten strooien. Misschien hebt U zelfs eerst nog kalk nodig. In elk geval is het steeds nut tig vooruitziend te zijn en tijdig de nodige schikkingen te nemen. SOORTEN EN VARIËTEITEN Inzake zomertarwe hebben wij voor U vooral Phoebus en Carpo voorzien en verder ooq nog Jufy I en wat Gaby. PHOEBUS geeft regelmatige opbrengsten en komt zelfs op de lichtere tarwegronden nog goed tot zijn recht. Hij mag dooreen- genomen niet de hoogste stikstof bemestin gen ontvangen. De korre! is over 't alge meen goed gevuld en van hoge kwaliteit hij biedt goed weerstand tegen schot en uitval. CARPO, een Duitse variëteit, is even eens goed bestand tegen korreluitval, maar iets minder tegen schot. De opbrengstmo gelijkheden liggen zeer hoog: alhoewel ge middeld iets betere gronden verlangd wor den. JUFY I is goed weerstandbiedend te gen schot, maar vrij gevoelig voor kor reluitval zij geeft niettemin normaal ook vrij hoge opbrengsten in de gewone tar wegronden en kan een betrekkelijke hoge stikstofbemesting verdragen. GABY ten slotte is zowel voor schot als voor korrel- uitval vrij gevoelig het is anders een va riëteit die op goede tarwegronden zeer ho ge opbrengsten kan geven, waarin echter een vrij hoog percent afvalkorrels kun nen voorkomen. Inzake zomergerst hebben wij ons tot drie variëteiten beperkt, namelijk HER- TA, ING RID en MAMIE. Ingrid en Mamie zijn aangenomen als brouwgerstHertu alleen als voedergerst. Alle drie zijn het variëteiten met voldoen de tot zeer goede weerstand tegen legeren, hun oogstzekerheid en opbrengstvermogen ligt zeer hoog. Hertu is niet zeer veelei send op gebied van grondsoort Ingrid Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) Vrijdag 9 februari 1968 47ste Jaargang nr. 2318 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 We hadden het reeds in een paar vorige artikels over sommige ziekten die zich kunnen voordoen en we heb ben dan nagegaan wat er diende te gebeuren opdat de vetmester zijn rechten zou kunnen vrijwaren. Aan dezelfde bron ontlenen we thans enkele voorbeelden, waarbij de weer slag van de sterfte op het vetmes tingscontract wordt bestudeert. Voor elk voorbeeld geven we telkens de inhoud van de contractclausules, dan een uiteenzetting van de fc ten en, ten slotte, een commentaar en de op lossing die aan het geval dient gege ven te worden. In een eerste voorbeeld veronder stellen we dat de vetmester zich ver bonden heeft vijftig biggen vet te mes ten, op zijn bedrijf, volgens de richt lijnen van een voederfabrikant of -han delaar. Deze biggen blijven daarbij de eigendom van de voederfabrikant of -handelaar dus van de andere con tracterende partij. De vetmester is op de hoogte van de waarde van de biggen gebracht door de andere partij. Dit feit is noch tans niet van aard om de eigendom ervan over te brengen op de vetmes ter. In het contract is voorzien dat de vetmester een verzekering zal afslui ten voor de biggen hem door de an dere partij geleverd en ook voor de varkensstallen. Deze verzekering zal dan slaan op al de mogelijke risico's die gewoonlijk in ons land inzake landbouw door de verzekeraars wor den gedekt. De vetmester is tegenover de an der partij niet verantwoordelijk voor een toeval dat niet door de verzeke ring zou gedekt zijn, tenzij hij een fout zou hebben begaan, zonder de welke de schade niet zou gebeurd zijn. Enkel in dit laatste geval zal hij ertoe gehouden zijn de schade te vergoeden. Wanneer de schade voortspruitend uit de sterfte van de biggen niet ten laste is van de vetmester, noch van de verzekering, dan za' de andere par tij ze zelf moeten dragen tot het be loop van de waarde vastgesteld zo als hiervoren voorzien. Natuurlijk moet in dit geval wor den bewezen dat het dode varken is weggehaald geworden. Een oor met de stempel erop zal aan de andere partij of aan zijn afgevaardigde moe ten getoond worden. Nu kunnen zich volgende feiten voordoen. Enkele dagen na de leve ring stelt men de dood vast van een twintigtal varkens, ten gevolge van een niet-besmettelijke ziekte. Een veearts wordt erbij geroepen en deze verklaart dat het onmogelijk is vast te stellen of de biggen reeds door de ziekte waren aangetast op het ogenblik van de levering. Het is ook onmogelijk vast te stellen of de vet mester een persoonlijke fout zou heb ben begaan. Uit de clausules van het contract weten we reeds dat de biggen de eigendom blijven van de ander par tij, maar dat hij het risico van de sterfte niet zal moeten dragen, wan neer de verzekeraar hiervoor instaat of wanneer de vetmester een persoon lijke fout heeft begaan. Vermits de vetmester geen verant woordelijkheid te dragen heeft en het hier over een normaal sterftegeval gaat, mogen we veronderstellen dat de verzekeraar zal tussenkomen om de opgelopen schade te vergoeden. De vetmester zal een schadeloos stelling uitbetaald krijgen, berekend volgens de schikkingen van de polis en volgens de waarde der biggen vastgesteld. Heeft men nu in de polis de waar de van de biggen te laag geschat om een lagere premie te kunnen beta len, dan zal ook in dit geval de gie righeid de wijsheid hebben bedrogen» en zal, per big, ook die lagere prijs worden uitbetaald. De vetmester verliest hierbij het bedrag van de verzekeringspremies die hij betaald heeft, evenals de on kosten gemaakt voor de voeding van de gestorven biggen. Tevens verliest hij de winst die hij normaal mocht (Zie vervolg 2e bladz. 2e kolom in da strijd voor ontvoogding van het Vlaamse volk is geen ogenblik bekend waarop de eendracht zo groot was tussen al de Jagen der bevolking van de lage landen. Professoren en studenten aan de hogescholen, leraars en leerlingen aan de technische, de middelbare en lagere scholen, zowel van de vrije als van de staatsinstellingen stappen zij aan zij in optochten en protest betogingen en eisen met klem een Vlaamse Hogeschool te Leuven en een franstalige in Wallonië. Bij de massa van intellectuelen hebben zich ook het grootste deel van de werklieden, landbouwers en middenstanders gevoegd. De totale Vlaamse bevolking staat eendrachtig in de strijd, zodat de kerkelijke als de burgerlijke overheden niet meer kunnen twijfelen aan de wens, de eis en de drang van een ganse volksgemeenschap. Redt ÏJ Zeiven en De Koornbloem die nooit tenachier bleven waar het de strijd gold voor ontvoogding en recht voor ons volk sluiten aan bij de Vlaaamse gemeenschap en eisen met haar recht voor Vlaanderen en vot ai een volledige Vlaamse Hogeschool te Leuven.

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1