Ditmaal in verband met de melkprijs Europese Zuivelproblemen WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Schaamteloze komedie op rug van boer Vrijdag 22 meert 1! 47ste Jaargang nr. 2324 ■v'-v: Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Nogmaals de heer Mansholt Enkele weken geleden hebben wij in onze krant de heer Manshblt, het Nederlands lid van de Europese Kom missie van de Gemeenschappelijke Markt, vrij scherp aangevallen omdat wij het niet eens waren en nog al tijd niet zijn met zijn plannen in ver band met de herstrukturering van de landbouwbedrijven, waarbij het ge zinskarakter van deze bedrijven volle dig zou teloorgaan. We hebben er toen op gewezen dat een verwezenlijking van deze plannen, waardoor de landbouwondernemingen een felle gelijkenis zouden gaan ver tonen met kommunistische sovkho- zen of kolkhozen, wel in de lijn kan liggen van de socialistische wereld beschouwing van de heer Mansholt, maar dat onze landbouwers zelf er allerminst zouden mee gediend zijn. Natuurlijk zijn er ook wel in Ameri ka zulke reusachtige bedrijven in de landbouwwereld tot stand gekomen, zodat men hier evengoed van een hyperkapitalistische als van een kom munistische opvatting zou kunnen spreken, wat trouwens overeenstemt met de marxistische ekonomische leer die vooropstelt dat in dit stadi um van grote ondernemingen het veel gemakkelijker wordt over te schake len van het kapitalistische naar het socialistische of kommunistische stel sel. In Amerika zelf heeft men ondertus sen gezorgd voor een afstraffing van dat soort optimistische beschouwin gen ten aanzien van de reuzeonderne mingen. Heel onlangs, immers, heeft President Johnson aan het Congres in de U.S.A. een plan in zeven pun ten voorgelegd om aan de landbouw streken meer voorspoed te brengen, waarin hij het uitdrukkelijk heeft over aanvullende kredieten aan de kleine landbouwers Sommige landbouwbladen nemen de heer Mansholt op de korrel, omdat hij een eigen stelling inneemt inzake de toetreding van E geland tot de EEG en daarbij Frankrijk nogal hard handig te lijf gaat. Wij menen echter dat hierbij meer een politieke voor liefde om de hoek komt kijken en niet alleen zuivere landbouwbelangen, zodat we dit punt hier onverlet wil len laten, ook al omdat de kwestie niet zo eenvoudig is als sommigen omdat ze wellicht bevooroordeeld zijn willen voorstellen. De reden waarom we c'e heer Mans holt hier nogmaals op het matje wil len roepen is, dat hij een hardnekkig voorstander blijkt te zijn van de ver laging van de prijs van melk en bo ter aan de producenten. Hij heeft dit standpunt verdedigd op de vergadering van de ministers van Landbouw van de Zes en er daar bij aan herinnerd, dat de Kommissie de structuur van de landbouwsector probeert te wijzigen ten gunste van een grotere vleesproduktie. Gelukkig werd hij hierbij niet ge volgd door alle ministers van de Zes. We zijn niet gewend onze minister van Landbouw, de heer Héger, veel lof toe te zwaaien over zijn algemeen beleid en daarom kunnen we in dit geval gerust zeggen dat hij zich hef tig verzet heeft tegen de plannen van de heer Mansholt op dit gebied. De heer Héger moet immers ook wel weten hoe de melk- en boter- producenten over zulk voorstel den ken en beseft tevens maar al te goed dat al de landbouworganisaties in ons land dan ook niet anders kunnen dan stellingnemen tegen een verlaging van deze prijzen. We willen daarbij niet eens ondeu gend zijn door te laten verstaan dat de verkiezingen voor de deur staan, want we zijn ervan overtuigd dat onze minister van Landbouw, toen hij zijn houding heeft vastgesteld, zich niet door elektorale beslommeringen heeft laten leiden. (Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom Sinds geruime tijd was het voorzien dat vanaf 1 april 1968 de binnengrenzen van de EEG volledig zouden opengaan voor de zuivelprodukten (met uitzondering van de konsumptiemelk. waarvoor nog een jaar langer zou gewacht worden). De EEG ministers van landbouw zijn ondertussen, nauwelijks een maand vóór de ver valdatum een paar keren twee dagen na mekaar bijeengekomen om het ge meenschappelijk zuivelreglement uit te werken en om de voorstellen uitgaande van de EEG commissie tot gezondmaking van de zuivelmarkt te bespreken. Tegen bepaalde voorstellen is echter onder de drukking van verscheidene land bouworganisaties een zodanig verzet gerezen bij de ministers van landbouw, dat onze minister, Heger, zich tijdens een onderbreking van de besprekingen op 12 maart 11. liet ontglippen dat het hele geval wel een aprilvis zou kunnen worden. Wij hopen dat het inderdaad maar een aprilvis wordtwant moesten de mi nisters van landbouw op de laatste besprekingen die voor 25 en 26 maart e.k. voorzien zijn, nog hals over kop hun goedkeuring geven aan allerlei punten waarrn e ze nu niet akkoord gaan, of eventueel aan nieuwe punten, waarop ze niet zijn voorbereid, dan ziet het er voor onze melkveehouders zeer bedenkelijk uit. De zui- velkwestie is voor het merendeel van onze boeren te belangrijk, dat overhaaste beslissingen en onvoldoend uitgediepte reglementeringen, op zijn minst onverant woord, om niet te zeggen misdadig zouden zijn. DE TOESTAND Het aantal melkkoeien is in de laatste jaren in de zes landen van de EEG nage noeg niet gewijzigd. Toch is de totale melkproduktie gestegen door een toege nomen gemiddelde produktie per koe. Dit is dan gepaard gegaan met een hogere boteropbrengst. die echter niet gevolgd werd door een hoger verbruik. Het resul- BLEU Duitsland Frankrijk taat is natuurlijk dat de boteroverschotten in elk EEG-land (uitgezonderd Italië) de laatste tijd ieder jaar zijn aangegroeid. Hieronder een overzicht van de boter- stocks (in ton) per 31 december, volgens gegevens geput uit Tijd van 24-2-68. (BLEU Belgisch Luxemburgse Ekono- mischie Unie) Italië 1962 4.900 14.600 1963 4.300 23.100 1964 7.100 34.100 1965 9.100 40.400 1966 9.200 47.200 Nu heeft de EEG met ong. 150.000 ton 43.200 53.600 38.700 65.900 76.900 Nederland 19.200 7.200 10.800 21.600 19.000 EEG 81.900 88.200 90.700 137.000 152.300 vooruitzichten van de Euromarktkommis- sie zouden deze overschotten nog telken- jare met ongeveer 40.000 ton toene men, indien geen ingrijpende maatregelen worden getroffen. Dat er met het weg werken van die overschotten rap enorme bedragen gemoeid zijn, is goed te begrij pen, wanneer op de wereldmarkt prijzen van zelfs 15 (vijftien!) fr. per kg worden toegepast. De totale kosten zouden tot ongeveer 18 miljard fr. per jaar oplopen, maar de heer Mansholt gewaagt voor het volgen de seizoen reeds van 40 miljard, indien de huidige strekking niet kan tegengehouden worden. VOORGESTELDE MAATREGELEN De EEG-kommissie heeft dus bepaalde maatregelen ter goedkeuring voorgelegd aan de vergadering van de ministers van landbouw. Enerzijds zou men kunnen pogen de af zet rechtstreeks of onrechtstreeks te ver hogen. bv. door het vetgehalte van de kon sumptiemelk te verhogen tot 3,50 ook door meer botervet te laten in het mager- melkpoeder voor de veevoeding, of nog door afzet van boter tegen gedeeltelijk verlaagde prijzen, bv. aan ziekenhuizen en andere sociale instellingen, aan be paalde verwerkende nijverheden, aan het leger, voor voedselhulp aan de ontwikke- lingslanden, enz...ook nog door af en toe een partij gesmolten boter op de markt te brengen, of door de margarine prijzen te verhogen door toepassing van bepaalde heffingen, enz... enz... Anderzijds wil men pogen de pnxluktie te verminderen door ze minder interes sant te maken door verlaging van de richtprijs van de melk ofwel door de in terventieprijs voor de boter, waarvan de werkelijke melkprijs zal afhankelijk zijn, gedurende enkele jaren te blokkeren Men zou de kleinere melkveehouders met hoogstens vijf melkkoeien ertoe wil len aanzetten ermee uit te scheiden door toekenning van een bepaalde beëindi gingspremie Men denkt zelfs aan een hogere belasting op de voederkoeken Ook spreekt men van hogere prijzen voor rundvlees samen met lagere melkprijzen om meer boeren ertoe aan te sporen naar vetmesterij over te gaan. Tenslotte werd ook een woord gezegd over ernstige kontrole op de boterverval- (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom1 WÊÊÊÊÊÊ ■MBM Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1