1 DE MELKPRIJS wordt een drama Veredelde zaaigranen voor de herfst WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Vrijdag 23 augustus 1968 47ste Jaargang nr. 2345 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON In Landbouwleven van 10 augus tus vinden wij een bijdrage welke wij graag overnemen omdat wij geheel in stemmen met de inhoud. Het vraagstuk van de melkprijs is in feite van kapitaal belang voor onze veehouders en er dient dringend een oplossing gezocht voor die verwarde toestand. Hier volgt bedoeld artikel In Nederland, Frankrijk en West- Duitsland wordt aan de producenten een melkprijs betaald die 25 tot 75 ct. lager is dan bij ons. Vermits de zuivelprodukten, behal ve consumptiemelk en room, vrij over de grenzen kunnen in de E.E.G. is het duidelijk dat onze melkprijs in 't ge drang zal komen. Wanneer in ons land de melkprijs goedkoper zou zijn in één provincie dan zou er onvermijdelijk een prijsdaling ontstaan in de andere provincies. Welnu vermits de handel voor de meeste zuivelprodukten eyen ongehinderd kan gebeuren tussen de E.E.G.-landen als tussen onze provin cies zal de prijs van het ene land deze van het andere land onvermijdelijk be ïnvloeden. Wat blijft er dan over van het be houd van de melkprijs die men be loofd heeft Men heeft inderdaad getriomfeerd omdat er gezegd is dat onze melk prijs werd gevrijwaard en dat aan de arbeidsvergoeding van de melkvee houder niet zou worden geraakt... Maar is het niet dikwijls zo dat er bij politiekers en dergelijke, een groot verschil bestaat tussen zeggen en doen Op 24 juli 1966 werd in de E.E.G. beslist de richtprijs voor de melk op 4,55 F te behouden zonder meer. Maar bij latere besprekingen had men het over een streefprijs en daaronder moet worden verstaan een melkprijs die nagestreefd wordt in de mate waarin de afzetmogelijkheden op de markt van de Gemeenschap en op de markten daarbuiten het toelaten. Met andere woorden, de prijs van de melk wordt gekoppeld aan de af zetmogelijkheden. Dat wil zeggen dat er geen enkele waarborg bestaat tot het halen van de beloofde prijs. Het gevolg van die toestand heeft zich onmiddellijk laten gevoelen. Vol gens de inlichtingen waarover wij be schikken zouden reeds minstens 10 kaasfabrieken hun produktie hebben stopgezet voor onbepaalde tijd. Zij zien geen uitkomst meer i.; de concur rentie met de Hollandse goudakaas, die in ons land rond de 5 F goedkoper kan worden aangeboden. Welke prijs zullen die kaasfabrieken kunnen betalen voor de melk Medeplichtigen gevraagd. In een persbericht van vorige woensdag vraagt de Boerenbond dat dringend gevolg zou gegeven worden aan zijn voorstel tot oprichting van een overlegorgaan tussen de land- bouwberoepsorganisaties en beroeps verenigingen van de zuivelnijverheid. De reden voor dit dringend voorstel is het probleem van de melkprijs aan de producent. Als besluit zegt de B.B. dat de melkproducenten hun zeg moe ten hebben betreffende de te betalen melkprijs. Maar overleg tussen de beroepsor ganisatie van de Boerenbond en de zuivelnijverheid moet toch nu niet meer verwezenlijkt worden, ledereen weet toch dat de Boerenbond het voor het zeggen heeft in de meeste Bel gische melkerijen. Of is de Boeren bond niet meer zeker van zich zelf om dat zijn belangen in de melkerijen zo groot zijn dat hij voortdurend voor de moeilijke keuze staat tussen de ver dediging van de melkproducenten en zijn belangen in de zuivelindustrie De oproep tot overleg tussen land- bouwberoepsorganisaties en zuivelnij verheid lijkt dus tamelijk onoprecht. Wat betreft de noodzakelijkheid om de melkproducent te betrekken bij het vaststellen van de uit te betalen melk prijs, is het duidelijk dat hier gezocht (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) In aansluiting met onze mededeling van voorgaande week geven wij hier na onze bevindingen inzake tarwe. Wij hebben het nuttig geacht proef en vergelijkingsvelden voor graan gewassen en ook andere praktijkvel- den te gaan bezichtigen en ter plaatse te bestuderen. Wij hebben practisch alle courante variëteiten ter plaatse onderzocht en door vakkundige men sen onze vragen laten beantwoorden. Wij vinden het zeer interessant dat de gedragingen van de verschillende soorten nu in deze slechte weersom standigheden zeer verschillend zijn. Wij geven U onze bevindingen per variëteit zo objectief en practisch mo gelijk terug. Wij geven de beschrijvin gen alfabetisch per variëteit. Wintertarwes AIDA Een variëteit die nieuw is en sedert verleden jaar op de rassenlijst staat. Volgens de mededeling is deze varië teit zeer wintervast. De strolengte is middelmatig, en de legervastheid is zeer goed. Het uitzicht en de afrijping geven een goede indruk. Ze rijpt tot in de aren toe schoon geel af. Schot op stam hiertegen is ze zeer goed bestand en er is ook nog geen schot waar te nemen. De kwaliteit van het graan is goed en er is nog geen beschadiging vast te stellen. Ze is weerstandbiedend te gen uitval. Van deze nieuwe variëteit is nog niet veel zaaigraan beschikbaar. Vol gens mededelingen is dit de soort die de hoogste opbrengsten geeft. BEAUFORT De wintervastheid van deze variëteit is middelmatig. De strolengte tamelijk kort en goed stevig. Het uitzicht en de afrijping zijn goed. De weerstand tegen schot is middel matig tot goed. Uitval op stam middelmatig weer standbiedend. Er is een licht begin van uitval. BRIGIT De wintervastheid van deze variëteit is zeer hoog. De strolengte is middelmatig lang en voldoende stevig. Het uitzicht en de afrijping is zeer goed. Mooie gele afrijping. Deze variëteit is gekend voor haar sterke weerstand tegen schot op stam, waardoor de kwaliteit van het graan goed is. Ze is weerstandbiedend tegen uitval. CAMA Deze variëteit is nog maar aan haar tweede praktijkjaar. De wintervastheid volgens de be schrijving is middelmatig tot goed. Ze heeft zeer kort stro en is goed ste vig. Het uitzicht en de afrijping is niet schoon. Ze heeft een grijze afrijping. Ze moet hier wel iets toegegeven wor den omdat ze tamelijk vroeg is. De weerstand tegen schot op stam is goed. De korrelkwaliteit laat te wensen over en geeft aangeslagen korrels. De weerstand tegen korreluitval op stam is goed. CAPPELLE DESPREZ De wintervastheid van deze variëteit is gekend en ligt aan de zwakke kant. De strolengte is middelmatig kort en goed stevig. Het uitzicht en de afrijping zijn zeer goed. De weerstand tegen schot op stam is goed alsook de kwaliteit van het graan. Tegen korrelverlies op stam is ze goed weerstandbiedend. Deze oude variëteit houdt haar nog goed op haar plaats. Zie vervolg 2e bladzijde 2' kolom Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1