Storrnc en De Raedl. BIJEENKOMST DER GENTSCHE MAATSCHAPPIJEN. Zondag morgend om 11 urn had ei- in het lokaal de Liberale Associatie ter stede eene vergadering plaats, die, wij zijn ervan overtuigd, oenen allergelukkigston invloed zal hebben op den uitslag onzer i kiezing. Wij bedoelen eene vergadering van de voorzitters en secretarissen van al hetgeen men mag noemen de liberale maat schappijen der stad Gent. De vereeniging was talrijk niet minder dan 39 verschillige maatschappijen waren vertegenwoordigd en getuigden aldus van hare belangstelling in den uitslag van den tegenwoordigen kiesstrijd. Die belangstelling is van veelbeduidenden aardis zij niet het treffendste bewijs dat alle de werkzame, verstandige elementen j der stad gewonnen zijn voor de liberale gedachten? dat de stedelijke bevolking dooi en door liberaal is, en het nog veel meer zal zijn dan heden,' indien iedereen onaf hankelijk en vrij gelaten werd in zijne politieke denkwijzen, indien de klerikale kiesbroddelaars, met de geestelijkheid aan het hoofd, niet aan honderde kiezers door allerlei dwangmiddelen de vrijheid ontno men Waar zijn, buiten de patronages en den krocb,1, den katholieken kring en de ver eeniging der vrije kiezers (o spotemij!} de klerikale maatschappijen der stad? Ofschoon zich met geene politiek bezig houdende, mogen alle die kringen, waai de geest des volks in leeft, dus waarlijk liberale kringen worden genoemd. M. Rollin-Jaequemijns die. in naam van het middencomiteit, eene vlaamsche toe spraak tot de vergadering hield, deed dat punt met helderheid uitkomen. De kerk heeft de spreuk aangenomenAlwie niet. voor mij is. is tegen mij - t is de spreuk van een dwingeland, die alles aan zijne heerschzucht wil onderwerpen. De liberalen redeneeren geheel anders. Zij zeggen Wie niet tegen ons is, is voor ons. Het princiep van het libera lisme is de vrijheid, de onafhankelijkheid van liet geweten. Zij, welke die vrijheid willen beperken en onderwerpen aan het gezag van het blind geloof, zij zijn kleri- kalen, zij zijn tegen ons. Wie zulke onder ping 'niet zoekt, wie de vrijheid eerbiedigt, van rechtswege liberaalis voor ons al houdt hij zich ook nimmer mot strij dende politiek bezig. M. Rolin-Jaequemyns, in naam der Liberale Associatie, lieel't dra tot alle die kringen die, „olijk onze oude -rlaamsche gilden, alle de werkzame elementen der bevolking m zicli sluiteneenen wannen oproep gedaan opdat zij zich' met krachtdadigheid aan het werk zouden zetten voor het welgelukkenop 23 de zer, der candidatuur van don heer de Ker- chove, burgemeester van Gent. Zonder in vele beschouwingen te treden nopens de politieke vraagstukken en de ge dragslijn van ons ministerie, heeft de rede- naar zich vooral geplaatst op liet terrein van het maatschappelijk en ja, huishoudelijk be lang dat zich hecht aan den zegepraal van liet liberalisme. In gepaste woorden, waarvan de waarheid iedereen heeft getroffen heeft hij doen uit schijnen hoe, voor eenige jarentoen nog de liberalen aan 't bewind waren, de vrede en de eendracht in de maatschappijen gelijk in de huisgezinnen heerschten, en hoe sindsdien de klerikalen gedurig trachten in alle vereeni- gingen te dringen, om er-den meester te spe len, om er te gebieden en twist te zaaien, en j hoe zij die vereenigingen trachten te bena- deeligen en teniet te doen, wanneer zij er niet in lukken, ze in het klerikale water te doen zwemmen. Dat heeft men bij voorbeeld gezien in het Van Crombrugghe's Genootschap, waarvan de heer Rolin voorzitter isdat heeft men ook ondervonden in het Willems-Fonds, eene der nuttigste volks-instellingen die men kan stichten en die buiten alle staatkundig of godsdienst ig gebied werkzaam is en nogtans gedurig aangevallen wordt door de klerikalen, omdat zij er zich niet meester hebben kunnen van maken.... Dat heeft men ook gezien in de Maat schappij tot bevordering van Nijverheid en Wetenschappendie sinds jaren tentoonstel lingen inn--lit van ajlr-f .":lu industriëelo voorworpen door grot té en TA'eiiie bazen ver vaardigd. Dat kunnen de klerikalen ook niet duldenzij vinden dat er geene liberale tafels en stoelen, geene liberale kachels, geene libe rale machienen mogen bestaan, en wat hebben zij gedaan Om die onpartijdige tentoonstel lingen te niet te doen, hebben zij er klerikale ingericht, waar men rechtgeloovige potten en pannen vindt en in God geloovende boeren karren Nevens liet Willems-Fonds, het David- Fonds, nevens de volksbibliotheken van het Willems-Fonds, de katholieke kwezel-biblio theken; nevens de tentoonstellingen der Maatschappij van Nijverhèid en Weten schappen, de klerikale tentoonstellingen; ne vens de onderscheidene maatschappijen tot nut of vermaak, de patronages, en wat weten wij niet al Geene enkele maatschappij, die tegenwoor dig in haar beslaan of ton minste in hare rust niet bedreigd wordt, indien zij er niet in toe stemt ten volle klerikaal te worden. Ziedaar den toestand. Is het niet hoog tijd dat onze gentsche maatschappijen, die krach tige elementen van ons volksbestaan, tegen die vervolging, tegen die nieuwe soort van inkwisitie strijden? Met het oog op de tegenwoordige kiezing wat hoeven zij te doen Van den eenen kant heeft men als kandi daat den'heer de Kerchove die sinds achttien jaren burgemeester is van Gent, die zich gedurende dit aanzienlijke tijdstip op de ver dienstelijkste wijze van zijne taak heeft gekweten, van wien geen enkel klerikaal zou kunnen zeggen dat hij hem eenig welkdanig nadeel heeft berokkend, de populairste man van onze gentsche bevolking, en van den anderen kant, eenen onbekende, eene nulliteit die nooit aan de openbare zaken eenigen dienst heeft bewezen noch bekwaam is er te bewijzen, en die de waardige opvolger van Pieter Debaets moet zijn. De redenaar herinnert hier welke de positie was, die de overledene in de gentsche depu tatie bekleedde. Door zijne populariteit, die hij grootendeels aan zijn rondborstig karakter verschuldigd was, was hij het die aan 't hoofd dier deputatie stond en de geheele lijst deed zegepralen. Hij was tegenover zijne zes mede leden gelijk eene locomotief, die zes zware wagens moest medeslepen.... En die voort slepende kracht verwacht men thans van M. Storme-Brasseur Ons verslag zou te lang worden, indien wij hier punt vóór punt al de beschouwingen herinnerden, waarin M. Rolin-Jaequemyns is getreden. Bepalen wij ons met te zeggen, dat zijne heldere, krachtige en sympathieke toespraak ten beste door de talrijke vergadering mét luide toejuichingen werd onthaeld, en dat iedereen de zitting verliet met nieuwen moed en hieuwen ijver. Die moed en die ijver zullen beloond worden mot wnon -7 ago jifo*! op ÖO dcooir! Storme-Brasseur komt voorbij liet paleis van justicie met zijnen kop tusschen de beenen, het voorhoofd gerimpeld, de oogen draaiend. Zijne ooren tinten hij meent ge durig eene buis te liooren rommelen. Hij blijft voor° de plakkaten staan, die op den muur prijken. Eerste plakkaatMen vraagt nen kleri kalen kandidaatvoor de konditien te bevra gen in den Cercle Catholique. Potverdommen, mompelt hij, ze hebben inij daar uitgeplakt, even als men eene keuken meid pour lout faire vraagt. Tweede plakkaat Openbare veiling van van buizen op den 23 November. Instelpen- ningen te winnen. Ai, ai, ai, zucht hij, indien ik instelde, dan zou ik ten minste een beetje profijt doen^

Klokke Roeland | 1875 | | pagina 2