TLeven en Dood Schooi van zedelijkheid. De betooging van 25 Juli Franskiljons en Vlamingen, Het onderwijs in ons land. Eene opmerking. Demo kr a vr. M. Woeste X Priester DAENS-penning. Provintiale kiezingen. Aan de Steenbakkers Briefwisseling uit Mechelen. Het Landelijk Wetboek Het Landelijk Wetboek genomen. Immers, wij oefenen het vuil stielke van priesterbespieder niet uit. Zij zou zich beter tot Den- dcrbode en tutti quanti, gewend hebben, die voor dat slack van nieuws op de hoogte zijn. Of Mgr. daar niltnak gecten heeft is ons onbekend, maar dat hij met prins Aalbrechtde uitstalling der socialisten heeft bezocht en zonder tegenspraak den lof der socialistische coöperatieve heeft aanhoord is echt. Maar vindt men daar beenen in Hebben wij dit niet menigmaal gedaan en keurde Mgr. ons ooit af Wat goed is bij ons, is immers goed, by de socia listen, dit weet Mgr. zoo wel als wij. Ons kwezeltje mag dus gerust hare slaapmuts over de ooren trekken en't pak van haar hert schudden. Pax vobis, lief kind Het onderzoek der moord op den sodomiet ier konnlnklijke plaats te Brussel verwekt in het land eene groote opschudding. Ofwel is de soldaat de plichlige en dan werpt dit een treurig licht op het leger Ofwel is de moordenaar een burger en dan vinden wij het uiterst ontkiesch van wege het het parket zoo maar zonder beslag zoovele volks kinderen aan een lichamelijk onderzoek te on derwerpen alsof zij te koop geboden werden op de veemarkt te Curegem. Wanneer Pelzer, Madame Joniaux en andere misdadigers uit de hooge wereld eene moord pleegden, ging het gerecht met de grootste om zlchtigheld en bescheidenheid te werk. De ver dachten behoorden Immers tot de rijke standen. Het tegendeel gebeurt wanneer het lieden uit den volksstand betreft. Een werkman moet maar verdacht zijn een konijn gestolen, een boer moet maar gevochten hebben, seffens staat hun naam gedrukt, zelfs al was de man onplichtig en het gerecht handelt maar bot door zonder Da te denken dat de familiën geschandvlekt wor den. Hetzelfde hebben wij hier zieD gebeuren be treffende de moord op de Koninklijke plaats en hoeveel eerlijke volksjongens hebben niet ge bloosd wanneer zij zich hebben moeten ontklee den voor een vreemdeling, die hun overste niet was. Is het zeker dat de moord door een soldaat is gepleegd geworden dan bewijst dit zonneklaar dat er iets rot is in het legerstelsef. 't Is maar, door eene schandelijke vermengeling, door lui heid en door te veel tijd te hebben, dat schande lijke driften, zedelijke kankers als sodomieterij, kunnen ontkiemen en zich uitbreiden. De kazern is de geschikte plaats waar het kwaad vrijelijk kan uitschieten en waar de slechten, die bleeke schavuiten der slechte kwartieren van Brussel, Gent, Antwerpen of Luik, de blozende buiten jongens bederven, die dan aangelokt worden door de saters der groote steden. Zoolang er ka zernen zijn, zoolang de diensttijd niet verkort wordt, zoolang er militarismus zal bestaan zullen de volkskinderen verkankerd worden, omdat het militarismus van aard slecht is. L. D. G. voor Alg. Stemr. en Evenr. Vertegenw. te Brussel is vooralsnog uitgesteld. Een Kongres van al de gekozenen, ten welken titel ook en van al de afgevaardigden der groepen van de opposi tiepartijen zal plaats hebben. De dag zai een dezer dagen bekend gemaakt worden. Fondsenblad, enz. De katholieke flaminganten bladen zijn nog eens logiek en rechtzinnig geweest. Te Neder- brakel stonden op rar.g een Vlaming en een franskiljon. Wat doen die Vlaamsche leeuweD... zonder khuwen? Den franskiljon verdedigen! Te Oudenaarde- komt de flamingant Plancquaert op tegen een fransch kieken. Wat doen diezeltde ilaminganlenbladen Hetzelfde als te Nedarbra- kelHunne opstellers moeten zwijgen. Zijn zij geen opstelleis van het verslag van den provin cialen raad en hangen ze niet af "an de besten dige deputatie, dus van M. Vei haegen. Is 't niet waar, grrroote flamingant Bulivnck En dan maken die kerels zich kwaad als de Walen hen uitschelden voor flamendianten rtnrUr de iongeliüBen die io 1896 tot den, krijgsdienst geidepéa -.o.-.c, J walen 17.12 ongeletlerden 86.60 die konden I lezen, schrijven en rekenen 7.66 met een hoo- ger onderwijs 29.76 die konden lezen en schrij ven 8.83 die alleen konden lezen Bij de Vlamingen 10.75 volkomen ongeletler den 42 32 die konden lezen, schrijven en re kenen 16.68 met een hooger onderwijs 22.56 die konden lezen en schrijven 6.69 alleen lezen. Het gemiddeld cijfer der ongeletterde militi- anen beliep in '96 14 ten honderd. In Zweden was dit 0.2 ten honderd of 1 op 500; in Denemarken 0 4 of 1 op 250 in Zwitserland en in het Duitsche rijk 0.6 of 1 op 166 in Fin land 4.9 ln Holland 5.5 in Frankrijk 7.4 in Japan 15.6 in Oostenrijk 30.8 in Rusland 60.9, dit voor 1885. In 1892 daalt het op den helft in Frankrijk, en in 1896 tot 0.1 ten honderd in Duitscbland. Terwijl we aan 't hootd der natiën staan voor den handelen nijverheid, komen we in zake van onderwijs aan den staart. Koopt het LANDELIJK WETBOEK van adv. De Backer. 0,60 fr. Dat er vandaag veel volk in den stoet van Woeste zal gaan, valt niet te betwijfelen. Dat men er veel rijk volk, vele boeren; vele burgers en werklieden zal aantreden, zal nie mand bevreemden. Dwang en geld kunnen veel. Doch 'tgetal der vrije, redeneerende menslhen, hoe groot Z3l het zijn Vele katholieke burgers keuren do politiek van Woeste totaal al. En de werklieden met een beetje begrip ver achten ze. Toen Woeste te kampen had met BaHa en Frère Orban, heett hij met den betreurden J cobs harde slagen geleverd. Doch sedertdien is het politiek tooneel t^ene- maal veranderd. De oude strijd van liberaal en klerikaal m akte plaats voor eene veel breedere, veel noodza lelij ker politiek het bestuur der volksbelangen Van dit oogenblik begint de ster van Wbe3te snel te verbleeken. Beernaerl begreep de verandering die ont taan was en liet den brand van Baudoux niet ui ster ven alvorens door een vier a vijftal werknans- wetten den nieuwen weg te hebben geojend. Woeste, integendeel, bleef blind en kan er leden nog niet op roemen zijnen naam onder 'lont- werp van het minste werkmanswetjo te hebben gezet. 't Is enkel door eene groote hardnekkigheid dat hij zijn kraam zoolang heeft kunnen -echt houden. Wij herhalen het Vele katholieken kduren zijne strekking af en zullen er niet toe besluiten hem te gaan vereeren, op het oogenblik dri hp, na Paus, bisschop, katholiek^ part'i er. .^el- gelegd, gereed staat, om het ministerie ir den afgrond te doen tuimelen. Veel liever zouden zij Beernaert volgen, zoo hij wat meer wilskracht toonde, en den ru$ toe keeren aan den verstokten Pruis. Wat beklagen wij degenen die hun lot aa den volksgehaten man hebben verbonden Dat zij liever een Miserere aanheffen, in piaats van met grosse-caisse, trommel en kanoipcho- ten een gerucht te verwekken wiens n^alm later akelig in hunne ooren zal weerklinken. wordt om 9,57 uren in Aalst van de slati haald. Te tien uren zal er eene bijzonder mis in de St-Martenskerk gedaan worden mi t Te Deum. 's NoeDS een feestmaal in den Vjerk- manskring en achterna M. Woeste in triomf'. 't En zal 's avonds niet deugen in de stikten van Aalst, misschien licht in den dag niet. We raden odzg mannen aan niet iu aanraking te ko men met de afgezanten der Woeste-feesten Wij zeggen niet dat al de manifestanten stok- slagers zijn, maar deze zullen toch baantje boven kraaien en we kennen die gasten. Laat ze dus maar uitdagen, hun laatste bussel steekt op 't Muziek der democraten doet een feestuit- stap naar Erembodegem-kermis. Ontvangen in DE KLOK Totaal fr. 680,39 1,00 UIT TURNHOUT Wij, kempenaars, zijn vrij, en willen nooit weten van woeste dwingelandij Ja, wij zullen het u laten zien toekomend jaar in Mei, dan stemmen wij voor de chris- tene Volkspartij 1,00 Priester DaeDs, gij zijt de man voor wien ieder cliristene menscli eerbied toonen zal 0,50 Te Audenaerde. Geldige stemmen 9,961 Nietige of witte briefjes: 345. M. H. Planquaert, christemdemok raten 4231 M. Vande Stoepele, katholiek 5,384 gekozen. Te Geerardsbergen. M. Vandertaelen, katholiek, geko/cn, met 4710 stemmen, tegen M. Guillemin, chrirsten-demokraat, 3,155 stem men. Te Nederbrakel. M. Pieter Verhaegen, katholiek had slechts 200 stemmen meer dan M. Faignaert, christen-demokraat. Te Wellin. M. Carlier, katholiek, 1,006 stemmen, M. Gardeur, liberaal 394. Te Gembloux. Do katholieke streden niet. De liberalen zijn gekozen met 6,121 stemmen. De uitslag is heerlijk voor de christene demo- kraten. Te Geeraardsbergen is de toestand, on danks de slappe werking, dezelfde gebleven als in 96. Te Nederbrakel waren 1500 Frauschmans wegen Faignaert komt vooruit met .slechts 200 stemmen minderheid. Terwijl Plarccjuaert teOu denaarde van de eerste lap eene bres slaat, die gaapt gelijk een wafelijzer. Elke kieziDg merkt den val der oude kasserol- len. Kwa tongen strooien rond dat uw syndicaat te niet is, en dat uw commissie u verlaat. Daar is niets van Zij die u dat willen doen gelooven, zi.in de mannen die U heel geern wederom de SLAVEN willen zien worden van vroeger tijde en die vinden, dat het heel goed is dat de bazen een syndicaat hebben, maar het werkvolk nietWelnu, die zoo spreken, trachten u te mis leiden en ze kennen uns nog niet Uw syndicaat blijft bestaan, tot spijt Van die 't benijdt Aan u te toonen dat ge mannen zijt en vrije mannen en daarom Alleman rond den drapeau Ons feeslje van zaterdag avond is allerbest afge- loopen. Onze vrienden hebben door hunne tegenwoor digheid getoond dat zij vrije, rechtzinnige, over tuigde kristene demokraten zijn. Zulke vergaderingen moeten den besten uitslag opleveren. Gedragslijn en propagandamiddelen zijn nu aangeduid. Dat elk lid nut er uittrek- ke en onverpoosd met kloeken moed en vuri- gen ijver het goede stichte. Wij herhalen het, onze strijd is een zuiver streven opdat er meer rechtveerdigheid en echte broederliefde zouden heerschen. Niemand van ons beoogt noch belang noch eerzucht. Wij noemen ons zeer ootmoedig soldaten van Krislus en stellen den godsdienst op het allereerste plan, omdat wij weten zoo ieder mensch stipt zijne kristelijke plichten vervulde er nimmer onrechtveerdigheid zou gepleegd worden. Wij strijden voorde opvoeding, de ontvoogding van liet volk dat, meestal met opgezetten wil, verstompt en dom gehouden wordt, voor de 26 OP door JULES MARY. Dat weet ge wel, het is nutteloos er naar te vra gen. a Ik smeek u, zeg het mij. a Gauthier Bourreille. Een knaap I a Neen, een man, want ondanks zijn jeugdigen leeftijd heeft Gauthier een edel hart en een lier, mannelijk karakter. Wij zijn verloofd. Hij zal toch nooit uw man worden. Wie zou dat beletten! o De omstandigheden beletten dat huwelijk. Hij, Gauthier, is de zoon van Bourreille, dio onlangs ver moord is, en de moordenaar is Doriat,uw pleegvader.» Mijn vader is onschuldig. Onmogelijk, alle bewijzen spraken tegen hem» zijn schuld is duidelijk gebleken. Ilij is ter dood veroordeeld. Ik herhaal u, dat gij de dochter van den moordenaar, nooit de vrouw zult kunnen zijn van den zoon van het slachtoffer. Lucienne boog het hoofd en antwoordde niet. Wan neer zij gesproken had, zou zij zich niet hebben kun nen bedwingen, maar den ellendeling hebben toegeroe pen, dat niemand beter wist dan hij, dat Doriat onschuldig was. Zij zou hem zijn misdaad verweten en daarmee haar geheele plan in duigen geworpen hebben. Neen, zij moest haar strijd volhouden, welke offers er ook van haar gevorderd mochten worden. Afstand moest zij doen van haar liefde voor Gauthier, afstand van haar zoete moisjesdroomen,zij moest;liefde huichelen voor den man, die haar een grenzebozen afschuw inboezemde. Toen zij haar koelbloedigheid herwonnen liadi ant woordde zij Gij hebt gelijk, als mijn vader werkelijk scljuldig is en ter dood gebracht wordt, kan ik Gauthier niet huwen. Lucienne, vergeet niet, in het oDgeluk dat u treft, dat ik u bemin. Zij antwoordde niet, maar versnelde h«r'»e 'ter». Montmayeur bleef aan haar zijde en hield geea oog van haar gelaat af. Eindelijk bereikten zij de eerste huizen van Garches. Dit was eene ware uitkomst voor Lucienne, hier kon zij zich van de hatelijke tegen woordigheid van dien man ontdoen. Zij bleef staan. Mijnheer, zeide zij, «-ik zou mijn weg liefst al leen willen vervolgen. Hindert mijn gezelschap u vroeg hij. Dat niet, maar men zou ons kunnen zien. «Uw eer is boven iedore verdenking verhoven 1 riep hij vol vuur. De goede naam van een meisje kan door een klei nigheid benadeeld worden. Hij boog eerbiedig. Ik ga,zeide hij, maar laat mij ten minste hopen. Wat hoopt ge dan 1 U weer te zien. Onmogelijk 1 O neen, zog dat Biet. Hoor mij nog een oogen blik aan. Ik bemin u zoo innnig en oprecht. Schenk mij een enkelen zwakken straal van hoop, om later uw wederliefde te verwerven. Ik smeek u, kom eiken avond in het bosch van Saint-Cucufa, nabij den vijver. Gij komt daar veel, ik heb u meerma len aan den vijver zien zitten. Waarom moetik daar eiken avond komen? Ik zal er ook komen, en zoolang ik u er zie, zal ik hoop blijven koesteren. Als ik een roos op uwe borst zie, dan zal dat een teeken voormij zijn, dat gij aan mij denkt, en wanneer gij die roos laat val len, dan zal dat willen zeggen dat mijn liefde u niet mishaagt.» Lucienne dacht een oogenblik Da, toen antwoordde zij Het zij zoo, ik neem uw voorstel aan. Zonder nog eeD antwoord van hem af te wachten, snelde Lucienne haastig weg. Jean zag haai na met oen glimlach om de lippen. Zij zal mij beminnen, fluisterde hij> dien Gauthier heeft zij niet lief. Zooveel te beter. Met langzame schreden wandelde hij naar huis terug. George merkte zijn verheugd gelaat aanstonds op. Gij komt van Parijs, zeide George, en uw ge laat is zou opgeruimd, zijn er goed tijdingen gekomen heeft men de Duitschers terug geslagen Hoe zou men dat kunnen doen? Wij hebben geen legers moer. Waarom zijt gij dan zoo verheugd Dat zal ik u zeggen: ik ben verliefd. Gij «Ja ik, Is dat zoo iets btitengewoons En wie is het voorwerp van u liefde? Dat zal ik u later wel zeggen. De oude mevrouw was ook in de kamer, maar zij sloeg weinig acht op het gesprek van haar zoons. Er was slechts één zaak. waarin zij belangstelde de oorlog. Dus de Pruisen rukken op Parijs aan vroeg zij aan Jean. Ja. Waar zijn zjj op het oogenblik stoffelijke belangen van onze medebroeders wel ke, volgens de woorden van Z. H. Paua Leo XIII in onverdiende ellende verkeereD. Wij strijden tegen hartvochtigheid, Vlloos- heid, baatzucht, eerzucht, alle gaven w^lke te vinden zijn bij zekere verstokte bewaardens en genieters, die zich katholiek en chris'enen noe men, en die door hunne houding en handelin gen aan de opruiers van het volk en_de vijan - den der kerk de venijnigste wapitis ..una>:' geven. Wij wenschen uit ganscher harttt dat er ver slandhouding ontsta lusschen allt lieden van goeden wil om den strijd te zamel aan te gaan en ons doel te bereiken. A Dat diegenen dan welke onzen kahp edel en verheven vinden, zich komen aanluiten. Zij zullen bij ons mannen met karakteqen vastbe radenheid Irtfl'ju en bezield met de Vfcevoelsns welke een christen en een democraat (betaamt. Wij zullen on9 veroorloven nog een wübrdje te reppen aangaande de bijeenkomst van iiterdag avond. Een fijn en lekker avondmaal werd er.opge diend en viel in den smaak van elkeen. Zeker is het, dat zulke artikels buiten ons pro gramma niet gesloten zijn eene goede pilt en een lekkere beet komen ftjut -dö-4e!Tv€ zij, die, uit hoofde, van hun zwoegen, het recht zouden moeten hebben dit alle dagen aan hunne vrouw en kinderen kunnen voor te zetten. De Priester-Daens-Penning werd niet vergeten en 3 fr. 17 rondgehaald. Alle zaterdagen 's avonds, ten 9 ure, vergade ring bij Mus Sinets, Wagonstraat. Niet een paitijgenoot mag aan die vereenigin- gen ontbreken. De verschillende propaganda middelen zullen er besproken worden. De nieuwe leden zullen zich daar kunnen aanbieden. De Gazet van Mechelen had onlangs eene laste rende aantijging ingelascht tegen Priester Daens en getrokken uit een blad van Ieperen. Het aangehaald feit is valsch eu gelogenstraft geweest sinds twee weken, doch ons Gazet heeft daar niet van gewaagd. Allo, masceur, doe u eens moeite, herroep de leugen, zoo niet laat gij toe dat inen u streng be- oordeele. F. H. Onze vrienden van Wetteren komen nog 76,24 tekort voor de kosten van hun vlaggefeest. Die een stuiverken over heeft, zende 't naar De Klok. IS VERSCHENEN door Adv. De Backer Het is uiterst belangrijk en zal aan burgers en boeren vele moeielijkheden en loopmerkt sparen. Geea twijfel of die het zoo nuttig Familiewet- Zd het Landelijkjvethoek hn. 0.60 fr. Het bevat 120 bladzijden, het dub bel van"'t Famillewetboek. De volgende artikels zijn er in uitge legd: 1 Het recht van delving. 2. Over den ak kerbouw, de inoogsling,de vruchten en de bieën. 3. Over de bewatering en droogmaking. 4. Over het recht van vroente en stoppelweide. 5. Over de afsluiting der erfpanden en den afstand der plantingen. 6. Over het vaststel len der scheidingslijn en de uitpalingen. 7. Over de landelijke politie. 8. Over de veld wachters. 9. Over de nasporing of opzoeking der misdrijven en overtredingen. 10. Over de vervolging van de misdrijven en overtredin gen. 11 Over de teruggaven en schadever goedingen. Over de uitvoering der vonnis sen. is daarenboven geene bloote, koude verhande ling, maar is doorzaaid van nuttige wenken, ge gronde opmerkingen, enz., uiterst geschikt voor ons jong studeerend volk. Nabij Reims. Dan zullen wij hen spoedig zien Ja. Goed. Op welk een vreemden toon sprak de oude vrouw dat enkel woord uit 1 De twee broeders zagen el kaar verbaasd aan. Zij vroeg niets meer, maar bleef onbeweeglijk voor zich uit zitten staren. Eiken dag vroeg zij aan haar zoocs Heeft men hen reeds gezien Nog niet, morgen wellicht of later. Dagelijks kwamen er boeren te Garches, die vluch ten voor de Duitsche legers, welke op de hoofstad aanrukten. Het was de 19 September. Overal hadden zich vrijkorpsen gevormd, die, zonder geregeld slag te leveren, den vijand zooveel mogelijk wilden benadeelen. Die korpsen zijn in den Fransch-Duitschen oorlog bekend geworden onder den naam van Francs-tireurs (vrijschutters.) Slechts twee menschen waren ér die niet aan den benarden toestand van bet vaderland dachten Lu cienne en Montmayeur. De eerste dacht alleen aan hare wraak... de tweede aan zijn liefde. Lucienne was tot elk offer bereid. Wanneer mijn vader later gered is, zal men mij rechtvaardigen troostte zij zich. De oude mevrouw de Montmayeur scheen ver heugd te zijn. Haar oogen schitterden en somtijds juichte zij a Zij komen, zij komen, ik zal hen zien, En dan lachte zij. De twee broeders sloegen haar met verbazing gade, en zeiden Zij schijnt geheel krankzinnig te zijn gewor den..., (Vervolgt.)

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 2