RUWVOEDERONDERZOEK V arkensf okker i j WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Specialisatie en selectie in de -i'.r.lr' j.V? (Zie vet volg 2 e bladziide 1' kolom Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom) Vrijdag 8 november 1968 47ste Jaargang nr. 2356 •- 1 •/w. Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Langs alle zijden worden de land bouwers en veehouders er toe aange spoord hun bedrijf op een zo rationeel mogelijke manier uit te baten en aller lei hulpmiddelen worden hen ter be schikking gesteld om dit doel te be reiken. Denken wij o.m. maar aan het gebruik van geselekteerd zaai- en plantgoed, van aangepaste rassen en variëteiten, en ook aan de melkcon- trole, die toelaat de minderwaardige dieren op te ruimen, aan grondontle- ding, die een ekonomisch verantwoord gebruik van de meststoffen verzekert. Ook het winnen van ruwvoeder op het bedrijf zelf en dit geldt dan vooral voor gemengde bedrijven en voor veehouders is een belangrijke faktor bij de rationele uitbating van het bedrijf. Van het ekonomisch belang van de ruwvoederwinning is thans wel ieder een overtuigd er stellen zich echter nog tal van vraagstukken wat betreft de wijze van bewaren en de manier van vervoederen. Inderdaad, waarop kan de landbouwer of veehouder zich steunen om de kwaliteit van het door hem gewonnen en bewaard voeder te beoordelen en hoe kan hij te weten komen welke de juiste hoeveelheid is, die hij ervan ter beschikking moet stellen aan de dieren Er zijn verschillende faktoren die de kwaliteit en de voederwaarde beïn vloeden van het ruwvoeder dat de dieren voorgezet wordt, o.m. de grond, de bemesting, de groeiomstandighe- den, de weersgesteldheid bij de oogst en het inhalen, de manier van bewa ren e.d. Elke landbouwer weet bij on dervinding dat er b.v. tussen hooi en hooi een merkelijk verchil in kwaliteit kan bestaan en dat er b.v. met de benaming silovoeder een oneindige reeks voeders, met sterk uiteenlopende voederwaarde, kan aan geduid worden. Om de hoeveelheid voeder te bepa len, die aan het vee moet verstrekt worden kan de landbouwer weliswaar beroep doen op de gegevens vervat in voedertabellen. Deze tabellen echter geven enkel de gemiddelde waarde aan voor een bepaalde soort ruwvoe der en in veel gevallen wijkt de wer kelijke waarde van het voeder af van de aangegeven waarde in de tabellen in sommige gevallen zelfs zodanig dat grote fouten kunnen gemaakt worden bij de berekening van het rantsoen. Het gebruik van dergelijke tabellen is daarenboven slechts doorgedrongen bij enkele, zeer vooruitstrevende landbouwers. In het algemeen wordt er gewoon onoordeelkundig gevoe derd, Het spreekt vanzelf dat derge lijke manier van voederen steeds ver lies betekent voor de landbouwer, het zij rechtstreeks door verspilling van voeder, hetzij onrechtstreeks door la gere produktie bij de dieren. Het groot voordeel, bekomen door het winnen van ruwvoeder op eigen bedrijf, gaat gedeeltelijk terug verloren door het onoordeelkundig gebruik van de voe ders. Vele landbouwers zien dan ook uit naar de mogelijkheid de kwaliteit van hun voeders te leren kennen om een evenwichtige en nauwkeurige voeder balans op te stellen. Om deze mogelijkheid te verwezen lijken werd door de Bodemkundige Dienst van België te Heverlee een af deling opgericht voor ruwvoederonder- zoek. Dit onderzoek verstrekt juiste cijfers, die de landbouwer inlichten over de kwaliteit en de voederwaarde van zijn ruwvoeders. Wat moet de landbouwer doen, die wenst ruwvoederonderzoek te laten uitvoeren De weg, die dient gevolgd om ruw voederonderzoek te laten uitvoeren door de Bodemkundige Dienst, is te vergelijken met de weg, die gevolgd wordt bij het grondonderzoek. Daar de meeste landbouwers met grondonder zoek vertrouwd zijn, zal ook het ruw- voederooderzoek voor hen geen spe ciale moeilijkheden meebrengen. De landbouwer zal zich richten tot de er kende staalnemer van de Bodemkun dige Dienstdeze zal al het nodige doen voor het nemen en verzenden van de stalen en het invullen van de formulieren achteraf zal hij ook de ontledingsuitslagen aan de landbou wer bezorgen. De ontledingsuitslagen worden steeds zo vlug mogelijk afge leverd volgens de aard en de uitge breidheid van het onderzoek schom melt dit tussen één en drie weken. In de tegenwoordige varkenshoude rij grijpen er evoluties en verschuivip oen plaats die niet zonder gevolgen blijven voor de varkensfokker. Enerzijds maken we een groei naar SPECIALISATIE mede in de varkens houderijen, waardoor er grote zeugen stapels gevormd worden die dan ook meer en meer in artificiële omstan digheden gehouden worden. Anderzijds is de SELEKTIE op ge vleesdheid, van onze twee nationale rassen, in een vergevorderd stadium getreden, waardoor dieren ontstaan met quasi anatomische misvormingen die terzelfdertijd veel gevoeliger ge worden zijn voor allerhande ziekten die een negatieve invloed uitoefenen op de produktie. 1DE SELEKTIE Selektie op gevleesdheid is een noodwendigheid voor de produktie van slachtvarkens die moeten beantwoor den aan de eisen gesteld door de ver bruiker. Maar er kleven aan deze selektie ook enkele ongewenste gevolgen. Het is nu voor niemand een geheim meer dat de selektie op gevleesdheid een verhoogde gevoeligheid voor spierde- generatie met zich mee brengt. De drie gekende verschijnselen die zich voordoen zijn bleke kleur van het vlees waterigheid van het vlees de carré-ziekte. Selektie op gevleesdheid heeft nog een ander gevolg waar spijtig genoeg tot nu toe minder aandacht wordt aan geschonken. Als we een varken, dat voldoet aan de norm van goede gevleesdheid, be kijken, dan zien we dat de overdreven vleesmassa's trekkingen en drukkin gen uitoefenen op de ledematen waar door deze in abnormale standen ko men te staan, Laten we zo een dier lopen dan zien we zeer dikwijls dat het moeite heeft om zich normaal te bewegen. Twee direkte gevolgen zijn dan in veel gevallen te bespeuren namelijk overgevoeligheid voor rachitis en overgevoeligheid voor gewrichtsaan doeningen. De aanleg voor rachitis is het ge volg van het feit dat de ontwikkeling van het skelet niet altijd gelijke tred gehouden heeft met de ontwikkeling van het spierstelsel. De gevoeligheid voor gewrichtsaan doeningen is het gevolg van de abnor male druk en trekking waaraan de ge wrichten onderworpen worden door de grote spiermassa's. Deze drie negatieve facetten van de selektie op gevleesdheid, namelijk de gevoeligheid voor spierdegeneratie, voor rachitis en voor gewrichtsaandoe ningen, mogen niet uit het oog ver loren worden, door de verantwoorde lijken van de selektie van onze var kensrassen noch door onze fokkers zelf. 2. DE ARTIFICIËLE OMSTANDIGHEDEN De belangrijkste aspekten van de ar tificiële omstandigheden van de var kensfokkerij, als gevolg van het inten siever worden van de varkenshouderij zijn ongeveer de volgende a) Er worden grotere eenheden ge vormd waardoor grotere besmet tingsmogelijkheden ontstaan door het kontakt van grotere aantallen dieren onderling. b) De dieren genieten minder en min der van buitenloop waar ze toch nog allerhande gekende en onge kende groei- en gezondheidsfakto- ren, als vitaminen en sporenele menten, opdeden en van de open lucht en van bewegingsvrijheid ge noten. c) De zeugen worden kort gehouden in bindstanden, ligboxen of zeer beperkt beloop met eetstanden. In deze kunstmatige omstandigheden kunnen de dieren niet de warmste geïsoleerde ligplaats uitzoeken, kunnen de dieren niet zelf zoeken naar een plekje zonder tochten anderzijds krijgen de dieren ook de kans niet hun weerstand te stalen door lichaamsoefening. Minderge- hard als ze zijn, zijn ze verplicht het kunstmatig geschapen milieu, dat hun werd toegewezen, te on dergaan zoals het zich voordoet in

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1