ORGAAN DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ. Alles voor en door het volk! Een verdiend standbeeld. Parlement. Gedenkt den Priester Daenspenning. Kozijntjeswinkel. Het Vlaggefees! te Wetteren. NEGENDE JAARGANG, Nr 6 5 CENTIEMEN PET NUMMER. KLOKKE ROELAND Mijn naam is Roeland, Als ik klep is hel brand, Als ik luid, o heil en glorie, Is 't victorie, In Vlaanderenland I ABONNEMENTSPRIJS vooraf betaalbaar. Een jaar 2,5o fr.; 6 maanden i,5o fr.; 3 maanden o,8o fr. (Voor 't buitenland 4,60 'sjaars). Men schrijft in bij P. Van Schuylenbërgh, uitgever, Kerkplein, Ninove, en in alle postkantooren van het knd. ANNONCENPRIJS per drukregel: Gewone annoncen o,i5 dikwijls herhaalde bij overeenkomst; vonnissen o,5o reklamen 0,75. Alle briefwisseling, vrachtvrij. JotOngéteekcndo blieven worden geweigerd'. Men zcnde alles vSSr donderdag m'ddag. Men wedijvert langs om meer voor 't inzame len der gelden welke dienen moeten tot het op richten van een standbeeld van Woeste, en men mag gelooven dat er zullen duiten bijeenkomen, immers ze hebben ze zitten daarbij 't middel om veel te krijgen is niet slecht gekozen elk teekent in en men weet dat men naarmate stijgt in godsdienst als men veel geeft, al was 't maar huichelarij en uw leven nog zoo berispelijk. We vernemen dat het standbeeld niet gaat ge plaatst worden waar het eerst geschikt was te Aalst, op de plaats waar de rooversLoofdraan Jan de Lichte werd geradbraakt en gehangen, maar eenige meter? verder, meer westwaarts, juist voor het standbeeld van Dirk Martens, den vader der boekdrukkunst in Belgiëen men heeft gelijk, want hoe groot ook de verdienste en de roem was van Dirk, toch wordt hij in de schaduw gesteld door de kunst des heeren Woeste. Oor deelt liever. 't Zal in Juni aanstaande 25 jaar zijn dat onze cijnskiezers Karei hebben gestemd en naar de Kamers gezonden, om er de belangen van het arrondissement te gaan verdedigen; hij zal dus hiervoor het ronde sommetje van honderd dui zend frank, zonder de kleine pjofijtjes natuurlijk mede te rekenen, hebben ontvangen, en ziehier wat we zooal hebben verkregen. In -1874. intrede van M. Woeste in de Kamer, kwamen de fabriekwerkers van Ninove thuis met 20 25 fr. per week, nu den helft minder, dank de duilsche besctieriuingswetioo we vers hadden minstens van 18 tot 30 fr. en Dog meer per week, en nu, vóór 't inrichten der we- verssyndikaten van Denderhautem en Kerckxken, was hun loon gedaald tot gemiddeld tien stuivers, 90 centiemen, per dag, en dan werden ze nog afgeperst in de banmolens of achterwinkels dei- fabriekanten hetzelfde geldt voor al de andere nijverheidstakken van het arrondissementsteks- kensnijverheid, gedood door de regeering zelve, die de duitsche stekskens laat toekomen in voor waarden onder welke onze belgische stekjes niet mogen gemaakt wordeu handschoen- en bloe- menmaken, alles in gelijke mate verminderd. En voor wat de landbouw betreft, daar is het nog slechter mee gesteld op onze gemeente al leen, met eene bevolking van 2000 inwoners zijn er sinds 1874 tot nu, niet min dan 40 groote pachthoeven verdwenen, waarvan ik de namen beschikbaar houdt en hiervan is er geen enkele die op zijne renten is gaan leven, integendeel. En zoo is het op iedere gemeente; daarbij, ge hoeft maar eens in de herberg te gaan om te zien hoe er nog dagelijks plakbrieven aan den muur han gen van landbouwers wier boel door uitscheiding van bedrijf verkocht wordt. In 1874 waren op ons dorp 2 franschmans, al de overigen verdienden hun brood, heden zijn er 150 welke de grens oversteken, omdat ze anders zouden worden prijs gegeven aan den honger, en die daarenboven nog worden gelijk gesteld met dieven en moordenaars, daar ze in de onmo gelijkheid gesteld worden ooit hun kiesrecht uit te oefenen. De rechtstreeksche belastiDg is sedert met een derde vermeerderd en we raden de boerkens aan een biljet van 1874 en nu een van 1899 te nemen, ze na gedaan onderzoek zorgvuldig sam8n te vouwen en aan M. Woeste te zenden. Ze kunnen nog dienen om zijnen praalwagen mede te ver sieren. En voor wat de onrechtstreeksche belas tiDgen betreft, mijn God 1 uw hoofd zou draaien van al die miljoenen belastingen op tabak, jene ver, enz., enz., welke ze sedert al uit onzen zak geklopt hebben, en waarvan voor 1874 geene spraak was. De landbouwprodukten, Inzonder de nijver- heidsplanten, zijn den helft gedaald in prijs, zoo als tabak en hop, het koolzaad 4/3 en het Ylas is zonder waarde geworden, verdrongen door het katoen en het vlas uit Rusland, terwijl de pach ten nagenoeg dezelfde bleven, immers 't is omdat wij strijden om ze te doen verlagen dat men heele reesems banvloeken naar ons hoofd slingert, zelfs sommige landbouwingenieurs, aanbidders van M, Woeste. Ook zou men verwonderd zijn, moest men de fabelachtige som kennen der hypotheken welke sedert in het arrondissement zijn genomeD. Deze plaag der dorpen is als een net over onze Vlaan deren gespannen en zal weldra de gansche lucht- luimte hebben ingenomen. Zoo sprak verleden week een mijner vrienden met zijn grondeigenaar, eenen miljoenrijken ba ron der provincie Antwerpen, welke hem inlich tingen vroeg over den aard der goederen van zekeren grooten landbouwer uit het arrondisse ment Aalst, op wiens goederen 't baronske een hypotheek had van zoo wat 54.000 fr. Hewel den een of den anderen dag worden de huidige palen uitgeroeid en vervaügen door andere met den naam op van Mr den baron. Dj boer zal nog eeni- gen tijd voortsukkelen om eindelijk te recht te komen in de eene of andere voorstad van Brussel beladen met renteboekjes of... schulden. En nu om het genereus hert van M. Woeste te leeren kennen, hoe mild hij was met de 100.000 ballekens, zal 't volgende feit voldoende zijn. In 1895 werd te Aalst eensklaps het groot fa briek Van der Smissen gesloten en door deze ramp bevonden hun meer dan 500 werklieden op straat, broodeloos gesteld. Een onderstandskomiteit werd ter plaatse ge sticht waarvan onze goede vrienden, M. Petrus Daens eu M. Jean uit de Nieuwe Wereld de ziel en uilvoerders waren. Natuurlijk word er op do beurs geklopt du- li. h. volksvertegenwoordigers en senateurs van 't vnnr 't holromen van nnrtor. stand. Eenige dagen daarna komt een brief toe van M. Woeste, geschreven in een stijl, welken Bis marck zaliger plag te voeren tegenover een onder officier, en waarbij de staatsminister liet weten, dat hij 20 fr. zond voor éénen keer, dat hij meer dan genoeg te geven had te Brussel, enz., enz. Dus 20 fr. verdeeld onder 500 werklieden maakt juist zonder fracties de ronde som uit van 4 centiemen of 2 cent per hoofd en per familie 1 welke zij van den achtbaren jubilaris hebben ge noten. Hewel, ja, we juichen van harte het achteruit- stellen des slandbeelds van Dirk Martens toe. Ziedaar, een man die sinds 25 jaren opvolgent- lijk verkozen is, om de belangen van duizende menschen te gaan verdedigen in onze Kamers, waar hij volgens het zeggen van dezen die nu met den lijst rondgaan alles te zeggen heeft ge had, er nog over alle plaatsen beschikt en niette min zijne lastgover3 laat uitpluizen tot op hun hemd, terwijl hij met eene kleine bende zijner soort inmiddels schrikkelijk rijk is geworden, die op 8 Maart 1. 1. dan nog den keurigen moed had met ons, werklieden en boeren, te spotten, door ons te doen doorgaan voor renteniers (mis schien bedoelde hij deze van Hoogstraeten), welke nooit het minste gevoel van menschlie- vendheid liet blijken en met berekende sluwheid allen vervolgde en in het zand deed tuimelen wie niet blind hem volgden en gehoorzaamden Diezelfde man weet dan nog het raiddel te vinden, om hem na die tergende houding nog te doen kronen als eene godheid, pastoor en burge meester slaafsch te doen gehoorzamen en volgen en op den hoop toe nog werklieden en landbou wers weet te krijgen in vleesch en beenderen om hem komen toe te juichen, om evenals de honden de hand te likken van dezen die hem kastijdt. Neen, dergelijke kunst is slechts aan een kind van Israël voorbehouden en doen al de legenden van een Jan De Lichte of de roem van een Dirk Martens in den niet verdwijnen, terwijl wij, niet tegenstaande al het hatelijke welke de man ons inboezemt, toch onwillekeurig voor dit genie fin de siècle de muts moeten afnemen...! en in be wondering staan. F» Lambrecht. T. Hewel, meester g'en hoort van de wet niet meer krikken of mikken M. Ze ligt zij in lijke, Tiste z'is zij dood, jongen T. Goed «mijn verzuimelingen zoo is ze dood voor haar geboorte?.. M. 'N misgeboorte, Tiste een monster,... niet levend of niet leefbaar En Woeste heeft 't wangedrocht in de sectiën begraven. T. En wat zal daar nu van komen M. Van komen niemendalle, Tiste, niets, jengen dien Van de Peereboora i3 den duivel ontkropen. f. Hoe datP U, Hoor hier, Tiste, al die faal i3 kan raensch zijn, maar voormijn deel, ik geloof ik, dat dit voorstel niets en was als comediespel. T. Maar zwijgt toch M.Niet zwijgen, Tiste; zeggen, jongen; 'nen slaapdrank, anders niet. T. En voor slaapdranken te geven, trekken die kerels daar ons kostelijke centen M. Lijk ik zeg, Tiste... kon de zaak onder zocht worden.., 'kzou wedden voor mijn leven, dat Woeste op voorhand in accoord was om de zpk om den nek te wringen. T. Is 't mogelijk M, Ja, ja, Tiste zöo wordt onze koek daar gcY-Uerdz hebben gezieu dat z'iets doen moes ten om 't volk nog wat te stillen... te {/reed... Koopt het LANDELIJK WETBOEK van adv. De Backer. 0,60 fr. volgens mij van die kerels hun trukken t'ontklee- den en bloot te leggen, wij moeten op ons hoede zijn, en zien dat ze tusschen twee stoelen in d'asschevallen metal hun comediespel. M. Zie Tistê, nu hoor ik u spreken, zie natuurlijk dat we dat moeten, want zoo niet, zou den ze hebben 't geen ze beoogden, ons in slaap wiegen. We moeten doen juist of dit ontwerp niet geweest was, en strijden lijk vroeger zonder ru3t of geoade voor elke man één stem en de volle evenredigheid en a!s 't kiezing is niet onder zoeken tot welke partij ze behooren, maar geza- mentlijk, haod in hand juist, Tiste, lijk in tijd van oorlog, als 't land in gevaar is, moet 't volk3 leger optrekken tegen d'overheerschende geld macht. T. Dat geloof ik dien tijd is voorbij 't volk bemerkt al te wel, dat ze de verdeeldheid maar en behielden om de volksmacht te verbrokkelen, en zoo voort aan 't bewind te blijven. M. Juist, Tiste ik hoor, g'bebt het beet, het is zoo 't was coraedie lijk hun ontwerp van kie zing maar nu moet ik voort, nu tot zondag. M. En daarom z'hebben gezegd in hun eigen «We gaan ze eens 'n broek op ons manier passen T.Ze zijn er toe bekwaaifi, die verdjanter- sche.... M. We gaan wij een wetsoutwerp neerleg- gen, dat Luciter in zijn hel niet en zou door- krijgen... T. Met al zijn macht en zijnen pouvoir... M. «En als gausch het land in rep en roer is, gaan we Woeste dat doen omver smijten, en 't volk zal kontent zijc en die intrekking als 'ne zegepraal aanschouwen, en berusten in den vorigen toestand. Zie, Tiste, dat is mijn opi nie, dat ze zoo ons daar gelepeld hebben. X. Oh, die cernische kluchtspelers M. Ziehier, Tiste, waarop ik mij steun om dit te meenen Van drij maand voor 't verschijnen van dit schandig projekt was 't gedurig in 't Mi nisterieovereenzitting opOYereenzitting naden diner bij den graaf ci, of den souper bij baron la, of de feesten bij heer dit en heer dat, of het bal bij de ditten en de datten, moesten ze altijd geregeld bijeen komen, om die fantaisie in twee bedrijven b te bespreken. T. De vooruitzetting en de omverwerping. M. Ja, Tiste... en om de rollen te verdeelen, T. Juist... twee acteurs, on al d'andere figu- jantÊn,-. M. Van de Peereboom en Woeste, precies, Tiste. T. Ge zoudt wel kunnen gelijk hebben... Ja, ja... M. Volgens mij, Tiste, is 't klaar als pomp water lijk ze zegden, waren ze zeker van de meerderheid, z'hadden negentig figuranten die 't spel moesten meespelen en nu, zoo ineens, geven ze de pijp aan Merten dat ligt in hun ge bruiken niet,van zich om 't misnoegen van 't volk te bekommeren, integendeelhoe meer ze ver bittering verwekken kunnen, hoe liever zij het hebben, fiit bewijzen ze in alles. T. 't Is hun dagelijksch brood. M. Hewel, Tiste, daarom zeg ik, in plaats van 't gevoelen der Kamerleden te peilen, zoo ze 't volk lieten gelooven dat al die bijeen komsten en leuteringen niets geweest en zijn dan berekende voorbereidselen om 't volk des te ze kerder met dien schijn van gemeondheid te blind doeken. T. 'k Had zoover nog niel gepeinsd ik, maar 't is zeker, 't is zoo zeker als ik Tiste heet eu 't licht voor mijn oogen schijntmaar zeg nu eens, wat moeten wij nu doen 't Is niet genoeg Verleden jaar heeft Klokke Roeland gemeld dat M. Tibbaut drie dagen na zijne kiezing het kabinet van M. De Bruyn belegerde om zijn vol len neef. M. De Vuyst, bijgevoegden opziener van net Ministerie Van Landbou w "lui opziënëï' ie doen benoemen, M. De Bruyn durfde dit alsdan maar nu dat hij-^fe botrea awa/u ring do or den neus gestoken heeft, wel te verstaan, de boeren die voor dc:y.oorringer gestemd hebben moet hij zicli niet meer geneeren en de kozijn van, M. Tibbaut, de zoon van den oud-republikein, nota ris De Vuyst van R.orsbek9, smid Larabrechts beste vriebu .3 ÜtflK«md geworden. Er zijn dan nog onnoozele landbouwers die gelooven dat M. Tibbaut gekozen is om op de schenen van de plaag der boeren te stampen. Kozijntjeswinkel, anders niet 1 Ons Vlaggefeest ls buiten alle verwachting gelukt. Het ls een ware triomftocht geweest en hier* door zijn de grondvesten van onzen Christenen Volksbond rotsvast gemaakt geworden. Eerst en vooraf hartelijk dank aan onze vreem de vrienden die door hunne talrijke opkomst zooveel hebben bijgedragen aan het welgeiuk- ken van ons feest en vooral aan het onvermoei baar muziekkorps van Aalst en de knappe tur ners van Brugge en Aalst. Van 's morgens wapperde de groene vlag aan het lokaal, dat 'uouevens dit, puik versierd was met spreuken en gruoi; lec-v r.^Aan menige werkers woning wapperde insgelijks S. drie kleurige vlag, als teeken van deelneming aan ons vreugdefeest. Des middags werd de stoet aan de statie ge vormd, alwaar onze gevierde leider Priester Daens het vaandel overhandigde. Htt krioelde van volk om dien goeden priester te verwel komen en het was met eene plechtige stilte dat de groote schare volk het heilzame woord van priester Daens aanhoorde, hetwelk hij van op een stoel tot hen richtte, men'ge keer door warme toejuichingen onderbroken. Daarna stelde de stoet zich ia beweging ea doortrok onze gemeente. Vele blijken van sym- phatie en deelneming werden ons door menigen werker of burger fjegeven, doch die wij weten om de een ofaüdero reden, en meest brood roof en vervolging, belet zijn plaats te nemen in onze rangen. Daarentegen hebbsn de oude bewaarders ook het hunne bijgebracht om niet ten achter te zijn met hunne geestverwanten vaQ elders. Een zekere priester, die wij tot hiertoe voor een ernstig man aanzien balden, deed bij het voor- bijgaau vun Priester Daens, eenegemoene be- leediging, die door elk verstandig mensch, ten zeerste is afgekeurd geworden. Denk niet, on-

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 1