Industrialiserin g van de landbouw VOOR de RAPEN Koerswijziging in de Sovjet-Russische landbouw Kantoren en magazijnen gesloten VOLLEDIGE BEMESTING WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Vrijdag 19 juli 1968 47ste Jaargang nr. 2340 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Men spreekt soms over de noodza kelijke industrialisering van de land bouw. Men wil hiermede op de land bouw datgene toepassen wat het suk- ses is geweest van de nijverheid. Hier bij wordt echter doorgaans uit het oog verloren dat er een grondig verschil bestaat tussen deze twee takken van de menselijke bedrijvigheid. Een paar voorbeelden zullen dit duidelijk ma ken. Nemen we, bijvoorbeeld, het maken van auto's, radio's, TV-toestellen, koel kasten, enz. Het is mogelijk steeds meerdere en betere toestellen op de markt te brengen, ze steeds vlugger te vervaardigen. Dat gaat echter niet met landbouwprodukten. Moest dit wel het geval zijn dan had de nijver heid zich reeds sinds lang van de land bouw meester gemaakt. Er werden in die richting wel enkele pogingen ondernomen, waarvan er een paar een zekere bekendheid hebben verworven. Henri Ford, die het ketting systeem uitvond voor het vervaardi gen van auto's, dacht dat het mogelijk moest zijn volgens dezelfde metho den ook betere uitslagen te bekomen in de landbouw. Daar hij zelf de zoon was van een landbouwer, stelde hij groot belang in landbouwvraagstuk ken. Hij kwam echter tot geen noe menswaardige uitslagen. Renault, een andere bekende autofabrikant, wilde het ook op zijn beurt beproeven, kocht daarvoor zelfs een groot domein in de omgeving van Evreux, maar ook hij moest het tenslotte opgeven. Men mag nooit uit het oog verliezen dat de landbouw afgestemd is op de natuur, en dat het niet mogelijk is, ten zij in zeer beperkte mate, de natuur te dwingen. De nijverheid kan wel werk tuigen ter beschikking van de land bouw stellen om het bewerken, het zaaien en het oogsten te vergemakke lijken, maar het produkt zelf hangt ai van de natuur, van de grond, van het weer allemaal elementen waarop in dustrialisering geen va': heeft. In de nijverheid speelt ook de snel heid een grote rol. Het is mogelijk steeds meer voort te brengen door steeds sneller te werken. Dat een fa briek enkele duizenden auto's per dag uit haar werkhuizen zou laten komen is geen probleem meer. Maar dat geldt niet in de natuur. Om een os voort te brengen zal men steeds duizend dagen nodig hebben. Om graan te oogsten zijn er enkele maanden nodig. Indus trialisering heeft hier geen zin. De tijd die er nodig was honderd jaar gele den, is er nu nog nodig, en zal er ook morgen nog nodig zijn. Zo ook in de bosbouw. Een eik krijgt maar eerst een zekere waarde vijftig soms honderd jaar nadat hij geplant werd in de nijverheid zou zo iets geen zin hebben. De bosbouw is trou wens de enige menselijke bedrijvig heid waar nog in tientallen van jaren, ja, met eeuwen gerekend wordt. In de nijverheid kunnen ook zeer ho ge of zeer lage temperaturen een gro te rol spelen. In de landbouw niet daar speelt de temperatuur een rol voor zover zij ligt tussen 0° en 30° C. dat is al. In de nijverheid kan er ge werkt worden onder zeer hoge druk. In de landbouw speelt alleen de atmosfe rische druk een rol. Al wat hoger ligt is katastrofaal. Het heeft bijgevolg geen zin te spre ken en te ijveren voor industrialise- Z/e vervolg 2e bladz. Ie kolom Voor* de komende rapenoogst zijn een gamma Volledige Samengestelde Meststoffen in magazijn beschikbaar, en wel met volgende inhoud 10/8/18 - 12/12/20(S) - 13/13/21 - 9/7/14(S) - 5/9/15 - 2/12/15 alles in plastiek zakken aan zeer voordelige prijzen afgeleverd. Prijsvermindering vanaf 2.000 kg. Wij raden onze leden en verkopers aan zich tijdig te voor zien. Het verlof voor de Nationale Feestdag wordt officieel vastge steld op 22 juli. Het is een verplichtende ver lofdag en we zijn verplicht onze burelen en magazijnen te sluiten op maandag 22 juli a.s. In 1966 werden in Sovjet-Rusland uitgestrekte landbouwgronden in per soonlijk beheer en vruchtgebruik toe vertrouwd aan kleine groepen van landbouwers, die vrijwillig hadden aangenomen deze gronden te bewer ken volgens hun eigen opvattingen met dien verstande dat ze de even tuele winsten zouden opstrijken en on der elkaar verdelen. Dat betekende voor Sovjet-Rusland een totale omme keer in de tot nog toe gevolgde land bouwpolitiek. Tot zeer onlangs werd dit initiatief geheim gehouden, maar werd nu open baar gemaakt door een der voornaam ste kranten van Moscou La Gazetta Litter Het kwam neer op de toepas sing der opvattingen van de Russische agronoom Jouline die, zelf geïnspi reerd door de theoriën van Prof. Lie- bermann, op een kongres in 1965 een plan had voorgedragen voor de red ding van de Russische landbouwgron den, die niet of slecht bewerkt wer den. In zijn opvatting kwam het erop aan de bewerking van deze gronden toe te vertrouwen aan enkele vastbe sloten landbouwers, die ze in vrucht- beheer zouden bewerken in naam en op aanvraag van het Russische volk. De eigendom van de gronden zou dus niet aan deze landbouwers worden overgemaakt, maar ze zouden er de vruchten van hun arbeid op kunnen plukken. Zo opgevat zou een dergelij ke handelwijze niet in strijd zijn met de socialistische opvatting van de eigendom, beweerde Joulino. Een jaar na deze stellingname van Jouline verscheen er in de Izvestia een artikel waarin betoogd werd dat het hoog tijd was om zo spoedig mo gelijk een einde te maken aan het on persoonlijk karakter van de Russische landbouw. Dit was een rechtstreekse aanval op het kollektivisme dat tot dan toe in de landbouw de norm was ge weest. Het is ook rond dezelfde tijd dat het besluit werd genomen het met de landbouw over een andere boeg te werpen, m.a.w. een einde te stellen aan de sinds 1930 gevolgde landbouw politiek. In voor ons verstaanbare ter men kwam het hier op neerde Rus sische boeren zouden pachters wor den. Om te beginnen een gedeelte onder hen. In verschillende streken van Sovjet- Rusland werd dan op kleine schaal een proef genomen, in de streek van Vo- ronej echter op grote schaal. Hier zou volgens de reeds vermelde Gazetta de bestuurder van de kolkhoze Vic toria het beheer van 750 hektaren landbouwgrond hebben toevertrouwd aan een groep van 12 landbouwers zij kregen daarbij de nodige zaden en Zie vervolg 2e bladzijde 2' kolom Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 JU: i«t1 jsMi '.uamai» m

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1