Priester DAENS-penning. Leven en Hood. TER AARDE Provinciale Kiezing te Thourout. Briefwisseiinn uit Mechelen De werkeloosheid. Partijaangelegenheden. Bijgevolg, die dan zuiver margarine zal willen eten, zal kunnen maar ook zij die zuiver boter b^geeren zullen zeker van hun kas zijn. Pp die manier zullen natuurlijk die 23,000,000 kilos door boter moeten vervangen worden, en die vervanging zal n'en opslag voor gevolg heb ben van dertig per honderd. Diensvolgens zal de boter in den zjmer aan 3 franken staan en inden winter aan \ier en nog meer. Dat is een. Rond Brussel, rond Antwerpen, rond Gent, scheppen ze geld met klein fruiten, aardbeziën hinnebezien, zeembeziën moerbeziën, enz, door 't gemak van 't vervoer met hun tramwegen ze vertrekken 's morgens omvijt uren, en te nege nen zijn ze teiug aan hun werk.'t Is zuiver bijwinste. Op zekeren afstanden is dit niet mogelijk. Eens de evenredigevertegenwoordiging en zui ver algemeen stemrecht zullen ze meer op den loer peinzen, en tramwegen overal leggen, en d' uren beter schikken en de boeren van verre zullen den te kort kunnen aanvullen. Nu komt dien te kort uit 't noorden van Afrika, in schepen. De winsten van dien kweek zijn ongelooflijk; langs dees kanten zijn er ook reeds van over tuigd bij ondervinding, al tien jaar laDg brengt de stekelbezie vijftien frank de roede op en de tomate of goudappel ongeveer twintig. 't Is te zeggen de waarde van den grond alle Dat is vier.- En juist 't zelfste is 't vrienden met den not- bouw en al 't andere. Het doet waarlijk deugd aan 't harte, als ge al die frische jonge blozende perel'jes en kna pen op de lijnen van Leuven, Denderleeuw, Mechelen en Dendermonde, van de Brusselsche vroegemarkt, met de zaken vol stuivers en hun jropere korfjes kontent en welgezind ziet naar ïuis trekken, en van tien negen fransch spre ken lijk vlaamsch door 't gemak van de scholen rond de centers. Zie zoo zou ik schrijven, ik. De Nederhasseltsciie roer. jaren. Dat is twee. Met 'n volksgezind gouvernement zal ons land ook onmiddelijk een handelsvloot bezitten. Wij en zullen niet meer afhankelijk zijn van ander landen voor den uitvoer van ons waren, dit wil zeggen: afhankelijk van ons grootecon currenten. Zou hier 'nen smid' 'nen kloefmaker, nen schoenmaker, 'nen timmerman, enz. zijn werk als het af is, door'nen anderen smid, kloefma ker, schoenmaker, timmerman, enz. willen doen leveren en bestellen aan zijne klanten. Neen, niet waar, hij zou peinzen en met re den, dat zijnen confrater de gelegenheid zal waarnemen, om hem daar buiten te spslen. Hewel, 't is 't geen België nu doen moet noch- NOTA DER REDACTIE. Het boerke van Ne- derhasselt, dat vroeger in de Klokke zulke belang rijke en gretig gelezen artikels schreef, zal ons toe a- tenhem een oud spreekwoord herinneren dat luidt De beste schippers blijven aan wal Schrijven vcor het volk is geene gemakkelijke taak, maar 't boerken heeft er e;n handje van en wij hopen, nu zijn rhumatis genezen is, dat hij nog meer dan eens de Klokke (Lor zijne schoone brieven aantrekkelijk zal maken. Dit :al voorzeker ook de wensch zijn van al onze lezers. Ontvangen in de Klokke Totaal fr. 72/v UIT TURNHOUT. Leve Priester Daens en de andere leiders der christene Volkspartij I Po Leve Het Recht voor zijne schoone arli- I Dat is drij. Met 'n volksgezind gouvernement, zal de ge leerdheid hier duizend per honderd verhoogen bij raiddel van verpllchtenden schoolgang. Nu geeft men lessen op hofbouw, op land bouw, op boomkweek, en biekweek, op schei kundige werking van vetten en voedstoffen En 't volk is nu met die lessen lijk met on eindig veel artikels uit uw Klokke. D:en kerel spreekt goed, zeggen ze, z' en wil len er niet bijvoegen maar 'k heb er weinig van begrepen, en 't is zoo nochtans. Ze b3 wijzen bet, z' en gaan den tweede keer niet meer terug. En 't er is nochtans zooveel voordeel uit te trekken. Dat ons jonkheid kon de fruitboomen zeil kweeken, er zouden er tienmaal zooveel staan Ge" pi'autiiigi<hi'frfe*n *W5$fift3aCt Dat ons jonkheid kon de scheikundige vetten zelf mengelen en bereiden, naar den eisch van de vrucht waarvoor ze die nen moeten, ze zouden rechtstreeks de grond stoffen aankoopen en er nen goeden stuiver bij winnen. Dat ze ingel cht was over den kweek van de bieën, in plaats van den rusttijd en vrije uren te verspelen aan kwaadspreken, vuilspre- ken, slapen, en slenteren ze zou de biehalle eens bezoeken lijk de melkers hun duivenkeet, en van de winst kunnen bier drinken in plaats van genever voor 't profijten des zondags gekleed gaan als heeren. Nen bieman wordt ordentelijk en werkzaam door 't oorbeeld van zijne lievelingen, ik en ken geene uitzondering Hij wordt proper en net, weerom door 't zellste voorbeeld, dat inwerkt op 't karakter van den voorzitter. Hij wordt antialcoolist, want zijn diertjes en gedoogen geenen penevergeur, en zijn d'eerste om hein te bestraffen kelen Wij betreuren uit ganscher hart het overlij den van den braven Hooglceraar Priester de Harlez. Onze Volksbond en de Belgische bond strij den samen voorde Evenredige Ver tegen woord, dat is braaf. Wij juichen den studiekring in onzen olks- bond toe, tot spijt van wieu het benijdt Leve onze studiekring 1 Het is de ontwikkeling van het werkvolk. Leve Priester Daens 1 de onvermoeibare strij der voor de rechten van den werkman UIT WETTEREN. Muzikant der dom pers, waar blijft uw antwoord op de gevraagde discussie over de naastenliefde Gij legdet nochtans zooveel moed aan den dag om onzen edelen leider Priester Daens te belas teren in tegenwoordigheid van vrouwen Zijt gij nu lafhartig geworden of vreest gij de waartieid te hooren 1 Zou den alombekenden redenaar niet eene meeting willen geven nief woord vrij Er zal meer dan 100 man tegenwoordig zijn. Moed, edele leider 1 weldra zullen de behou ders voor U in de Kamers plaats maken. Leve Priester Daeos Weg met Woeste UIT NEDERHASSELT. Omdat ik op '0 jarigen ouderdom nog 't algemeen stemrecht, ga zien verkrijgen Opdat de Franschmans onzen Priester-Daens- jjenning wat meer zouden gedenken Omdat wij van d'oude onrechtvaardigaards bijkans verlost zijn 1 050 OP door JULES MARY. zeide .lean met tfuiveiacnc\gnJ BÜTtutè,' ;k M "itfétëje dat ik zoo innig liefheb, is de pleegdochter van Doriat.: Jean, riep George ontsteld uit, hebt gij het gewaagd de dochter lief te hebben van den onge lukkige, die voor uw misdaad zal boeten! o Welnu ia het mijn schuld dat zij juist de pleeg dochter van dien man moet zijn? Gij weet niet wat liefde is, anders zoudt gij begrijpen dat iemand die bemint al het andere voorbijziet. Maar bedenk dan toch wie gij zijt, ongelukkige, het is eene nieuwe misdaad die gij bedrijft, door u met bloed bevlekte handen naar die reine engel uit te strekken. Zijt gij bij geval mijn medeminaar 1vroeg Jean spottend. Ik wil, dat zij ons gevloekt huis verlaten zal, haar gelaat, gel.erl haar voorkomen getuigt van deugd en reinheid, zij niag niet bezoedeld worden, en daarom moet zij van hier. Zwijg toch met u dwaasheden. Ik bemin haar, zij beantwoordt mijn liefde. Zij zal mijn vrouw •worden. Wie kan dat beletten Ik 1 riep George heftig. a Gij vroeg Jean, en barstte in een honend ge lach uit. Ja ik. Wanneer zij heden ons huis niet verlaat, ligt het Ministerie VandenPeereboom, hij pkSr'iflU^eirub ueWëgï<4' voor r atge.uedi stemrecht begonnen en lier als een sicambe^ dacht zijn plannen van overheersching door ff drijven. 't Is waar, het is M. Woeste die het vernieling/- werk tegenover al zijn vroegere vrienden heJl voortgezet 't is hij die, gedoemd om te verdwe nen, in zijne laalste stuiptrekkingen, evenals ee gevelde leeuw, gevaarlijk is en de partij waai van hij eens den roem uitmaakte, nu gaat in de afgrond storten. Immers, M. Woeste had een plan van kieshei vorming gereed dat eene meerderheid zou g< vonden hebben in de rechterzijde, eenmaal J stelsels der NV verworpen doch eens zoovci stak bij dit plan in der, zak, evenals vroeger ge neraal Ilochu, en danste zegevierend rond op puinen van 't ontredderd Ministerie. Nu zullen misschien in hoogere kringen oogen beginnen open te gaan, waar men siGd de opkomst der Christene Volkspartij van Aalsl zoo blind al de grillen van M. Woeste volgde en zonder onderzoek banvloeken, justitie en g? zag te zijnen dienste stelde. Nu zal men gaan beseffen met welken haat en hevigheid wij hier zijn bekampt zijn geweest, ge broodroofd en vervolgd tot in onze naaste betrek kingen, als men hem ginds aan 't werk ziet in de coulissen dor Kamer. Doe te leur gesteld moet de man niet zijn, hij die in 1894 gezworen had ons te vernielen en du moet bcstatigen, dat een arme smid, 2 a 3 bosch- advokalcn en een priester die op de stoppels liep, zooals Denderbode (welken ik goed bewaard heb) te dien tijde schreef, hem uit den zadel lichien. 't Is waar, M. Woeste kende ons niethij was een Waal en had zich alzoo aan 't volk en 't arron dissement bedrogen hij dacht niet dat wij Vla mingen waren en er nog moeden heldenbloed bij ons volk te vinden was. Hij wist niet dat een hardnekkige kalmte steeds het kenmerk was der Vlamingen en éénmaal ge tergd, of bedreigd in hunne rechteD, niels, zelfs den dood niet, hen een hairbreed wijken deed. En nu, te laat, ondervindt de man welke lage vleiers zich rond hem schaarden zij, die hem, onwetende van de verzuchting des volks, steeds do beweging als eenen niets voors'elden en deden gelooven dat met ons verdwijnen men de demo cratische gedachten zou vermoorden. Nu, diezelfde pers, weike hem altijd bewie rookte toen hij nog almachtig was,overlaadt hem nu met bitterheden zijne viieDden of liever zijne lakeien verlaten hem nu, uitgenomen Bethune (die nog niet weet wat doen en in afwachting zijne koets in 't blauw heeft doen schilderen) en Helleputte, gedwongen van den rug te keeren, Na ziet M. Woeste datzelfde volk dat hij zoo lang vertrappeld heeft en tot voetbank doen die nen van overheersching, op bet punt de zege vierende overwinning op gansch de lijn te beko men hij weet dat niets meer het stemmen der Evenr. Vertegenw, en en weldra 'l zuiver Alg. S'.em. kan teger houlen, en meteen de da geraad der volkswetten is aangebroken, alsook het einde dier schandalige voorrechten die alleen de sterkte van zijne partij uitmaakten. Ga dus maar voort, M. Woeste veel hebt ge ons doen lijden, 't is waar doch de laatste slagen welke gij uwe eigene mannen toebrengt, vergoe den alles; we begroeten in u den man, die het oud gebouw van het conservatisme, verpersoon lijking van vervolging en laster, gaat in duigen doen storten en daar op die puinen zullen wij, democraten, de groene vlag planten, tot er een gebouw oprijze, waar de nederige werker met zooveel liefde als de miljoenair ontvangen woidt. F. Lambrecht. Ons mannen rusten niet. Op 't ijzer kloppen tot als 't heet is, wordt de leus. Te Thourout treedt Camlel Moeyaert in 't perk tegen M. Piers de Ra veschoot, een kasteelheer. Maandag worden er een tiental meetings gegeven. Ilardi mannen de pretentie der kastcelen moet te niet. Strydpenning. Makkers, evenals wij, be grijpt gij dat het niet genoeg is goeden wil te hebben om den vooruitgang van gedachten te bewerken, neen, daarvoor is er geld noodig. Rijke mannen tellen wij niet in onze partij, dus moet ieder het zijne bijbrengen. Waarom kan er niet gezegd worden Zondags een pintje minder en vijf eens in de bus van 't lokaal ge stoken en zoo zouden wij eindelijk geld bijeen krijgen om eens een goed vlugschrift uit te geven en eene meeting te beleggen, waarme de onze gedachten eenen goeden vooruitgang in Mechelen zoude maken. Dus ieder in 't ver volg alle weken eene kleine opolïering. Vergadering der leden van dj christene Volks partij op zaterdag, 12 Augusti, bij Mus Smels, Wagonstraat, n° 2. Dagorde Bespreking over den polilieken toestand des landsaansluiting bij de nationale christene Volkspartijmiddelen van propaganda aanbetaling der maand. N. B. De nieuwe leden worden aanzocht op deze vergadering tegenwoordig te zijn. "Vrienden te wapen! Reeds al te lang is Mechelen achteruit gebleven in den strijd voor gelijkheid en recht. Zal het dan steeds waarheid moeten blijven dat onze stad het bol- W' rk is, waar de oude politiek met hare hate lijke persoonlijkheden, met haren dwang en broodroof nog steeds in volle majesteit regeert waar de woorden vrijheid en rechtvaardigheid in ieders mond liggen, maar nooit door hun ne daden bewijzen dat zij er de beteekenis van verstaan. Daarom aan ons, Christen Demo- kraten, ons volk op dien weg voort te helpen. Eü hoe Eerst en vooral door ons zelf boven de persoonlijkheden te verheffen, ten tweede door ons woord dat nooit over Pier of I' rans moet handelen, maar steeds over de algemeene politiek. En dan, en dit is het bijzonderste door het verspreiden van ons geliefkoosd blad Klokke Roeland, en onze vlugschritien. Moedig dus aan 'L werk, opdat wij, voor eene maand verloopenis, fur op onze vereenigiDg Uit Geeraardsbergen': Die vreeselijke kwaal welke sedert verschei dene jaren in de fosfoornijverheid zulke schrik kelijke armoede na zich-slecpte, was tolove*- een drijtal weken dit jaar onbekend gebleven, doch r.u zijn eenigo fabrieken wederom begonnen met 4 a 5 dagen per week te werken. Is het om reden dat er goene orders te bestel len zijn dat die laatste slechte toestand plaats heeft Ik begin eraan te twijfelen, ziehier waarom Er was in sommige fabrieken eene gewoonte van de meulekensmannen (en ook in ééae fabriek voor de vulsters) zeer dikwijls met halve dagen doen op den koer te werken, zooals boomen rol len, kassen laden, enz., enz. en voor de vulsters doosjes opsteken welke bestemd waren voor eraen suikerbakker, voor dit alles ontvingen de werklieden niet het minste dagloon. Dat was een ware diefstal 1 De werklieden hebben ingezien dat het niet alleen slecht was voor hen, maar ook dat het slecht was voor hunne medebroeders uit de an dere fabrieken, aangezien er in Geeraardsbergen niets anders is dan eene concurrentie tusschen de meesters op den rug der werklieden, waardoor de welwillende meesters soms ook verplicht zijn maatregelen te nemen die niet het minste over eenstemmen met hun geweten, om onder de achrabzucht van die achterhouders van het loon der werklieden, in de concurrentie, het hoofd niet te moeten buigen. Dit alles nagezien, hebben de werklieden ge weigerd dit werk nog voort te doen, wanneer zij er niet voor betaald worden. Dat was hunne plicht. Het is mij verzekerd dat het om die reden is, dat zekere fabrikant onzer stad, de werklieden werkverlet doet onderstaan. Indien het juist is, )3 't eene echte schurken streek Zou Vooruit die den naam heeft van de be langen van li-t volk te verdedigen, er 2-eén woord Zouden de' fabrikanten misschien niet weten dat zij door de wet strafbaar z;jn,om de werklie den te doen werken zonder er hun voor te be talen En zou het insgelijks ook de plicht niet zijn van den heer arbeidstoezichter en van den heer burgemeester om een onderzoek in te stellen Indien de werklieden rechtvaardige verbete ringen willen in hunnen toestand, dat zij zich aansluiten onder de groene vlag der kristene democraten, daar zullen hunne belangen ver- ded gd worden, en er zullen geen meesters meer zijn die op tien jaar moeten rijk zijn moge wijzen en zeggen Daar is het zaad dat zal gestrooid worden en waarvan wij eenen goeden oogst verwachten zal ik u morgen aanklagen. Zoudt gij dat durven? vroeg JeaD, terwijl zijn broeier doordringend aanzag. De blik uit die zwarte oogen was zoo woest n wreed, dat de kracht van George er geheel do* gebroken werd. Hij wankelde en zonk op een steel neer. Ongelukkige, zeide Jean, waag het niet u op mijn weg te plaatsen ik zou u niet ontzied, maar u vernietigen, evenals ik eiken hinderpaal ve:y Genade, Jean, genadp, ik beu zoo diep ra? zalig? n snikte George. Ik ben eigenlijk dwaas, dat ik nog acht sla oe uw bedreigingen,zeide Jean. Ja, gij hebt gelijk, Jean, let niet op mijn woor-f den, lach om mijne wroegingen, spot met mijne ver* wijten. Veracht mij, want ik verdien uw verachting; O God, welk een leven, welk een loven Jean verliet de kamer en George bleef alleen. Welk een leven!» herhaalde de ongelukkige] waarom draag ik dien last nog langer Men zegt dat de zelfmoord ook een misdaad is, maar zou dat waar zijn? Neen, de dood is een laatste toevlucht voeii hen, die zooveel lijden als ik. Welke waarde heeft mijn leven? Ik ben zwak, hulpeloos en afhankelijk van dien moordenaar. Ik weet dat ik de hand; leen tot de onrechtvaardige strafoefening, die de on schuldige Doriat zal ondergaaD, inaar ik heb geen, macht, geen moed om te zeggen wat ik weet. Neen, liever wil ik sterven dan zoo to blijven leven. Hij zag in het vertrek rond. Hoe zou hij zich het leven benemen Hij bad geen wapenen, geen mes, geer vergift. Zijn oog viel op het venster. Ja, daar was het geen hij zocht Zijn kamer lag op de Ueede ver dieping, een sprong uit het venstor en hij had zijn doel bereikt. Hij opende het venster, zag nog eens naar de streek waar hij geboren was, naar les Bernadettes, waar zijn broeder een misdadiger werd, en liet zich toen in de diepte neervallen. Claudine wilde nog denzelfden dag haar zuster gaan bezoeken, zij wilde do menschen zien, in wier omgeving Lucienne zou mosten verkeeren. Zij ken- M- W...UUKUI ueorge en de oude vrouw had zij nooit gezien. Een uur nadat Jean met Lucienne de hoeve had verlaten, begaf Claudine zich eveneens op weg naa de villa van Montmayeur. Welk een somberen indruk maakte dit huis op haar. Dtf tuin was verwilderd en verwaarloosd, de grasperken platgetrapt door de hoeven der Duitcche paarden. Nabij het huis stond een wagen met hooi die zooeveu door de soldaten was gehaald en dien zij daar zoolang hadden neergezet. Claudine zag naar boven. Zij ontdekte een man aan een der vensters. Wie zou dat zijn? Hij was doodsbleek, zijn gelaat teekende zwak heid en lijden. Waarschijnlijk de zieke broeder van Jean de Montmayeur. Waarom stond hij aan het geopende venster Het was reeds ver in don herfst, het weder was guur on aangenaam. Eensklaps slaakte Claudine een gil. George de Montmayeur viel, uit het venster, maar kwam ge lukkig in den hooiwagen terecht. Zij snelde er heen. Hij lag met gesloten oogen, onbeweeglijk in het hooi. Zou hij dood zijn Zij voelde aan zijn polsen en zijn slapen, neen, hij was niet dood, hy was slechts bewusteloos. Brugge. Zondag G Oogs', huldigen de Brugsche demokraten de nieuwe vlag van de atdeeling S. Salvators in. Om 101/2ure, vergadering van den Landelijken Raad en gekende si rijders der Christene Volks pa t-j in 't gasthof Dj Hollander. Om 3 ure OnthulliDg der Vlag, der afdeeling S. Salvators. of verwond had hij zich zelfs niet, waarschijnlijk had alleen de schok van den val hem doen bezwijmen. Daar sloeg hij reeds de oogen op en zag Claudine aan. Waar ben ik, stamelde hij. Gij zijt uit het venster gevallen mijnheer, antwoordde Claudine, maar het is nog gelukkig af- geloopen, er stond hier toevallig juist een hooiwagen, het hooi heeft UMj- al 'gebroken.Gevoelt gij geen pijn Welk oon lieilijke slem, het was George of er een engel tot hem sprak. Hij zag haa -aJn, wat was zij schoon. Zij geleek sprekeuu op het ander meisje dat door zijn broeder in huis gebracht was, maar toch was haar gelaat liefelijker, zachtmoediger. Wie kon zij zijn Met deze gedachten vervuld, antwoordde George niet, zoodat Claudine haar vraag herhaalde. O l neen, neen, ik heb mij niet bezeerd, maar ik gevoel mij zoo zwak. Ik zal hulp gaan roepen. Zij liep naar den ingang van het huis, juist kwam er een Pruisisch onderofficier naar buiten. Mijnheer, zeide zij, zoudt gij mij willen volgen om een ongelukkige te helpen. Er is iemand uit het venster gevallen. Uit het venster gevallen vroeg de Pruis in gebroken Fransch. «Ishij dood? Neon, hij is in een hooiwagen tereöfttf gekomen en heeft zich zelf niet verwond maar hij is te zwak om te loopen. De onderoilicier wenkte een paar soldaten en volgde met hen Claudine De soldaten namen George op en droegen hem naar zijn kamer Vervolgt.

Klokke Roeland | 1899 | | pagina 2