Het nieuws der weel. Pr. Scheic.iier. JICHT fa het RH114TISM van Waterloo. Briefwisseling uit Mechelen. Kronijk der Zondagrust. Men vraagt Verschenen en verkrijgbaar Te koop De aftocht den en andere nog die hij niet kan ontgaan, en door de slechte jaren, ongelukken, belastmgei hem overvallen, moet hij renten betalen zoo danig dat or een oogenblik komt waanop hij de intresten niet moer kan voldoen en in de on kosten van zijn onderhoud voorzien. Er zijne vele, zeer vele meDSchen die op hunne renten leven, anderen leven te gemakkelijk naar mate van hun work. Al zulkuu tieren op het zweet van andoren zij hebben titels die intrest voortbrengen, liet schijnt ons niet ongepast hier eeno i. erri ke fabel door Bernard Kulenslein in in staat'- u .dig tijdschrift geschreven over te ne men. Ziehier LEGENDE van Ali Suleiman. De gevreesde strooper der woestijn Alt Sulei man was oud geworden. Sedert bijna eene halve eeuw was hij de schrik der karavanen. Hij strafte met de dood den miusten weerstand. Hoe talrijk de legerbenden waren die tegen hem en zijn gevolg uitgezonden waren, hoe hoog zijn hoofd op prijs gesteld was, alles was nutteloos geweest hij bleef onvatbaar. Maar Ali Suleimann werd oud, zijn moed en lust in zweiftochten begon nen te dalen, hij zocht de rust. Hij wilde geen winstgevendea stiel laten varen en sedert lang vroeg bij zich at hoe hij hem met minder moeite en zonder gevaar kon voortzetten. Hij behoefde eene onderneming die hem eene inkomst zonder werk opleverde. c Zijn geest, rijk in listen, vatte een plan op dat hij besloot onmiddellijk ten uitvoer te bren- 8e'a Hij zond twee boodschappers naar Marokko, met een uiterst beleefden brief voor den Sultan. Hij verzèkerde hem zijno genegenheid en bad hem als pand zijner onderwerping, de kemels die het gezantschap volgden met kostbaren buit be laden aan te r.emen. Tezelvertijd vroeg hij oot moedig vergiffenis over al zijne misdrijven en verzocht van den sultan eene andere wijze van uitboeting dan die in gebruik. Hij bood zich aan om in 't vervolg zelve de karavanen tegen de ge varen der woestijn te beschermen. Om hem die uitboeting te vergemakkelijken bad hij den sul tan zoo goed te ziju hem eene voo'rdeelig gelegen oasis geschenk te doen, opdat hij zijne lieden en kameelen in de bedoelde streek kon gereedhou den. De oasis van Siwah scheen hom deze die best daartoe geschikt was. De sultan van Marokko werd met vreugde vervult wanneer hij de onderwerping vernam van eeueu zou gev&arlijkeu zwerver, en daar de waarde van de aang' boden waren verre die van de sircek van Siwah overtrof, werden de gezan- Vtnjvftpgtonds doorgezonden met een geschrift zijner vraag toestond. ËüJ'>W8t"1/l»Jtftt_ïfiprwerp roover der woestijn van het allergrootste belang was, de sultan voegde er een akt bij van schen king, waardoor de grond der oasis van Siwah onder en boven aan Ali Suleimann en aan zijne erfgenamen voor altijd in vollen eigendom werd afgestaan. a Siwah is te midden der woestijn gelegen en vier dagreizen van alle andere oasis verwijderd. Zijne uitgestrektheid bedraagt omstreeks vijf honderd da»;w«*U4* i LlJ 1uc cu %uu', puiicujKe nomen, weelderige welden en koele schaduw. Al de karavanen moeten er stil houden en hunne kruiken met water vullen. i Wanneer de oude roover de oasis in bezit nam» omringde hij ze onverwijld met sterke mu ren en paalwerk. De poorten werden goed geslo ten en met wachten bewaakt. De eerste karavaan die zich aanbood scheen zeer gelukkig de verfrisschende bronnen van Si wah bereikt te hebben met de hoop eener welda dige rust. a Maar verwonderd, vonden de reizigers, de oasis versterkt en gesloten. Al hunne beden om de poorten te openen bleven vruchteloos. Ali Su leimann vertoonde de akt van schenking van den sultan en verklaaide gladaf en vastberaden dat hij met zijn eigendom kon doen en dat hij er mede zou gedaan hebben wat hij wilde. Hij ver klaarde dat hij voor hem en zijn vee zijn water en zijns weiden wilde behouden. Hij bood anders zins de karavaan aan hun een reisgids tot de naastgelegen oasis te bezorgen. De kooplieden begrepen wel dat het louter spotternij was want tot aan de naaste oasis had den zij en hunne kemels tijd om om te komen. c Om het hart van den roover ie bewegen, bo den zij hem eerst eene, dan twee en ten laatste drie kemels vrachten van hunne waren aan. Ali Suleiman bleet onbuigzaam.'t Was alleen lijk op het aanbod van het vierde deel hunner vracht dat hij eindelijk ertoe besloot de poorten te openen. Hetzelfde lot was de karavanen die volgden beschikt. Elke werd ontdaan van het vierdeel barer goederen in ruil van de toelating van het water, de weiden cn het frisscho lommer te ge bruiken. a Zij moesten aan den ouden strooper de ge schenken der natuur die Al'ah voor hen ook ge schapen had vergelden, aan dien ouden schelm die zo EERLIJK VERKREGEN had in vollen EIGEND >M a Mettertijd gewenden de kooplieden zich er aan aldus uitgeperst te worden., en daar allen op dezelldo wijze petrollen werden, konden zij de gevolgen ervan op de koopers hunner waren doen terugvallen. Wanneer Ali Suleiman zekeren dag zijne voorvaderen ging vervoegen was zijn ouden stiel van roover omtrent vergeten. Men sprak nog enkel van den grondeigenaar van Siwah als van een steun' van den Staat eD van de maatschappij, een verdediger van de orde, der wetten en het geloot van Islam. a Zijn oudste zoon erfde vreedzaam zijne rech ten over als eigenaar der oasis van Siwah. Hij werd tot den adelstand verheven en werd zelf erfelijk lid van de Kamer der Marokkijnsche hee- ren want, dank zij zijn leenroerig inkomen kon zijne vaderlandsliefde niet meer in twijfel ge trokken worden. Zijne opvolgers heffen heden daags nog den tol op de karavanen, en zelf voor meer eenvoudigheid ontvangen zij het in klin kende munt. 't Is te zeggen dat zij hem zelve niet meer heden. Ho 1 neen Zij hebben de oasis ver huurd. Een der kleinzoons heeft zelfs eene hypo theek ln eersten rang voor zijn deel geëischt, om van alle bekommernis ontslagen te zijn. De groot* grondeigenaars van Siwah leven nu in aanvalli- ger streken zij vertoonen op de wanddellanen van Parijs de Marokkijnsche beschaving. 'Is wachten hun wel hunne inkomsten vruchten van diefstal van roof of van tol te hee ten. Z j hebben daarvoor benamingen die waar dig en aangenaam in het oor klinken. Zij heeten ze a reuten of a hypothekalre intresten d. De gemcentekeus is hier op handen en de par tijen bereiden zich reeds tot den strijd. Dan en dan komt huu gemeeuleprogramma, nog maar met een tipke, hun uit den zak, en kan men zoo al halvelings raden wat ze in 't schild voeren. Alzoo, onder opzicht van democratie, schijnen beide tegenstrevers te wedijveren om 't schoonst te spelen en bespreken zij met heftigheid en groote gebaren maatregelen, die volgens hen volksgeziud zijn. a Gazet van Mechelen en Salvator hahgen malkander in 't haar, nopens de kwestie van schoolmutualileiten in te richten, hetzeltdege beurde met het schooleten :de eene wil hat beter hebben dan de andere, elk schreeuwt voor zijne kapel en, och God, onze fameuze demok raten gelukken er slechts in blijken te geven hunner machteloosheid, of door onbekwaamheid of dopr geveinsdheid. Voor vandaag willen wij ons alleenlijk bezig houden met de inrichting der schoolsoep Neen, volksvrienden per occasie, gij zult nooit onze goedkeuring bekomen, voor wat betreft het uitdealen van schooleten aan behoeftige kinde ren. Integendeel, wij komen er hardnekkig tegen up. Wij bestrijden dien maatregel, ten eerste, in naam van het familiebestaan. Geene instelling zal meer bijbreugen tot vernietiging van liet fa milieleven. De vader door de noodwendigheid van zijnen dagelijksclien arbeid gedwongen zijn huis te verlaten, van den vroegen morgen en om dezelfde redens 's avonds Iaat ie huis komende, heeft slechts de gelegenheid in gezelschap zijner kinderen te zijn des middags. De vader ziet dan zijne kinderen en de/.e zijn bij hun vader, vaderlijke gevoelens en kinder lijke gevoelens worden dan gekweekt en gevoed, misschien wol dikwerf op onbewuste wijze, doch in alle geval sleept die gemeenschap,welke een recht en eene plicht is, de beste gevolgen na zich. Hoe meer de vader bij zijne kinderen is, hoe meer hij zo bemint en leert lief hebban, en hoe meer die kleine schapen liefkozingen krijgen, welke hun leven uitmaken, sclYÓ81"\?ë\jJKjBonïïrekt ze aan hunne ouders, 't is eene leegte in huis die niet te vullen is tusschen ochtgenooten die elkander en hunne kleinen in ééne liefde begrijpen. Maar dat is, ongelukkiglijk alles niet. Waarom in ruiliDg van eenige lepels soep en eenige brokken eten die kinderen brandmerken met den stempel hunner ellende en nooddrutt, waarom ze nog zoo klein, ln eene vurige aan- uieugeu met hunne armoede en ze la ten vernederen wanneer sommige nunner mak kers, zonder verantwoordelijkheid, hun zullen verwijten dat zij van het schooleten genieten. Waarom weeral gelegenheden stichten ouders door die openbare liefdadigheid, den band om den hals te doen, die ook te vernederen in hun eigen oogen en hunne persoonlijke waardigheid weg te nemen. En, hopen wij dat het zelden het geval zou zijn, wie verzekert ons dat er geene ontaaide ouders zullen bestaan welke zullen gebruik maken van de omstandigheden om die kinde ren te kort te doen welke het schooleten zul len verkrijgen. En dat heeten onze liberalen het volk ont voogden en opvoeden en onze katholieken het familieleven eerbiedigen en verdedigen 1 Wilt gij goed stichteo, politieke mannen, wilt gij liefdadigheid oefenen doet het dan in stilte, in 't geheirn, zonder het uit te bazuinen en aan 't klokzeel te hangen, en van uwe centen. Doet het goede om het goede dan zal niemand vernederd worden. Overigens van den oogenblikdat de huisvader het genoegzaam dagloon zal genieten welke hem toekomt, zal geene zwaardrukkende openbare liefdadigheid meer noodig zijn en dan met wat meer zedelijke opvoeding zal hij zeker uit eigen gevoelens nooit toelaten dat zijne kinderen in 't publiek en uit vreemde handen gevoed worden zoomin als gij, bezitters, het niet toelaat uit hoofde uwer fortuin en zeker ook uit vaderlijke liefde. F. H. Men herinnert zich het geval, waarmede onze vriend eu destijds uitgever der Klokke, Jan de Bo lsellcr, verwezen werd voor een zet onder een vorigen ve a twoordelijken beheerd-r ver schenen de aa A lager was de huidige blusscher. Uit Dender hou tem. De jongens wor den hier zoo plezan', dat ze met den treinde kermissen afrijden zoo zijn er hier over acht dagen zes van die gasten cFe geerne een druppel- kun pakken, naar kermis te L'euwbrug gegaan P.n om 7 ure verrokken naarOkegem. Jongens, zoo zult gij weinig kanskens raankeereo. Van Okegem sprekende, de kermis gel ek daar aan een uilvaart vau eerste klas prachtig genoeg, maar zoo verdrietig als in een prison. De dom- p rs zijn daar ook den baas en die mannen kun nen niet verdragen dat er op kermis bij de her bergiers wat vlaamsche leute is. Daarom, vrien den, kiest u met de aanstaande kiezing volks- maunen. Er zijn nog goede demokrateD die uwe belangen zullen behertigen. Zendt de dompers naar de Hallepoort voor antiek 1 Brussel. -- Zondag avond op de Leuvensche plaats, een heer, zoo wat van 40 j lar blijft boom- stil staan, valt en is dood een hertader ge borsten... De ongelukkige is een persoon van middelmatige groote, met rosse moustache hij drceen witte strooien hoed en zijn hemd is ge- cëek'ohd F. Men heeft zijn lijk in het docdenhuis ten toon Te Hoei. Wij vernemen met'genoegen, dat de bijzonderste magazijnen in ellegoederen en confect u i besloten hebben, des zondags om 5 uren 's avonds, te sluiten. Te Brussel. De coifleursbedienden zijn in vreugde ten gevolge van een besluit, op hun aandringou genomen, door de patronen der salons van coiffaren der brusselsche omgeving. Van af eersten Mei werden de salons om 8 uren 's avonds gesloten op de zon- en feest dagen om 3 uren. De zaterdag alleen maakt aan den algemeeneu regel eene uilzondering, ter oorzake van den grooten toeloop der klanten op dien dag. Sedert eenigen tijd is ditbesluitvan eenen bijzoaderen aard, in de salons van onze liga- ros aangeplakt, en het bericht heeft van den kant der kalanten, zoo het schijnt, niet eene tegenkantiog ontmoet. NINOVE.—Tram Meirelbeke-Ninove. Men weet dat de gemeenteraad aan Tram maatschappij het voorstel had gedaan voor eene som van 65,000 fr. in de kosten te komen voor het leggen van den tram Meirel beke-Ninove, op voorwaarde dat liet einde der tramlijn bepaald werd in de Geeraardsbergsche- straat, rechtover het pantouffle-fabrlek. De maatschappij heett dit voorstel niet aan vaard, maar wil de lijn brengen tot asn de sta tie. In zijne zitting van donderdag avond heeft de gemeenteraad beslist eene wijziging te bren gen aan liet voorstel. Men zou 'het verlangen der maatschappij inwilligen, in dezen zin echter dat er in de Gccraardsbergschestraat een halte i worde geplaatst, waar de reizigers zouden af- stappen en dat de lijn naar de statie enkel zou mogen dienen voor de koopwaren. Aalst. Een pijnlijk ongeluk is tijdens de Woeste feesten zondag avond gebeurd. De Korn- raandant van de pompiers die drager van een re volver in dienst om de orde te handhaven en zijno hoogweerdigheid eene lijfwacht te maken, heeft onvrijwillig een pompier een kogel in het lijf gescholen. Deze was boven het hart door de longen en het schouderblad gedrongen en werd er woens dag langs den rug uitgehaald. De gekwetste verkeert nog in gevaar. De kommandant is een oude bekende der Klok Brussel. Een schrikkelijk ongeluk heeft donderdag morgend in opschudding gebracht. Een kind van 4 jaar. Victoria C... dochterken van eeu vischverkooper, is levend verbrand. Rond 7 ure 's morgens, had hare moeder, die zich naar de vroegmarkt moest begeven, 't sla pende kind in haar eigen bed gelegd. Na de afwezigheid van moeder ontwakende, zal de kleine waarschijnlijk met solferstekjes gespeeld en brand verwekt hebben. Op zeker oogenblik hoorde eene buurvrouw hartverscheurende kreten. Zj liep in allerhaast naar de slaapkamer en vond er het kind met brandende kleertjes zich pijnlijk krinkelen in het bed. Het deksel stond al in brand. Zij nam het kleine slachtoffer en rukte het de kleeren van 't lijf, maar 'l was te laat. Ilct vleesch was op sommige plaatsen zwartge brand en verkoold, Da bovenlip was weg. Het wezen was onkennelijk. Heel waarschijnlijk is het arm kind reeds over leden. Schaarbeek. Een Cjarig meisje, Jeanne Van Assclie, wonende Vanderlmdenstraat, is zondag avond door een venster der tweede ver- $,et kind'fs'dwars uUu. e op den grond gevallen. IJselijk gekwetst, laat de toestand van het kind geene hoop over. Brugge. Zaterdag werd op de vleesch- markt door beenhouwers van den buiten kipkap ver! echt die schijnt voort te komen van een var- kfin dat gestorven is van het vuur. erscheidene personen hebben ervan gekocht «cu /.iju suiiriKKt-ujK ontstem geworden. F waren erbij die onkennelijk waren, zoo was het gezicht gezwollen. De gekende slachtoffers zijn ten getalle van 13 uil verschillende straten, verscheidene verkeer den in stervensgevaar. Oostende. In een der caissons aan de havenwerken was een man achtergebleven en zonder het te weten, had men het deksel toege- vezen. Des morgens vond men den ongelukkige na tuurlijk versmacht. II ic het gekomen is, wordt op allerhande ma nieren verleid en het ongeluk heeft een smarte- lijken indruk gemaakt op heul de bevolking, vooral op de 1200 werklieden der haven. Het gerecht heeft de zaak in handen en heeft reeds een eerste onderzoek gedaan om de ver- antv;oordelijkheid vast te stellen. Lendelede, Een hevig onweer is woens dag over Leodelede losgebroken. De straten wa ren herschapen ln rivieren en al de huizen wer den overstroomd. Op den buiten is de oogst ten deelen vernield. De bliksem is gevallen op het pachthof van Spinnebeer. Heel de familie zat aan tafel toen een donderslag weerklonk. Eeu der kinderen werd ten gronde geworpen en over gansch het lichaam verbrand. Gelukkiglijk is zijn toestand niet erg. Op hetzelfde oogenblik vatte de woning vuur en alvorens men aan blusschen kon denken wer den de meubels de prooi der vlammen. Verschei dene stukken vee en pluimgedierte kwamen om. De schade door het tempeest veroorzaakt is zeer aanzienlijk. ENGELAND. Een groote brand. Maandag nacht zijn do groote magazijnen en de spinu'srij der heeren Charles Mieg en Cie, te Mul house, door brand vernield. De schade is aan ziet, lijk. JAPAN. Kloosterbrand. Het ja- paansche Boeddhisten-klooster te Kaml-Kori, dat meer dan 1200 jaar oud was, is tot den grond toe afgebrand. De kostbaarheden, die daarbft zijn verloren ge gaan, bedragen 10 millioen franken. Onder an dere is eene groote verzameling handschriften, uit Indië afkomstig, in de vlammen opgegaan. Ook zijn verscheidene Boeddha-standbeelden, waarvan de oogen uit diamanten bestonden, ver brand. VEREENIGDE-STATEN. Agui- naldo vermoord. Volgens de Times van Philadelphia heeft de veldtocht van generaal Otis op de Philippijnen tot dusver gekost 241 doo- den, 1175 gekwetsten, 3000 zieken, 500 aan ziek te bezwekenen. Dit bericht heeft in Amerika groote verontwaardiging opgewekt, temeer om dat de regeering blijft weigeren, de verslagen te openbaren. Een telegram uit Manilla meldt als gerucht, dat Aguinaldo, de dappere hoofdman der Cubanen, zou vermoord zijn door aanhangers van Luna, den generaal die onlangs door wachtposten van Aguinaldo werd neergestoken. Een goede maatregel. M. Vandepoere- boom komt te beslissen, dat de overgang van het dag- tot hel nachtwerk der carbienwachters, de signaalgevers, de spoorzetters en brugwach ters voortaan in de week, alle 14 dagen, zal geschieden, en dat de 24 uren vrijheid welke die agenten te dier gelegenheid hebben zullen, niet meer voor eenen halven rustdag zullen aan gerekend worden. Die bedienden zullen van eenen volledigen rustdag alle veertien dagen des zondags genieten (34 of 36 uren.) een gehuwden dienstknecht, met de voituur rij den en in den hof werken kunnende. Goed loon. Z-.ch te bevragen ten bureele dezer. in de Klok Tegen het Collectivism. Rede voering van den heer advokaat Le Bon op de tegensprekelijke meeting tusschen Socialisten en Krlstene Demok raten te Antwerpen, in den At- hambra, op 17 April 1899. Prijs 2 centiemen. Open brief aan de geestelijkheid, een artikel van Priester Daens en eene ver handeling over ons program, alles tezamen iu een vlugschrift. Prijs 2 centiemen. Wij bevelen deze 2 goede en knappe schriftjes in de gunst onze propagandakringen en bonden. pikken,,.....wpt;te. staal. Hoedanigheid gewaarborj ken worden teruggenomen. Bij Fr. Lambrecht, Oultre. VERZEKERDE GENEZING van A. VINCENT Apotheker, 33, Grensstraat, 33, BRUSSEL Dit volprezen Geneesmiddel, uitsluitelijk getrokken uit planten, beval hoegenaamd geene enkele scheikundige grondstof. Prijs 3 frank de flesch In alle go&le Apotheken. Opzending'tegen rembeurummt, Tjndli'ii gij aan de jicht lijdt, n iKlion gij aan 't rhumatism lijdt. adieu gij al de geneesmiddels beproefd hebt. y ndlcn gii al dc wrijfmiddelen gebruikt hebt. fjj Ei'.itcn gij geen uitslag bekomen hebt. utndien gij wenscht ontlast te zijn van al deze xiekU» dio*uw leven vergiftigen; neemt dan den Elixir anti- rbiiniuttmuul et nntlguutteux, A. VINCENT, apotheker, te Brussel. Te verkrijgeQ bij M, D3 Ruyver, apotheker, Beverstraat, Ntnove. (VERJAARDAG 18 JUNI) Terwijl het Kongres van Weenen de herstelling van het grondgebied der Staten regelde na de opvol- gentlijke nederlagen van Napoleon in Rusland, Prui sen en Frankrijk, en zijne verbanning op het eiland Elba, verscheen hij eensklaps in Frankrijk. Een gouvernement stichten en een leger van 180.000 man op de voet brengen was slechts het werk van eenige weken. De nation deden Napoleon in den ban der Staten. Eon Oostenrijksch leger van 300.000 man trok naar den Rhijn en de Alpen, een Russisch leger volgde, en 95.000 Engelschon en Nederlanders, onder bevel van Wellington en 124.000 Pruisen onder Blu- cher, hielden België bezet. Napoleon stik de Samber over met 129.000 man en versloeg Blucher te Lignjr (16 Juni); hij liet hem door Grouchy met 34.000 man vervolgenen meende dat hij tot niets meer instaa -was denzelfden dag leverde Ney te Quatre-Bras slag aan het Engelsch-Nederlandsch leger die on beslist bleef. Napoleon vereenigdmet Ney randde dan Wellington te Waterloo aan (18 Juni)de uitslag was voordeelig aan de Franschen, toen Blucher te voorschyn kwam en de fransche legermacht volkomen versloeg. Wij laten hier het tooneel van den aftocht volgen Boven Genappe werd de vlucht nog versneld. Geen enkele troep iu orde de achterwacht uitmakende kap ten de Pruisen zonder tegenstand in de uitzinnige

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 3