Het Landelijk Wetboek Uit Brussel. Leven en Dood Mechelen. Welke ommekeer Zij drinken te veel... door Adv. De Backer Geea twijfel of die het zoo nuttig Familie we- boek b bezit, zal het Landelijk wetboek be- geeren. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld.: 0.G0 fr. Het bevat 104 bladzijden, het dub bol van 't Faralliewetboek. De volgende artikels zyn er in uitge legd: 1. Het recht van delving. 2. Over den ak kerbouw, de inoogsting,de vruchten en de bieëa. 3. Over de bewatering en droogmaking. 4. Over het recht van vroente en sloppelweide. 5. Over de afsluiting der erfpanden en den afstand der plantingen. 6. Over het vaststel len der scheidingslijn en de ultpalingen. 7. Over de landelijke politie. 8. Over de veld wachters. 9. Over de nasporing of opzoeking der misdrijven en overtredingen. 10. Over de vervolging van de misdrijven en overtredin gen. 11 Over de teruggaven en schadever goedingen. Over de uitvoering der vonnis sen. Het tempeest is bedaard en alles is kalm'ge- wicden, doch mis zou men zijn, ..-'oest men die kalmte aanzien als een slaap en eene vadsigheid. Neen. Het volk wacht en zal eiken aanslag welen te verijdelen. Worden de bajonnetlen verstandig, de werklieden zijn het nog meer. Zij zijn hunne macht bewust, weten dat zij de sterkste regee ringen steunende op poltcie, burgerwacht, leger, bestuur, gerecht, geld en geestelijkheid kunnen doen kapituleeren als ze maar willen. De beweging is wonderschoon geweest en wij weten niet wat het meest bewonderd, de tucht der Brusselsche werklieden of hunnen moed. De buitensporigheden zijn hun niet aan te wrijven en zij kunnen niet aansprakelijk gemaakt worden voor de ruitenbrekerijen van het grauw en van de uitdagingsagenten en tienstuiversgasten. Hulde aan de Brusselaars, die bewezen hebben dat zij helden kuanen zijn als de omwentelaars van 4830, die het vol hebben gehouden tegen het leger van Prins Frederik, verlaten door de Rogiers en andere hazen, wier standbeelden nu de hoofdstad versieren. Minister Van den Peereboora, biberonzuiger De Jonghe, knikker Van Naemen van St-.Niklaas en de gendarmen hebben een grooten dienst aan de volkszaak bewezen, door alle demokraten, hoe ve-schillend hunne geloofsbelijdenis ook was, te scharen onder de vlag van het recht. De gendar men die of zat gemaakt waren, ofwel verloren liepen in de hoofdstad als een boer van Zevecote of van Zoerle-Parwijs, hebben hunnen bonten pier ontbonden, doch hebben geweten aan wat prijs. Hebben zij in het volk geschoten, het volk heeft hun met dezelfde munt betaald gezet. Za terdag AVOND W.vREN ALLE REVOLVERS VER KOCHT Men ziet dat het tijd was toe te geven of anders was het erop voor goed zaterdag avond, een dag waarop de werklieden hun pree ont- vanffen. Wie heeft de ontknooping en de toegeving ver oorzaakt De koning Neen, want hij was de medeplichtige van Van den Peereboom. Uit het antwoord aan de burgemeesters der greote ste den die hem kwamen zeggen dat zij voor de orde niet meer instonden, blijkt dat hij niet is tus- schengekomen. Het ministerie heeft schrik ge had, anders niet. De koniDg is zijn gevangene, ter oorzake van den Congo en de wet op de spelen. De heer Beernaert, die definitief de kluchtige vredeconferentie van Den Haag heeft verlaten, heeft in 't begin der week eenige invloedheb bende partijgangers van de E. V. waaronder Van- derVelde, Lorand en Priester Daens ontboden, ten einde de moeielijkheden uit den weg te ruimen en den vrede te herstellen. Sommige koelbloedige kamerleden hebben het obstructionism der socialisten heel natuurlijk ge vonden. Onder hen bevindt zich M. Cooreman, minister van Arbeid, die aan Van der Velde ver- 28 OP door JULES MARY. o Welnu gij antwoord niet zeide Marie ten slot te. Ik verdien uwe verwjjtingen niet, want ik ben mij van geene schuld bewust. a Beloof my dan dien man nooit meer te ontmoe ten. Dat kan ik niet. o Waarom niet Dat zult gij later weten, ik smeek u, moeder, on dervraag mij niett o Dat is mijn recht mijn plicht. Ik kan u niet meer zeggen dan ik u reeds gezegd heb. Gij bedriegt my. Moeder oordeel niet naar den schijn, vonnis niet zonder bewijzen. a Bewijzen, uwe antwoorden en hetgeen ik zelf van u gezien heb, zijn bewijzen genoeg. Lucienne, luis ter goed. Men houdt mij voor do vrouw van een moordenaar, onze naam is geschandvlekt, maar deze schande is door het noodlot over ons gebracht en wij lieffen het hoofd fier omhoog, want wij zijn over tuigd van vaders onschuld. Ik wil echter niet, dat er nieuwe schande over ons hoofd gebracht zal worden, wanneer gij niet doet wat ik ran u verlarg, dan zijn we voortaan elkaar vreemd en bljft dit huis voor u gesloten. klaarde daar geene graten in te vinden. In de andere parlementen grijpen ook dergelijke tco- neelen plaats. De lipkerzijde heeft de houding- der rechterzij lafhertig- gevonden, Die houding heeft haar be let den onmiddelijken val van Van de Peereboom te bewerken. Ooggetuigen verzekeren dat kerels als Woeste, Helleputte en andere afgescheepte ministrabelen zaten te likkebaarden toen zij Van den Peereboom hoorden uilschelden. Wij kunnen overigens verzekeren dat het er gesloven heeft in de vergadering der rechterzij vóór de opening der Kamer van dinsdag. Woeste was vooral hitsig en bitsig en wierp al de schuld op Beernaert, die de herziening der grondwet bewerkt had. Hij, Woeste, blijit bij zijne meening dat de werklieden ge?n stemrecht moesten heb ben, wat niet belet dat de groene Napoleon de stemmekens der Aalstersche slaafkens met so- s ssen gaat afkoopen en Vlaamsch geleerd heeft om tot de Beminde verklie te spreken. Ja, het schip begint te zinken, de matroozen kijven, de bureelralten maken zich gereed over boord te springen. Wat schijnheilige kazakkeer- derij onder al die schijnheiligen komt eens eei. liberaal ministerie tot stand Het zal eene wel verdiende straf zijn. De katholieke partij heeft eene neerlaag noodig, schreef het orgaan der sa londemocraten. Wij deelen die meening. Eens de neerlaag zal zij zich moeten ontdoen van de Woesten, de Heleputten, de Sadeleers, de Ligy's, de Schollaerls, de Delbeken, de Verhaegen, de Bethunen en andere intriganten, die eenen win kel van den godsdienst hebben gemaakt ten bate van hunnen eigen winkel. Dan zal de kat holieke partij wel volksgezind en vooruitstrevend worden. Wij durven wedden dat de reactionaire bisschop Waiïelaert, de zoon van een douanier wie korrt van niet tot iet... de democraten de beste zonen der Kerk zal noemen, omdat zij als dan de macht in handen zullen hebben. Wij mogen niet eindigen zonder een woord to zeggen over hetgeen de christene demokraten der hoofdstad hebben gedaan. Terwijl de weinige volgelingen van Renkin zwegen dat zij zweetten of met de klerikale wolven meehuilden hebben de anderen hunne plicht gedaan. Op de groote mee ting van 28 Juni spraken De Backer en Du Catil Ion in garde-civiek, wat niet weinig toegejuicht werd en de woede ontstoken heeft vau de vasthou- disten. 's Anderdaags had de St-Pietersmis plaats, die bijgewoond werd door priester Daens, Beun, De Pelsmaecker, Ducatillon, Lambrecht en Ver- raes. De steenbakkers zaten in den hoogen koor. Pastoor Daens en Lambrecht spraken in den o Plezanten hofs voor de werklieden, 's Namid dags had een veldfeest plaats in den Beau Sé- jour o te Molenbeek, waar Lambrecht en Duca tillon het woord voerden. Ziterdag avond spra ken pastoor Daens en DucatillOD te Koekelberg. Eindelijk voerden De Backer en Ducatillon dins- nag avond het woord in den Vlaamschen Schouw burg:. Moetto wij zeggen del hun vlaamsch woord diepen indruk gemaakt heelt? We mogen ook Lontings niet vergeten die op verscheidene mee tings, o. a. zondag te Anderlecht, bij het kasteel van Van den Peereboom gesproken heeft. Mogen alle onze vi ienden op zooveel werk bogen Dat het voorbeeld onzer dappere Brusselaars een spoorslag weze om hunnen moed, hunne hard nekkigheid en hunne onversaagdheid aan te wak keren. Het volk is aan de stoute en onverschrok- kene mannen die recht in de schoenen gaan. Brusselaar. Deleden der Christene Volkspartij van Meche len worden verzocht de maandelijksche verga dering bij te wonen bij Mus Smets, Wagon straat, N. 2. DAGORDE Aanbetaling der maand. Bespreking over de propagande van Klokke Roeland. N. B.Nieuwe leden worden op deze \er- gadering aanvaard. Lucienne boog het hoofd Uw wil geschiede, moeder. zeide zij zacht. Met wankelende schreden richtte Lucienne zich naar de deur. Lucienne I riep Marie, toen het meisje op het punt was de kamer te verlaten. Lucienne keerde zich om, Maria strekte de armen naar haar uit en meteen kreet van ontroering wierp Lucienne zich snikkend aan haar borst. O I nu gevoel ik, dat ik u teruggevonden heb. Gij zijt gered, liefkind, gij zult dien man niet weer- en l j> juhbelde Marie. Lucienne maakte zich los uit de armen, die haar omstrengelden. Ja. stamelde, «ja, ik moetvraag verder nietslaterlater. En haastig verliet zij het vertrek. II. Zelfopoffering. De meeste jonge lieden te Garches, zoowel als el ders, die om de een of andere reden niet dienstplichtig waren, hadden zich, toen de nood aan den man kwam, deels bij het leger laten indeelen, deels zich aange sloten bij de korpsen vrij-schuttors. Gauthier Bourreille was eenige zoon en behoefde dus geen soldaat te worden, zoodat hij ook niet met het leger was uitgetrokken toen de oorlog begon. Nu het vaderland echter bedreigd werd en de vij and zich te Garches vertoonde, had hij zich bij een korps vrij-schutters laten indeelen. Ook Henri en Pascal Doriat waren geen soldaten, hun vader had hun plaatsvervangers bezorgd, 200- dat ook zij te Garches waren gebleven. Thans bleven zij nog thuis, niet uit lafheid, maar z\] Zag men het niet met eigen oog, men zou het niet gelooven kunnen En zegg-en dat hier in 't kort juist hetzelfde zal voorvallen. Doctor Lueger en Von Lichtenstein, twee Oos- tenrijksche christene demokraten, zijn gedurende zes, zeven jaar het mikpunt geweest van de be houdsgezinde lasterpers van gansch Europa. Zij wilden afbreken met den eeredienst van 't goud, ze wilden den geest van 't evangelie in de Oostenrijksche katholieke partij herinvoeren, ze wilden de uitbuiting van boeren en werklieden door de Oostenrijksche blazoenvoerende bloed zuigers dwarsboomen. In 't kortzij wilden slrij den met en voor het vollr. En dit mocht niet, ho neen dit was revolutio nair en goddeloos De bisschop van Luik zei eens legen mijnheer Maquinay a 't Is wel en goed, ik beken het maar mijnheer Simonis wil niet. b Maquinay wierp zich tengevolge dier woorden in 't kamp der socialisten en is er nog Juist hetzelfde wierd gezeid tegen Lueger en Von Lichtenstein a 't geen ge wilt is goed, maar de patriciërs zijn er tegen En van dit oogenblik werd er eene lastercam pagne gevoerd tegen die twee voorbeeldige chris tenen. En die laakbare vervolging werd voortgezet en aangemoedigd... en gedoogd. Maar hun aanhoudend werken werd bekroond met 'nen eersten zegepraalze wonnen allengs aanzien en invloed hunne denkbeelden drongen door, de openbare denkwijze keerde te hunnen voordeele. En ziehier wat wij in een katholiek tijdschrift van België reeds aantreffen Men zegge van Dr Lueger en van Lichten stein wat men wil, het zijn figuren die geestdrift wekken mannen die het katholiek bewustzijn naar boven werken, mannen met verbazingwek kende, taaie, onvermoeibare werkkracht Wanneer ze machteloos waren tegenover de negentieneeuwsche oppermacht van 't geld waren ze chismokraten en afvallige christenen nu reeds zijn het a groote figuren. Eer we nog twee jaar verder zijn, nu dat de reactionaire pruikenboel hier voor eeuwig tui melt en bepaald door de christene demokratie wordt vervaugen, zal er even gemoedelijk wor den geschreven over pastoor Daens, pastoor Ver- riesl en anderen, die uit nijd gemarteld en ver volgd worden. Altijd d'oude zedeles van Lafon'.aine, scion que... B. Dit werpt men maar al te dikwijls naar het hoofd, wanneer onze arbeiders het wagen dur ven eene meerdere weerde voor hunnen arbeid te vergen, wanneer zij soms met recht en reden, •steunende op de winst?n door hunne patronen verwezentlijkt, een deelke, een kleiD, klein deel- vraeen. var> rtaleeno waarnp zij dnnroa^no roemen mogen de scheppers te zijn. Dat onze werkgevers dan in het drinken eene reden zoeken om de billijke vraag ai te wijzen, kan ik maar niet aanveerden... Immers, de eerste vraag die zich in zulk geval voorendoet ware deze Is het op deu drank of op den arbeid dat gij die winst hebt gedaan Ware het op den drank, wel, dan kunnen zij natuurlijk om die reden geene vermeerdering van werkloon vragen al wat zij doen kunnen, ware wat grooter pinten ot druppels eischen, of misschien en dat ware voorwaar nog het; beste wat beteren drank, en wat min ver giftigd sop. Is het, op den arbeid dat gij die winst hebt gedaan, dan kan ik maar niet begrijpen, waarom gij een deelke aan de arbeiders zoudt weigeren af te staan. Ten andere, moest men deri weg der redenee ring verlaten en eens het leven onze werkgevors nagaan, dan zoude meer dan een staalke kunnen gegeven worden, dat Bachus vuriger bedienaars en aanbidders telt onder de begoede standen, dan onder de werkende klas, en dat bovendien de vereeiing die zij hem aandoeD, dan nog veelal durfden hunne moeder niet alleen achterlaten. Wat zou er van haar geworden, wanneer de vijand Gar ches innam. Maria Doriat was echter een moedige vrouw en een Fransche in haar hart. Kinderen, b zeide zij, ik ben niet uwe eenige moeder, gij hebt er nog een, wier rechten heiliger zijn dan de mijne Frankrijk. Verlaat mij, om ons aller moeder te steunen en te helpen in het bange gevaar dat haar bedreigt, b O Maar wat zal er van u worden als wij vertrek- 3B Wat God wil. Den volgenden morgen omhelsden Henri en Pascal hun moeder en Lucienne, en verlieten Garches. Wij blijven in den omtrek, hadden zij gezegt bij het afscheid nemen, o en zullen nu en dan nog wel eens naar u komen zien. Hiermede waren zij vertrokken de moedige jon gelingen om hun vriend Gauthier op te zoeken. Eenige dagen later kwamen de Duitschers te Gar ches. Bij Marie Doriat werden tien soldaten inge kwartierd. In den omtrek boorde men dagelijks geweerscho ten. Legerkorpsen en benden vrijschutters vielen den ryand nu hier, dan daaraan. Op zekeren avond, het was eenige dagen na het gesprek tusschen Lucienne en haar pleegmoeder, zat Maria Doriat alleen thuis. De Duitsche soldaten wa ren 's morgens reeds uitgetrokken en nog niet terug gekeerd. Lucienne was om zeven uur uit gegaan. Waarheen 1 Helaas, Maria Doriat wist het maar al te goed en haar hart kromp ineen van bitter lijden als zij dacht aan het kind, dat zij zoo liefhad en dat zij op ver keerde wegen waande. Er werd aan de deur geklopt. geschiedt op de koslen van dezen die geslacht offerd werden aan den geldgod, aan Mammon. Doch veronderstellen wij dat het weze zooals ze voorenhouden, het werkvolk drinkt te veel, en... 't spaart te weinig... 'tzij zoo... maar... mag ik eens een vraagske stellen Is de loon voluit betaald, en zonder een centiem afhouding, noch voor nutteloos of misbaar ge bruik, in het algemeen groot genoeg- om te voor zien in de behoeften van een eerlijk en matig huisgezin. Wij laten het woord aan eenen tegenstrever der christene democraten en geven de onder staande tabel uit een zijner redevoeringen Begrooting van een sober huishouden man, vrouw en vijf kinders. UITGAVEN A. Brood Koflij on suikerij Melk Aardappelen, (rijs, erwten of boonen) Azijn, peper, zout fin mostaard B. Boter en smout Vleesch en vet (iccit heeft men voor 2 fr.?) Viscli (als hij kooplijk is) Olie en lament, bakkerskolcn en scliavelinge Ajuin (daarmee kan men doen gelooven dat 't breed gaat) Groensels Kolen ('szomers min, 's icin ters veel meer) Zeep, stijf bloem, bleekblauw, enz Terpentijn, stovezwart en pot lood, schoenblink, enz. Borstels, bezems en d wij len (van alle slach) Naalden, garen en knoppen, sayetten, enz Maatschappijen, gilden, drink geld C. Iluispacht die 'ne mensch de heel afsnijdt) Kloefen en schoenen Kleergoed van kleine weerde: voor hemden, voorschooten, bloezen,werkgoed,enz.daar- bij nog 't maken, lappen en vernieuwen Breken van potten en pannen, tassen en kannen, enz. Onderhoud vau bedderijen Onderhoud van stoors, gordij nen, stoelen en tafels, lampen en stoof, en allerhande keu- kengerief. Nieuwe kleedereD, kostumen, hoeden, mutsen, enz. Kousen en zokken wekelijks aan maandelijks aan. UITGAVEN 12 00 7 50 1 00 0 50 10 00 1 50 38 00 124 80 2 00 0 50 0 10 0 25 1 50 0 40 0 07 0 25 0 20 1 25 8 37 In den loop van het jaar en mag men gemid deld maar 25 werkedagen te maande rekenen er zou dus een dagelyksch inkomen noodig zijn van 4,99 tot 5 frank Ik zal nu nog de tafel goedkeuren, alhoewel ik men kan altijd stijihoofdig zijn als men wil en dwarsdrijver, daar nog voor vele vakken het alaam zoude kunnen bijvoegen, zooals bij voorbeeld voor houtbewerkers, metsers, zagers, steenhouwers, enz., enz. Welnu, men zegge het mij, waar is de werk man die op onze dagen 5 fr. daags kan verdie nen Is het geene bittere spotternij hem van zulks te spreken en moet men hem niet noodzakelijk ver bitteren, wanneer men hem in het wezen slin gert, dat de drank de oorzaak is van zijne ar moede, van zijne ellende. Ik weet het, en meer dan eens heb ik het gezegd op mijne meetings, de werkman kent den weg niet genoeg die tot de spaarzaamheid leidt, hij is er van afgewend, door de behoef- Zou dat Lucienne zijn Maria "deed open. Neen Lucienne was het niet, liet was een man, geheel in een versleten mantel gehuld, de muts tot op de oogen getrokken, zoodat zijn gelaat geheel bedekt was. Hij hield zijn hand op en zeide Heb medelijden met een ongelukige, die in den oorlog alles heeft verloren. Geld heb ik niet voor u, arme maD, zeide Ma ria, maar wacht dan zal ik u een stuk brood ge ven. De beielaar kwam binnen cn zag de kamer onder zoekend rond. Ik ben liet, moeder, Pascal. fluisterde hij. a Pascal 1 Stil, niet zoo hard of ik ben verloren. Zijn de Pruisen thuis 1 Neen, maarzij kunnen eiken oogenblik komen,» zeide Marie, terwijl zij de deur sloot. Daarna drukte zij haar zoon teeder aan haar hart. «Ik ben niet alleen, zeide Pascal, a Henri en Gauthier wachten buiten. Hij giDg weer naar buiten en floot de melodie van Die Wacht am Rhein. Onmiddellijk daarop kwa men de beide jongelieden uit het kruipelhout te voor schijn en traden binnen. Onvoorzichtigen, zeide Marie, waarom u aan dit gevaar blootgesteld? Als gij herkend werd zou den zij u door den kop branden. Bah, zeide Henri minachtend, men sterft maar eens. Toen die woorden er uit waren had hij er reeds berouw van, hij zag de tranen die in de oogen zijner moeder opwelden. Vergeef mij moeder, b zeide hij. Maria sloot hem in haar armen, daarna zag zij Gauthier aan en zeide(Vervolgt.)

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 2